Υπολογισμός μορίων υποψηφίων

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Θα πω κάτι άσχετο. Είχα μπει στον υπολογιστή μοριών και έβαζα διάφορους βαθμούς για να περάσω την ώρα μου:D και παρατήρησα ότι αν δεν διάλεγα μαθηματικά Γ.Π δεν με άφηνε να επιλέξω το ΑΟΘ. Ισχυεί αυτό στα αλήθεια; Οιμέ, δεν θα αντέξω και δεύτερα μαθηματικά αν ισχυεί:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,039 μηνύματα.
Θα πω κάτι άσχετο. Είχα μπει στον υπολογιστή μοριών και έβαζα διάφορους βαθμούς για να περάσω την ώρα μου:D και παρατήρησα ότι αν δεν διάλεγα μαθηματικά Γ.Π δεν με άφηνε να επιλέξω το ΑΟΘ. Ισχυεί αυτό στα αλήθεια; Οιμε, δεν θα αντέξω και δεύτερα μαθημάτικά αν ισχυεί:nono:
Ναι, αν δεν έχεις επιλέξει Μαθηματικά Γενικής, δεν μπορείς να επιλέξεις ΑΟΘ. :)

Επίσης, δεν τίθεται θέμα "δεύτερων μαθηματικών", τα μαθηματικά γενικής είναι πραγματικά πολύ εύκολα και σε καμία περίπτωση ισότιμα με τα μαθηματικά κατεύθυνσης ώστε να θεωρήσει κανείς ότι δίνει "δύο ιστότιμα μαθήματα μαθηματικών".



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εγω παρατηρω 15 μορια διαφορα.. και δεν δινω ΑΟΘ. Παντως, στο JCalc εχει αποκλιση σε εμενα, και στο ΓΒΠ . (στο σχολειο ειδα 17,73 ενω αυτο μου βγαζει 17,72)Οποτε εχει καποιο προβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ναι, αν δεν έχεις επιλέξει Μαθηματικά Γενικής, δεν μπορείς να επιλέξεις ΑΟΘ. :)

Επίσης, δεν τίθεται θέμα "δεύτερων μαθηματικών", τα μαθηματικά γενικής είναι πραγματικά πολύ εύκολα και σε καμία περίπτωση ισότιμα με τα μαθηματικά κατεύθυνσης ώστε να θεωρήσει κανείς ότι δίνει "δύο ιστότιμα μαθήματα μαθηματικών".



-petros

Ότι και να κάνεις είναι μαθηματικά. Ωχ ωχ τι με περιμένει. Και το ΑΟΘ, σε τι σχολές σου ανοίγει το δρόμο; Δεν τους φτάνει το ΑΟΔΕ; :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,039 μηνύματα.
Ότι και να κάνεις είναι μαθηματικά. Ωχ ωχ τι με περιμένει. Και το ΑΟΘ, σε τι σχολές σου ανοίγει το δρόμο; Δεν τους φτάνει το ΑΟΔΕ; :'(
Δες τις σχολές του 5ο πεδίου εδώ:
https://www.ischool.gr/downloads/fylladio2008.pdf



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,039 μηνύματα.
Εγω παρατηρω 15 μορια διαφορα.. και δεν δινω ΑΟΘ. Παντως, στο JCalc εχει αποκλιση σε εμενα, και στο ΓΒΠ . (στο σχολειο ειδα 17,73 ενω αυτο μου βγαζει 17,72)Οποτε εχει καποιο προβλημα.
Γενικά παρατήρησα κάνοντας δοκιμές ότι μιλάμε για διαφορές της τάξης του 0,1.
Ο υπολογιστής του propylaia μου βγάζει 16.109 μόρια.
16.109 μόρια μου βγάζει και ο υπολογιστής μορίων του iSchool όταν μειώνω τον βαθμό ενός οποιουδήποτε απλού μαθήματος κατά 0,1.
Ο JCalc μου βγάζει 16.133 μόρια.
16.133 μόρια μου βγάζει ο υπολογιστής μορίων του iSchool όταν αυξάνω τον βαθμό ενός οποιουδήποτε απλού μαθήματος κατά 0,1.

Μάλλον αυτό το 0,1 διαμορφώνεται από μέσους όρους που έχουν πάνω του ενός δεκαδικά ψηφία.

Καταλήγουμε στο ότι ο πιο απαισιόδοξος υπολογιστής μορίων είναι του propylaia.
Ο πιο αισιόδοξος είναι ο JCalc.
Ο ούτε κρύο ούτε ζέστη είναι του iSchool.

:D


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εμένα ο υπολογιστής του ischool μου βγάζει λάθος το βαθμό πρόσβασης στα αρχαία..

εγώ στα αρχαία είχα στο α' τετράμηνο 18, στο β' 20 και στις πανελλήνιες 19.5..

