Τμήματα Μαθηματικών

John_Megadeth

Νεοφερμένος

Ο John_Megadeth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
κι εγώ θέλω μαθηματικό ιωαννίνων και έιμαι 2000+ μόρια πάνω απ'την περσινή βάση..
αλλά θα ανέβει λίγο..θα είμαι 2000 ακριβώς μάλλον φέτος..
τέλος πάντων..
μήπως αντί για γιάννενα να βάλω αθήνα ή θεσσαλονίκη????????
γιατί όλοι λένε ότι εκεί είναι πιο εύκολα και των Ιωαν. είναι το δυσκολότερο από όλα τα μαθηματικά!!!!!!!!!!!:(.......:'(:mad:
Υπαρχει στο forum των φοιτητων του Μαθηματικου Αθηνας ενα θεμα που ισως σε βοηθησει! https://forum.math.uoa.gr/viewtopic.php?f=97&t=1850&st=0&sk=t&sd=a
Παντως εγω Μαθηματικο Αθηνας θα δηλωσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Παιδιά αντικειμενικά τα τμήματα Μαθηματικών και Στατιστικής είναι η καλύτερες σχολές για πρώτα πτυχία. Πολύ μεγάλες βάσεις και απίστευτα πολλές επιλογές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Για το μαθηματικο συμφωνω. Της στατιστικης απο που κι ως που;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Για το μαθηματικο συμφωνω. Της στατιστικης απο που κι ως που;

Όσο και αν σου φανεί περίεργο, στα περισσότερα μεταπτυχιακά (οικονομικών - Διοικητικών - Στατιστικών) θα προτιμούσαν ένα στατιστικό από ένα μαθηματικό. Και στις δουλειές το ίδιο. Αν με ρωτάς εμένα την γνώμη μου, είναι το ίδιο. Ο στατιστικός είναι το ξαδερφάκι του μαθηματικού. Είναι εφαρμοσμένος μαθηματικός με εξειδίκευση. Μαθηματικούς θα βρεις πολλούς άνεργους. Στατιστικούς ξέρεις πολλούς;
-----------------------------------------
Στα λέει ένας άνθρωπος που είναι ερωτευμένος με τα μαθηματικά. Και εγώ αν δεν πέρναγα Στατιστικό , Μαθηματικός θα ήμουν. Απλά στο 2010 το να ξέρεις Θεωρητικά μαθηματικά δεν σου προσφέρει τίποτα από μόνο του. Βέβαια αν το κυνηγήσεις, είναι πολύ καλή σχολή. Δεν είναι τυχαίο που η επιστημονική κοινότητα αναφέρει τα Μαθηματικά ως Μητέρα των Επιστημών και την Στατιστική ως την Επιστήμη των Επιστημών!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kepouras

Νεοφερμένος

Ο kepouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά..θα ήθελα να σας πω οτι φέτος στις πανελλήνιες συγκέντρωσα 16127 μόρια! Είμαι 231 μόρια κάτω απο το μαθηματικό Αθήνας αλλά δεύτερη επιλογή έχω το μαθηματικό Πάτρας που είμαι 856 μόρια πιο πάνω..λέτε να ανέβει τόσο ωστε να χάσω και την Πάτρα???:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CallOfDuty4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Μεσολόγγι (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 380 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά..θα ήθελα να σας πω οτι φέτος στις πανελλήνιες συγκέντρωσα 16127 μόρια! Είμαι 231 μόρια κάτω απο το μαθηματικό Αθήνας αλλά δεύτερη επιλογή έχω το μαθηματικό Πάτρας που είμαι 856 μόρια πιο πάνω..λέτε να ανέβει τόσο ωστε να χάσω και την Πάτρα???:'(
Οχι.Μεσα εισαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
Πατρα εισαι μεσα...Αθηνα δεν νομιζω,,,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrisitna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Xριστινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 234 μηνύματα.
φιλαρακο θα ανεβουν πολυ τα μορια!!αλλα και η πατρα ειναι πολυ ωραια....θα καλοπερασεις καλε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasos_ap

