Τρίχες στο σώμα: Ξύρισμα;

Άντρες με ξυρισμένα ή αξύριστα πόδια;Τι προτιμάτε; (για αγόρια και κορίτσια)

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 233)
  • (άντρας): Προτιμώ τα ξυρισμένα πόδια

    Ψήφοι: 37 15.9%
  • (άντρας): Προτίμω τα αξύριστα πόδια

    Ψήφοι: 101 43.3%
  • (γυναίκα): Προτιμώ τα ξυρισμένα πόδια

    Ψήφοι: 24 10.3%
  • (γυναίκα): Προτιμώ τα αξύριστα πόδια

    Ψήφοι: 70 30.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 1 0.4%

Rania.

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,778 μηνύματα.
αμαν πια αν θελετε ξυριστητε. δν υπαρχει επιβαλλεται η οχι
η τριχα δν ειναι ουτε κακο ουτε και κακογουστο get over with it.
αν τωρα το πιστευετε η ταπεινη και τιποτενια αποψη μου ειναι οτι εχετε προβλημα
-----------------------------------------
δν λεω μν ξυριζεστε
αλλα απαιτω να μν λετε και οτι επιβαλλεται το ξυρισμα
ειναι προσωπικο θεμα του καθενος.
εγω προσωπικα δν εχω ξυρισει ουτε μασχαλες ουτε ποδια ουτε την περιοχη στα γεννητικα οργανα. εδω βαριεμαι να ξυριζω το προσωπο μου. αλλα το θεμα δν ειναι αυτο. απο που και ως που ειναι τοσο κακο?

Ε εισαι αντρας, that's why.
Τα χες ποτε με καποια που ηταν διαρκως αξυριστη σε ποδια και σε αλλα μερη και τα λες αυτα?
Φτιαξτα και θα δεις τη γλυκα.

Οκ ειναι θεμα καλαισθησιας απο καποιο σημειο κι επειτα.
Και δεν νιωθω καλα το καλοκαιρι αν δεν ειμαι ξυρισμενη τουλαχιστον στα ποδια.
Τωρα αμα αλλες θελουν να κυκλοφορουν με τις τριχες στη μασχαλη κοτσιδακια δικαιωμα τους.
Ειναι λιγο απωθητικο νομιζω ομως ε. =)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ε καλα, στις κοπελες ειναι αλλιως...:)
Στα αγορια τωρα, ειναι καθαρα θεμα γουστου... Και πως αισθανεται πιο ανετα ο καθενας.
Παντως ειναι απλα ενα μερος της εμφανισης. Δεν κρινεται απο εκει ο ανθρωπος, ως "καθαρος" πχ η δεν ξερω τι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

G!Ot@K/

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 137 μηνύματα.
συμφωνω απολυτα μαζι σου!κατω η αποτριχωση(η οποια ειναι και χρονοβορα):jumpy:

μα καλα και θα μεινεις μ τν τριχα καγκελο????? εγω κανω ρολετα.
-----------------------------------------
Ε εισαι αντρας, that's why.
Τα χες ποτε με καποια που ηταν διαρκως αξυριστη σε ποδια και σε αλλα μερη και τα λες αυτα?
Φτιαξτα και θα δεις τη γλυκα.

Οκ ειναι θεμα καλαισθησιας απο καποιο σημειο κι επειτα.
Και δεν νιωθω καλα το καλοκαιρι αν δεν ειμαι ξυρισμενη τουλαχιστον στα ποδια.
Τωρα αμα αλλες θελουν να κυκλοφορουν με τις τριχες στη μασχαλη κοτσιδακια δικαιωμα τους.
Ειναι λιγο απωθητικο νομιζω ομως ε. =)

δικιο εχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Green 13

Δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 565 μηνύματα.
Εγω περιμενω πλήρη ανάπτυξη στα γένια μου και το μουστάκι αλα Οδυσσέα Ανδρούτσου :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimbadunas

Νεοφερμένος

Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Παιδια εμενα η γνωμη μου ειναι πως οι κοπελες πρεπει να αποτρυχονονται σε προσωπο κ ποδια οποθδηποτε αλλου δεν παιζει προβλημα(για εμενα παντα)...αγορια μακριααπο αποτρυχωσεις κ τετοια :thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Ε εισαι αντρας, that's why.
Τα χες ποτε με καποια που ηταν διαρκως αξυριστη σε ποδια και σε αλλα μερη και τα λες αυτα?
Φτιαξτα και θα δεις τη γλυκα.