το ischool μου βγάζει βαθμό πρόσβασης 19,3, ενώ το σωστό είναι 19,4... το ξέρω γιατί μου το έδωσαν έτσι στο σχολείο

αν κάνεις τις πράξεις, δηλαδή:

(18+20/2 x 0.3) + (19.4 x 0.7) = 19,35

προφανώς ο υπολογιστής του ischool κρατάει μόνο το πρώτο ψηφίο, ενώ πρέπει να κάνει στρογυλλοποίηση..

αν κάνω λάθος διορθώστε με..



ο υπολογιστής του Propylaia είναι πιο λάθος από αυτόν του ischool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ρε παιδιά είστε για λύπηση κάθεστε δυο ώρες να συζητάτε αν βγάλατε 15.809 ή 15.808
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εγω παντως που το εκανα με τον υπολογιστη εδω και μονη μου με το κομπιουτερακι εχω πολυ μεγαλη διαφορα στο 1ο μου βγαζει εδω 11.774 και μονη μου βγαζω 11550 και στο 3ο μου βγαζει 11554 και μονη μου εβγαλα 12.049...ποιο ειναι το σωστο????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,039 μηνύματα.
Εγω παντως που το εκανα με τον υπολογιστη εδω και μονη μου με το κομπιουτερακι εχω πολυ μεγαλη διαφορα στο 1ο μου βγαζει εδω 11.774 και μονη μου βγαζω 11550 και στο 3ο μου βγαζει 11554 και μονη μου εβγαλα 12.049...ποιο ειναι το σωστο????
Στο σχολείο πόσο σου είπαν; :)




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι; Όταν κάνω τα μόρια μου με τα προγράμματα γενικώς μου βγαίνουν 19.168 και όταν το κάνω με το χέρι μου βγαίνει 19.169. Μπορεί να γίνεται αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
εγω εκανα λαθος τελικα στο 3ο πεδιο τα βγαζω 11775 οχι 12049 αλλα και παλι το προγραμμα ειναι λαθος γιατι μου βγαζει τα μορια του 1ου στο 3ο και του 3ου στο 1ο...
Στο σχολειο δεν μου ειπαν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Ε σε ένα μόριο κολλάς και εσύ τώρα geo18;:P. Μάλλον το πρόγραμμα θα κάνει κάποια στρογγυλοποιήση που εσύ δεν κάνεις ή το αντίστροφο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

geo18

Νεοφερμένος

Ο geo18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
και εγω αυτο νομιζω αλλα ηθελα να ρωτησω για να ειμαι πιο σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμενα τα μορια βγαινουν ιδια και με του ischool και με τοu JCalc και με του σχολειου μου. Μονο του αλλουνου βγαινουν διαφορετικα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
παιδια το propylea ειναι μουφα κατι παιζει με το προγραμμα....μου βγαζει -100 μορια ...τα αλλα δυο μαζι με του σχολειου ειναι ιδια και στα πεδια ιδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Tι ειναι το JCalc ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
Κι εγώ παρατηρώ μια απόκλιση 8 μορίων μεταξύ του JCalc και του iSchool Υπολογιστή Μορίων. :what:

Στο σχολείο μου έβγαλαν 16.133 ενώ στο iSchool έβγαλα 16.125.
Ο JCalc μου βγάζει 16.133...

Υποψιάζομαι ότι μάλλον το πρόβλημα εμφανίζεται σε όποιον έχει δηλώσει και ΑΟΘ...

tolisman & Chris0705, δώσατε και ΑΟΘ φέτος;
tolisman τι απόκλιση παρατηρείς; (σε μόρια)

:thanks:


-petros

Όχι δεν έδινα ΑΟΘ.:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Tι ειναι το JCalc ?

αυτό: https://www.jpsihogios.gr/JCalc/

κατέβασέ το... είναι 100% σωστό..

λοιπόν παιδιά εγώ σας είπα τι λάθος έχει o υπολογιστής του ischool... το 19.35 το κάνει 19.3 ενώ έπρεπε να το κάνει 19.4.. ο υπολογιστής του propylaia είναι ακόμα πιο λάθος γιατί δεν κάνει καθόλου στρογγυλοποιήσει απ' ότι θυμάμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
αυτό: https://www.jpsihogios.gr/JCalc/

κατέβασέ το... είναι 100% σωστό..

λοιπόν παιδιά εγώ σας είπα τι λάθος έχει o υπολογιστής του ischool... το 19.35 το κάνει 19.3 ενώ έπρεπε να το κάνει 19.4.. ο υπολογιστής του propylaia είναι ακόμα πιο λάθος γιατί δεν κάνει καθόλου στρογγυλοποιήσει απ' ότι θυμάμαι..

Oxi, εμενα το ischool το 19,65 το κανει 19,7
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top