Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

ioannazer

Νεοφερμένος

Η ioannazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τι πιστεύετε υπάρχει ή όχι ζωή μετά το θάνατο? :hmm:
Ξεκινάω πρώτη! Πιστεύω ότι όταν πεθάνει κάποιος, περιφέρεται στη γη, δεν μπορεί να επέμβει, εκτός από το να "έρθει" στον ύπνο μας, είτε για να μας προειδοπιήση για κάτι είτε επειδή τον ξεχάσαμε ή γενικά για κάποιο λόγο. Επίσης πιστεύω αυτό που λένε ότι ο νεκρός τις πρώτες 40 μέρες περιφέρεται στα αγαπημένα του μέρη...
Αυτά από μένα, εσείς τι λέτε??? :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Επίσης πιστεύω αυτό που λένε ότι ο νεκρός τις πρώτες 40 μέρες περιφέρεται στα αγαπημένα του μέρη...


Λολ.
Εγώ δεν πρόκειται να περάσω 40 νεκρές μέρες
μέσα σε αυτό το νετ καφέ
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Φυσικά και δεν υπάρχει..(όσο και να το θέλουμε..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexacker

Νεοφερμένος

Ο alexacker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Φυσικά και δεν υπάρχει..(όσο και να το θέλουμε..)

Δεν εισαι σίγουρη... Κανείς δεν είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εν οιδα,οτι ουδεν οιδα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Δεν εισαι σίγουρη... Κανείς δεν είναι.
Εχεις δικιο..Δεν μπορουμε να ξερουμε..Αλλα μου φαινονται αντιεπιστημονικα τα σεναρια περι μεταμψυχωσης και τα σχετικα.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Εχεις δικιο..Δεν μπορουμε να ξερουμε..Αλλα μου φαινονται αντιεπιστημονικα τα σεναρια περι μεταμψυχωσης και τα σχετικα.. :hmm:
Είχα διαβάσει σε ένα τεύχος του focus μία ιστορία που είχε να κάνει με την μετεμψύχωση και σκεφτόμουν ότι μπορεί όντως να συμβαίνει αυτό.. Βέβαια, μια φίλη μου με έβαλε σε σκέψη όταν μιλούσαμε για το θέμα αυτό, γιατί δεν ξέρουμε αν υπάρχει όντως ψυχή!!! Τι να πω! Περιμένω να διαβάσω και άλλες απόψεις..;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Βέβαια, μια φίλη μου με έβαλε σε σκέψη όταν μιλούσαμε για το θέμα αυτό, γιατί δεν ξέρουμε αν υπάρχει όντως ψυχή!!!
Ακριβως εκει ειναι το θεμα!Δεν ξερουμε αν υπαρχει ψυχη..Αν δεν υπαρχει,τοτε μαλλον απλα πεθαινουμε βιολογικα και τελος..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Και γιατι να υπαρχει ψυχη??Ο ανθρωπος ειναι κατι παραπανω απο ολους τους αλλους υπολοιπους οργανισμους στον πλανητη?? Γιατι το ανθρωπινο ειδος εχει τοση μεγαλη ιδεα για αυτο??Ουτε ενας κοκκος αμμου δεν ειμαστε στο συμπαν και νομιζουμε οτι ολα γυριζουν γυρω μας...
Επειδη εχουμε αναπτυξει τη νοημοσυνη μας δεν σημαινει οτι ειμαστε υπερανω ολλων των αλλων οργανισμων... γεννιομαστε-μεγαλωνουμε-γερναμε-πεθαινουμε
περπατας στο δρομο,πατας ενα μυρμηγκι το σκοτωνεις καταλαθος και πεθαινει,εδω τι? υπαρχει και η ψυχη του μυρμηγκιου?παει στον παραδεισο? μηπως στην επομενη ζωη του θα ειναι ανθρωπος?

