Υπάρχει ζωή μετά τον θάνατο;

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Η εκκλησία δεν μπορεί να αποδειχθεί στο δόγματά της, στις αλήθειες της, στα πιστεύω της (στο αν θα υπάρχει ζωή μετά θάνατο για να πω και τπτ στο θεμα) μέσω αποδείξεων επιστημονικών.. Δε μπορείς να αποδείξεις ότι υπάρχει Θεός με διαφορικό λογισμό. Είναι κάτι προσωπικό η πίστη που αν σε αναπαύει το ακολουθείς

Από τη μία δεν μπορείς να αποδείξεις την ύπαρξη θεού και τα θέματα πίστης του χριστιανισμού, από την άλλη λες ότι τα όσα περιγράφονται στα ευαγγέλια αποτελούν ιστορικά γεγονότα.
Κάποια στιγμή πρέπει να τηρηθεί είτε η μία θέση είτε η άλλη. Αν υπάρχουν ιστορικές αποδείξεις ότι κάποιος γεννήθηκε από παρθένο μητέρα, ανέστησε νεκρούς, αψήφησε τους νόμους της φυσικής, αναστήθηκε κλπ κλπ κλπ, τότε έχουμε σοβαρά στοιχεία για την ύπαρξη θεού. Αν όχι, λέμε ότι δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να αποδειχθεί επιστημονικά. Εν ολίγοις ό,τι μας συμφέρει.

και αυτό διότι αυτά τα δόγματα διατηρήθηκαν από την εποχή του Χριστού.

Πηγή;
Κι εδώ δε μιλάμε για αμφισβητούμενα γεγονότα, αλλά για την ύπαρξη και αλλοίωση κειμένων στο χρόνο.

Όμως η πίστη μας θα μείνει ίδια.. σε όποιον δεν του αρέσει αλλάζει δρόμο..:)

Η πίστη σας στηρίζεται σε διαφορετικά περιγραφόμενα χωρία από τα διάφορα "επίσημα" βιβλία γραμμένα υποτίθεται από ανθρώπους που βρίσκονταν όλοι στο ίδιο σημείο πριν 2000 χρόνια.

δε νομίζω πως θα αργήσει να καθαρίσει το τοπίο από κάτι τέτοιους. Έτσι ήταν και παλιά, για παράδειγμα πριν το σχίσμα και μετά το σχίσμα.

Παρατηρώ πάντως μια έντονη υποβόσκουσα διαιρετική διάθεση υπεράσπισης της ορθοδοξίας. Οκ, οι ορθόδοξοι μπορεί να είναι οι πιο "σωστοί" (βασικά λίγο ενδιαφέρει οποιονδήποτε μη χριστιανό αυτό), αλλά πόσο χριστιανικό είναι να λες "εμείς είμαστε γαμάτοι και σωστοί, και σ' όποιον αρέσει. Όποιον τον χαλάει, τη βόλτα του." ;

Πολύ μου αρέσει αυτή η σιγουριά. Και πώς ξέρουμε ότι δεν είναι ο χριστιανισμός μια αίρεση, μια αίρεση που απλά επικράτησε και εδραιώθηκε.

Μα ο χριστιανισμός ΕΙΝΑΙ μια αίρεση. :P
Οι ιουδαϊστές αντιμετωπίζουν τους χριστιανούς ως αιρετικούς. Το ίδιο και οι μουσουλμάνοι, αν και η θρησκεία τους δημιουργήθηκε αργότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
-και μεταξύ τους έχουν διαφορές,π.χ. στο πρωτότυπο κείμενο το κατά Μάρκον παρουσιάζει τον Χριστό πολυθεϊστή.

Δηλαδή, ότι όπως άλλοι στην εποχή του ήταν δωδεκαθειστές ο Χριστός ήταν πολυθειστής; Από που το βγάζεις αυτό ; Πρώτα φορά ακούω τέτοια προσέγγιση


Από τη μία δεν μπορείς να αποδείξεις την ύπαρξη θεού και τα θέματα πίστης του χριστιανισμού, από την άλλη λες ότι τα όσα περιγράφονται στα ευαγγέλια αποτελούν ιστορικά γεγονότα.
Κάποια στιγμή πρέπει να τηρηθεί είτε η μία θέση είτε η άλλη. Αν υπάρχουν ιστορικές αποδείξεις ότι κάποιος γεννήθηκε από παρθένο μητέρα, ανέστησε νεκρούς, αψήφησε τους νόμους της φυσικής, αναστήθηκε κλπ κλπ κλπ, τότε έχουμε σοβαρά στοιχεία για την ύπαρξη θεού. Αν όχι, λέμε ότι δεν μπορεί έτσι κι αλλιώς να αποδειχθεί επιστημονικά. Εν ολίγοις ό,τι μας συμφέρει.

