Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Όπως και οι υπόλοιποι οργανισμοι αυτου του δύσμοιρου πλανήτη που η μοίρα του έλαχε να φιλοξενήσει το πιο απάνθρωπο είδος,τον άνθρωπο,οι οποίοι αφού πεθάνουν απλά γίνοντε τροφή για άλλους οργανισμούς-πάουν να υπάρχουν,έτσι και εμείς ως ισοδύναμοι οργανισμοί-εφόσον το στάδιο ζωής που ακολουθούμε είναι παρόμοιο,γέννηση-θάνατος και στο μόνο που υπερτερούμε είναι ή νοημοσύνη,όταν πεθάνουμε παύουμε να υπάρχουμε.
Τώρα επειδή έχουμε αναπτυγμενη νοημοσύνη όπως έγραψα παραπάνω και το μυαλό τόσων ανθρώπων, θρησκειών που η καθεμία έχει αναγάγει και την δική της ιστορία στο θέμα αυτό,και επειδή κάνουμε την τρίχα τριχιά και το γεγονός ότι μας φοβίζει το θέμα θάνατος και η ανυπαρξία,προσπαθούμε να πείσουμε τους εαυτούς μας πως αφότου πεθάνουμε θα συνεχίσουμε να υπάρχουμε είτε ως πνεύμα είτε ως ψυχή,φάντασμα,ζώο,πόκεμον,είτε ως έχουμε τώρα απλά σε ένα διαφορετικό ευτυχισμένο κόσμο(παράδεισος).
Λίγη σημασία έχει τι πιστεύει ο καθένας μας,κανείς δεν ξέρει τι πραγματικά ισχύει,οπότε όπως έχει ξαναχιλιοειπωθεί,ας ζήσουμε τη ζωή μας όσο πιο έντονα και όμορφα και όπως την φαντάζεται ο καθένας και ας αφήσουμε τις μεταθανάτιες περιπέτειες.

Και εγώ ερωτώ: Η κότα έκανε το αυγό ή το αυγό την κότα;;
Φιλοσοφικώς ρώτησες,φιλοσοφικώς θα σου απαντήσω.
Αν ήταν το βιολί πουλί θα το παίζανε πολλοί.

υγ. μόλις είδα ότι έχω ξαναπαντήσει στο θέμα αυτο στη 1η σελίδα και είχα γράψει σχεδον τα ίδια,αλλά επειδη έκανα τόσο κόπο και έγραψα όλα τα παραπάνω θα το ποστάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Τώρα, για το επίμαχο post, η διαφωνία μου έγκειται σε δύο σημεία: το ένα είναι πως η ορθοδοξία δεν είναι μύθος. Σε πολλές αρχές της δεν διαφωνώ, αλλά για την ιστορική της βάση και πιστότητα μπορώ να αμφιβάλλω έντονα.

Το δεύτερο είναι το "Οκ, δεκτός". Δεκτός όσο δεν θίγει τη θρησκεία σου (και σπεύδεις κι ο ίδιος να ξεκαθαρίσεις πως αυτό που λέει δεν ισχύει για την ορθοδοξία).
Γιατί αυτό που γράφει ,
μπορούμε να πούμε και ότι ισχύει για κάθε θρησκεία, ότι οι άνθρωποι έχουν ανάγκη να δημιουργήσουν ένα ανώτερο ον να τους προστατεύει/οδηγεί/κρίνει.
Και μάλλον έτσι δεν συμφωνείς. ;)

1)Αν εννοείς για την ιστορικότητα του Ιησού νομίζω η επιστήμη το δέχεται..Πιθανόν θα εννοείς για πράγματα της παλαιάς διαθήκης και τέτοια ... αλλά θα βγούμε εκτός θέματος (αν δεν το κάναμε ήδη) :/:
2) Λάθος μου, δεν το είπα κατανοητά, απλώς είπα "δεκτος" για το ότι κατάλαβα γιατί έκανε την παράθεση.. (άστο εντάξη δεν έχει σημασία..:confused:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,048 μηνύματα.
Αν εννοείς για την ιστορικότητα του Ιησού νομίζω η επιστήμη το δέχεται..
Δεν υπάρχει απολύτως καμία έγκυρη ουδέτερη ή εχθρική ιστορική καταγραφή για αυτό. Μόνες "πηγές" για την ύπαρξη του Ιησού είναι τα "ευαγγέλια" και μερικές μόνον άλλες "χριστιανικές" που γράφτηκαν μερικούς αιώνες αργότερα. Άρα εδώ, όπως και σε πολλά άλλα ερωτήματα, είναι θέμα πίστης μαι μόνον.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

