Υπολογισμός μορίων υποψηφίων

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μέχρι το 2007 ίσχυε σίγουρα. Το νέο σύστημα δεν το γνωρίζω αν και νόμιζα οτι δεν θα άλλαζε κάτι στον υπολογισμό μορίων, αλλά μόνο στον τρόπο διόρθωσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalex

Νεοφερμένος

Η 'Eλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
είδες το προγραμμα που εχει φτιαξει ο χρηστης eparon?ειναι λαθος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ ήξερα οτι η αναπροσαρμογή γίνεται μόνο σε διαφορές μεγαλύτερες των δύο βαθμών έτσι ώστε να μην υπάρχει πάνω από δυο βαθμούς διαφοροποίηση. Αυτό μόνο ισχύει. Για παράδειγμα.
Έκθεση προφορικά 15 και 19 γραπτα, τα προφορικά γινονται 17 για να έχει μονο δυο μοναδες διαφορά.
Μαθηματικά προφορικά 19 και γραπτά 14. Τα προφορικά γίνονται 16 για τον ίδιο λόγο.
ΑΟΔΕ προφορικά 20, γραπτα 19. Δεν αλλάζει τιποτα γιατι η διαφορά ειναι μονο 1 μονάδα.
Φυσική κατευθυνσης προφορικα 17, γραπτα 18. Ομοίως με το απο πάνω.

Σε κάθε περίπτωση οι δυο βαθμοί θα απεχουν το πολύ δυο μονάδες. Παρ'όλα αυτα, αν ο αρχικός προφορικός είναι μεγαλυτερος του γραπτού παραμένει μεγαλυτερος έστω και μειωμένα, ομοίως αν ειναι μικρότερος. Αυτό το 0,3 και το 0,6 που λες πρώτη φορά το ακούω και δε νομίζω οτι ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
τελικά λειτουργεί σωστά ο Υπολογιστής Μορίων του forum ή όχι?:(
γτ σήμερα έκανα κάποιες δοκιμές κ είχα ξεαγχωθεί λίγο...:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
τελικά λειτουργεί σωστά ο Υπολογιστής Μορίων του forum ή όχι?:(
γτ σήμερα έκανα κάποιες δοκιμές κ είχα ξεαγχωθεί λίγο...:'(
Ο υπολογιστής του Forum λειτουργεί μια χαρά. :)

Είχα δοκιμάσει επίσης να βάλω και τους περσινούς μου βαθμούς (προφορικούς/ γραπτούς με ακρίβεια ενός δεκαδικού ψηφίου) και μου έβγαλε ακριβώς τα μόρια που μου έβγαλε και το υπουργείο. :)

Απ' ότι κατάλαβα η elenalex εννοεί το πρόγραμμα που έφτιαξε ο Eparon (βλ. αρχικό post) και όχι τον υπολογιστή του Forum. :iagree:

Σχετικά με το πώς βγαίνουν τα μόρια, μπορείτε να συμβουλευτείτε και το αρχείο βοήθειας στον Υπολογιστή Μορίων.

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nad

Νεοφερμένος

Η. .. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
Ο υπολογιστής του Forum λειτουργεί μια χαρά. :)

Είχα δοκιμάσει επίσης να βάλω και τους περσινούς μου βαθμούς (προφορικούς/ γραπτούς με ακρίβεια ενός δεκαδικού ψηφίου) και μου έβγαλε ακριβώς τα μόρια που μου έβγαλε και το υπουργείο. :)

Απ' ότι κατάλαβα η elenalex εννοεί το πρόγραμμα που έφτιαξε ο Eparon (βλ. αρχικό post) και όχι τον υπολογιστή του Forum. :iagree:

Σχετικά με το πώς βγαίνουν τα μόρια, μπορείτε να συμβουλευτείτε και το αρχείο βοήθειας στον Υπολογιστή Μορίων.

-petros

ok then!:):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalex

Νεοφερμένος

Η 'Eλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Μα ναι,εγώ απ'την αρχή είπα πως αναφέρομαι στο πρόγραμμα που έφτιαξε ο χρήστης eparon και όχι του site!!!!Πάντως αυτό με το 0,6 ισχύει αναμφίβολα!!!!τα λέμε παιδιά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Ρε παιδια στο προγραμμα υπολογισμων μοριων του ischool στη στηλη προφορικα πρεπει να βαλουμε των μεσο ορο 2 τετραμηνων?Γιατι αν ειναι ετσι εχω βαλει ακριβως τα ιδια ως δεδομενα σε αυτο που εχει το propylaia.gr και παρουσιαζουν σημαντικη αποκλειση..(με του ischool βγαινουν καπου στα 400περισσοτερα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι, τον μεσο ορο των δυο τετραμηνων. Τα δικα μου μορια σωστα τα βγαζει παντως, ειναι ιδια με αυτα που μου εβγαλαν στο σχολειο (που το δινει το υπουργειο)

edit: δοκιμασα τον υπολογιστη που εχει στο σάιτ που εδωσες και μου εβγαλε 1.4 μορια παραπανω εκει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
Ρε παιδια στο προγραμμα υπολογισμων μοριων του ischool στη στηλη προφορικα πρεπει να βαλουμε των μεσο ορο 2 τετραμηνων?Γιατι αν ειναι ετσι εχω βαλει ακριβως τα ιδια ως δεδομενα σε αυτο που εχει το propylaia.gr και παρουσιαζουν σημαντικη αποκλειση..(με του ischool βγαινουν καπου στα 400περισσοτερα)
Ναι, στον προφορικό βάζεις τον ΜΟ των δύο τετραμήνων. :)

Εμένα πάντως ο υπολογιστής του iSchool τα βγάζει σωστά.