Εν ολίγοις ό,τι μας συμφέρει.:Τί λες τώρα ρε φίλε; Απλώς το λέω γιατί ρωτάν, ας πούμε, απόδειξέ μου ότι υπάρχει Θεός..ε, δεν υπάρχει απόδειξη από τη στιγμή που τα απορρίπτεις όλα.


Παρατηρώ πάντως μια έντονη υποβόσκουσα διαιρετική διάθεση υπεράσπισης της ορθοδοξίας. Οκ, οι ορθόδοξοι μπορεί να είναι οι πιο "σωστοί" (βασικά λίγο ενδιαφέρει οποιονδήποτε μη χριστιανό αυτό), αλλά πόσο χριστιανικό είναι να λες "εμείς είμαστε γαμάτοι και σωστοί, και σ' όποιον αρέσει. Όποιον τον χαλάει, τη βόλτα του." ;
Εσύ αν δεν μπορείς να συμμορφωθείς στη κατάσταση της δουλειάς σου, θα καθίσεις σε αυτή;


Μα ο χριστιανισμός ΕΙΝΑΙ μια αίρεση. :P
Οι ιουδαϊστές αντιμετωπίζουν τους χριστιανούς ως αιρετικούς. Το ίδιο και οι μουσουλμάνοι, αν και η θρησκεία τους δημιουργήθηκε αργότερα.

Τώρα το τί κοινό έχουν αυτές οι τρεις θρησκείες ..:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Βασικά ο Ντοστό είχε πει ότι αν δεν υπάρχει θεός,τα πάντα επιτρέπονται,υπονοώντας έτσι τη θρησκεία ως πηγή της ηθικής.Προσωπικά το βρίσκω τόσο lame σαν επιχείρημα,που όχι απ'τον Ντοστό,ούτε από υπαστυφύλακα β' σε κανά χωριό στην Ήπειρο δε θα περίμενα να το ακούσω

damn εισαι απαιτητικος mr crowly! και τι καθοριζει την ηθικη αν όχι η θρησκεία? ή μια ιδεολογια τελος παντων. Δεν γεννιομαστε καλοι. Αντιθετως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Εν ολίγοις ό,τι μας συμφέρει.:Τί λες τώρα ρε φίλε; Απλώς το λέω γιατί ρωτάν, ας πούμε, απόδειξέ μου ότι υπάρχει Θεός..ε, δεν υπάρχει απόδειξη από τη στιγμή που τα απορρίπτεις όλα.

Κοίτα, "το ό,τι μας συμφέρει" είναι ένα μεγάλο θέμα στις θρησκείες.
Ένα παράδειγμα είναι αυτό. Λες ότι δεν υπάρχει απόδειξη ύπαρξης του θεού, αλλά υπάρχουν ιστορικές αποδείξεις για το Χριστό, που πρακτικά είναι ο Θεός. Εδώ έχουμε μια αντίφαση.
Ένα άλλο παράδειγμα είναι οι κατά το δοκούν χαρακτηρισμοί χωρίων των ιερών κειμένων ως "συμβολισμοί" μόλις καταρριφθεί το περιεχόμενό τους από την επιστήμη, παρ' όλο που μέχρι τότε θεωρούνταν κυριολεκτικά κείμενα και τηρούνταν κατά γράμμα.

Εσύ αν δεν μπορείς να συμμορφωθείς στη κατάσταση της δουλειάς σου, θα καθίσεις σε αυτή;

Κατ' αρχάς στη δουλειά σου ο εργοδότης δεν προσπαθεί να σε πείσει ότι ολόκληρη η δική του κοσμολογική προσέγγιση είναι σωστή. Ο "ιδανικός" εργοδότης (που δε θεωρώ ότι υπάρχει αλλά τέλος πάντων) ακούει τις διαφορετικές απόψεις για να βελτιωθεί το προϊόν του. Δεν κατέχει τη μοναδική αλήθεια.:)

