Τμήματα Μαθηματικών

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γενικα ολα αυτα τα προχωρημενα μαθηματικα, φυσικη κλπ. Δεν εχουν κανενα χειροπιαστο οφελος στη μετεπειτα ζωη. Δεν υποστηριζω οτι πρεπει να καταργηθουν εξ'ολοκληρου, απλως να χαλαρωσουν και η πλαστιγγα να γειρει λιγο και προς τα αλλα μαθηματα. Κατ'αρχην διαφωνω με τις κατευθυνσεις. Κανενα παιδι 16 χρονων δεν ειναι ικανο να επιλεξει το μελλον του.

Ναι συμφωνώ με όλα αυτά, αλλά σκέφτομαι πως αν δεν γνωρίσουμε και λίγο τα προχωρημένα δε θα ξέρουμε τι να επιλέξουμε μετά... είναι λίγο μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα. Βέβαια θα μπορούσαν να είναι λιγότερο προχωρημένα αλλά χωρίς να είναι και τελείως επιφανειακά.
Όσο αφορά τα θεωρητικά μαθήματα είναι όντως παραμελημένα και λογικό να μην θέλουν ούτε οι μαθητές (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) να ασχοληθούν όταν υπάρχει τέτοιος φόρτος από τα μαθήματα βαρύτητας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δυστυχως στο ελληνικο προγραμμα διδασκονται τα προχωρημενα επιφανειακα. Καλυτερα τουλαχιστον να διδασκομασταν τα επιφανειακα σε προχωρημενο σταδιο, παρα αυτο το χαλι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StevenT

Νεοφερμένος

Ο StevenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
mostel, εχεις σκεφτει να περασεις μαθηματικο?^^η αυτο θες να περασεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Απαπαπαπαπα , εγώ δε κάνω τέτοια πράγματα :P



Σόβαρα τώρα , δε νομίζω ότι έχω να προσφέρω και πολλά στη μαθηματική κοινότητα :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

StevenT

Νεοφερμένος

Ο StevenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Εμενα μου φαινεται παντως πως τα πας πολυυ καλα με τα μαθηματικα... εγω παντως αυτο εχω βαλει στοχο :) μαθηματικο στο ηρακλειο ...:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δεν είναι πολύ ψηλά η βάση στις μαθηματικές σχολές..και μένα θα μου άρεσε να πάω...αλλά όταν βλέπω κάτι μαθητές σαν τον Στέλιο...λέω που να πάω και γω ο κακομοίρης....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
εγώ γουστάρω να πάω μαθηματικό αλλά πιστεύω δεν κάνω για κάτι τέτοιο...εδώ στα μαθηματικά του λυκείου και δεν είμαι τέλειος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dal_kos

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Συγγνώμη αλλά όλοι όσοι πάνε μαθηματικό είναι τέλειοι?
Φίλε μου ξανασκέψου το. Εξάλλου όταν βγείς από μαθηματικό οι ασκήσεις που μας φαίνονται αγγούρια τώρα, θα σου φαίνονται τόσο εύκολες όσο αυτές που κάναμε στο γυμνάσιο. Άποψή μου πάντα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

memi

Νεοφερμένος

Η memi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
αν δν κανω λάθος το μαθηματικο [αν εννοειται σχολή] έχει χαμηλή βαση σχετικά...παντως πιστευω οτι δν μπορει να παει ο ποιοσδηποτε επειδη εβγαλε τόσα μόρια οσα χρειαζεται για να μπει..πρεπει να το ΄χει πιστευω και να του κοβει αρκετα. εχω θειο και προσεχως ξαδελφη μαθηματικο και ξερω οτι λιγοι ειναι εκεινοι που καταφερνουν να το τελειωσουν αφου πολλοι ειναι εκεινοι που μενουν σε πολλα μαθηματα κ τα παρατανε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vamou90

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Δλδ δεν χρειάζεται κάποιος να είναι διάνοια για να γίνει μαθηματικός και να ασχοληθεί με τα 'βαθύτερα' νερά των μαθηματικών?...ή απλώς θα είναι ένας μαθηματικός της σειράς που θα μπορεί να λύνει μόνο ασκήσεις του λυκείου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aspaki