Τοσες και τοσες θεωριες για μεταθανατια ζωη,μετενσαρκωση,2η ζωη,κολαση-παραδεισος.....
εμενα τιποτα απο ολες τις θεωριες που εχει αναπτυξει ο ανθρωπος δεν με συγκινουν γιατι απλα φοβαται να παραδεχτει την φυσιολογικη εξελιξη των ειδων η οποια εχει και ως επακολουθο το θανατο και μετα απο αυτον μαλλον το τιποτα....
Απλα στη σκεψη και μονο οτι οντως μπορει μετα το θανατο να υπαρχει το τιποτα,κρεμομαστε απο ωραιες θεωριες περι αιωνιας μεταθανατιας ζωης που ολα κυλουν ευχαριστα και θα περναμε "ζωη" και κοτα!
αποψη μου αυτη ετσι :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Και γιατι να υπαρχει ψυχη??Ο ανθρωπος ειναι κατι παραπανω απο ολους τους αλλους υπολοιπους οργανισμους στον πλανητη?? Γιατι το ανθρωπινο ειδος εχει τοση μεγαλη ιδεα για αυτο??Ουτε ενας κοκκος αμμου δεν ειμαστε στο συμπαν και νομιζουμε οτι ολα γυριζουν γυρω μας...
Επειδη εχουμε αναπτυξει τη νοημοσυνη μας δεν σημαινει οτι ειμαστε υπερανω ολλων των αλλων οργανισμων... γεννιομαστε-μεγαλωνουμε-γερναμε-πεθαινουμε
περπατας στο δρομο,πατας ενα μυρμηγκι το σκοτωνεις καταλαθος και πεθαινει,εδω τι? υπαρχει και η ψυχη του μυρμηγκιου?παει στον παραδεισο? μηπως στην επομενη ζωη του θα ειναι ανθρωπος?

Τοσες και τοσες θεωριες για μεταθανατια ζωη,μετενσαρκωση,2η ζωη,κολαση-παραδεισος.....
εμενα τιποτα απο ολες τις θεωριες που εχει αναπτυξει ο ανθρωπος δεν με συγκινουν γιατι απλα φοβαται να παραδεχτει την φυσιολογικη εξελιξη των ειδων η οποια εχει και ως επακολουθο το θανατο και μετα απο αυτον μαλλον το τιποτα....
Απλα στη σκεψη και μονο οτι οντως μπορει μετα το θανατο να υπαρχει το τιποτα,κρεμομαστε απο ωραιες θεωριες περι αιωνιας μεταθανατιας ζωης που ολα κυλουν ευχαριστα και θα περναμε "ζωη" και κοτα!
αποψη μου αυτη ετσι :P
Έτσι! Αν όντως υπάρχει ψυχή, δεν θα πρέπει να έχουν ψυχή και τα φυτά;;;:P;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Έτσι! Αν όντως υπάρχει ψυχή, δεν θα πρέπει να έχουν ψυχή και τα φυτά;;;:P;)

Tα φυτά σύμφωνα με ένα άρθρο της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ (ΒΗΜΑ science) έχουν...αισθήματα, άρα έχουν ψυχή με βάση έρευνες στις ΗΠΑ (σε ένα Πανεπιστήμιο). Αν σε ένα φυτό μιλάς ωραία και το προσέχεις πολύ, αναπτύσσεται πιο σωστά σε σχέση με εκείνο το φυτό που το κακομεταχειρίζεσαι. Στο πείραμα που έγινε με ένα φυτό, όσοι άνθρωποι του μιλούσαν ωραία, το φυτό ήταν υγιές και αναπτυσσόταν (δηλ., ανταποκρινόταν σε ένα θετικό περιβάλλον)... :D :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antonela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η antonela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 177 μηνύματα.
Tα φυτά σύμφωνα με ένα άρθρο της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ (ΒΗΜΑ science) έχουν...αισθήματα, άρα έχουν ψυχή με βάση έρευνες στις ΗΠΑ (σε ένα Πανεπιστήμιο). Αν σε ένα φυτό μιλάς ωραία και το προσέχεις πολύ, αναπτύσσεται πιο σωστά σε σχέση με εκείνο το φυτό που το κακομεταχειρίζεσαι. Στο πείραμα που έγινε με ένα φυτό, όσοι άνθρωποι του μιλούσαν ωραία, το φυτό ήταν υγιές και αναπτυσσόταν (δηλ., ανταποκρινόταν σε ένα θετικό περιβάλλον)... :D :D
Τώρα που το λες, έχω ακούσει ότι βοηθάει και η μουσική στα φυτά!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
εγω μεχρι προτινος ηξερα για κοπριες....πως γινεται να εχει δηλ καποιος συναισθηματα αν δεν εχει εγκεφαλο????
υστερα μ αυτες τις ερευνες που βγαινουν και λενε,και μετα βγαινουν αλλες και ξελενε,σαν το σημειο G πχ...τι να πρωτοπιστεψεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

