Υποχρεωτική στράτευση στα 18

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
μα και σήμερα υπάρχουν μισθοφόροι στρατιωτικοί.. αλλά υπάρχουν και απλοί στρατιώτες.. σίγουρα οι μισθοφόροι θα είναι πιο εκπαιδευμένοι και ίσως ικανότεροι από εμένα για παράδειγμα, αλλά γιατί να μην έχουμε και τους μισθοφόρους αλλά και τους απλούς στρατιώτες για βοήθεια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Για να παίρνουν στρατιωτική εκπαίδευση μόνο αυτοί που θέλουν να την πάρουν και να μην χρειάζεται όλοι οι υπόλοιποι να χάνουν 1 χρόνο απο τη ζωή τους καθαρίζοντας πατάτες και τουαλέτες, ξοδεύοντας παράλληλα και μπόλικο δημόσιο χρήμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mord79

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αnνa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 169 μηνύματα.
Για να παίρνουν στρατιωτική εκπαίδευση μόνο αυτοί που θέλουν να την πάρουν και να μην χρειάζεται όλοι οι υπόλοιποι να χάνουν 1 χρόνο απο τη ζωή τους καθαρίζοντας πατάτες και τουαλέτες, ξοδεύοντας παράλληλα και μπόλικο δημόσιο χρήμα.

ακριβως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ δεν καταλαβαίνω από πού και ως που θεωρείται ότι ο μισθοφορικός στρατός είναι πιο αποτελεσματικός.. Αυτό είναι ιστορικά ανακριβές..

Και επιπλέον οι αυτό που δεν γνωρίζουν οι πολλοί είναι ότι οι μισθοφόροι δεσμέυονται να πάνε σε οποιαδήποτε στρατιωτική αποστολή στο εξωτερικό (π.χ Ιράκ) άνευ αντιλογίας.. Δεν μπορουν δηλαδή να φέρουν αντίρρηση. Αν είχαμε σήμερα μισθοφορικό στρατό, οι Έλληνες στρατιώτες στο Ιράκ κτλ θα ήταν πολύ περισσότεροι..

Όταν είσαι οπλίτης και διαταχθείς να κάνεις μια συγκεκριμένη υπηρεσία δε μπορείς να φέρεις αντίρρηση, είτε αν είσαι μισθοφόρος, είτε αν είσαι επιστρατευμένος.

αν το δεις ιστορικά, δεν είναι έτσι.. πάρε για παράδειγμα το βυζάντιο..

Μα, ιστορικά να το δω, το οικονομικό όφελος συγκεκριμένων κοινωνικών τάξεων στο Βυζάντιο πάντα ήταν ισχυρότερος παράγοντας πολέμου από τον αγνό πατριωτισμό. Δες τα στρατιωτόπια, τις γαίες, τους ιππείς με τα τιμάρια και τα υπόλοιπα προνόμια που έδιναν σε όσους υπερασπίζονταν τα σύνορα της Αυτοκρατορίας. Μόνο όταν η ραχοκοκκαλιά του στρατού ήταν μισθοφορική η Βυζαντινή Αυτοκρατορία κατάφερε ν'αντικρούσει αποτελεσματικά τους κινδύνους. Άλλωστε, ας μην ξεχνάμε οτι μετά από το 600-700 μ.Χ. μέχρι την Άλωση από τους Οθωμανούς ο στρατός ήταν καθαρά μισθοφορικός. Παραδείγματα επίσης μεγάλων κρατών της Ιστορίας που βασίστηκαν σε αμοιβόμενο στρατό ήταν η Αυτοκρατορία των Φράγκων, με τα φέουδα και τους υποτελείς άρχοντες και η πρώιμη Αυτοκρατορία των Σελτζούκων Τούρκων με τους τιμαριούχους.

Για να παίρνουν στρατιωτική εκπαίδευση μόνο αυτοί που θέλουν να την πάρουν και να μην χρειάζεται όλοι οι υπόλοιποι να χάνουν 1 χρόνο απο τη ζωή τους καθαρίζοντας πατάτες και τουαλέτες, ξοδεύοντας παράλληλα και μπόλικο δημόσιο χρήμα.