Νεοφερμένος

Η aspa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
εγω τελειωσα το μαθηματικο της πατρας στα 4 χρονια ακριβως. μην ανησυχειτε!!! αν σας αρεσουν τα μαθηματικα εστω και λιγο τολμηστε το!! ειναι καταπλξκτικη εμπειρια εξερευνησης αυτης της τελειας και ατελειωτης επιστημης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
αν δν κανω λάθος το μαθηματικο [αν εννοειται σχολή] έχει χαμηλή βαση σχετικά...παντως πιστευω οτι δν μπορει να παει ο ποιοσδηποτε επειδη εβγαλε τόσα μόρια οσα χρειαζεται για να μπει..πρεπει να το ΄χει πιστευω και να του κοβει αρκετα. εχω θειο και προσεχως ξαδελφη μαθηματικο και ξερω οτι λιγοι ειναι εκεινοι που καταφερνουν να το τελειωσουν αφου πολλοι ειναι εκεινοι που μενουν σε πολλα μαθηματα κ τα παρατανε


Το μαθηματικό με λίγο διάβασμα είναι από τις πιο εύκολες σχολές!!!

Δε βάζουν ούτε θέματα ολυμπιάδων, ούτε κάτι το ουρανοκατέβατο. Όλα είναι σύμφωνα με την ύλη και βατά.


Ενδεχόμενα αυτοί που το τελειώνουν βέβαια να 'ναι και λίγο άσχετοι :(

Απ' όσους μαθηματικούς είχα, ένας-δύο άξιζαν. Ο ένας μάλιστα μαθηματικός μου, αυτός που με κάνει φέτος, είναι κορυφαίος. Οι άλλοι ήταν για να κάνουν pie charts μόνο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Όντας προσφατα απόφοιτος του Μαθ/κου Αθήνας μετά απο 6 χρόνια συνεχούς και αδιάλλειπτης προσφοράς στην μαθηματική κοινότητα(το άλλο με τον Τοτό το ξέρεις;) θα ήθελα όσοι σκέφτονται να δηλώσουν μαθηματικο να σκεφτούν τα εξής:
Κάθε χρόνο στο τμήμα μου ο μ.ο. εισακτέων είναι γύρω στα 300 άτομα(282 ακριβώς την χρονιά που μπήκα).Επίσης ο μ.ο. φοίτησης στο τμήμα αγγίζει τα 7 χρόνια.Οι αριθμοί αυτοί δεν σχετίζονται τόσο με την δυσκολία του προγράμματος σπουδών-χωρίς αυτή να είναι και αμελητέα- όσο με τα κριτήρια με βάση τα οποία επιλέγουν οι υποψήφιοι το συγκεκριμένο τμήμα.Το τμήμα δηλαδή πολλές φορές λειτουργεί σαν "σωσίβιο" ή δευτεροτρίτη επιλογή στο μηχανογραφικό για όσους αδυνατούν να πιάσουν τις υψηλόβαθμες σχολές του Πολυτεχνείου και των αντίστοιχων τμημάτων Πληροφορικής.Σίγουρα σε ένα εκπαιδευτικό σύστημα απαγκιστρωμένο απο τις Πανελλήνιες ο αριθμός των εισακτέων στα παραπάνω τμήματα θα αυξανόταν δραματικά.
Παρόλαυτα το τμήμα(χωρίς να θέλω να κάνω διαφήμηση) προσφέρει καλές ευκαιρίες και σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με αμιγώς καθαρά μαθηματικά ή διδασκαλία και σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με αντικείμενο παρεμφερές με αυτά σε μεταπτυχιακό επίπεδο(πληροφορική, οικονομικά, στατιστική, μετεωρολογία κλπ).
Συμπερασματικά το μαθηματικό είναι μια καλή επιλογή αρκεί κανείς να είναι συνειδητοποιημένος ως προς τους στόχους του.Αλλιώς θα μετατραπεί σε μια αγγαρεία(άντε να το τελειώσουμε) στην οποία θα φάμε αρκετά παραγωγικά χρόνια απ'την ζωή μας(δεν εξαιρείται ο γράφων) και βέβαια στο τέλος δεν θα μας μείνει τίποτε άλλο παρά ένα πτυχίο κορνίζα και να είμαστε ικανοί μόνο για pie charts όπως πολύ ευστοχα είπε κι ο φίλος μου ο Στέλιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alatasgeorgios