danai-elpida

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δαναη-Ελπιδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 970 μηνύματα.
όλοι; :confused:
σε ποιους αναφέρεσαι, αυτούς που βγαίνουν στα μεσημεριανά και αφηγούνται τις περιπέτειές τους;
Μεσημεριανα δεν βλεπω ,πως θα μπορουσα αραγε ουσα μαθητρια κα αναφερομαι στον παππου μου,που ειχε βιωσει μια τετοια εμπειρια. ΑΥΤΑ.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pure_Seduction

Επιφανές μέλος

Ο Pure_Seduction αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,834 μηνύματα.
δεν πιστευω πως υπαρχει....

και ποιος ξερει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sam9

Νεοφερμένος

Ο sam9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 60 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τελειώνει με τον θάνατο η ύπαρξη οριστικά και αμετάκλητα, δεν πιστοποιήθηκε ποτέ να επανέλθει στη ζωή έμβιο υπαρκτό , αισθητή οντότητα, μετά τον θάνατο. Κανένας άνθρωπος δεν ξανάζησε μετά την νέκρωση (για άλλους καταστροφή) του εγκεφάλου του (εγκεφαλικός θάνατος).
Κι όμως η ανθρωπότητα έζησε μέχρι τώρα και ζει με την «αίσθηση» ότι δεν τελειώνουν όλα με τον θάνατο. Ότι «κάτι» συνεχίζεται μετά απ’ αυτόν.
Η μαρτυρία της Εκκλησίας (θεολογική, λειτουργική, βιωματική) αναφέρεται στη συνέχεια της ύπαρξης του ανθρώπου και μετά τον θάνατο, σαν κάτι αυτονόητο και δεδομένο.
Και αυτό το δεδομένο είναι ο ίδιος ο Χριστός. Τα πάθη του, η σταύρωσή του , ο θάνατός του και η ανάστασή του.
Υπάρχει μία (1) εκκρεμότητα - αντίρρηση στη γλώσσα με την οποία μιλάει σήμερα η Εκκλησία για τα μετά θάνατο συμβάντα: Ότι μετά τον θάνατο η ανθρώπινη ύπαρξη αναστέλλεται. Είναι αλλά δεν είναι, παύει να ενεργείται, ησυχάζει, ηρεμεί, διέρχεται ένα στάδιο περίπου ανυπαρξίας , ώσπου να έρθει ο χρόνος της Δευτέρας Παρουσίας του Χριστού και να αναστηθούν τα σώματα των νεκρών.
Όμως όταν ο Χριστός πάνω στον σταυρό δέχθηκε τη μετάνοια του σταυρωμένου ληστή, τον βεβαίωσε ότι «σήμερον μετ’ εμού έση εν τω παραδείσω» , αμέσως μετά τον θάνατο, όχι ύστερα από ένα διάστημα ηρεμίας.
Με αυτή την αντίρρηση συνηγορεί και η εκκλησιαστική εμπειρία της σχέσης των ζωντανών Χριστιανών με τους Αγίους: Οι ζώντες χριστιανοί καταφεύγουν στην αγάπη των Αγίων της Εκκλησίας και ζητούν βοήθεια , παρέμβαση σε κινδύνους, συμφορές , δοκιμασίες, θλίψεις της ζωής.
Και βρίσκουν άμεση ανταπόκριση με πλήθος θαυμάτων από την μεριά των Αγίων. Που σημαίνει ότι, οι Άγιοι υπάρχουν ενεργά μετά τον θάνατό τους, δρούν, πράττουν, είναι σε λογική κοινωνία με τους ζωντανούς αδελφούς τους . Δεν είναι σε αναστολή η ύπαρξή τους , δεν είναι δεν κατάσταση ανάπαυσης αναμένοντας την Δευτέρα Παρουσία του Χριστού.



