Υποχρεωτική στράτευση στα 18

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
όπως το λες τώρα ακούγεται σωστότερο.. εγώ πάντως είμαι κυρίως για άλλους λόγους κατά του μισθοφορικού στρατού... τώρα ψιλοβαριέμαι να γράφω.. οσονούπω θα επανατοποθετηθώ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε ναι ρε παιδί μου, δεν είπα και να μην είναι έτοιμοι για επιστράτευση οι άντρες. Πχ. αυτο που λέω γίνεται στην Κύπρο. Έχουν μια τυπική εκπαιδευση περιοδικά ετσι να ξεσκουριάζουν. Βεβαια υπάρχει και η θητεία εκει και μάλιστα ειναι διπλάσια από την ελληνική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εμένα το πρόβλημά μου με τους επαγγελματίες οπλίτες κτλ. είναι ότι στη σύμβαση που υπογράφουν λέει ότι δεν μπορούν να φέρουν αντίρρηση σε οποιαδήποτε διαταγή.. Αν τους πουν για παράδειγμα να πάνε στο Ιράκ ως σύμμαχοι των Αμερικανών δεν μπορούν να πουν όχι, αφού αυτή είναι η δουλειά τους.. Επίσης, η Ελλάδα έχει δεσμευτεί πως το 8% των Ειδικών Δυνάμεων της χώρας πρέπει να είναι «ετοιμοπαράδοτο» μόλις το ζητήσει το ΝΑΤΟ μέσα σε 48 ώρες! Έτσι όμως οι Έλληνες στρατιώτες γίνονται όργανα του ΝΑΤΟ και του κάθε ΝΑΤΟ και εμένα δεν μου αρέσει αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Εγώ αύριο θα κάνω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. Θα μου την κάνει η θεία μου η νοσοκόμα. Μπορεί να μην ξέρει και πολύ καλά απο αυτά αλλά τουλάχιστον με αγαπάει, οχι σαν τους άλλους τους χειρούργους που όλα τα κάνουν για τα λεφτά.
Είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν τους πουν για παράδειγμα να πάνε στο Ιράκ ως σύμμαχοι των Αμερικανών δεν μπορούν να πουν όχι, αφού αυτή είναι η δουλειά τους..

Eνω ας πούμε εσύ το φανταράκι, μια χαρά αντίρρηση θα φέρεις και θα σε αφήσουν ήσυχο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάθε στρατός της συμμαχίας δίνει ποσοστό στο ΝΑΤΟ. Ο μόνος τρόπος να μην υπάρχει αυτό, είναι η αποχώρηση από το στρατιωτικό σκέλος της συμμαχίας. Απο τη στιγμή που εισαι μέσα, ακολουθεις τους κανόνες. Ποια νομίζεις οτι είναι η διαφορά με τώρα; Και τώρα στέλνουν τους ΕΠΟΠ στο Αφγανιστάν και στο Κόσοβο. Για μένα το συμβόλαιο δεν ειναι πρόβλημα, πρώτα απ'ολα γιατι σε ένα επάγγελμα έχεις α καθηκοντα που καθορίζονται απ'το συμβόλαιο με το αφεντικό και για ένα λόγο παραπάνω στο στρατό, ότι η θέση σου ειναι τόσο ζωτικής σημασίας που οφείλεις να υπακούς εντολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Εγώ αύριο θα κάνω εγχείρηση ανοιχτής καρδιάς. Θα μου την κάνει η θεία μου η νοσοκόμα. Μπορεί να μην ξέρει και πολύ καλά απο αυτά αλλά τουλάχιστον με αγαπάει, οχι σαν τους άλλους τους χειρούργους που όλα τα κάνουν για τα λεφτά.
Είμαι σίγουρος ότι όλα θα πάνε καλα.

Είσαι χαζός?? Είδες πουθενά να λέω εγώ κάτι τέτοιο?? Κοροϊδευόμαστε ή μου φαίνεται?