Οκ ειναι θεμα καλαισθησιας απο καποιο σημειο κι επειτα.
Και δεν νιωθω καλα το καλοκαιρι αν δεν ειμαι ξυρισμενη τουλαχιστον στα ποδια.
Τωρα αμα αλλες θελουν να κυκλοφορουν με τις τριχες στη μασχαλη κοτσιδακια δικαιωμα τους.
Ειναι λιγο απωθητικο νομιζω ομως ε. =)

το θεμα ειναι οτι αυτο που καποιοι θεωρουν ωραιο για καποιους αλλους δν ειναι. εσυ τα εχεις φτιαξει με καποια που ειναι αξυριστη για να το λες ετσι?

ετσι και αλλιως δν ειπα μην ξυριζεστε, ειπα απλα οτι τιποτα δν επιβαλλεται. αν νιωθετε καλα καντε το, αλλα οχι επειδη καποιοι σας εχουν πει οτι πρεπει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
αν νιωθετε καλα καντε το?
ξερεις καμια γυναικα που να τρελαινεται για το ξυρισμα?
περα απ το οτι κοβεσαι συνεχεια,ειναι βαρετο και στο τελος καταληγεις και παγοκολωνα αφου επιπλεον ειναι και χρονοβορο..
ΑΠΛΑ ...ειναι θεμα προσωπικης υγιεινης..οπως το μπανιο,το βουρτσισμα των δοντιων, πλυσιμο χεριων κλπ κλπ...καλα αυτα που λες κ σε νιωθω...αλλα για τους αντρες...ΟΧΙ για τις γυναικες φιλε...(οι δικαιολογιες ποδοσφαιρο κ κολυμβητηριο ειναι για τους pro)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
εχεις καταλαβει οτι οι τριχες προσφερουν καποια πραγματα στον οργανισμο??
δν μπορω να καταλαβω γιατι διαχωριζετε παντα τους αντρες με τις γυναικες. οπως ειπα αν θελετε ξυριστε οσες τριχες θελετε. δν ειπα οτι ειναι κακο. το σημειο που διαφωνω ειναι το να θεωρειτε οτι ειναι αναγκαιο και επιτακτικη αναγκη σας. και αν το θελετε ετσι, οι γυναικες αρχισαν να ξυριζονται επειδη καποτε οι φαλοκρατικη μας κοινωνια το επεβαλε. δν εχω κανενα προβλημα με το αν οι αντρες θελουν να ξυριζουν τα ποδια τους. αν θελουν το κανουν αν δεν θελουν οχι. ειναι προσωπικη επιλογη. σταματιστε πλεον με τα tabbοο( γιατι αυτο ειναι) και τις λογικες του οτι οι γυναικες πρεπει να ξυριζονται ενω οι αντρες οχι. προσωπικα μου αρεσει να βλεπω μια κοπελα με ξυρισμενα ποδια. ισως επειδη δεν εχω δει να κυκλοφορει καμια με τριχες. ισως επειδη εχω ετσι μαθει. το θεωρω μεγαλο προβλημα ομως να κρινεις τον αλλον επειδη εχει μια ταδε διαφορετικη αποψη απο σενα στο τι ειναι ωραιο και τι οχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_st8

Νεοφερμένος

Η maria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
εχεις καταλαβει οτι οι τριχες προσφερουν καποια πραγματα στον οργανισμο??
δν μπορω να καταλαβω γιατι διαχωριζετε παντα τους αντρες με τις γυναικες. οπως ειπα αν θελετε ξυριστε οσες τριχες θελετε. δν ειπα οτι ειναι κακο. το σημειο που διαφωνω ειναι το να θεωρειτε οτι ειναι αναγκαιο και επιτακτικη αναγκη σας. και αν το θελετε ετσι, οι γυναικες αρχισαν να ξυριζονται επειδη καποτε οι φαλοκρατικη μας κοινωνια το επεβαλε. δν εχω κανενα προβλημα με το αν οι αντρες θελουν να ξυριζουν τα ποδια τους. αν θελουν το κανουν αν δεν θελουν οχι. ειναι προσωπικη επιλογη. σταματιστε πλεον με τα tabbοο( γιατι αυτο ειναι) και τις λογικες του οτι οι γυναικες πρεπει να ξυριζονται ενω οι αντρες οχι. προσωπικα μου αρεσει να βλεπω μια κοπελα με ξυρισμενα ποδια. ισως επειδη δεν εχω δει να κυκλοφορει καμια με τριχες. ισως επειδη εχω ετσι μαθει. το θεωρω μεγαλο προβλημα ομως να κρινεις τον αλλον επειδη εχει μια ταδε διαφορετικη αποψη απο σενα στο τι ειναι ωραιο και τι οχι.

