Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
ας μην το λύσουμε αυτό το θέμα σε αυτό το topic καλύτερα..
ο καθένας έχει την άποψή του και έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και δεν έχω σκοπό να αλλάξω τη γνώμη κανενός για τη σχολή μου!
όποιος τη βλέπει απ'έξω δεν μπορεί να καταλάβει... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θεμιστοπόλος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θεμιστοπόλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,083 μηνύματα.
ας μην το λύσουμε αυτό το θέμα σε αυτό το topic καλύτερα..
ο καθένας έχει την άποψή του και έχει το δικαίωμα να πιστεύει ό,τι θέλει και δεν έχω σκοπό να αλλάξω τη γνώμη κανενός για τη σχολή μου!
όποιος τη βλέπει απ'έξω δεν μπορεί να καταλάβει... :)

Χαχα. Μα είναι δυνατόν; Δική σου επιλογή είναι, και, προφανώς, για να πήγες σημαίνει ότι σε ικανοποιεί, από όσα μπορείς να γνωρίζεις ως νεοεισαχθείσα, βέβαια. Τι σε νοιάζει τι λένε οι υπόλοιποι; Απλώς, θίχτηκε με λάθος τρόπο αυτό το θέμα. Εξάλλου, το τόπικ καθ'εαυτό δεν έχει νόημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
δεν διοικείς απλά μια επιχείρηση ανοίγουν και άλλες πόρτες όπως πχ λογιστής, φοροτεχνικός κτλ...

Χμμμ... Μήπως το λογιστήριο Α.Ε. ασκεί διοίκηση? Λέω εγώ τώρα...

Τι κάνεις λέει; Νομίζω ότι το μόνο που δε χρειάζεται κάποιος για να διοικήσει μια επιχείρηση, είναι να έχει τελειώσει Δ.Ε. .

Κάποιοι έχουν μπερδέψει την έννοια της "ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ" με αυτή της "ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ή ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ή LEADING ή DIRECTING". Λογικό από την μία, μιας και ζούμε στην Ελλάδα, όπου ο ιδιοκτήτης νομίζει πως είναι ικανός και να διευθύνει. Νομίζει επειδή ξέρει να φτιάχνει ωραίο μπακλαβά στο ζαχαροπλαστείο του, μπορεί και να τα πάει εξίσου καλά με τους αριθμούς και τα πρόστιμα. Όταν όμως σε "Χ" εταιρικές χρήσεις θα βλέπει τον ανταγωνισμό να επιβιώνει και αυτός να εμφανίζει αρνητικούς Ισολογισμούς, τότε θα καταλάβει "την χωρητικότητα απηδίων εις το σακίδιόν του".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

john36

Νεοφερμένος

Ο john36 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Χμμμ... Μήπως το λογιστήριο Α.Ε. ασκεί διοίκηση? Λέω εγώ τώρα...



Κάποιοι έχουν μπερδέψει την έννοια της "ΙΔΙΟΚΤΗΣΙΑΣ" με αυτή της "ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ ή ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ή LEADING ή DIRECTING". Λογικό από την μία, μιας και ζούμε στην Ελλάδα, όπου ο ιδιοκτήτης νομίζει πως είναι ικανός και να διευθύνει. Νομίζει επειδή ξέρει να φτιάχνει ωραίο μπακλαβά στο ζαχαροπλαστείο του, μπορεί και να τα πάει εξίσου καλά με τους αριθμούς και τα πρόστιμα. Όταν όμως σε "Χ" εταιρικές χρήσεις θα βλέπει τον ανταγωνισμό να επιβιώνει και αυτός να εμφανίζει αρνητικούς Ισολογισμούς, τότε θα καταλάβει "την χωρητικότητα απηδίων εις το σακίδιόν του".