Αν όντως βρεθεί κάποια φόρμουλα ώστε πραγματικά να κοστίζουν οι μισθοφόροι λιγότερο, τότε ναι. Άλλωστε το μόνο ερώτημα είναι αυτό για να γίνει μισθοφορικός ο στρατός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

el_greco

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Πάντως από όλα τα γειτονικά μας κράτη, μόνο εμείς και οι εξ ανατολών γείτονες έχουμε αυτή την ολοένα και κλιμακούμενη στρατιωτικοποίηση... ακόμα και οι χώρες στα βόρεια σύνορά μας οι οποίες βρισκόντουσαν σε εμπόλεμη κατάσταση πριν 10 χρόνια, καταργούν την υποχρεωτική στράτευση των πολιτών. Η προσφορά στην πατρίδα, μπορεί να γίνει με πολύ περισσότερους τρόπους, και σίγουρα πολύ πιο αποτελεσματικούς, από το να υποχρεώνεις 25ρηδες επιστήμονες να καθαρίζουν πατάτες στον Έβρο, με το αδιατάραχτο επιχείρημα "έτσι κάνουν όλοι" και "εγώ που υπηρέτησα, μ@λάκας ήμουν;"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ποιο βυζαντιο ρε παιδιά και @@ λέτε? Συγκρίνετε την εποχή που οι μάχες γίνονταν σώμα με σώμα και μέτραγε η ανδρεία? Σε σημερινό πόλεμο σκοτώνεσαι, και δεν ξέρεις απο πού σου ήρθε. Με την ανδρεία σου και το πατριωτικό σου φρόνημα το μόνο που μπορείς να καταφέρεις είναι να σκοτωθείς πολύ γρήγορα, όντας άσχετος από πολεμική τεχνολογία και πολεμικές τακτικές.

Η εκπαίδευση των στρατιωτών και η συντήρησή τους για ένα έτος, κοστίζει ακριβώς το ίδιο με το να προσλαμβάναμε ισάριθμους επαγγελματίες οπλίτες.

Εσείς με το πατριωτικό φρόνημα, αν γίνει πόλεμος, ανεβείτε στα f16 (προφανώς δεν χρειάζεστε εκπαίδευση) να τους πατήσουμε, όπως οι πρόγονοι ημών ανέβαιναν στα άλογα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η παρέμβασή μου με το Βυζάντιο είχε να κάνει με την ιστορική αλήθεια οτι απο τότε ακόμη οι μισθοφόροι ήταν πολύ πιο αποδοτικοί κι η άμυνα του κράτους στηριζόταν σ'αυτούς, διότι όταν ο άλλος υπερασπίζεται, εκτός της πατρίδας, και την προσωπική του ευημερία, τότε σίγουρα είναι πολύ πιο αποδοτικός. Πέρα φυσικά από το γεγονός οτι οι μισθοφόροι εκπαιδεύονται καλύτερα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Οσον αφορα το θεμα αυτο εχω να πω το εξης. Γενικα η υποχρεωτικη στρατευση δεν ειναι οτι καλυτερο διοτι χανεται ενας χρονος εντελως τζαμπα, ενω θα μπορουσε καποιος να κανει ενα σωρο αλλα πιο χρησιμα πραγματα. Υποχρεωτικη τωρα στρατευση στα 18, εγω ειμαι καθετος! Μολις τελειωνει το σχολειο αρχιζει ενα τρεξιμο, ετσι ωστε καποιος να τελειωσει σχετικα συντομα τις σπουδες του, για να αποκτησει επαγγελματικη εμπειρια.

Εγω ειμαι της αποψης, η στρατευση να γινει προαιρετικη. Υπαρχει βεβαια και ενα ομως.
Ειναι λιγοι οι Ελληνες πιστευω που θα ηθελαν να πανε στον στρατο, γι αυτο τουλαχιστον ας ειναι υποχρεωτικη στρατευση μετα τις σπουδες ή εστω στα 18 αλλα να διαρκει 6 μηνες, με πραγματικη εκπαιδευση και οχι καθαρισμα πατατας και τουαλετας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μα, θα μειωθεί ούτως ή άλλως. Κι επειδή εγω είμαι και μοναχογιός, έχω το πριμ οτι κάνω μόνο τα 3/4 της κανονικής διάρκειας. 9 μήνες (με τα τωρινά δεδομένα) στο Π.Ν. Καθόλου άσχημα...Ας είναι καλά τα μιλιούνια που δηλώνουν μόνο Π.Α., ο θείος μου ο πλοίαρχος κι ένας οικογενειακός φίλος ναύαρχος. :P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Καλα, για μενα προσωπικα εχω διαφορα πριμ που μπορω να το μειωσω στους 6 μηνες και πιο λιγο :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Εγώ που μου είμαι γιος τρίτεκνης οικογένειας (3ος στη σειρά αλλά ο πιο έξυπνος) κερδίζω τίποτα; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 392017

Δραστήριο μέλος

Ο Guest 392017 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Εγώ που μου είμαι γιος τρίτεκνης οικογένειας (3ος στη σειρά αλλά ο πιο έξυπνος) κερδίζω τίποτα; :P


Νομιζω μονο ο μεγαλυτερος γιος μιας πολυτεκνης οικογενειας εχει τα πριμ :p.. Εσυ μονο την εξυπναδα εχεις :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν είσαι τρίτος γιος, απολύτως τίποτα. Μόνο ο μεγαλύτερος πάει τα 3/4. Κι εμείς τρια παιδιά είμαστε, αλλά δεν έχω αδερφό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομιζω μονο ο μεγαλυτερος γιος μιας πολυτεκνης οικογενειας εχει τα πριμ :p.. Εσυ μονο την εξυπναδα εχεις :lol:

Ανάλογα την πολυτεκνεία. Με πάνω απο 5 παιδιά νομίζω, πριμ έχουν οι τρεις μεγαλύτεροι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εσείς με το πατριωτικό φρόνημα, αν γίνει πόλεμος, ανεβείτε στα f16 (προφανώς δεν χρειάζεστε εκπαίδευση) να τους πατήσουμε, όπως οι πρόγονοι ημών ανέβαιναν στα άλογα.

δεν το κατάλαβα αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εννοεί πολύ απλά οτι δεν αρκεί κανένας πατριωτισμός για ν'ανταπεξέλθεις στις ανάγκες του σύγχρονου πολέμου και γι'αυτο 3 μήνες ψευτοεκπαίδευσης δεν προσφέρουν τίποτα στην Εθνική Άμυνα, αντίθετα με τους μισθοφόρους που είναι συνεχώς εκπαιδευόμενοι και πάντα ετοιμοι για αποστολές. Κατ'αρχάς, εν έτει 2008 πιστεύω πραγματικά οτι ο στρατός απλά εδραιώνει τα κρατικά συμφέροντα, δεν υπερασπίζεται κανένα έθνος απο κάποιον κακό, καταπιεστικό γείτονα. Υπ'αυτές τις συνθήκες, νομίζω οτι το πολεμικό επίδομα είναι πολύ μεγαλύτερο κίνητρο από τον πατριωτισμό. Άλλωστε πραγματικά ποτέ δεν πίστευα οτι οι σωστοί πατριώτες οφείλουν να πηγαίνουν να σκοτώνονται χάριν της τρέλας δύο ηλιθίων αξιωματικών που δεν είχαν τίποτα να κάνουν και κατέληξαν στον πόλεμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Λοιπόν, εγώ το Βυζάντιο το ανέφερα ως αρνητικό παράδειγμα, γιατί το Βυζάντιο είχε μισθοφόρους και μάλιστα αλλοδαπούς που δεν ενδιαφέρονταν ιδιαίτερα για την τύχη της Αυτοκρατορίας, παρά μόνο για τα... μπικικίνια. Τώρα τι μαλακίες λέει ο νίκος για πατριωτικά φρονήματα κτλ, δεν καταλαβαίνω.. Και αν θέλω να είμαι πατριώτης ή όχι δεν θα δώσω αναφορά στο νίκο και στον κάθε νίκο...

Εξηγούμαστε για να μη παρεξηγούμαστε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπήρχαν αλλοδαποί στο Βυζάντιο γιατί δεν ηταν εθνικό κράτος, όπως και κανένα κράτος της εποχής...Σου υπενθυμίζω τους τιμαριούχους, τα στρατιωτόπια και τις στρατιωτικές γαίες των μισθοφορων αξιωματικών. Μέτρα που παρθηκαν ακριβώς για να ωθήσουν κοσμο να πολεμήσει, γιατι πατριωτισμός δεν υπήρχε, καθ'οτι ποτέ δεν υπήρξε "βυζαντινή" εθνότητα, ούτε και Έλληνες ηταν οι πλειοψηφία της Αυτοκρατορίας. Τα μέτρα αυτα δεν αναιρέθηκαν ποτέ γιατί πολύ απλά λειτούργησαν. Το συστημα δουλευε απλά. Με προστατεύεις, σε πληρώνω. Γιατί ειναι μεμπτό αυτό; Τι μας νοιάζει το κίνητρο; Σκοπός δεν ειναι η εθνική άμυνα και μόνο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Δεν υπήρχαν αλλοδαποί στο Βυζάντιο γιατί δεν ηταν εθνικό κράτος, όπως και κανένα κράτος της εποχής...Σου υπενθυμίζω τους τιμαριούχους, τα στρατιωτόπια και τις στρατιωτικές γαίες των μισθοφορων αξιωματικών. Μέτρα που παρθηκαν ακριβώς για να ωθήσουν κοσμο να πολεμήσει, γιατι πατριωτισμός δεν υπήρχε, καθ'οτι ποτέ δεν υπήρξε "βυζαντινή" εθνότητα, ούτε και Έλληνες ηταν οι πλειοψηφία της Αυτοκρατορίας. Τα μέτρα αυτα δεν αναιρέθηκαν ποτέ γιατί πολύ απλά λειτούργησαν. Το συστημα δουλευε απλά. Με προστατεύεις, σε πληρώνω. Γιατί ειναι μεμπτό αυτό; Τι μας νοιάζει το κίνητρο; Σκοπός δεν ειναι η εθνική άμυνα και μόνο;

