Το βιβλίο που διαβάζω αυτό τον καιρό

Ουριήλ

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ουριήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 818 μηνύματα.
Οι φτωχοί: Φ.ντοστογιεβσκη


Ένα κλασσικό αλλά και το πρώτο βιβλίο που έγραψε ο Φιόντορ Ντοστογιέφσκι.

Γραμμένοι σαν μια σειρά από επιστολές «Οι Φτωχοί» διηγούνται την τραγική ιστορία ενός υπαλληλάκου και της ανεκπλήρωτης αγάπης του για μια νεαρή κοπέλα. Θέλοντας να βοηθήσει αυτήν και την οικογένειά της, πουλάει ό,τι έχει και δεν έχει, αλλά η καλοσύνη του δεν τον οδηγεί παρά μόνο σε ακόμη χειρότερη φτώχεια και τελικά στην ακολασία. Με την έμμονη ιδέα ενός τυπικά περιθωριακού, είχε την ακράδαντη πεποίθηση ότι η ευτυχία μπορεί να επιτευχθεί μόνο με τα πλούτη.
 

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Βιβλίο που έγραψε ο Μπενίτο Μουσσολίνι..αξίζει να διαβαστεί για εμένα. Μέσα περιλαμβάνει και τη πολιτική του διαθήκη σε μορφή συνεντεύξεως και άλλα κείμενα. Κατανοείς τις αρχές του Φασισμού που δεν είναι αυτό που παρουσιάζουν σήμερα αλλά είναι και λίγο ρηχό κείμενο. Ας πούμε δεν φαίνονται οι οικονομικές απόψεις του Μουσσολίνι ξεκάθαρα παρά μόνο αοριστολογίες περί σοσιαλισμού μέσω της κορπορατιστικής κρατικής δομής.

Όσο και αν δεν μας συμφέρει ως Έλληνες, ήταν ένας μεγάλος Ηγέτης, από τους μεγαλύτερους που γνώρισε η Ιταλία.

IMG_20220407_121354.jpg
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
IMG_20220407_175508.jpg
 

Pak

Επιφανές μέλος

Η Πακοτίνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Κτηνιατρικής ΑΠΘ. Έχει γράψει 9,480 μηνύματα.

giannhs2001

Επιφανές μέλος

Ο Ιωάννης αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 22 ετών, Φοιτητής του τμήματος Ιστορίας & Αρχαιολογίας ΑΠΘ και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 17,837 μηνύματα.
Εχθές ολοκλήρωσα το «η φάρμα των ζώων» του Τζωρτζ Όργουελλ. Δεν εντυπωσιάστηκα τόσο μπορώ να πω. Έξυπνη αλληγορία χωρίς ουσία όμως και ιστορικά αναπόδεικτη. Απορώ πως ζητωκραυγάζουν τόσο για αυτό το βιβλίο πάντως.

Τώρα έχω αρχίσει το υπέροχο βιβλίο του Ιάκωβου Καμπανέλλη «Μαουτχάουζεν». Ένα βιβλίο για γερά στομάχια. Είχε την ατυχία να ευρεθεί αιχμάλωτος των Ναζί και εστάλη εις το φρικιαστικό στρατόπεδο συγκέντρωσης και εξόντωσης Μαουτχάουζεν Γκούζεν της Αυστρίας. Μέσα στο βιβλίο γίνεται μία εκτενέστατη αναφορά για τη φρίκη που έζησαν αυτοί οι άνθρωποι εκεί ( ιδίως Εβραίοι ). Ένα άριστο βιβλίο που περιγράφει ζωντανή μαρτυρία ανθρώπου που έγινε μάρτυρας της θηριωδίας των Ναζί.

Screenshot_45.png
 

Στεφανος56

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος56 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 840 μηνύματα.
Εγώ τελείωσα την καμαριέρα ωραία ΡΟΗ ανατροπή στο τέλος και ξεκίνησα ένα ιστορικό μυθιστόρημα αλλά πολύ περιγραφή γαμωτο καο δεν με τραβάει πολύ λέγεται
 

Συνημμένα

  • image.jpg
    image.jpg
    2 MB · Εμφανίσεις: 84

Εριφύλη

Διάσημο μέλος

Η Εριφύλη αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Θεατρικών Σπουδών ΕΚΠΑ και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,911 μηνύματα.
Νάρκισσος και Χρυσόστομος Έσσε 🌺
9789600342109-200-0314564.jpg
 

Oof

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Oof αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ναυπηγών Μηχανολόγων Μηχανικών ΕΜΠ. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Διαβάζω την αυτοβιογραφια(δεν είναι αυτοβιογραφια με την αυστηρή έννοια αλλά εξηγεί τον τρόπο ζωής του) του Νιτσε. Αν εξαιρέσεις τα μισογυνιστικα σχόλια, (κυριολεκτικά υποστηρίζει ότι το γυναικιο κίνημα δικαιωματων ξεκίνησε από γυναίκες που νευρίασαν επειδή δεν μπορούσαν να τεκνοποιησουν) και τα αρκετά τύπου είμαι πολύ έξυπνος κλπ(τα πρώτα κεφάλαια είναι : γιατί είμαι τόσο σοφός, γιατί είμαι τόσο έξυπνος, γιατί γράφω τόσο καλά βιβλια, αλλά αλλού αυτοσαρκαζεται να του το δώσουμε αυτο) έχει πολλά profound πράγματα να σκεφτείς και παραθέτει μια περίληψη των ιδεών του.
 

