Υπολογισμός μορίων υποψηφίων

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για το Φυσικό, μετράνε παραπάνω τα μαθηματικά και η φυσική κατεύθυνησης, είτε είσαι θετική είτε τεχνολογική, ανεξάρτητα από το μάθημα επιλογής. Ο λόγος; Είναι στο 2ο πεδίο. Άλλωστε έχουμε πει εδώ τι ακριβώς παίζει. ;)

Μπορείς να δώσεις όποιο επιλογής θέλεις αν δεν στοχεύεις 5ο πεδίο. :)

Ναι καλεβρέ :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν υπάρχει μου λέει η σελίδα, και ήθελα να δω πως υπολογίζονται τα μόρια για όταν φτάσω 3η λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Η σελίδα του προγράμματος δεν υπάρχει;
Για ξανακοιτάξτε το......
Εμένα μου λειτουργεί κανονικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
Η σελίδα του προγράμματος δεν υπάρχει;
Για ξανακοιτάξτε το......
Εμένα μου λειτουργεί κανονικά.
Μπορείς πάντως να το βάλεις μέσα σε έναν zip ή rar και να το ανεβάσεις στο post σου ως συνημμένο. :iagree:




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
ok. έγινε η επισύναψη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Βασικα εχω μια απορια...εγω πχ που ξαναδεινω πανελλαδικες φετος δεν εχω βαθμους στα τετραμηνα και ο βαθμος υπολογιζεται μονο απο οτι γραψω...το προγραμμα αυτο γιατι μου μειωνει το βαθμο του γραπτου κατα 2 μοναδες?ετσι γινεται κανονικα?θα μου μειωθουν τα γραπτα κατα 2 μοναδες στο μεσω ορο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βασικα εχω μια απορια...εγω πχ που ξαναδεινω πανελλαδικες φετος δεν εχω βαθμους στα τετραμηνα και ο βαθμος υπολογιζεται μονο απο οτι γραψω...το προγραμμα αυτο γιατι μου μειωνει το βαθμο του γραπτου κατα 2 μοναδες?ετσι γινεται κανονικα?θα μου μειωθουν τα γραπτα κατα 2 μοναδες στο μεσω ορο?
Ο προφορικός βαθμός κρατιέται για άλλα 2 χρόνια. Εάν έχουν περάσει, τότε ο βαθμός πρόσβασης ταυτίζεται με το γραπτό βαθμό σου. (100% γραπτός βαθμός)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εχουν περασει κατα πολυ τα 2 χρονια...ουφ ευτυχως...ευχαριστω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Drughi

Νεοφερμένος

Ο Drughi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Σίγουρα το πρόγραμμα βγάζει σωστά αποτελέσματα?Απλά το ρωτάω για να μην έχουμε τπτ μπερδέματα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Τα αποτελέσματα είναι σωστά.
Αν ωστόσο έχεις κάποια αμφιβολία, πες μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stala

Νεοφερμένος

Ο stala αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 64 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σχετικά με τον υπολογισμό των μορίων δείτε και αυτό το αρχείο xls
https://users.sch.gr/elazaris/download/ypologismosmorion_2007.xls

περιέχει και το μηχανογραφικό με τις βάσεις στο οποίο μπορείς να γράψεις και τη σειρά προτίμησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειχα παει να φτιαξω κι εγω μια εφαρμογουλα παρομοια με τη Γλωσσομαθεια, αλλα δεν ηξερα πως να θεσω τη δικλειδα με την αναπροσαρμογη προφορικου +-2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Με if κι απόλυτα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ετσι το ειχα βγαλει, αλλα καπου εκανα λαθος. Τεσπα, εχω δωσει κι εγω ενα ποστ με υπολογισμο μοριων καπου εδω μεσα, αλλα δεν το εχουν δει. Το ποσταρω κι εδω να βοηθησω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Διευκρινιζουμε οτι το 7% και 13% αντιστοιχουν σε ποσοστο επι των Μοριων εισαγωγης, των μαθηματων βαρυτητας (γραπτα). Το υπολοιπο 80% βγαινει απο τον Γενικο Βαθμο Προσβασης (αυτος δεν πρεπει να ειναι κατω απο 10), στον οποιο υπολογιζονται ολα τα πανελληνιως εξεταζομενα μαθηματα.