το καταλαβαμε...εχεις με τις γυναικες...:P...δε ξερω πραγματικα σε τι ν αναφερθω πρωτα μ ολα αυτα που χεις γραψει..παραιτουμαι,..δε θα ξαναχρησιμοποιησω ξυραφακι στη ζωη μου..θυμισε μου μονο να σου στειλω φοτο οταν βγουν οι τριχες (οχι για να σε απωθησω,,προς θεου..παρ το σα πειστηριο-αποδειξη οτι μ επεισες-..):P
και τωρα ας σοβαρευτουμε..σωστα λες οτι ετσι μας εμαθαν...αλλα εσας πως σας εμαθαν.?.να επιδοκιμαζετε τις αξυριστες που δεν εχουν ταμπου?come on..οσο για τη κριτικη που λες...δεν επεσε κατι τετοιο στην αντιληψη μου..αποψεις ανταλλασσουμε..δεν ειμαστε δω για να κρινουμε κανεναν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
εχεις καταλαβει οτι οι τριχες προσφερουν καποια πραγματα στον οργανισμο??
δν μπορω να καταλαβω γιατι διαχωριζετε παντα τους αντρες με τις γυναικες. οπως ειπα αν θελετε ξυριστε οσες τριχες θελετε. δν ειπα οτι ειναι κακο. το σημειο που διαφωνω ειναι το να θεωρειτε οτι ειναι αναγκαιο και επιτακτικη αναγκη σας. και αν το θελετε ετσι, οι γυναικες αρχισαν να ξυριζονται επειδη καποτε οι φαλοκρατικη μας κοινωνια το επεβαλε. δν εχω κανενα προβλημα με το αν οι αντρες θελουν να ξυριζουν τα ποδια τους. αν θελουν το κανουν αν δεν θελουν οχι. ειναι προσωπικη επιλογη. σταματιστε πλεον με τα tabbοο( γιατι αυτο ειναι) και τις λογικες του οτι οι γυναικες πρεπει να ξυριζονται ενω οι αντρες οχι. προσωπικα μου αρεσει να βλεπω μια κοπελα με ξυρισμενα ποδια. ισως επειδη δεν εχω δει να κυκλοφορει καμια με τριχες. ισως επειδη εχω ετσι μαθει. το θεωρω μεγαλο προβλημα ομως να κρινεις τον αλλον επειδη εχει μια ταδε διαφορετικη αποψη απο σενα στο τι ειναι ωραιο και τι οχι.

Μα ειμαστε καλα; Οι τριχες τωρα ειναι θεμα ανοιχτου μυαλου ξερω γω;
Σε λιγο το να σου τρεχουν οι μυξες η το να εχεις τραγικα πολλη ακμη και να μην κανεις τιποτα θα πεις οτι ειναι "ταμπου''. Δηλαδη οκεη, καποια πραγματα ειναι αισθητικα ωραια, καποια οχι. Ο,τι και να λες πραγματικα δε νομιζω να σου αρεσε πολυ να χε η κοπελα σου τριχα-σφουγγαρι στις μασχαλες και να ιδρωνε σαν γοριλλας αποπνεοντας μια υπεροχη μυρωδια (σαν αυτη που βγαζεις εσυ και καθε αγορακι, ακομη κι αν φορατε 100 τονους axe). Δεστο κι ετσι.

Εμενα προσωπικα με αηδιαζει το να εχω τριχες, μου φαινονται ασχημες, πως να το κανουμε ρε παιδι μου. Κι οχι επειδη μου το επιβαλλει η κοινωνια η ο γκομενος, αλλα επειδη θελω να νιωθω ΠΕΝΤΑΚΑΘΑΡΗ. Κι αν αυτο σημαινει αποτριχωση για μενα, ok, και σιγα την διαδικασια πια, ειδα μερικες υπερβολλες παραπανω.