Βυζαντινή εθνότητα ασφαλώς και δεν υπήρξε.. Έχεις δίκιο.. Η Βυζαντινή Αυτοκρατορία, όπως όλες οι μεγάλες αυτοκρατορίες ήταν πολυεθνική.. Oι Έλληνες δεν ήταν η πλειοψηφία της Αυτοκρατορίας.. Αλλά βεβαίως ο ελληνικός πολιτισμός και η ελληνική παιδεία ήταν βασικό κομμάτι του Βυζαντινού πολιτισμού. Οι μισθοφόροι που λέω δεν ήταν γηγενείς.. Ίσως όμως η λέξη "αλλοδαποί" που χρησιμοποίησα να ήταν λίγο ατυχής.. Πάντως αν δεις και εδώ μιλά για ξένους στρατιώτες "από τις από τις τέσσερις γωνιές του γνωστού τότε κόσμου". Οι γηγενείς προσπαθούσαν να αποφύγουν την στράτευση και για να το πετύχουν αυτό κατέφευγαν στο μοναχισμό..

Διαφωνώ όμως στο ότι το σύστημα δούλευε.. Αν δούλευε τότες γιατί το Βυζάντιο έπεσε..? Αδφαλώς υπήρχαν και άλλες αιτίες βέβαια..

Εμένα δεν μ' ενδιαφέρει το κίνητρο.. Μ' ενδιαφέρει η αποτελεσματικότητα.. Απλώς πιστεύω ότι ο μισθοφορικός στρατός δεν είναι κατ' ανάγκη αποτελεσματικότερος και δεν καταλαβαίνω σε τι θα βοηθήσει η κατάργηση της υποχρεωτικής στρατιωτικής θητείας, ειδικά σε μια χώρα όπως η Ελλάδα που βρίσκεται σε μια από τις πιο επικίνδυνες περιοχές παγκοσμίως..

Και αυτό που είχε πει ο άλλος για τα f-16 είναι 100% βλακεία, αφού έτσι κι αλλιώς και σήμερα τα f-16 τα χειρίζονται μισθοφόροι στρατιωτικοί, οι οποίοι έχουν την κατάλληλη εκπαίδευση.. δεν θα δώσουν π.χ σε εμένα το f-16..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα αίτια της πτώσης ήταν αποκλειστικά οι συνεχείς πόλεμοι επι 250 χρόνια που θα κούραζαν και τον πιο ικανό στρατό, καθώς και ο διαμελισμός του κράτους μετά τις Σταυροφορίες. Πέραν τούτου, το Βυζάντιο έπεσε από ενα μισθοφορικό στρατό τιμαριούχων ιππέων και αξιωματούχων, τους Οθωμανούς. Γενικά όμως, ήταν και φυσική ιστορική εξέλιξη η πτώση της Αυτοκρατορίας, αλίμονο αν ψάχνουμε τα αίτια. Υπηρξε η μακροβιότερη Αυτοκρατορία της ανθρωπότητας, μετά την Κίνα. Ήταν φυσικό μετά απο 1100 χρόνια να πέσει.
Η κατάργηση της υποχρεωτικής θητείας θα βοηθήσει εσωτερικά, στο γεγονός οτι οι άντρες δεν θα χάνουν μέρες εργασίας και ασφάλισης που δεν θα τους αποζημιώσει ποτέ κανένας, κι επιπλέον να χουν έναν παραπάνω βραχνά στο κεφάλι τους στο σκληρό αγώνα της αγοράς εργασίας.
Ο μισθοφορικός στρατός, όπως πχ. ο αμερικάνικος, δεν θα υστερεί καθόλου σε αποτελεσματικότητα, το αντίθετο μάλιστα. Δεν είπε κανείς να μειώσουμε τη στρατιωτική ισχύ γιατί όντως τα Βαλκάνια ειναι ακόμη έκκρυθμα και χρειάζεται στρατιωτικό πρεστιζ. Αντί ομως να χάνουν ενα χρονο απ'τη ζωή τους για μια ψευτοεκπαιδευση που θα ξεχάσουν σε λίγους μήνες κι αν γινει επιστράτευση θα ειναι ΟΛΟΙ παντελώς άχρηστοι, καλύτερα να καλούνται περιοδικά κάθε 2-3 χρόνια, ένα 10ημερο σε κάποιο στρατόπεδο να εκπαιδεύονται και να ανανεώνουν τις γνώσεις τους. Αυτοί θα είναι οι επιστρατεύσιμοι, την ίδια στιγμή όμως, που ο στρατός θα αποτελείται αποκλειστικά απο μόνιμους μισθοφόρους που θα αποτελούν τη ραχοκοκκαλιά του και δουλειά τους είναι να εκπαιδεύονται 8 ωρες την ημέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top