Τώρα το θέμα δεν είναι μάλλον αν θα καθίσω (εγώ πχ δεν θα καθόμουν, άλλος θα καθόταν), αλλά αν θα με διώξει. Οπότε το ζήτημα γίνεται πλέον θέμα διωγμού και βαραίνει τον διώκτη και όχι τον διωκόμενο.
Έχεις σκεφτεί ποτέ ότι μια θρησκεία αντιμετωπίζει μια διαφορετική άποψη ως "αίρεση" αμέσως και δεν κάθεται ποτέ να την ακούσει, δημιουργώντας το δίπολο δίκαιο-άδικο ενώ μπορεί απλά να υπάρχουν διαφορετικά μέσα αντίληψης μιας κατάστασης;

Τώρα το τί κοινό έχουν αυτές οι τρεις θρησκείες ..:hmm:

Έχουν ότι οι άλλες δύο θεωρούν το χριστιανισμό αίρεση.
Τι δεν καταλαβαίνεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Έχουν ότι οι άλλες δύο θεωρούν το χριστιανισμό αίρεση.
Τι δεν καταλαβαίνεις; :hmm:

Δεν είπα κάτι για σένα...:/:


Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.. ο μουσουλμανισμος με το χριστιανισμό, αρα δεν νομίζω ότι έχουν σχέση αίρεσης αλλά διαφορετικότητας στη θρησκεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
έγραψα και το crowley λάθος απο βιασύνη! θα με δαγκώσει ο ozzy!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Δεν είπα κάτι για σένα...:/:


Είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.. ο μουσουλμανισμος με το χριστιανισμό, αρα δεν νομίζω ότι έχουν σχέση αίρεσης αλλά διαφορετικότητας στη θρησκεία.

Ούτε κι εγώ. :hmm:


Κι όμως. Για τους μουσουλμάνους ο Χριστός είναι ένας ακόμη προφήτης και οι χριστιανοί παραπλανημένοι αιρετικοί.
Το ότι είναι τελείως διαφορετικά πράγματα που το στηρίζεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Στο τί πιστεύουν...στο που πιστεύουν...στο πώς πιστεύουν...

Τί σχέση έχει ο Χριστός με το Μωάμεθ για να είναι προφήτης του; (δε ρωτάω εσένα..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
Στο τί πιστεύουν...στο που πιστεύουν...στο πώς πιστεύουν...

Τί σχέση έχει ο Χριστός με το Μωάμεθ για να είναι προφήτης του; (δε ρωτάω εσένα..)

Κατ' αρχάς το πως πιστεύουν άσ' το. Γιατί αν πιάσω τις χριστιανικές κοινότητες μία-μία και δούμε πως πιστεύουν θα καούν όλοι στην κόλαση.

Το τι και που πιστεύουν το ξέρεις; Έχεις διαβάσει το κοράνι; Ή οι γνώσεις σου περιορίζονται σε χριστιανικά άρθρα και βιβλία θρησκευτικών;;);)



Και τι είναι ο Χριστός σύμφωνα με τους μουσουλμάνους; Ποιανού προφήτης;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
1)Κατ' αρχάς το πως πιστεύουν άσ' το. Γιατί αν πιάσω τις χριστιανικές κοινότητες μία-μία και δούμε πως πιστεύουν θα καούν όλοι στην κόλαση.

2)Το τι και που πιστεύουν το ξέρεις; Έχεις διαβάσει το κοράνι;
3)Ή οι γνώσεις σου περιορίζονται σε χριστιανικά άρθρα και βιβλία θρησκευτικών;;);)



4)Και τι είναι ο Χριστός σύμφωνα με τους μουσουλμάνους; Ποιανού προφήτης;:worry:

1)Εγώ δεν είπα ότι όλοι οι ορθόδοξοι θα μπουν στο παράδεισο και όλοι οι μουσουλμάνοι, βουδιστες...θα μπουν στη κόλαση.

2)Όχι δεν ξέρω που πιστεύουν, τί πιστεύουν και πώς πιστεύουν, απλώς ξέρω ότι δεν έχουμε και τίποτα κοινό...

3) Εσύ θεωρείς ότι οι γνώσεις σου δεν περιορίζονται σε διάφορα άρθρα που διάβασες σχετικά με την ορθοδοξία; ή θεωρείς ότι γνωρίζεις την ορθοδοξία γιατί διάβασες το ευαγγέλιο, του πατέρες της εκκλησίας...; Γιατί εγώ συγκριτικά με το τί έχει η ορθοδοξία ξέρω ελάχιστα πράγματα.