Γενικα, τα μορια εισαγωγης βγαινουν ως εξης:

χ=[(ΓΒΠ*8)+(ΓΡΑΠΤΟ ΜΑΘ.ΒΑΡ.Α*1,3)+(ΓΡΑΠΤΟ ΜΑΘ.ΒΑΡ. Β *0,7)]*100

Ο Γενικος Βαθμος Προσβασης βγαινει απο το αθροισμα των ΒΠ καθε πανελληνιου μαθηματος ξεχωριστα, διαιρωντας το με τον αριθμο αυτων.
Ο ΒΠ καθε μαθηματος βγαινει ως εξης:
Μεσος Ορος Προφορικων * 0,3+Γραπτο * 0,7
Δικλειδα: Αν ο ΜΟ προφ. διαφερει απο το Γραπτο περισσοτερο απο 2 μοναδες, αναπροσαρμοζεται, ωστε να διαφερει με των γραπτων ΜΟΝΟ κατα δυο μοναδες (+2 ή -2, αναλογα αν ειναι μεγαλυτερος ή μικροτερος). Δηλαδη αν ο ΜΟ προφορικων ειναι 13 και το γραπτο 18, τοτε ο ΜΟ προφορικων γινεται 16. Αντιθετα, αν ο ΜΟ προφορικων ειναι 20 και το γραπτο 17, τοτε ο ΜΟ προφορικων γινεται 19.
Ο υπολογισμος του ΜΟ προφορικων στον ΒΠ καθε μαθηματος γινεται ΜΕΤΑ την αναπροσαρμογη του συμφωνα με την παραπανω δικλειδα.

ΜΟ προφορικων οριζεται το αθροισμα των βαθμων τετραμηνου στα πανελληνια μαθηματα δια 2.
Τα 2 μαθηματα βαρυτητας υπολογιζονται και στον ΓΒΠ, ασχετα αν υπολογιζονται και ανεξαρτητα τα γραπτα τους για δευτερη φορα στη συναρτηση των μοριων εισαγωγης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intruder

Νεοφερμένος

Ο intruder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Κατέβασα από εδώ το αρχείο για τον υπολογισμό των μορίων της κατεύθυνσης μου και θέλω να ρωτήσω το εξής με βάση το γενικό βαθμό πρόσβασης θα δω τα μόρια μου ή από κάτω που δείχνει τα πεδία?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,862 μηνύματα.
Από κάτω που δείχνει τα πεδία. :iagree:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalex

Νεοφερμένος

Η 'Eλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
το πρόγραμμα που έφτιαξες έχει λάθος.Αυτό γιατί η αναπροσαρμογή με τον προφορικό[βαθμό τετραμήνων]δν είναι 2 βαθμοί αλλα 0,6. Για παράδειγμα:εγώ έχω στην έκθεση 18-19,και γράφω 16.το 16 δη θα γίνει 18 αλλα 16,6 η αν έχω 19-20 στην διοίκηση ας πούμε,κ γράψω 19 ο βαθμός μου θα γίνει 19,3 γιατί δν έχει απόσταση +-2 από τον προφορικό.

:(Το πρόγραμμα που έφτιαξες έχει λάθος!!!Αυτό διότι η αναπροσαρμογή με τον προφορικό βαθμό[βαθμοί τετραμήνων]δεν είναι συν 2,αλλά 0,6 συν[ή πλήν αντίστοιχα] στην περίπτωση που έχεις συν[ή πλην] 2 βαθμους.!!!Για παρέδειγμα,κάποιος εχει 18-19 στην έκθεση και γραφει στις πανελλαδικές 16.Η αναπροσαρμογή θα κάνει το 16-->16,6 και οχι 18!!ή κάποιος έχει βιολογία 17-16 και γράφει 19.Ο βαθμός του θα γίνει 18,4.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κάπου μέσα στο φόρουμ έχω αναλύσει ολοκληρωμένα, σωστά και κατανοητά το σύστημα μορίων, αλλά ο υπολογιστής του φόρουμ τα βγάζει κατευθείαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elenalex

Νεοφερμένος

Η 'Eλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
μα δεν ισχύει!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top