Eνω ας πούμε εσύ το φανταράκι, μια χαρά αντίρρηση θα φέρεις και θα σε αφήσουν ήσυχο :P

Έχεις δει κανένα φανταράκι στο Ιράκ ή το Κόσοβο..? Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό? Δεν μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό απλούς φαντάρους γιατί θα υπάρξουν αντιδράσεις από την κοινωνία.. Ενώ στους επαγγελματίες και να αντιδράσουν θα πουν και θα έχουν και δίκιο "αυτή είναι η δουλεία σου, κόιτα τι έχεις υπογράψει στη σύμβαση??"

Κάθε στρατός της συμμαχίας δίνει ποσοστό στο ΝΑΤΟ. Ο μόνος τρόπος να μην υπάρχει αυτό, είναι η αποχώρηση από το στρατιωτικό σκέλος της συμμαχίας. Απο τη στιγμή που εισαι μέσα, ακολουθεις τους κανόνες. Ποια νομίζεις οτι είναι η διαφορά με τώρα; Και τώρα στέλνουν τους ΕΠΟΠ στο Αφγανιστάν και στο Κόσοβο. Για μένα το συμβόλαιο δεν ειναι πρόβλημα, πρώτα απ'ολα γιατι σε ένα επάγγελμα έχεις α καθηκοντα που καθορίζονται απ'το συμβόλαιο με το αφεντικό και για ένα λόγο παραπάνω στο στρατό, ότι η θέση σου ειναι τόσο ζωτικής σημασίας που οφείλεις να υπακούς εντολές.

Δίκιο έχεις, απλώς εγώ είμαι κατά του ΝΑΤΟ γενικά.. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το συζητάμε άλλη φορά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είσαι χαζός?? Είδες πουθενά να λέω εγώ κάτι τέτοιο?? Κοροϊδευόμαστε ή μου φαίνεται?



Έχεις δει κανένα φανταράκι στο Ιράκ ή το Κόσοβο..? Ξέρεις γιατί συμβαίνει αυτό? Δεν μπορούν να στείλουν στο εξωτερικό απλούς φαντάρους γιατί θα υπάρξουν αντιδράσεις από την κοινωνία.. Ενώ στους επαγγελματίες και να αντιδράσουν θα πουν και θα έχουν και δίκιο "αυτή είναι η δουλεία σου, κόιτα τι έχεις υπογράψει στη σύμβαση??"



Δίκιο έχεις, απλώς εγώ είμαι κατά του ΝΑΤΟ γενικά.. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα. Το συζητάμε άλλη φορά...