4)Του Μωάμεθ δεν είναι προφήτης;:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
2)Όχι δεν ξέρω που πιστεύουν, τί πιστεύουν και πώς πιστεύουν, απλώς ξέρω ότι δεν έχουμε και τίποτα κοινό...
Αντιφάσκεις νομιζω. Πώς γίνεται να μην ξέρεις τι πιστεύουν αλλά να λες με βεβαιότητα οτι δεν έχουμε τίποτα κοινό?:hmm: Άλλωστε όλες ανεξαιρέτως οι θρησκείες έχουν κοινά στοιχεία και γι αυτό είναι γενικά αποδεκτό οτι τις δημιούργησαν άνθρωποι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

garch

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο garch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,510 μηνύματα.
1)Εγώ δεν είπα ότι όλοι οι ορθόδοξοι θα μπουν στο παράδεισο και όλοι οι μουσουλμάνοι, βουδιστες...θα μπουν στη κόλαση.

2)Όχι δεν ξέρω που πιστεύουν, τί πιστεύουν και πώς πιστεύουν, απλώς ξέρω ότι δεν έχουμε και τίποτα κοινό...

3) Εσύ θεωρείς ότι οι γνώσεις σου δεν περιορίζονται σε διάφορα άρθρα που διάβασες σχετικά με την ορθοδοξία; ή θεωρείς ότι γνωρίζεις την ορθοδοξία γιατί διάβασες το ευαγγέλιο, του πατέρες της εκκλησίας...; Γιατί εγώ συγκριτικά με το τί έχει η ορθοδοξία ξέρω ελάχιστα πράγματα.

4)Του Μωάμεθ δεν είναι προφήτης;:hmm:

1. Ούτε εγώ είπα ότι όλοι οι μουσουλμάνοι είναι καλοί κι οι χριστιανοί κακοί.
Σε ρώτησα που στηρίζεις το "τελείως διαφορετικές θρησκείες" και μου ανέφερες και το πως πιστεύουν. Εκτός κι αν εννοείς αυστηρά τις λειτουργίες της θρησκείας τους, οπότε παρεξήγησα, το "πως" σημαίνει πως εκφράζεται καθημερινά η θρησκεία τους.

2. Δεν ξέρεις που, τι και πως πιστεύουν αλλά ΞΕΡΕΙΣ ότι ο χριστιανισμός δεν έχει κανένα κοινό με το ισλάμ. Κι όταν ερωτάσαι που το ξέρεις, λες "από το τι, που και πως πιστεύουν".
Παράδοξο.

3. Αρχικά, θεωρώ ότι οι γνώσεις κάποιου δεν μπορούν να περιορίζονται σε μεροληπτικές πηγές. Ό,τι γνωρίζω για την ορθοδοξία το γνωρίζω από τα ίδια τα ιερά κείμενα, άρθρα χριστιανών και άθεων, μαρτυρίες κα. Το αυτό ισχύει και για τα όσα γνωρίζω για το ισλάμ.

4. "Ένας είναι ο Θεός (Αλλάχ) και ο Μωάμεθ ο προφήτης του". Ο Μωάμεθ δεν ήταν (προφανώς), ούτε υποστήριξε ότι ήταν ο ίδιος θεός για να έχει προφήτες.
Οι μουσουλμάνοι θεωρούν τον Μωυσή προφήτη τους και θεωρούν ότι ο Αλλάχ έστειλε κι άλλους ως διαδόχους του. Ο Ιησούς ήταν ένας απ' αυτούς και του δόθηκε το Άγιο Πνεύμα για να καθοδηγήσει τους ανθρώπους. Το κοράνι μάλιστα στις πρώτες σελίδες του στηλιτεύει τη στάση των (απίστων) ανθρώπων απέναντι στους προφήτες λέγοντας ότι τους περιφρονούν, τους διαψεύδουν και τους σκοτώνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr. Crowley

Διάσημο μέλος

Ο Mr. Crowley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,046 μηνύματα.
Δηλαδή, ότι όπως άλλοι στην εποχή του ήταν δωδεκαθειστές ο Χριστός ήταν πολυθειστής; Από που το βγάζεις αυτό ; Πρώτα φορά ακούω τέτοια προσέγγιση

Εδώ.

damn εισαι απαιτητικος mr crowly! και τι καθοριζει την ηθικη αν όχι η θρησκεία? ή μια ιδεολογια τελος παντων. Δεν γεννιομαστε καλοι. Αντιθετως.