Νεοφερμένος

Ο Τάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Βασικά, γιατί δεν δηλώνεις και το Μαθηματικό Αιγαίου στην Σάμο, που πέρυσι είχε πέσει κάτω από τα 14.000 μόρια; Αυτό το έχει σίγουρα!Οπότε αν θέλεις μαθηματικό όπωσδήποτε, ακόμα και αν φύγεις από Αθήνα, δήλωσέ το και αυτό. Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και γι αυτό το τμήμα, όπως επίσης και το ότι η βάση είναι χαμηλά, λόγω τοποθεσίας του τμήματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kepouras

Νεοφερμένος

Ο kepouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πιστευεις οτι περναω πατρα?? μην κανει καμια και ανεβει 900+ μορια φοβαμαι
-----------------------------------------
φιλαρακο θα ανεβουν πολυ τα μορια!!αλλα και η πατρα ειναι πολυ ωραια....θα καλοπερασεις καλε!

φοβαμαι μην ανεβει και η Πατρα και την χασω και αυτη.....:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
πιστευεις οτι περναω πατρα?? μην κανει καμια και ανεβει 900+ μορια φοβαμαι
-----------------------------------------


φοβαμαι μην ανεβει και η Πατρα και την χασω και αυτη.....:'(

Σιγα ρε παιδια
Περυσι ειχαμε αναλογη ανοδο στους αριστουχους(λιγο λιγοτερους) κατα κυριο λογο στην θεωρητικη κατευθυνση και το max της θεωριτικης στις υψηλοβαθμες και μεσαιες(δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτες) ηταν +500 ...
Φετος εχουμε περισσοτερους αριστουχους απο περυσι κατα κυριο λογο σε θετικη και επειτα τεχνολογικη οι οποιες δηλωνουν 3 ή 4 πεδια μαζι με το 5ο σε αντιθεση με την θεωριτικη που δηλωνει στανταρ 1ο και ελαχιστα 5ο ... πολλες παραπανω σχολες για να μοιραστουν οι νεοι αριστουχοι στις ιδη ψηλες βασεις ... δεν πιστευω να ανεβουν παραπολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
Γειά σας παιδιά..θα ήθελα να σας πω οτι φέτος στις πανελλήνιες συγκέντρωσα 16127 μόρια! Είμαι 231 μόρια κάτω απο το μαθηματικό Αθήνας αλλά δεύτερη επιλογή έχω το μαθηματικό Πάτρας που είμαι 856 μόρια πιο πάνω..λέτε να ανέβει τόσο ωστε να χάσω και την Πάτρα???:'(


εντάξει Αθήνα με τίποτα δεν περνάς, αλλά Πάτρα σίγουρα..................:P
οπότε μην αγχώνεσαι!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyaggelia

Νεοφερμένος

Η eyaggelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
εσεισ που δωσατε φετοσ μια χαρα ειστε αν παει το μαθηματικο πατρασ 16500 την εκατσα...του χρονου αχχχχχ .... για τα καλα λετε να ανεβει τοσο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
βάλε και αθηνα, που ξέρεις μπορεί να πέσουν τα μόρια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Marilenaki!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριλένα.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 244 μηνύματα.
εσεισ που δωσατε φετοσ μια χαρα ειστε αν παει το μαθηματικο πατρασ 16500 την εκατσα...του χρονου αχχχχχ .... για τα καλα λετε να ανεβει τοσο?




οχι ρε δεν ανεβαινει....:D
ουφ ευτυχως εγω ειμαι ανετη!! :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statistikos

Δραστήριο μέλος

Ο statistikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 674 μηνύματα.
Σιγα ρε παιδια
Περυσι ειχαμε αναλογη ανοδο στους αριστουχους(λιγο λιγοτερους) κατα κυριο λογο στην θεωρητικη κατευθυνση και το max της θεωριτικης στις υψηλοβαθμες και μεσαιες(δεν ειμαι σιγουρος γι'αυτες) ηταν +500 ...
Φετος εχουμε περισσοτερους αριστουχους απο περυσι κατα κυριο λογο σε θετικη και επειτα τεχνολογικη οι οποιες δηλωνουν 3 ή 4 πεδια μαζι με το 5ο σε αντιθεση με την θεωριτικη που δηλωνει στανταρ 1ο και ελαχιστα 5ο ... πολλες παραπανω σχολες για να μοιραστουν οι νεοι αριστουχοι στις ιδη ψηλες βασεις ... δεν πιστευω να ανεβουν παραπολυ