Ωραία, γιατί ειναι μεμπτό αυτό; Δηλαδή σε οποιαδήποτε δουλειά και να πας, θα εχεις περιθώριο αντίρρησης απέναντι στον εργοδότη ή στον υψηλόβαθμο νομίζεις;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό.. απλώς εγώ δεν θέλω οι έλληνες στρατιώτες να πολεμούν για ξένα συμφέροντα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε τότε βγες απ'το ΝΑΤΟ. Δεν εχει να κάνει αυτό που λες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
δεν υπάρχει κάτι το μεμπτό.. απλώς εγώ δεν θέλω οι έλληνες στρατιώτες να πολεμούν για ξένα συμφέροντα..
Μα το κάνουν ήδη αυτό. Απλώς δεν πάνε φαντάροι, πάνε ΕΠΟΠ.
Δεν θα αλλάξει κάτι σε αυτό αν γίνει μισθοφορικός ο στρατός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
το γνωρίζω ότι γίνεται ήδη και διαφωνώ και με αυτό... αν όμως ο στρατός γίνει μισθοφορικός αυτό θα γίνεται σε μεγαλύτερη έκταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Καλά αυτό δεν έχει απολύτως καμμία βάση. Ο μισθοφόρος είναι κυρίως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ! ΕΠΙΛΕΓΕΙ τη δουλειά του, ΔΙΑΒΑΖΕΙ μια σύμβαση και μετα την υπογράφει ΑΝ ΘΕΛΕΙ. Αν όμως δεχτεί ξέρει ότι θα κάνει ότι λέει η σύμβαση όπως γίνεται σε κάθε άλλη δουλειά.
Αυτό που λες να μη γίνεται ο Έλληνας στρατιώτης όργανο του ΝΑΤΟ δε στέκει γιατί όπως είπε ο miv έχουμε μπει σε μια συμμαχία και έχουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις, αν θέλουμε βγαίνουμε για να μη στέλνουμε στρατιώτες με ότι αυτό συνεπάγεται.
Τώρα το να μην υπηρετεί ο Έλληνας στρατιώτης ξένα συμφέροντα δε λέει και πολλά. Είναι σα να μου λες ο Έλληνας να μην εργάζεται σε πολυεθνικές επιχειρήσεις για να μην υπηρετεί τα συμφέροντα των μεγαλύτερων οικονομικών δυνάμεων.
Το μόνο ζήτημα που προκύπτει είναι ότι πιθανότατα στο μισθοφορικό στρατό θα εντάσσονται άτομα που έχουν οικονομικές ανάγκες οπότε δε θα είναι 100% επιλογή τους αυτό που κάνουν, όπως γίνεται πολλές φορές στις Η.Π.Α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
γι' αυτό και θα πρέπει προκειμένου να μην μπαίνουν ρεμάλια να μπει κάποιο όριο-μέτρο. Δλδ να έχουν απαραίτητα απολυτήριο λυκείου και καθαρό ποινικό μητρώο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά αυτό δεν έχει απολύτως καμμία βάση. Ο μισθοφόρος είναι κυρίως ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ! ΕΠΙΛΕΓΕΙ τη δουλειά του, ΔΙΑΒΑΖΕΙ μια σύμβαση και μετα την υπογράφει ΑΝ ΘΕΛΕΙ. Αν όμως δεχτεί ξέρει ότι θα κάνει ότι λέει η σύμβαση όπως γίνεται σε κάθε άλλη δουλειά.
Αυτό που λες να μη γίνεται ο Έλληνας στρατιώτης όργανο του ΝΑΤΟ δε στέκει γιατί όπως είπε ο miv έχουμε μπει σε μια συμμαχία και έχουμε δικαιώματα και υποχρεώσεις, αν θέλουμε βγαίνουμε για να μη στέλνουμε στρατιώτες με ότι αυτό συνεπάγεται.
Τώρα το να μην υπηρετεί ο Έλληνας στρατιώτης ξένα συμφέροντα δε λέει και πολλά. Είναι σα να μου λες ο Έλληνας να μην εργάζεται σε πολυεθνικές επιχειρήσεις για να μην υπηρετεί τα συμφέροντα των μεγαλύτερων οικονομικών δυνάμεων.
Το μόνο ζήτημα που προκύπτει είναι ότι πιθανότατα στο μισθοφορικό στρατό θα εντάσσονται άτομα που έχουν οικονομικές ανάγκες οπότε δε θα είναι 100% επιλογή τους αυτό που κάνουν, όπως γίνεται πολλές φορές στις Η.Π.Α.

Φυσικά βεβαίως αυτό δεν εμποδίζει τις ΗΠΑ να έχουν τη μεγαλύτερη στρατιωτική μηχανή.

γι' αυτό και θα πρέπει προκειμένου να μην μπαίνουν ρεμάλια να μπει κάποιο όριο-μέτρο. Δλδ να έχουν απαραίτητα απολυτήριο λυκείου και καθαρό ποινικό μητρώο.