Νεοφερμένος

Ο Γιωργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Συμφωνω απολυτα και προσθετω και κατι που ακουσα:

Λεν πως οταν μπαινεις στην σχολη
εισαι γεματος προσδοκιες μα οταν φτασεις στο δευτερο ετος το μονο που θα σε νοιαζει ειναι να παρεις το πτυχιο και να τελειωση αυτη η αγγαρεια

δεν ξερω κατα ποσο ισχυει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Γιωργο για να μην γενικεύω θα σου πω ότι ισχύει για μια σεβαστή μερίδα των φοιτητών του τμήματος χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άτομα που πραγματικά ενδιαφέρονται και τους αρέσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελευθερια

Νεοφερμένος

Η ελευθερια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
το σκεφτομαι κ γω για μαθηματικο θεσ/νικης....αλλα δεν ξερω αν ειναι η καλυτερη επιλογη απο το τοπογραφων...τι λετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ

Νεοφερμένος

Ο ΛΑΓΟΔΗΜΟΣ ΜΑΡΙΟΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 73 μηνύματα.
εγώ είμαι στο μαθηματικό της αθήνας !βασικά θα σου πω εγώ τι έπαθα μετά την πρώτη εξεταστική αυτό που λέμε ξενέρωσα την ζωή μου!βασικά αυτό συναίβει από τις πρώτες μέρες!αλλά μετά την εξεταστική παρα έγινε!και να σου πω γιατί;μπαίνω την πρώτη μέρα να παρακολουθήσω απειροστικό 1 σε ένα αμφιθέατρο με πάνω από 500 άτομα που κάθονταν 3 άτομα σε μια καρέκλα ή στα σκαλάκια με το τετράδιο όρθιος να κρατώ σημειώσεις!με πράγματα τα οποία απέχουν σε μεγάλο βαθμό σε δυσκολία από τα μαθηματικά της γ λυκείου!με παιδία που για να βγούν από την αίθουσα πέρναγαν πάνω από θρανία στην κυριολεξία!με απίστευτη φασαρία χωρίς να μπορώ να δω ή να ακούσω!
μετά την πρώτη εξεταστική τώρα βγαίνω και λέω εχω γράψει πέντε έξι και πέρνω βαθμούς 2 και 3 !άσε τα συγγράμματα!τα περισσότερα είναι αισχρα!νομίζω ότι ένα περιφερειακό τμήμα
είναι καλύτερο από θέμα οργάνωσης κτλ για παράδειγμα πάτρα ή σάμος!(ο μαθηματικός μου τελείωσε τα μαθηματικό θεσσαλονίκης σε 4 χρόνια με βαθμό πτυχίου 9,αν αυτό σου λέει κάτι)πάντως μπαίνοντας στο τμήμα θα διαπιστώσεις ότι απλά τα μαθηματικά διαφέρουν από αυτό που έχεις στο μυαλό σου!παρά τις δυσκολίες πάντως αν σου αρέσουν εστω και λίγο τα μαθηματικά δήλωσε το!μην απογοητευτείς από τις αρχικές δυσκολίες όπως εγώ και πάρε την όποια σχολή ζεστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Υπ' όψιν, στην τρίτη λυκείου δεν κάνεις μαθηματικά. Για την ακρίβεια αν δει κάποιος απόφοιτος τα μαθηματικά στο δρόμο δεν νομίζω ότι θα τ' αναγνωρίσει καν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΤΑΣΟΣ6123

Νεοφερμένος

Ο ΤΑΣΟΣ6123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
ρε παιδεια κι εγω μαθηματικο δηλωσα..αθηνα πρωτα και μετα πατρα!!!την α8ηνα μαλλον δεν την πιανω...τι να κανω??να παω πατρα???ειναι καλο το τμημα εκει???η να 3αναδωσω???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Δεν είναι καλό, δεν υπάρχει καλό τμήμα Μαθηματικών στην Ελλάδα :P. Απλώς είναι καλύτερο και πιο οργανωμένο απ' τις Αθήνας. Νομίζω ότι το καλύτερο Μαθηματικό το έχουν τα Γιάννενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top