Αν ο ιδιοκτήτης δεν σκαμπαζει απο νούμερα πολυ γρηγορα θα το κλείσει το μαγαζί.Οι επαγγελματίες-επιχειρηματίες πρέπει να ειναι γάτες για να επιβιώσουν στη ζούγκλα του ιδιωτικού τομέα.
Ένας λογιστής δεν φέρνει την άνοιξη.Θα κοιτάξει μόνο να μην έχεις πρόστιμα και να είσαι εντάξει με τα φοροτεχνικά.Κατα τ αλλα σιγα μη κάτσει να σκάσει αν οι ανταγωνιστές σε έχουν ξεπεράσει.
Ασε που αν ο ιδιοκτήτης ειναι εντελώς άσχετος στα λογιστικά κινδυνεύει και απο αλλα.Ουκ ολίγοι λογιστές έχουν συνεννοηθεί με εφοριακους,βρίσκουν δήθεν παραβάσεις και λένε στον ιδιοκτήτη να λαδωσει για να μην τον γράψουν.Και ο λογιστής ειναι συνεννοημενος με τον εφοριακό και παίρνει μερίδιο απο το λαδώμα.
Τι θέλω να πω με αυτα?Καλη η θεωρία στις οικονομικές σχολές αλλά έξω στην πραγματική ζωή τα πράγματα ειναι πιο δύσκολα.Χίλια μεταπτυχιακά να έχεις στα οικονομικά μπορει να μην είσαι ικανός να κουμαντάρεις ούτε περίπτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
emena παλι δεν δινουν βαση , ακουνε υπολογιστες και τελειωνει το θεμα. Δε γνωριζουν πραμα κι ετσι δε ξερουν πως να το σχολιασουν. Οι πιο εξυπνοι απο αυτους λενε το κλασικο "κι εσυ ανεργος"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos Pamak

Δραστήριο μέλος

Ο Giorgos Pamak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Οικονομικών Επιστημών Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 510 μηνύματα.
Αν ο ιδιοκτήτης δεν σκαμπαζει απο νούμερα πολυ γρηγορα θα το κλείσει το μαγαζί.Οι επαγγελματίες-επιχειρηματίες πρέπει να ειναι γάτες για να επιβιώσουν στη ζούγκλα του ιδιωτικού τομέα.
Ένας λογιστής δεν φέρνει την άνοιξη.Θα κοιτάξει μόνο να μην έχεις πρόστιμα και να είσαι εντάξει με τα φοροτεχνικά.Κατα τ αλλα σιγα μη κάτσει να σκάσει αν οι ανταγωνιστές σε έχουν ξεπεράσει.
Ασε που αν ο ιδιοκτήτης ειναι εντελώς άσχετος στα λογιστικά κινδυνεύει και απο αλλα.Ουκ ολίγοι λογιστές έχουν συνεννοηθεί με εφοριακους,βρίσκουν δήθεν παραβάσεις και λένε στον ιδιοκτήτη να λαδωσει για να μην τον γράψουν.Και ο λογιστής ειναι συνεννοημενος με τον εφοριακό και παίρνει μερίδιο απο το λαδώμα.
Τι θέλω να πω με αυτα?Καλη η θεωρία στις οικονομικές σχολές αλλά έξω στην πραγματική ζωή τα πράγματα ειναι πιο δύσκολα.Χίλια μεταπτυχιακά να έχεις στα οικονομικά μπορει να μην είσαι ικανός να κουμαντάρεις ούτε περίπτερο.

Έχεις πολλά πράγματα μπερδεμένα. Ο διαφαινόμενος μικρόκοσμος ενός επιτηδευματία με Β' κατηγορίας βιβλία(ήτοι απλογραφικά), που προφανώς σε έχει επηρεάσει από την δική σου επιχείρηση(φαρμακείο), που λογικά λόγω μεγέθους, εξυπηρετεί τις λογιστικό-οικονομικές του υποχρεώσεις, με εξωτερικό λογιστή/φοροτεχνικό και όχι εσωτερικό λογιστήριο, σε κάνει να πιστεύεις τα ανωτέρω.

