Τι πιστεύουν οι γύρω σας ότι σπουδάζετε και πως σας αντιμετωπίζουν όσοι δεν σπουδάζουν ;

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Σημείωση συντονιστή:
Το θέμα καθαρίστηκε από εκτός θέματος μηνύματα. Παρακαλώ μείνετε εντός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

electra1993

Νεοφερμένος

Η electra1993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Το ίδιο μου λένε κι όσοι ενημερώνονται ότι μπορεί να κάνω ειδικότητα Ψυχιατρικής. :mpinelik:



Ιατρική* :look:

Κι εγώ το σκέφτομαι! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

νικος ρεθυμνο

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 2,531 μηνύματα.
Εγω θετικη αντιμετωπιση απο τους αλλους για τη σχολη μου,οπως και αντιμετωπιζω θετικα τους αλλους σε αυτο το θεμα,ανεξαρτητως σχολης,απλα ρωταω αν ειναι ευχαριστημενοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
αν εξαιρεσης μια ''φιλη'' που τα εχει μπερδεμενα λιγο τα πραγματα ακουω θετικα πραγματα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
βασικα μου κανει εντυπωση οτι πολλα ατομα(οπως και εγω) δεν περιμεναμε να περασουμε στη 1η επιλογη μας και για αυτο μου κανει τρομερη εντυπωση το οτι τα πιο πολλα ατομα που ξερω ειναι ξαφνιασμενα αλλα και χαρουμενα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
Εγω δεν εχω ακουσει καποιο απαξιωτικο σχολειο για την σχολη μου,αλλα αυτο που με ενοχλει λιγο ειναι οταν λεω στους αλλους Φυσικο,μου λενε α τουλαχιστον οι καθηγητες εχουν δουλεια,μπορουν να κανουν και κανενα ιδιαιτερο κτλ...λες και οποιος σπουδαζει θετικες επιστημες παει για να γινει καθηγητης απο εκει και οχι επιστημονας...:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Εγω δεν εχω ακουσει καποιο απαξιωτικο σχολειο για την σχολη μου,αλλα αυτο που με ενοχλει λιγο ειναι οταν λεω στους αλλους Φυσικο,μου λενε α τουλαχιστον οι καθηγητες εχουν δουλεια,μπορουν να κανουν και κανενα ιδιαιτερο κτλ...λες και οποιος σπουδαζει θετικες επιστημες παει για να γινει καθηγητης απο εκει και οχι επιστημονας...:/:
Το ίδιο γίνεται και με την φιλολογία!!
Σαφώς και υπάρχουν και άλλες διέξοδοι... Το θέμα είναι πόσο διατεθειμένος είναι κάποιος να πει "όχι" στην κατα κάποιον τρόπο "εύκολη" λύση (το να γίνεις δλδ καθηγητής)...
Κακά τα ψέματα η έρευνα θέλει και λεφτά από πίσω... και αν δεν τα έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Imadlak

Τιμώμενο Μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 6,231 μηνύματα.
Εγω δεν εχω ακουσει καποιο απαξιωτικο σχολειο για την σχολη μου,αλλα αυτο που με ενοχλει λιγο ειναι οταν λεω στους αλλους Φυσικο,μου λενε α τουλαχιστον οι καθηγητες εχουν δουλεια,μπορουν να κανουν και κανενα ιδιαιτερο κτλ...λες και οποιος σπουδαζει θετικες επιστημες παει για να γινει καθηγητης απο εκει και οχι επιστημονας...:/:

Το ιδιο και με μενα!!Νομιζουν οτι Χημικος ειναι μονο ο καθηγητης...:worry: Αντε να τους εξηγησεις τωρα ολες τις προοπτικες του καθε επαγγελματος...:hmm: Ας τους να λενε οτι θελουν!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Whatmarie

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Whatmarie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 164 μηνύματα.
παιδια ναι,εδω καποιοι συγγενεις μου δεν ξερουν να ξεχωριζουν την φυσικη απο την βιολογια και την χημεια,τι να λεμε τωρα...

edit:και φετος μου λεει ενας θειος μου "Αυτα τα αρχαια αναγλυφα απο που προηρθαν" και του λεω φυσικος σπουδαζω,δεν μας κανουν τετοια...και μου λεει ε οσο να ναι εκει πανεπιστημιο θα σας μαθαινουν πολλα πραγματα...δλδ μερικοι ακομα νομιζουν οτι παμε για να μορφωθουμε σε γενικα θεματα :Ρ