Σωστός. Θα ανέβουν μόνο οι σχολές πολύ υψηλής ζήτησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyaggelia

Νεοφερμένος

Η eyaggelia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
δεν θελω Αθηνα ετσι και αλλιωσ δεν ειμαι και καμια του 17-18 που θα βγαλω και τοσα πολλα μια μαθητρια του 14-15 ειμαι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HEADBANGER

Νεοφερμένος

Ο ΘΑΝΑΣΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Παιδια ελατε Σαμο !!!!!!!!!! Μην κολλατε στην αποσταση και τα συναφη...
Σπαστε την αλυσιδα που σας δενει...και........Σαμος !!!!!!!!!:P
Αντε να γινομαστε πολλοι.......κι εγω στη Σαμο με κοβω στο ΜΠΕΣ. Καλη ανταμωση αν το προτιμισει κανεις.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aero

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο aero :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Αντε να μαζευεται κοσμος στο νησι του Πυθαγορα :P
Παντως οσοι περασετε στη Σχολη Θετικων Επιστημων σας δηλωνω οτι θα περασετε πολυ καλα, υψηλο επιπεδο σπουδων και απο φοιτητικη ζωη οποιος ζητα: αλλο τιποτα....,γιατι μη ξεχναμε οτι το 1/3 του πληθυσμου ειναι φοιτητες...
Καλη ανταμωση :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitsas

Νεοφερμένος

Ο dimitsas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Γεια σας και από μένα!
Έχω φτάσει 20 χρόνων και μετά από δύο χρόνια παραμονής σε μία σχολή που τελικά δε μου άρεσε, αποφάσισα του χρόνου να ξαναδώσω μηχανογραφικό.

Μετά από συνεχείς... μελέτες και έρευνες(!), βρήκα ότι η σχολή που πραγματικά με ενδιαφέρει είναι το μαθηματικό!

Επειδή ορκίστηκα να μην ξαναδώσω εξετάσεις και να περάσω πάλι τα ίδια (άγχος, φροντιστήρια, συνεχείς ασκήσεις κλπ), αυτή τη φορά θα είμαι υποψήφιος με το 10% των θέσεων.
Κατά συνέπεια, επειδή οι βάσεις είναι πολύ πιο υψηλές έτσι, σκέφτομαι να περάσω επιτόπου σε ένα μαθηματικό τμήμα της περιφέρειας. (Σημ: το 2007 "έπιασα" 18.453)

Λένε πώς το μαθηματικό της Σάμου έχει καλύτερη οργάνωση από αυτό της Αθήνας και επίσης είναι πιο "εύκολο" από άποψη διδασκαλίας. Επειδή δε θέλω να κάνω καμιά βλακεία για δεύτερη φορά, θα ήθελα αν γίνεται να διαβάσω και τη δική σας άποψη.
Είναι πράγματι τόσο καλό όσο ακούω από πολλούς?
Έχει καλύτερη όργάνωση και σχετικά υψηλό επίπεδο?
Μπορώ, με ορθό και κανονικό διάβασμα, να αποφοιτήσω σε 4 χρόνια?
Ή μήπως θα τελειώσω σε 7-8-10-12 χρόνια?

Έχετε υπόψη σας πως η πλειονότητα των φοιτητών στο μαθηματικό της Αθήνας, το τελειώνει σε οκτώ με εννέα χρόνια. Ακόμη και όσοι διαβάζουν μεθοδικά...

Μπορεί της Αθήνας να έχει το υψηλότερο επίπεδο, αλλά από όργανωση είναι τελείως μάπα, για να μην πω τίποτα άλλο.

Το θέμα δεν είναι μόνο να μελετάς, αλλά και να τα καταλαβαίνεις από την παράδοση. Ελπίζω να μην μου τύχει κανένας αλλοπρόσαλλος καθηγητής, όπως εκείνοι της Αθήνας.

Ευχαριστώ και συγνώμη για την επιμονή μου!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top