  • Ούτε ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να ξέρει λογιστική και ούτε μπορεί, γιατί μετά από κάποιο μέγεθος κύκλου εργασιών ή απασχολούμενων συντελεστών παραγωγής, είναι αδύνατον να γνωρίζει κάποιος μη ειδικός για το τι χρειάζεται και τι όχι.

  • Δεν θα σκάσει αν οι ανταγωνιστές σε ξεπεράσουν? Αλήθεια τέτοιον λογιστή πληρώνετε στην εταιρία σας? Που σας συμπληρώνει 4 περιοδικές τον χρόνο και μια οριστική? Σκέψου μόνο ότι υπάρχουν εταιρίες ή πιο σωστά επιχειρηματίες που από τον λογιστή απαιτούν και πολλά άλλα, προς συμφέρον της εταιρίας τους.

  • Τα λοιπά περί πρακτικών εφοριακών-λογιστών, τα αφήνω απλά ασχολίαστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Για μένα εκφράζει έναν ''ρηχό'' χαρακτήρα το να χαίρεσαι εάν ο άλλος περάσει γιατρός και να τον θαυμάζεις αλλά να μην δείχνεις το θαυμασμό σου εξίσου και για έναν που πέρασε σε κάποιο ΤΕΙ!
Όλοι το ίδιο είμαστε .... άλλωστε και για μένα λένε πράγματα όπως...''εεε δασκαλίτσα είσαι θα βρεις κανα καλό παιδί να παντρευτείς και θα σε συντηρεί αυτός''Η απόλυτη βλακεία!Θα προτιμούσε κανείς να κάνει κάτι που δεν του αρέσει απλά και μόνο για να μοστράρεται?Αυτή και αν είναι η ρηχότητα απλά αδιαφορώ και τους αφήνω με το κενό μυαλό τους!Πού ζούμε?Στις εποχές των παππούδων μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Για μένα εκφράζει έναν ''ρηχό'' χαρακτήρα το να χαίρεσαι εάν ο άλλος περάσει γιατρός και να τον θαυμάζεις αλλά να μην δείχνεις το θαυμασμό σου εξίσου και για έναν που πέρασε σε κάποιο ΤΕΙ!
Όλοι το ίδιο είμαστε .... άλλωστε και για μένα λένε πράγματα όπως...''εεε δασκαλίτσα είσαι θα βρεις κανα καλό παιδί να παντρευτείς και θα σε συντηρεί αυτός''Η απόλυτη βλακεία!Θα προτιμούσε κανείς να κάνει κάτι που δεν του αρέσει απλά και μόνο για να μοστράρεται?Αυτή και αν είναι η ρηχότητα απλά αδιαφορώ και τους αφήνω με το κενό μυαλό τους!Πού ζούμε?Στις εποχές των παππούδων μας?

Αν πρεπει να θαυμασεις καποιον παντως αυτος θα ειναι ο γιατρος και οχι ο τειτζης. Δεν θαυμαζεις απαραιτητα την σχολη του αλλα το γεγονος οτι ελιωσε πανω στα βιβλια για 1-2-3-ν χρονια ,ενω ο αλλος βολοδερνε στις καφετεριες ολα αυτα τα χρονια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Αν πρεπει να θαυμασεις καποιον παντως αυτος θα ειναι ο γιατρος και οχι ο τειτζης. Δεν θαυμαζεις απαραιτητα την σχολη του αλλα το γεγονος οτι ελιωσε πανω στα βιβλια για 1-2-3-ν χρονια ,ενω ο αλλος βολοδερνε στις καφετεριες ολα αυτα τα χρονια