+κατι αλλο που δεν ειδα νομιζω παραπανω. Αν μια κοπελια εχει τριχοφυια στο προσωπο, στο μουστακι για παραδειγμα, και αποφασιζε να κανει αποτριχωση, θα ηταν παλι λογω ταμπου; Η επειδη γενικως τα μουστακια στις γυναικες ειναι απωθητικα;

Ειναι καθαρα θεμα "φροντιζω την εμφανιση μου".
Το ιδιο και με τα ρουχα. Και δεν σου μιλαω για μοδες. Απλα νομιζω δεν θα σ αρεσε πολυ μια κοπελια να κυκλοφορει με ενα τεραστιο φουτερ μεχρι το πατωμα, παντελονι ραπερ και αθλητικο μπασκετ απο κατω. Νομιζω ειναι πιο ομορφο να αναδεικνυεις οτι εισαι κοπελα. Οχι με μινι και σορτσακια αναγκαστικα. Βαλε ενα γυναικειο τζην και μια λιγο πιο μαζεμενη μπλουζα ρε παιδι μου. Γιατι να κρυψεις αυτο που εισαι; Ντρεπεσαι;

Αν ειναι τοσο θεμα ταμπου οσο το παρουσιαζεις οκεη, με την ιδια λογικη, το να θεωρεις ασχημο την ακμη ξερω γω ειναι ταμπου. ΟΧΙ δεν ειναι ταμπου να μην μου αρεσει ο αλλος να χει μαπα σαν σεληνιακο τοπιο. Ελεος δηλαδη, ακομη και σε τετοια θεματα, μια καποια αντικειμενικοτητα υπαρχει.

+οσο για το ξυρισμα στους αντρες που βλεπω να λετε ολοι "μονο οι γυναικες, εγω οχι" αντε πνιγειτε ρε. Τα γεννητικα σας οργανα καλο ειναι τα ξυριζετε αν σας το ζητησει η κοπελα σας. Δεν ειναι ντροπη. Αλλα οπως δεν θελετε εσεις τον αμαζονιο αναμεσα στα ποδια της, ετσι δεν θελει κι αυτη την τριχα της αρκουδας σε εσας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimbadunas

Νεοφερμένος

Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
+1 στην πιου τωρα για τ τελεφταιο εχεις ενα δικιο :P εγω πιστευω η υπερβολικη τριχοφοιια εκει δεν αρεσει ουτε στον ιδιοκτητη :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
προφανως πηρες το θεμα εντελως λαθος...και προφανως δν εκανες καν τον κοπο να διαβασεις το ποστ
ελεος δλδ

ουσιαστικα ειπα. 1)καντε οτι θελετε, 2)το να ξυριζεται ενας αντρας δν ειναι κατι ασχημο η λαθος. 3) θεωρω πραγματικα ηλιθια τη λογικη του "επιβαλεται" και του "πρεπει" που τοσες φορες συναντισα πιο πανω, δηλαδη αν θελετε καντε το. 4) δν μιλησα προσωπικα σε σενα γιατι εχω διαβασει την αποψη σου.

το προβλημα σας ειναι οτι δεν μπορειτε ακομη να συνειδητοποιησετε αυτο που προσπαθω να πω στα ποστς μου.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ "ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ"
αν εσεις θελετε,γυναικες η αντρες(σχεδον ολες οι γυναικες ξυριζονται), να ξυριζεστε οπως ειπα δεν υπαρχει προβλημα. απλα δν υπαρχει λογος να αρχιζετε να λετε οτι να ξυριζετε τις τριχες ειναι κατι κακο ή αντιστοιχως ειναι κατι καλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jimbadunas

Νεοφερμένος

Ο μικρος D I C E αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αράχωβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
μπορεις να μην κανεις σαν ανασφαλης ανθρωπος???κανεις δεν σε σχολιαζει με κακια η σε κατηγορει μην τρεχεις να δικαιολογησεις τα παντα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το καταλαβαμε...εχεις με τις γυναικες...:P...δε ξερω πραγματικα σε τι ν αναφερθω πρωτα μ ολα αυτα που χεις γραψει..παραιτουμαι,..δε θα ξαναχρησιμοποιησω ξυραφακι στη ζωη μου..θυμισε μου μονο να σου στειλω φοτο οταν βγουν οι τριχες (οχι για να σε απωθησω,,προς θεου..παρ το σα πειστηριο-αποδειξη οτι μ επεισες-..):P
και τωρα ας σοβαρευτουμε..σωστα λες οτι ετσι μας εμαθαν...αλλα εσας πως σας εμαθαν.?.να επιδοκιμαζετε τις αξυριστες που δεν εχουν ταμπου?come on..οσο για τη κριτικη που λες...δεν επεσε κατι τετοιο στην αντιληψη μου..αποψεις ανταλλασσουμε..δεν ειμαστε δω για να κρινουμε κανεναν...