Η ορθόδοξη Εκκλησία διαμέσου των έργων των μεγάλων της Πατέρων, διδάσκει με μεγάλη ευκρίνεια ότι η ψυχή είναι ενεργή και μετά τον θάνατο, και μάλιστα «καθίσταται ακόμα πιο ενεργή» μετά τον θάνατο.
Μετά το θάνατο, η ψυχή δεν είναι λιγότερο, αλλά περισσότερο ζωντανή και ενσυνείδητη απ’ ότι πριν το θάνατο.
Ο επίσκοπος Θεοφάνης σε μήνυμά του σε μια γυναίκα που πέθαινε, έγραψε: «Δεν θα πεθάνεις. Το σώμα σου θα πεθάνει, αλλά εσύ θα μεταφερθεί σε έναν διαφορετικό κόσμο, θα είσαι ζωντανή, θα έχεις μνήμη του εαυτού σου και θα αναγνωρίζεις όλο τον κόσμο που σε περιβάλλει»
Όταν η όραση των σωματικών οφθαλμών παύει να λειτουργεί, ξεκινά η πνευματική όραση της ψυχής.
Η ψυχή μετά τον χωρισμό της από το σώμα, εξακολουθεί να ζει και να διατηρεί την αυτοσυνειδησία της. Διατηρεί επίσης και συναισθήματα, δηλαδή ελπίδα και φόβο, χαρά και λύπη, και ήδη προγεύονται σε κάποιο βαθμό αυτό που περιμένουν να αισθανθούν κατά την τελική Κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Μεσημεριανα δεν βλεπω ,πως θα μπορουσα αραγε ουσα μαθητρια κα αναφερομαι στον παππου μου,που ειχε βιωσει μια τετοια εμπειρια. ΑΥΤΑ.-

Anecdotal evidence is not evidence.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
συγγνώμη αλλά ποια η χρησιμότητα ύπαρξης αυτού του θέματος? το αν υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο δεν νομίζω ότι είναι αποδείξιμο και κατά την γνώμη μου είναι και τελείως άχρηστο! και τι θα γίνει δηλαδή αν μάθουμε ότι υπάρχει? σταματήστε να ασχολείστε με υπερφυλοσοφικά, ανούσια ζητήματα και ζήστε την ζωή σας το κάθε δευτερόλεπτο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
1)Αν εννοείς για την ιστορικότητα του Ιησού νομίζω η επιστήμη το δέχεται..Πιθανόν θα εννοείς για πράγματα της παλαιάς διαθήκης και τέτοια ... αλλά θα βγούμε εκτός θέματος (αν δεν το κάναμε ήδη) :/:

Νομίζεις. Καμμία επιστήμη δεν το δέχεται. Αν γινόταν κάτι τέτοιο ο κόσμος θα είχε έρθει ανάποδα. Ούτε η ιστορικότητα του Ιησού ούτε οποιαδήποτε περικοπή των γραφών μπορεί να αποδειχθεί, εκτός από γενικά ζητήματα όπως η αιχμαλωσία των Εβραίων.
Τώρα κάτι άλλα για το αν μπορούσε να υπάρξει κιβωτός που αιωρείτο από το έδαφος, ή να σηκωθούν τα νερά κλπ που εξετάζονται σε κάτι αμερικάνικα ντοκυμανταίρ, αυτά είναι απλώς πράγματα που πουλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasoula...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 1,907 μηνύματα.
Κι όμως αυτό με την κότα έχει απαντηθεί εδώ και κάτι μήνες :confused:
αληθεια?και τι απαντηση δοθηκε τελικα?..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
και φυσικά είχα διαβάσει ότι τα ευάγγελια και η βίβλος είναι γραμμένα από τις οικουμενικές συνόδους...πράγμα που σημαίνει ότι όλα είναι κομμένα και ραμμένα από εμάς τους ανθρώπους.:whistle:



Από 4 ευαγγελιστές γράφτηκε η καινή διαθήκη και όχι από οικουμενικές συνόδους.. Όπως γράφτηκαν έτσι και έμειναν... και φυσικά δεν είναι κομμένα και ραμμένα σε ανθρώπινα μέτρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
και φυσικά δεν είναι κομμένα και ραμμένα σε ανθρώπινα μέτρα.