Ο καθένας ότι μπορεί κάνει και ο καθένας έχει μυαλό και δυνατότητες ...τον καθένα τον θαυμάζεις για τις δυνατότητες του και δεν τον υποβαθμίζεις!Αν δεν υπήρχε ο σκουπιδιάρης π.χ εσύ θα έτρεχες στους γιατρούς από τις πολλές αρρώστιες!Όλοι κάνουμε κάποιο λειτούργημα και όλοι αξίζουμε σε αυτή τη κοινωνία! Όπως επίσης όλοι αξίζουμε τα συγχαρητήρια για την προσπάθειά μας όποια και αν είναι αυτή!Και εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι είναι ρηχό να ξεχωρίζεις ανθρώπους επειδή πολύ απλά δεν επιθυμούσαν να γίνουν κάτι που δεν γούσταραν και ακολούθησαν αυτό που τους αρέσει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Πές τα ρε στο διάολο (να) πάμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Ο καθένας ότι μπορεί κάνει και ο καθένας έχει μυαλό και δυνατότητες ...τον καθένα τον θαυμάζεις για τις δυνατότητες του και δεν τον υποβαθμίζεις!Αν δεν υπήρχε ο σκουπιδιάρης π.χ εσύ θα έτρεχες στους γιατρούς από τις πολλές αρρώστιες!Όλοι κάνουμε κάποιο λειτούργημα και όλοι αξίζουμε σε αυτή τη κοινωνία! Όπως επίσης όλοι αξίζουμε τα συγχαρητήρια για την προσπάθειά μας όποια και αν είναι αυτή!Και εξακολουθώ να υποστηρίζω ότι είναι ρηχό να ξεχωρίζεις ανθρώπους επειδή πολύ απλά δεν επιθυμούσαν να γίνουν κάτι που δεν γούσταραν και ακολούθησαν αυτό που τους αρέσει!

Στον νεοελληναρα βολεψακια καγκουρα του 2013 δεν προκειτε να δειξω θαυμασμο ή οτιδηποτε. η πλειονοτητα των φοιτητων σε σχολες χαμηλης βασης ειναι τετοιου ειδους.(και σε υψηλης,απλα εκει το ποσοστο τους μειωνεται καπως)
Δεν γνωριζω κανεναν που απο Επιλογη εγινε πχ σκουπιδιαρης ή φοιτητης στο ΤΕΙ περαχωρας, οποτε γιατι να αξιζει θαυμασμο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν γνωριζω κανεναν που απο Επιλογη εγινε πχ σκουπιδιαρης ή φοιτητης στο ΤΕΙ περαχωρας, οποτε γιατι να αξιζει θαυμασμο

Ντάξει μην γίνεσαι απόλυτος, υπάρχουν τέτοιοι αλλά δυστυχώς δεν είναι πλειοψηφία.

Τον θαυμασμό μας για την επιτυχία κάποιου τον δείχνουμε είτε γίνεται γιατρός είτε υδραυλικός, αρκεί να γουστάρει αυτό που κάνει και να μην πέρασε τυχαία επειδή βρήκε ανοιχτή πόρτα. Εγώ προσωπικά τον θαυμασμό μου τον δείχνω σε κάποιον ΕΠΕΙΔΗ γουστάρει αυτό που κάνει, που σημαίνει ότι έχει ψαχτεί να δει τι θέλει και δεν τα περιμένει όλα στο πιάτο. Όλα τα άλλα είναι κόμπλεξ (δεν είναι σχόλιο για σένα προσωπικά).
Όπου φτάνει ο καθένας με τις δυνατότητές του. Αν η άλλη μπορεί να διαβάσει για να γίνει..."δασκαλίτσα" (καλή ώρα όπως της κοπανάνε -μην το πάρεις προσωπικά, δεν είναι δική μου εκτίμηση) και το γουστάρει, να τον βράσω εγώ τον φοιτητάρα που σκίστηκε και πέρασε Πολυτεχνείο χωρίς να έχει δει το πρόγραμμα σπουδών.