avenger92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 395 μηνύματα.
Και γιατι να υπαρχει ψυχη??Ο ανθρωπος ειναι κατι παραπανω απο ολους τους αλλους υπολοιπους οργανισμους στον πλανητη?? Γιατι το ανθρωπινο ειδος εχει τοση μεγαλη ιδεα για αυτο??Ουτε ενας κοκκος αμμου δεν ειμαστε στο συμπαν και νομιζουμε οτι ολα γυριζουν γυρω μας...
Επειδη εχουμε αναπτυξει τη νοημοσυνη μας δεν σημαινει οτι ειμαστε υπερανω ολλων των αλλων οργανισμων... γεννιομαστε-μεγαλωνουμε-γερναμε-πεθαινουμε
περπατας στο δρομο,πατας ενα μυρμηγκι το σκοτωνεις καταλαθος και πεθαινει,εδω τι? υπαρχει και η ψυχη του μυρμηγκιου?παει στον παραδεισο? μηπως στην επομενη ζωη του θα ειναι ανθρωπος?

Τοσες και τοσες θεωριες για μεταθανατια ζωη,μετενσαρκωση,2η ζωη,κολαση-παραδεισος.....
εμενα τιποτα απο ολες τις θεωριες που εχει αναπτυξει ο ανθρωπος δεν με συγκινουν γιατι απλα φοβαται να παραδεχτει την φυσιολογικη εξελιξη των ειδων η οποια εχει και ως επακολουθο το θανατο και μετα απο αυτον μαλλον το τιποτα....
Απλα στη σκεψη και μονο οτι οντως μπορει μετα το θανατο να υπαρχει το τιποτα,κρεμομαστε απο ωραιες θεωριες περι αιωνιας μεταθανατιας ζωης που ολα κυλουν ευχαριστα και θα περναμε "ζωη" και κοτα!
αποψη μου αυτη ετσι :P
Συμφωνω απολυτα..Ολα τελειωνουν εδω για καθε οργανισμο και δεν υπαρχει καμια μεταθανατια κατασταση..Αλλα σε οποιον το λεω αυτο αμεσως να το αμφισβητησει!Τοσο πολυ φοβουνται την φυσικη εξελιξη των πραγματων?:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,848 μηνύματα.
Τώρα που το λες, έχω ακούσει ότι βοηθάει και η μουσική στα φυτά!!!:D

...και ερωτική εξομολόγηση να του κάνεις του φυτού, ίσως βοήθησει και αυτό...:D :laugh:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