κι εσύ που το ξέρεις, ήσουν εκεί και άκουγες το θεό να τους υπαγορεύει;
Επίσης δεν ξέρω αν το έχεις υπόψη σου αλλά μέχρι να ανακαλυφθεί η τυπογραφία (πολύ καιρό μετά) τα πάντα προκειμένου να διατηρηθούν, αντιγράφονταν από μοναχούς. Και αυτό σημαίνει ότι ανά πάσα στιγμή ο καθένας μπορούσε να βάλει τη δική του "πινελιά" σε αυτά που αντέγραφε. Δεν ξέρω αν πράγματι το έκαναν (προσωπική εκτίμηση πως ισχύει) αλλά θα μπορούσαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Εντάξη τώρα δε μπορώ να σου αλλάξω την άποψη αλλα αν συνέβαινε κάτι τέτοιο ή θα είχαμε χίλιες δυο καινές διαθήκης (διασκευή του Αγάπιου μοναχού, του Ευτύχιου...:P) ή όποιος πήγαινε να πειράξει τα γραφόμενα δε νομίζω ότι θα περνούσε απαρατήρητα ότι ήθελα.. δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις;

Μήπως ήταν συνεννοημένοι και οι ευαγγελιστές και έγραφαν τα ίδια πάνω κάτω;:D
Καλά τώρα συζητάμε ότι νά'ναι..:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy_Law

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Και αν αυτό που ζούμε είναι ο θάνατος μιας προηγούμενης ζωής?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εντάξη τώρα δε μπορώ να σου αλλάξω την άποψη αλλα αν συνέβαινε κάτι τέτοιο ή θα είχαμε χίλιες δυο καινές διαθήκης (διασκευή του Αγάπιου μοναχού, του Ευτύχιου...:P) ή όποιος πήγαινε να πειράξει τα γραφόμενα δε νομίζω ότι θα περνούσε απαρατήρητα ότι ήθελα.. δεν θα υπήρχαν αντιδράσεις;

Μήπως ήταν συνεννοημένοι και οι ευαγγελιστές και έγραφαν τα ίδια πάνω κάτω;:D
Καλά τώρα συζητάμε ότι νά'ναι..:D

Καλά δεν μιλάω και για τόσο τρανταχτές διαφορές ( αν και δεν το αποκλείω) αλλά και σήμερα αν πάρουμε να δούμε 10 διαφορετικές εκδόσεις της αγίας γραφής δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν θα δούμε τα ίδια κείμενα ακριβώς.
Και για την ιστορία χοντρικά για πολλά πράγματα μια εκδοχή έχουμε, αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχουν πηγές που λένε το μακρύ τους και το κοντό τους.
Απαρατήρητα μια χαρά μπορούν να περάσουν. Σιγά μην κάτσει εξάλλου να ασχοληθεί κανείς ποιος έγραψε τι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Και αν αυτό που ζούμε είναι ο θάνατος μιας προηγούμενης ζωής?

Καλά εσύ το τραβάς πολύ...:D


Καλά δεν μιλάω και για τόσο τρανταχτές διαφορές ( αν και δεν το αποκλείω) αλλά και σήμερα αν πάρουμε να δούμε 10 διαφορετικές εκδόσεις της αγίας γραφής δεν είμαι και τόσο σίγουρος αν θα δούμε τα ίδια κείμενα ακριβώς.
Και για την ιστορία χοντρικά για πολλά πράγματα μια εκδοχή έχουμε, αυτό δεν σημαίνει όμως πως δεν υπάρχουν πηγές που λένε το μακρύ τους και το κοντό τους.
Απαρατήρητα μια χαρά μπορούν να περάσουν. Σιγά μην κάτσει εξάλλου να ασχοληθεί κανείς ποιος έγραψε τι.