Δε θα έλεγα με τόση ευκολία αν γεννιόμαστε "καλοί" ή όχι (άλλωστε τι θα πει "καλός"?),ένα σωρό φιλόσοφοι ανά τους αιώνες έχουν ασχοληθεί με αυτό χωρίς να καταλήξουν κάπου.Γενικότερα,η προέλευση της ηθικής είναι ομιχλώδης,άλλοι της δίνουν ωφελιμιστικά αίτια (π.χ. Χομπς, Χιουμ, Σμιθ, Σπινόζα, Επίκουρος, Ρουσσώ, Ντιντερό κλπ),ενώ άλλοι τη θεωρούν ως αυθύπαρκτη αρχή που πηγάζει απ'τον ορθολογισμό (π.χ. Καντ και η περίφημη "κατηγορική προσταγή" του).Γενικότερα,είναι ελάχιστοι αυτοί που της δίνουν θεολογική προέλευση (π.χ. Πλάτων).Σκέψου το και αλλιώς,ο λόγος συνήθως που αποδεχόμαστε τα διδάγματα μιας θρησκείας,είναι επειδή τα βρίσκουμε "καλά",όμως απ'τη στιγμή που τα κρίνουμε ως "καλά" ή ως "άσχημα",αυτό προϋποθέτει ένα προϋπάρχον σύστημα ηθικής με το οποίο τα κρίναμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ενδιαφέρον αλλά τελικά χωρίς αποτέλεσμα πείραμα
Μεταθανάτιο πείραμα: Τα 21 γραμμάρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Δηλαδή, ότι όπως άλλοι στην εποχή του ήταν δωδεκαθειστές ο Χριστός ήταν πολυθειστής; Από που το βγάζεις αυτό ; Πρώτα φορά ακούω τέτοια προσέγγιση



Που γράφει για τη πολυθεία; :/: (δε ρωτάω σε στυλ ειρωνείας ας πούμε, ρωτάω σοβαρά)

υγ: Δε τα διάβασα όλα, αλλά από τους τίτλους δεν είδα κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Εδώ.



Δε θα έλεγα με τόση ευκολία αν γεννιόμαστε "καλοί" ή όχι (άλλωστε τι θα πει "καλός"?),ένα σωρό φιλόσοφοι ανά τους αιώνες έχουν ασχοληθεί με αυτό χωρίς να καταλήξουν κάπου.Γενικότερα,η προέλευση της ηθικής είναι ομιχλώδης,άλλοι της δίνουν ωφελιμιστικά αίτια (π.χ. Χομπς, Χιουμ, Σμιθ, Σπινόζα, Επίκουρος, Ρουσσώ, Ντιντερό κλπ),ενώ άλλοι τη θεωρούν ως αυθύπαρκτη αρχή που πηγάζει απ'τον ορθολογισμό (π.χ. Καντ και η περίφημη "κατηγορική προσταγή" του).Γενικότερα,είναι ελάχιστοι αυτοί που της δίνουν θεολογική προέλευση (π.χ. Πλάτων).Σκέψου το και αλλιώς,ο λόγος συνήθως που αποδεχόμαστε τα διδάγματα μιας θρησκείας,είναι επειδή τα βρίσκουμε "καλά",όμως απ'τη στιγμή που τα κρίνουμε ως "καλά" ή ως "άσχημα",αυτό προϋποθέτει ένα προϋπάρχον σύστημα ηθικής με το οποίο τα κρίναμε.

Εδώ θα ήθελα να επισημάνω ότι ο στην ουσια δεν επιλέγουμε μια θρησκεία και αποδεχόμαστε τα διδάγματά της επειδή μας αρέσουν, αλλά επειδή μας επιβάλλονται από το κοινωνικό μας περιβάλλον. Σε έναν φαύλο κύκλο μιμητισμού ασπαζόμαστε αυτές που προωωθούνται από τον περίγυρό μας, ο οποίος είχε κάνει ακριβώς το ίδιο όσο βρισκόταν στη διαδικασία επιλογης. Αυτό ισχύει ακόμη και για τους ανθρώπους εκείνους που κάνουν ριζοσπαστικές επιλογές γιατί απλά κανεις δεν μένει ανεπηρέαστος από τους γύρω του, οι οποίοι έχουν ήδη επηραστεί από τη θρησκεια. Και όχι, η θρησκεία δεν είναι πηγή ηθικής, έχεις δίκιο. Είναι απλά το σύνολο των κανόνων που ορίζουν την ηθική. Και είτε το θέλουμε είτε όχι δεν θα πάψει ποτε να υπάρχει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Που γράφει για τη πολυθεία; :/: (δε ρωτάω σε στυλ ειρωνείας ας πούμε, ρωτάω σοβαρά)

υγ: Δε τα διάβασα όλα, αλλά από τους τίτλους δεν είδα κάτι.