Σύμφωνοι για τους κάγκουρες νεοελληνάρες του '13 που είναι φραπές και ζωάρα, αλλά για πέρνα μια βόλτα και από τα πανεπιστήμια να δεις πώς ξεχειλίζουν οι σχολές απ' αυτούς, και ας είναι και "δύσκολες"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Always_in_love

Νεοφερμένος

Η Καίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 85 μηνύματα.
Θυμάμαι είχα έναν συμμαθητη στο φροντιστηριο.
-Που θες να περάσεις;


-Πολυτεχνείο

-Που ακριβώς;


-.Pocker face
Εντωμεταξύ ειχε πάρει ΑΟΘ ,γιατί δεν ξέρω αν ήξερε. Τελικά πέρασε οδε του οπα.
Close enough,δεν μπορώ να πω.
Με αφορμή την τελευταία πρόταση της Σελήνης,το θυμήθηκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Παίζει να μην ξέρει καν ότι υπάρχουν διαφορετικές σχολές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 875331

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θυμάμαι είχα έναν συμμαθητη στο φροντιστηριο.
-Που θες να περάσεις;


-Πολυτεχνείο

-Που ακριβώς;


-.Pocker face
Εντωμεταξύ ειχε πάρει ΑΟΘ ,γιατί δεν ξέρω αν ήξερε. Τελικά πέρασε οδε του οπα.
Close enough,δεν μπορώ να πω.
Με αφορμή την τελευταία πρόταση της Σελήνης,το θυμήθηκα.

Πάρα πολύ συχνό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Στον νεοελληναρα βολεψακια καγκουρα του 2013 δεν προκειτε να δειξω θαυμασμο ή οτιδηποτε. η πλειονοτητα των φοιτητων σε σχολες χαμηλης βασης ειναι τετοιου ειδους.(και σε υψηλης,απλα εκει το ποσοστο τους μειωνεται καπως)
Δεν γνωριζω κανεναν που απο Επιλογη εγινε πχ σκουπιδιαρης ή φοιτητης στο ΤΕΙ περαχωρας, οποτε γιατι να αξιζει θαυμασμο

Το τι αρέσει στον άλλον δεν μπορείς να το ξέρεις ούτε και να το προσδιορίζεις με βάση τα δικά σου θέλω!
Επίσης μην νομίζεις πως όλοι αυτοί που περνάνε σε καλές και ''δύσκολες'' σχολές είναι τα καλά παιδάκια ... κάγκουρες υπάρχουν και στις καλύτερες ''οικογένειες'' (σχολές) όπως είπε σωστά και η Ερινυς παραπάνω...μην είσαι προκατειλλημένος!
Άλλωστε είναι και δείγμα ανωτερότητας και έλλειψης κόμπλεξ να συγχαρείς και τον ΤΕΙτζη και τον γιατρό...είτε πέρασε από ''σπόντα'' είτε και επειδή το είχε βάλει σκοπό!Πολύ απλά διότι θα προσφέρει στη κοινωνία κάτι!Ότι και αν είναι αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θυμάμαι είχα έναν συμμαθητη στο φροντιστηριο.
-Που θες να περάσεις;


-Πολυτεχνείο

-Που ακριβώς;


-.Pocker face
Εντωμεταξύ ειχε πάρει ΑΟΘ ,γιατί δεν ξέρω αν ήξερε. Τελικά πέρασε οδε του οπα.
Close enough,δεν μπορώ να πω.
Με αφορμή την τελευταία πρόταση της Σελήνης,το θυμήθηκα.