Το πρωτότυπο κείμενο της Αγίας Γραφής (δλδ το αρχαία κείμενο) είναι ένα και κυκλοφορεί παντού το ίδιο. Κάτι άλλες εκδόσεις-διασκευές από ότι ξέρω είναι αυτές που κυκλοφορούν οι μάρτυρες του Ιεχωβά (αυτοί που έρχονται και χτυπάν τα κουδούνια μας), και φυσικά η ορθοδοξη εκκλησία δε τα δέχεται, όπως δε δέχεται και οποιαδήποτε άλλη παραποίηση.
Ναι, για τα ιστορικά μπορεί οι έρευνες που βγαίνουν να είναι ότι να'ναι. Δε στηρίζομαι όμως σε αυτές, ξέρω τί πρεσβευει η ορθοδοξία και τί πιστεύει..;)
Σε ότι αφορούν θέματα πίστης, δεν καθόμαστε με σταυρωμένα χέρια..αν θες, ο θεός δεν θα μας αφήσει να τα καταστρέψουμε. Κατα περιόδους ο χριστιανισμός πέρασε πολλά και δύσκολα γεγονότα (αιρέσεις κτλ). Θεωρώ ότι περνάει και θα περνάει. Όμως η πίστη μας θα μείνει ίδια.. σε όποιον δεν του αρέσει αλλάζει δρόμο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Πολύ μου αρέσει αυτή η σιγουριά. Και πώς ξέρουμε ότι δεν είναι ο χριστιανισμός μια αίρεση, μια αίρεση που απλά επικράτησε και εδραιώθηκε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Προφανώς θα ήθελες να πεις για την ορθοδοξία....ότι πως ξέρουμε ότι δεν ειναι αιρεση η ορθοδοξία...

είναι δογματικά θέματα που διαφοροποίησαν την ορθοδοξία από τις υπόλοιπες αιρέσεις..η ορθοδοξία πολύ απλά δεν δέχεται έκπτωση στα δόγματά της... και αυτό διότι αυτά τα δόγματα διατηρήθηκαν από την εποχή του Χριστού.Και τώρα στην εκκλησία, θεωρώ, πως ορισμένοι κάνουν τέτοιες εκπτώσεις στη πίστη (πανθρησκεία - οικουμενισμός αν σου λέει κάτι). Δυστυχώς υπάρχουν τέτοιοι ακόμη και δεσποτάδες ( για να μη πω πως κυρίως είναι αυτοί) .. δε νομίζω πως θα αργήσει να καθαρίσει το τοπίο από κάτι τέτοιους. Έτσι ήταν και παλιά, για παράδειγμα πριν το σχίσμα και μετά το σχίσμα.


Η εκκλησία δεν μπορεί να αποδειχθεί στο δόγματά της, στις αλήθειες της, στα πιστεύω της (στο αν θα υπάρχει ζωή μετά θάνατο για να πω και τπτ στο θεμα) μέσω αποδείξεων επιστημονικών.. Δε μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός με διαφορικό λογισμό. Είναι κάτι προσωπικό η πίστη που αν σε αναπαύει το ακολουθείς
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
In short:
-τα ευαγγέλια γράφτηκαν 100+ χρόνια μετά την εποχή του Χριστού.Δεν έχουμε ιδέα αν αυτοί που τα έγραψαν λέγονταν όντως Λουκάς,Ιωάννης,Ματθαίος,Μάρκος,κατά πάσα πιθανότητα όχι.Μπορεί να γράφτηκαν και από περισσότερους από έναν συγγραφείς κλπ.
-υπάρχουν ακόμα άλλα 100 ή 200 ευαγγέλια που θεωρούνται "απόκρυφα" και δε γίνονται δεκτά απ'την εκκλησία,τα οποία διαφωνούν με τα επίσημα κείμενα,plus και τα 4 ευαγγέλια της Καινής έχουν και λογοκριμένα τμήματα
-και μεταξύ τους έχουν διαφορές,π.χ. στο πρωτότυπο κείμενο το κατά Μάρκον παρουσιάζει τον Χριστό πολυθεϊστή.

Αυτά περί ευαγγελίων κλπ που λέγατε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εμένα κάτι μου λέει ότι μπορείς *couch* *cough* αλλά αυτό είναι άλλο θέμα

Ναι για την ορθοδοξία εννοούσα. Δηλαδή έστω ότι η ορθοδοξία είναι αίρεση του ιουδαϊσμού. Μπορείς να αποδείξεις ότι δεν ισχύει;

( @babisgr)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top