επισης δεν ειπα οτι ειναι κακο το γεγονος οτι μας εμαθαν ετσι.;) οπως επισης δν σου ειπα μν ξυριζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
προφανως πηρες το θεμα εντελως λαθος...και προφανως δν εκανες καν τον κοπο να διαβασεις το ποστ
ελεος δλδ

ουσιαστικα ειπα. 1)καντε οτι θελετε, 2)το να ξυριζεται ενας αντρας δν ειναι κατι ασχημο η λαθος. 3) θεωρω πραγματικα ηλιθια τη λογικη του "επιβαλεται" και του "πρεπει" που τοσες φορες συναντισα πιο πανω, δηλαδη αν θελετε καντε το. 4) δν μιλησα προσωπικα σε σενα γιατι εχω διαβασει την αποψη σου.

το προβλημα σας ειναι οτι δεν μπορειτε ακομη να συνειδητοποιησετε αυτο που προσπαθω να πω στα ποστς μου.
ΤΙΠΟΤΑ ΔΕΝ "ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ"
αν εσεις θελετε,γυναικες η αντρες(σχεδον ολες οι γυναικες ξυριζονται), να ξυριζεστε οπως ειπα δεν υπαρχει προβλημα. απλα δν υπαρχει λογος να αρχιζετε να λετε οτι να ξυριζετε τις τριχες ειναι κατι κακο ή αντιστοιχως ειναι κατι καλο.

Δεν πηγαινε ολο μου το ποστ σε σενα.
Ηταν μια γενικοτερη απαντηση σε οσα εχω διαβασει μεχρι στιγμης.
Αυτα που πηγαιναν σε σενα ηταν το θεμα "ταμπου κι εμφανιση" ουσιαστικα.
Συγγνωμη κιολας, αλλα καποια πραγματα, ναι, ΕΠΙΒΑΛΛΟΝΤΑΙ οταν θες να εχεις μια Χ,Ψ αισθητικη. Το να ξυριζεσαι ειναι απαραιτητο αν θες να φενεσαι θηλυκη ρε παιδι μου πως να το κανουμε. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι λες ο,τι λες περι επιβολης και ταμπου, εσενα θα σου αρεσε να μην ξυριζοταν η κοπελα σου; Και μην αρχισεις με το "εγω προσωπικα προτιμω ξυρισμενες κλπ κλπ". Με την λογικη σου "δεν θα της επεβαλες να ξυριστει, δεν θα της το λεγες καν γιατι ειναι δικαιωμα της". Ομως θα σ αρεσε να σκεφτεσαι απο μεσα σου οτι ειναι μια αηδια και μιση; Ειναι καποια πραγματα και αποψεις για το πως βλεπεις κατι αισθητικα, οι οποιες ειναι παραπανω απο δεδομενες. Και μην ακουω για προτυπα μπλαμπλα. Σε αυτη την εποχη ζουμε, με βαση αυτα τα δεδομενα σκεπτομαστε. Καποτε θεωρουνταν ομορφο να φοραει ο αντρας λευκο περουκινι με μπουκλιτσα. Ε αμα θες καντο:P δεν σου λεω οτι δεν πρεπει. Αλλα θα σε πανε σηκωτο στο δαφνι.

Δεν ξερω αν με πιανεις.

Απλα, σε 2-3 πραγματακια, πρεπει να ξερεις οτι δεν αρκει να αρεσεις σε εσενα και μονο. Η αισθητικη δεν εχει να κανει 100% με επιβολη προτυπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
το δαφνι ειναι διιπλα μου αρα και παλι κοντα στο σπιτι μου θα ειμαι:P
on topic
δεν μπορω να σου απαντισω αν θα μου αρεσε μια κοπελα να ειναι αξυριστη η οχι γιατι απλα δεν εχω δει ποτε καμια. και για να σε προλαβω καταλαβα τι θες να πεις. δεν διαφωνω οτι καποια πραγματα σε αυτη την εποχη ειναι δεδομενα. αλλα πιστευω οτι ολοι μας δεν πρεπει να κρινουμε τον αλλο επειδη εχει κανει κατι διαφορετικο. αυτη η κοινωνια που ζουμε ειναι πλεον ενα μωσαικο, αποτελειται απο παρα πολλους διαφορετικους ανθρωπους οσον αφορα τον πολιτισμο. αυτο σημαινει διαφορετικα δεδομενα.