Συνημμένα

  • download (16).jpg
    download (16).jpg
    2.2 KB · Εμφανίσεις: 87

ultraviolence

Τιμώμενο Μέλος

Ο ultraviolence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Χημείας ΑΠΘ και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 13,803 μηνύματα.
Αγκάθα Κρίστι - Το πτώμα στη βιβλιοθήκη
*το δικό μου λόγω πτυχιακής*

 

hl_amhxanos

Δραστήριο μέλος

Ο Νίκος Κούκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Απόφοιτος λυκείου και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 799 μηνύματα.

Guest 586541

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχθές ολοκλήρωσα το «η φάρμα των ζώων» του Τζωρτζ Όργουελλ. Δεν εντυπωσιάστηκα τόσο μπορώ να πω. Έξυπνη αλληγορία χωρίς ουσία όμως και ιστορικά αναπόδεικτη. Απορώ πως ζητωκραυγάζουν τόσο για αυτό το βιβλίο πάντως.
Ζητωκραύγαζαν καθώς εξυπηρετούσε την αντικομμουνιστική τάση της εποχής.

Τόσο η Φάρμα όσο και το 1984, από αισθητικής πλευράς, δεν μου άρεσαν και εμένα.

Υπό ποια έννοια ιστορικά αναπόδεικτη; Αναφέρεσαι την τελευταία σκηνή ή στις αλληγορίες γενικότερα; Νομίζω πως οι αλληγορίες ανταποκρίνονται σε ιστορικά γεγονότα, όπως αυτή με τον μύλο που γκρεμίζεται, αν θυμάμαι καλά.

Διαβάζω την αυτοβιογραφια(δεν είναι αυτοβιογραφια με την αυστηρή έννοια αλλά εξηγεί τον τρόπο ζωής του) του Νιτσε. Αν εξαιρέσεις τα μισογυνιστικα σχόλια, (κυριολεκτικά υποστηρίζει ότι το γυναικιο κίνημα δικαιωματων ξεκίνησε από γυναίκες που νευρίασαν επειδή δεν μπορούσαν να τεκνοποιησουν) και τα αρκετά τύπου είμαι πολύ έξυπνος κλπ(τα πρώτα κεφάλαια είναι : γιατί είμαι τόσο σοφός, γιατί είμαι τόσο έξυπνος, γιατί γράφω τόσο καλά βιβλια, αλλά αλλού αυτοσαρκαζεται να του το δώσουμε αυτο) έχει πολλά profound πράγματα να σκεφτείς και παραθέτει μια περίληψη των ιδεών του.

Τεράστια προσωπικότητα, με αρκετές ρηξικέλευθες ιδέες που προέκυψαν από τον ιδιαίτερο τρόπο σκέψης του, αρκετοί ενδοιασμοί μπορούν να διατυπωθούν για μη-αυστηρότητα στην εξαγωγή συμπερασμάτων (παράδειγμα: Υπεράνθρωπος).
Έπεσε μέσα στην πρόβλεψή του περί ηθικού μηδενισμού που θα κυριαρχίσει (αυτό που συμβαίνει σήμερα) και μαίνεται το ερώτημα του πώς θα οργανωθεί η κοινωνική ζωή στα επόμενα χρόνια και αν θα δούμε την μεταστοιχείωση των αξιών κατά τα δικά του πρότυπα.

Από τους πολύ λίγους -και ίσως ο μοναδικός στοχαστής- που έχει καταφέρει να επηρεάσει (σχεδόν) όλες τις σύγχρονες σχολές σκέψης.
 

Αναστασία197

Νεοφερμένος

Η Αναστασία197 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Διδακτορικός. Έχει γράψει 93 μηνύματα.
Αυτές τις μέρες διάβασα "Το αγόρι με την ριγέ πυτζάμα".
Αναφέρεται στο Ολοκαύτωμα των Εβραίων.
Εξαιρετικό και ευανάγνωστο βιβλίο!
 

augustine

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η augustine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Αγγλικής Γλώσσας & Φιλολογίας ΑΠΘ. Έχει γράψει 179 μηνύματα.
Ο ανθρώπινος παράγοντας/Γκράχαμ Γκριν
 

Sherlockina

Νεοφερμένος

Η Sherlockina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Πατρών. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
To τραγούδι του Αχιλλέα
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top