Ένας δικός μου συμμαθητής στο φροντιστήριο είχε πάει θετική, είχε πάρει ΑΟΘ, ήθελε να δώσει αθλήματα, και αν υπήρχε και κανένα άλλο παραθυράκι που να μπορούσε να το καλύψει από την θετική κατεύθυνση που ήταν, θα το έκανε. Είχε σκεφτεί και σχέδιο να κάνει, for god's sake, αλλά η καθηγήτρια του σχεδίου τον απέπεμψε ευγενικά και κατάλαβε ότι ακόμα και τα μισά να διάβαζε θα κλάταρε στο τέλος. :knife:
Όταν τον ρωτούσες τι ήθελε να σπουδάσει, σήκωνε τους ώμους και έλεγε "Δεν ξέρω. Μου αρέσουν τα μαθηματικά". (και όντως ήταν δυνατός στα μαθηματικά, όχι αυτές τις μαλακίες που παπαγαλίζαμε μεθοδολογίες στην γ' λυκείου, είχε διακρίσεις στην μαθηματική εταιρία κλπ, καταλάβατε).
Τελικά πέρασε ΗΜΜΥ "ε, αφού μάζεψα τα μόρια" έλεγε, πάλι με το ίδιο αδιάφορο ανασήκωμα των ώμων. Λες και τα μόρια είναι πόντοι στο super Mario και πρέπει όσα μαζέψεις να τα χρησιμοποιήσεις. Παπαριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CollegeLife

Νεοφερμένος

Η CollegeLife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
Ένας δικός μου συμμαθητής στο φροντιστήριο είχε πάει θετική, είχε πάρει ΑΟΘ, ήθελε να δώσει αθλήματα, και αν υπήρχε και κανένα άλλο παραθυράκι που να μπορούσε να το καλύψει από την θετική κατεύθυνση που ήταν, θα το έκανε. Είχε σκεφτεί και σχέδιο να κάνει, for god's sake, αλλά η καθηγήτρια του σχεδίου τον απέπεμψε ευγενικά και κατάλαβε ότι ακόμα και τα μισά να διάβαζε θα κλάταρε στο τέλος. :knife:
Όταν τον ρωτούσες τι ήθελε να σπουδάσει, σήκωνε τους ώμους και έλεγε "Δεν ξέρω. Μου αρέσουν τα μαθηματικά". (και όντως ήταν δυνατός στα μαθηματικά, όχι αυτές τις μαλακίες που παπαγαλίζαμε μεθοδολογίες στην γ' λυκείου, είχε διακρίσεις στην μαθηματική εταιρία κλπ, καταλάβατε).
Τελικά πέρασε ΗΜΜΥ "ε, αφού μάζεψα τα μόρια" έλεγε, πάλι με το ίδιο αδιάφορο ανασήκωμα των ώμων. Λες και τα μόρια είναι πόντοι στο super Mario και πρέπει όσα μαζέψεις να τα χρησιμοποιήσεις. Παπαριές.

Δεν μπορω να βρω πιο συμβατη περιγραφη του "οργανου". Ειχα εναν παρομοιο συμμαθητη, αλλα αυτος περασε μεταλλειων μεταλλουργων (ΕΜΠ ολως τυχαιως....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aergos

Δραστήριο μέλος

Ο aergos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Όταν τον ρωτούσες τι ήθελε να σπουδάσει, σήκωνε τους ώμους και έλεγε "Δεν ξέρω. Μου αρέσουν τα μαθηματικά". (και όντως ήταν δυνατός στα μαθηματικά, όχι αυτές τις μαλακίες που παπαγαλίζαμε μεθοδολογίες στην γ' λυκείου, είχε διακρίσεις στην μαθηματική εταιρία κλπ, καταλάβατε).
Τελικά πέρασε ΗΜΜΥ "ε, αφού μάζεψα τα μόρια" έλεγε, πάλι με το ίδιο αδιάφορο ανασήκωμα των ώμων. Λες και τα μόρια είναι πόντοι στο super Mario και πρέπει όσα μαζέψεις να τα χρησιμοποιήσεις. Παπαριές.
Πάντως κακά τα ψέμματα, η πλειοψηφία έτσι σκέφτεται και πράτει. Εδώ στο φόρουμ γενικά επικρατεί η politically correct άποψη "σπούδασε ότι σ αρέσει, μην ακούς κανέναν" αλλά στην πράξη δε γίνεται αυτό, είναι ελάχιστοι αυτοί που θα βγάλουν >19 και θα δηλώσουν μια αρκετά πολύ πιο χαμηλόβαθμη σχολή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top