συμφωνω οτι η αισθητικη δεν εχει να κανει μονο με επιβολη προτυπων, αλλα σε διαφορετικα ατομα η αισθητικη εχει διαφορετικο νοημα;)

jimbadunas
σε ενα θεμα που υπαρχουν διαφορετικες αποψεις, δικαιολογεις και στιριζεις τις θεσεις σου. το δικο σου τοπικ παρ ολα αυτα ηταν ασχετο με το θεμα και δν μου εδωσε καν να καταλαβω πως ειμαι ανασφαλης. ναι εχω ανασφαλειες για τη ζωη μου, αλλα αυτες δεν εχουν καμια σχεση με το αν απανταω στα διαφορα θεματα, δικαιολοντας οπως λες τις θεσεις μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hey Joy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Hey Joy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Χμ, όντως το όμορφο είναι διαφορετικό για τον κάθε άνθρωπο.
Η Πιου λέει ότι σε κάποια πράγματα δεν αρκεί να αρέσεις σε εσένα και μόνο. Δηλαδή αν εγώ δεν έχω πρόβλημα να βλέπω περίεργες αντιδράσεις στο δρόμο; Αν δε με νοιάζει να είμαι αποδεκτή; Μπορεί να με ενδιαφέρουν μόνο τα αγαπημένα μου πρόσωπα που δεν τους νοιάζουν οι... τρίχες.
Και όντως ίσως να έχει περαστεί ότι οι γυναίκες πρέπει να ξυρίζονται. Κάαατι σαν το ότι για να κάνεις παιδί πρέπει να είσαι παντρεμένος. Θέλω να πω ότι, αν εγώ δεν είχα δει μεγαλώνοντας άλλες να ξυρίζονται, μπορεί να μην μου περνούσε ποτέ από το μυαλό να το κάνω.
Θεωρητικά πάντα.
Πρακτικά και προσωπικά, ναι, δε θα μου άρεσε να φοράω ένα σορτσάκι και να έχω όλη την τριχοφυΐα ας πούμε. Αλλά δεν κάνω και σαν τρελή "Τρίχα εν όψει!! Αποτρίχωση ΤΩΡΑ!!!".:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
ΠΙΟΥ ΝΑ ΞΥΡΙΣΤΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΑΡΒΑΤΟΙ ΑΝΤΡΕΣ.

Γι' αυτό έχουμ τρίχες για να ξεχωρίζουμε από σας τα θηλυκά.

Αντε ,γιατι με βγαλατε απο τα ρούχα μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
ΠΙΟΥ ΝΑ ΞΥΡΙΣΤΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΑΡΒΑΤΟΙ ΑΝΤΡΕΣ.

Γι' αυτό έχουμ τρίχες για να ξεχωρίζουμε από σας τα θηλυκά.

Αντε ,γιατι με βγαλατε απο τα ρούχα μου.

Αν προσεξες μικρε μιλησα μονο για τις τριχες γυρω απο τα γεννητικα οργανα.
Αν δεν θες, μην ξυριστεις.
Αλλα δεν θα βρεις τοσο ευκολα κοπελιτσα που να αρεσκεται σε αυτο. Μαλλον παρεα με την παλαμη σου θα την βγαζεις.
Και εισαι ακομη 13, σιγα την τριχα που σε ξεχωριζει εσενα απο τις κοπελες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
ΠΙΟΥ ΝΑ ΞΥΡΙΣΤΕΙΣ ΕΣΥ, ΕΜΕΙΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΒΑΡΒΑΤΟΙ ΑΝΤΡΕΣ.

Γι' αυτό έχουμ τρίχες για να ξεχωρίζουμε από σας τα θηλυκά.

Αντε ,γιατι με βγαλατε απο τα ρούχα μου.


Δηλαδή εσύ μετράς τον αντρισμό σου με μέτρο αναφοράς τις τρίχες; :what:


Μήνυμα προς το κοινωνικό σύνολο: Μην ασχολείστε με τρίχες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top