Πρώτον, ο Λευτέρης μίλησε για οικονομικά αδύνατους, οπότε τα "ρεμάλια" δεν έχουν καμία σχέση με αυτό. Όσο για τις προυποθέσεις, εδώ και χρόνια και τα δύο ειναι προαπαιτούμενα για πάρα πολλές δουλειές. Αν και αμφιβάλλω αν ποτέ ένα...ρεμάλι που χει μάθει να ζει ελεύθερο και χωρίς περιορισμους θα πήγαινε να γίνει καραβανάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
το ισραήλ έχει τη μεγαλύτερη και πιο ετοιμοπόλεμη στρατιωτική μηχανή. Ρεμάλια εννοώ αυτούς που επειδή δε βρίσκουν πουθενά δουλειά λόγω μουσκαροσύνης πάνε γίνονται ανειδίκευτοι και μετά κλαίνε και τους φταίει το σύστημα που παίρνουν 700 ευρώ...

και φυσικά απολυτήριο λυκείου λέω εννοώντας απολυτήριο ενιαίου λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν άφηναν οι φασίστες της ΝΔ την εκπομπή του Κούλογλου να μιλήσει, θα έβλεπες πραγματικά πόσοι απο αυτούς είναι ανειδίκευτοι...Είναι ελάχιστοι οι μη πτυχιούχοι και κυρίως εκείνοι που είναι λόγω τεμπελιάς...Προσγειώσου, please.
Μα, ο απόφοιτος Τεχνικού Λυκείου είναι επαγγελματίας σε μια ειδικότητα. Δεν έχει και κανένα λόγο να πάει να καταντήσει καραβανάς. Εννοείται οτι οι περισσότεροι θα είναι με απολυτήριο Γενικού Λυκείου. Αν και νομικά τέτοιοι περιορισμοί ΔΕΝ επιτρέπονται. Και τα δύο απολυτηρια ειναι ισάξια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Το συστημα φταίει γιατί κάποιον επιστήμονα απόφοιτο μηχανικό η/υ με μεταπτυχιακό και 2 πιστοποιήσεις της cisco τον αμοίβουν με 1300? τον μήνα ενώ το ίδιο άτομο στην αγγλία καθαρίζει 50.000 λίρες το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
αυτά αντέχει η οικονομία μας αυτά παίρνουν οι εργαζόμενοι. Δε μίλησα για όλους, μίλησα για αυτόυς που λένε "πέρασα ιχθυοκαλλιέργειες και κατέληξα να σερβίτω καφέδες". Ε, καλύτερα να μην περνούσες ρε φίλε... ή τουλάχιστον σκάσε και σέρβιρε καφέδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η Οικονομία της Ελλάδας αντέχει και βασικό της τάξης των 950 ευρώ, απλώς οι..."διαρροές" κεφαλαίων του Δημοσίου στον κάθε απατεώνα που εδώ και 30 χρονια κυβερνάει τις τύχες της χώρας, δεν επιτρέπουν τέτοιες...πολυτέλειες.
Όσο για τις ιχθυοκαλλιέργειες, σε μια ανεπτυγμένη χώρα κάθε επιστήμονας έχει δικαίωμα να δουλέψει πάνω στο αντικείμενό του και βασικά στην έρευνα και ανάπτυξη, γιατί αυτό χρειάζεται κάθε δυτική χώρα. Είναι η πιο εύκολη, αντιπροοδευτική, πρόχειρη λύση να έχεις ενα κράτος που να προτείνει σε κάθε επιστημονα την εύκολη λύση του να γίνει καθηγητάκος. Κι αυτό το λέω κυρίως για τις σχολές του δεύτερου πεδίου...Ένας φυσικομαθηματικός, ένας χημικός, ένας φιλόλογος, ένας ιστορικός δικαιούται να έχει κι άλλες ευκαιρίες εκτός του να καταντήσει καθηγητής σε κάποιο δημόσιο σχολείο. Εφ'οσον μιλάμε πάντα για μια χώρα που υποτιθεται οτι ειναι ανεπτυγμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top