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Εμενα σε καθε προγραμμα βγαινει διαφορετικα. Δεν μας τα εχουν δωσει ακομη απο το σχολειο. Καθισα βασικα και τα υπολογισα εγω, αλλα δεν ειμαι σιγουρη .. Πχ σε ενα μαθημα εχω βαθμο προσβασης 19,65. Γινεται στρογγυλοποιη , δηλ 19,7? Κραταμε μονο το πρωτο ψηφιο ,19,6? ή το αφηνουμε ετσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Panteras

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο dsdsds αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 166 μηνύματα.
Οπα οπα..ρε σεις καντε τον κοπο καποιος να βαλει τους βαμους του εδω...https://www.propylaia.gr/index.php?option=com_facileforms&Itemid=48

Ρε στους γραπτους αν βαλω κομμα αντι για τελεια (ως υποδιαστολη εννοω)με τα ιδια νουμερα μου βγαζει αλλο βαθμο..Τσεκαρετε μια και πειτε βασικα ποιο ειναι το σωστο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
*για την καταχώρηση βαθμών σε δεκαδική μορφή χρησιμοποιήστε τελεία σαν υποδιαστολή
Τελεία βάλε, αλλιώς μάλλον παίρνει μόνο το ακέραιο μέρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NatasaMyk

Νεοφερμένος

Η Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Οπα οπα..ρε σεις καντε τον κοπο καποιος να βαλει τους βαμους του εδω...https://www.propylaia.gr/index.php?option=com_facileforms&Itemid=48

Ρε στους γραπτους αν βαλω κομμα αντι για τελεια (ως υποδιαστολη εννοω)με τα ιδια νουμερα μου βγαζει αλλο βαθμο..Τσεκαρετε μια και πειτε βασικα ποιο ειναι το σωστο..

Δεν νομιζω να ειναι σωστο το προγραμμα αυτο. Ο ΓΒΠ πρεπει να εχει δυο δεκαδικα ψηφια, και , μολις διαβασα καπου οτι ο βαθμος προσβασης καθε μαθηματος πρεπει να εχει ενα. Αυτο εχει καμια 10αρια δεκαδικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
Στο propylaia μου βγάζει 16.109.64 μόρια ενώ στο iSchool 16.125. :hmm:
(τα μόρια δεν έχουν δεκαδικό μέρος)

Γενικά πάντως είμαι σίγουρος ότι του iSchool λειτουργεί σωστά.
Με τους περσινούς βαθμούς έβγαλα ακριβώς το αποτέλεσμα που μου έδωσε και το υπουργείο. Με τους φετινούς βαθμούς βγάζω 16.125 και θα το επιβεβαιώσω αύριο που θα πάρω και τη Βεβαίωση Πρόσβασης. :iagree:



-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Επαναλαμβανω οτι ο υπολογιστης του ischool εβγαλε τα ιδια μορια που μου εβγαλαν στο σχολειο :P
και ο Γιωργος ειχε πει οτι του τα βγαζει σωστα τα δικα του. Δε νομιζω να υπαρχει προβλημα με του ischool
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
εγώ νομίζω ότι ο υπολογιστής του ischool είναι λίγο λάθος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
https://www.jpsihogios.gr/JCalc/

Αυτός νομίζω είναι ο σωστότερος υπολογιστής..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris0705

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κρυονέρι (Αττική). Έχει γράψει 35 μηνύματα.
https://www.jpsihogios.gr/JCalc/

Αυτός νομίζω είναι ο σωστότερος υπολογιστής..

Και με αυτόν που παραθέτεις και από το σχολείο και με του ischool βγάζω ακριβώς τα ίδια. Δεν νομίζω πως έχει κάτι λάθος ο υπολογιστής μορίων εδώ, η μόνη διαφορα είναι πως στον προφορικό βάζεις μόνος σου το μέσο όρο των τετραμήνων, μια χαρά είναι!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
Κι εγώ παρατηρώ μια απόκλιση 8 μορίων μεταξύ του JCalc και του iSchool Υπολογιστή Μορίων. :what:

Στο σχολείο μου έβγαλαν 16.133 ενώ στο iSchool έβγαλα 16.125.
Ο JCalc μου βγάζει 16.133...

Υποψιάζομαι ότι μάλλον το πρόβλημα εμφανίζεται σε όποιον έχει δηλώσει και ΑΟΘ...

tolisman & Chris0705, δώσατε και ΑΟΘ φέτος;
tolisman τι απόκλιση παρατηρείς; (σε μόρια)

:thanks:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top