Διάβασε την ανάλυση στο σημείο που τιτλοφορείται "Ποιά ήταν τα τελευταία λόγια του Ιησού επάνω στο σταυρό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
Εδώ θα ήθελα να επισημάνω ότι ο στην ουσια δεν επιλέγουμε μια θρησκεία και αποδεχόμαστε τα διδάγματά της επειδή μας αρέσουν, αλλά επειδή μας επιβάλλονται από το κοινωνικό μας περιβάλλον. Σε έναν φαύλο κύκλο μιμητισμού ασπαζόμαστε αυτές που προωωθούνται από τον περίγυρό μας, ο οποίος είχε κάνει ακριβώς το ίδιο όσο βρισκόταν στη διαδικασία επιλογης. Αυτό ισχύει ακόμη και για τους ανθρώπους εκείνους που κάνουν ριζοσπαστικές επιλογές γιατί απλά κανεις δεν μένει ανεπηρέαστος από τους γύρω του, οι οποίοι έχουν ήδη επηραστεί από τη θρησκεια. Και όχι, η θρησκεία δεν είναι πηγή ηθικής, έχεις δίκιο. Είναι απλά το σύνολο των κανόνων που ορίζουν την ηθική. Και είτε το θέλουμε είτε όχι δεν θα πάψει ποτε να υπάρχει.
Ε καλά,μήπως τελικά ένας απο τους σκοπούς που εξυπηρετεί η θρησκεία είναι η κοινωνική συνοχή?
Τι μήπως δηλαδή,σίγουρα έτσι είναι.Και μήπως εμείς που το παίζουμε έξυπνοι στα fora είμαστε αφελείς που δε καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει μια κεντρική "ιδέα" κάτω απο την οποία ενώνονται οι άνθρωποι?

Είμαι περίεργος πάντως να δώ(αν κάποιος έχει υπόψη του κάποια έρευνα) ποιόν θεωρούν ως περισσότερο "αμαρτωλό" οι θρήσκοι-ανεξαιρέτως θρησκείας-τους αλλόθρησκους η τους άθεους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ε καλά,μήπως τελικά ένας απο τους σκοπούς που εξυπηρετεί η θρησκεία είναι η κοινωνική συνοχή?
Τι μήπως δηλαδή,σίγουρα έτσι είναι.Και μήπως εμείς που το παίζουμε έξυπνοι στα fora είμαστε αφελείς που δε καταλαβαίνουμε πόσο σημαντικό ρόλο παίζει μια κεντρική "ιδέα" κάτω απο την οποία ενώνονται οι άνθρωποι?
ω ναι. ως ψευτοεξυπνάκιας νομίζω πως αντιλαμβάνομαι τον ρόλο της θρησκείας. Ή τουλάχιστον τον ρόλο που θα έπρεπε να επιτελεί. Γιατί δυστυχώς κοιτώντας γύρω μου δεν βλέπω συνοχή και ενοποίηση, αλλά πολέμους, προπαγάνδα, παραπλάνηση των ανθρώπων και πάνω απ όλα οικονομικοπολιτικά συμφέροντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomnie

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,461 μηνύματα.
ω ναι. ως ψευτοεξυπνάκιας νομίζω πως αντιλαμβάνομαι τον ρόλο της θρησκείας. Ή τουλάχιστον τον ρόλο που θα έπρεπε να επιτελεί. Γιατί δυστυχώς κοιτώντας γύρω μου δεν βλέπω συνοχή και ενοποίηση, αλλά πολέμους, προπαγάνδα, παραπλάνηση των ανθρώπων και πάνω απ όλα οικονομικοπολιτικά συμφέροντα.
χεχ,κι όμως...αμα ο χ/υ/ζ λαός δεν ήταν ενωμένος κάτω απο τη πατρίδα/επανάσταση/τα-ήθη-και-τα-έθιμα θα είχε αφομιωθει πολύ γρήγορα,θα σκόρπαγε στη πρώτη καταστροφή η πόλεμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top