banis

Νεοφερμένος

Ο manos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 109 μηνύματα.
αυτο το χαν πει για τα ζωα,δεν με παει...κλεβετε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Tα φυτά σύμφωνα με ένα άρθρο της εφημερίδας ΤΟ ΒΗΜΑ (ΒΗΜΑ science) έχουν...αισθήματα, άρα έχουν ψυχή
Το ότι έχουν αισθήματα δεν σημαίνει απαραίτητα ότι έχουν και ψυχή. Τι είναι η ψυχή; Μια απλή φαντασία των ανθρώπων που προσπαθούν να "αποδείξουν" την ύπαρξη μεταθανάτιας ζωής. Στην περίπτωση όμως που υπάρχει ψυχή σίγουρα θα έχουν όλοι οι ζωντανοί οργανισμοί! Ακόμα και τα φυτά λογικά. Δεν υπάρχει κάποιος "λογικός" (όσο λογικό μπορεί να χαρακτηριστεί ένα επιχείρημα υπέρ της ύπαρξης ψυχής) λόγος για να μην έχουν τα φυτά ψυχή. Οι άνθρωποι που βρίσκονται σε κόμμα ή άτομα παράλυτα χωρίς εγκεφαλική δραστηριότητα δεν έχουν ψυχή,; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jonathannnnnnn

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο γιαννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 205 μηνύματα.
ενα πραγμα ειναι σιγουρο σε αυτη τη ζωη.οτι θα πεθανουμε ολοι καποια στιγμη .τπτ αλλο δν ειναι σιγουρο.!προφανως γτ δν μας αρεσε αυτο, προσπαθησαμε να το εξηγησουμε με τις θρησκειες και... το θεμα δν ειναι οτι θα πεθανουμε ,το θεμα ειναι οτι δν θα ζουμε καθολου καλα ετσι οπως παει το πραγμα ,και πρεπει να εστιασουμε σ αυτο το κομματι και οχι στο αν υπαρχει μεταθανατια ζωη η οχι.αποψη μου :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas1992

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Δεν πιστεύω στην μετα θάνατον ζωή...Καταρχήν, γιατί δεν έχει καμία επιστημονική υπόσταση και κατά δεύτερον πιστεύω πως είναι μια ανάγκη που έχει ο άνθρωπος να πιστεύει πως δεν τελείωνουν όλα με το θάνατο..Αφού η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία ελπίζουμε πως αν πεθάνουμε ψυχικά θα υπάρχουμε έχοντας νοημοσύνη(χωρίς βέβαια τη σάρκα), αγνοώντας πως ο εγκέφαλος είναι υπεύθυνος για την νοημοσύνη μας και πως όταν πεθαίνουμε "πεθαίνει" και αυτός μαζί μας...Τέλος, όπως όλοι γνωρίζουμε ο άνθρωπος είναι ένα ον ματαιόδοξο γι' αυτό και δε θέλει να χαθεί, θέλει να πιστεύει πως υπάρχει κάτι μετά το θάνατο, άλλωστε όταν κάποιος πεθαίνει δε λέει τι ωραία που πέρασα τη ζωή μου, αλλά λέει πως μακάρι να είχε λίγο χρόνο ακόμη να κάνει κάτι άλλο(πιστεύοντας στο υποσυνείδητο οτί θα το καταφέρει μετα θάνατον)...Γενικότερα οι απόψεις μου για το θέμα συμπίπτουν με τον Morelo
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Kανεις δεν μπορει να χρησιμοποιει εκφρασεις τυπου "σιγουρα","φυσικα","μαλλον"και παει λεγοντας,παρα μονο το "πιστεύω".Εγω τελος πάντων,εχω επιλέξει να πιστεύω οτι υπάρχει κάτι μετά,χωρίς να μου το επιβάλλει κανείς.Επειδή με εκφάζει κι ας μην έχει επιστημονική υπόσταση.Είχα μια συζήτηση με εναν καθηγητή Βιολογίας στο αμφιθέατρο,σχετικά με το θέμα(είναι πολυ ωραίο να μιλας με μορφωμενους ανθρωπους που εχουν αντιθετη αποψη,δεν υπαρχει φανατισμος αλλα ανταλλαγη αποψεων.)και μου ανεφερε κι επιχειρηματα με επιστημονικη υποσταση,πχ το γονιδιο της πιστης.Νομιζω οτι το τι απαντησα το εχω αναφερει και σε παλιοτερο τοπικ εδω οποτε δε χρειαζεται να λεω τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top