υγ οφ τοπικ ειμαστε απο γιαννενα βλεπω σημερα ε???:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

drosos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 1,151 μηνύματα.
Δεν νομιζω ομως οτι ειναι και υποχρεωμενη να γνωριζουν τις επαγγελματικες διεξοδους του καθε τμηματος... Εσεις τα ξερετε επειδη σας ενδιαφερουν, εκεινοι γιατι;; Απλως μην δινεται σημασια :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Δεν νομιζω ομως οτι ειναι και υποχρεωμενη να γνωριζουν τις επαγγελματικες διεξοδους του καθε τμηματος... Εσεις τα ξερετε επειδη σας ενδιαφερουν, εκεινοι γιατι;; Απλως μην δινεται σημασια :)
Σίγουρα!! Εγώ πλέον δεν δίνω... απλά τα κακεντρεχή και ειρωνικά σχόλια τα γράφουμε εκεί που δεν πιάνει μελάνη (και αυτούς που τα λένε!!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Σε ένα φίλο μου που σπουδάζει κινηματογράφο φέρονται μικρόψυχα. Μεταξύ άλλων στην επαρχία του λένε
1)" Αλλος ενα ανεργος να διογκωσει τον οχλο"
2)"Και τι προοπτικες θα εχεις απο τον κινηματογραφο ; Θα γυριζεις μηπως ταινιες πορνο;(ειρωνικα)"
3) "Εαν δεν υπηρχατε και εσεις που θα βρισκαμε deliveraδες;(απο ιδιοκτητη φαστ φουντ)"
Ωστοσο στην Αθηνα τον αντιμετωπιζουν διαφορετικα. Τον ενθαρρυνουν λεγοντας του χαρακτηριστικα
1)"Πολυ ενδιαφερον και μπραβο που κυνηγας το ονειρο σου"
2)"Ίσως να είναι απο τα λιγα επαγγέλματα που θα έχουν καλά λεφτά μελλοντικα"
3)"Τα επαγγέλματα σχετικά με την τέχνη δεν ενδίδουν στην φθορά του χρόνου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Savonius

Νεοφερμένος

Ο Savonius αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 52 μηνύματα.
Όσοι είστε ΗΜΜΥ, όταν σας ρωτάνε άσχετοι του πολυτεχνειου θα λετε Ηλεκτρολογος μηχανικος
Οταν θα σας ρωτανε πολυτεχνιτες θα λετε σκετο ηλεκτρολογος. Και οι αλλοι ειναι πολιτικοι, μηχανολογοι, κοκ
ΗΜΜΥ ειναι ορος που χρησιμοποιειται μεταξυ ηλεκτρολογων. Πολλοι λιγοι θα σας καταλαβουν. Φανταστειτε ενας φοιτητης μηχανολογος μηχανικος να πει σε ενα ασχετο οτι σπουδαζει "μι μι" (ΜΜ=Μηχ μηχ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Όσοι είστε ΗΜΜΥ, όταν σας ρωτάνε άσχετοι του πολυτεχνειου θα λετε Ηλεκτρολογος μηχανικος

Οτι οι άσχετοι δηλαδή καταλαβαίνουν με το Ηλεκτρολόγος Μηχανικός?Εμένα φέτος όταν με ρωτούσαν τι πέρασα και έλεγα Ηλεκτρολόγος Μηχανικός & Μηχανικός Η/Υ,με ρωτούσαν αν είναι ΤΕΙ ή ακόμα και "Ηλεκτρολόγος ήθελες να γίνεις?",και για να σας διευκολύνω,δεν υπονούσαν το Μηχανικός από πίσω. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Τώρα για να καταλάβω, υπονοούμε ότι τα ΤΕΙ και οι ηλεκτρολόγοι είναι κάτι κακό, όπως ορίζεται απ' την καθημερινότητα, ή σχολιάζουμε το πόσο περίεργο φαίνεται να μην ήξερε κάποιος τι είναι ΗΜΜΥ;

Λέω το πρώτο αλλά δίνω και benefit of the doubt. Για πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Τώρα για να καταλάβω, υπονοούμε ότι τα ΤΕΙ και οι ηλεκτρολόγοι είναι κάτι κακό, όπως ορίζεται απ' την καθημερινότητα, ή σχολιάζουμε το πόσο περίεργο φαίνεται να μην ήξερε κάποιος τι είναι ΗΜΜΥ;

Λέω το πρώτο αλλά δίνω και benefit of the doubt. Για πες.

πέφτεις από τα σύννεφα ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Παραείμαι αισιόδοξος, όχι ακόμα.

Ν' ανησυχώ δηλαδή; Κάτσε να δω και μετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PSholic_xD

Νεοφερμένος

Ο PSholic_xD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Τώρα για να καταλάβω, υπονοούμε ότι τα ΤΕΙ και οι ηλεκτρολόγοι είναι κάτι κακό, όπως ορίζεται απ' την καθημερινότητα, ή σχολιάζουμε το πόσο περίεργο φαίνεται να μην ήξερε κάποιος τι είναι ΗΜΜΥ;

Λέω το πρώτο αλλά δίνω και benefit of the doubt. Για πες.

Δε θα με πείραζε να περάσω σε κάποιο ΤΕΙ!Έτσι και αλλιώς το Μηχανογραφικό μου ήταν γεμάτο από σχολές ΤΕΙ. :clapup:
Και σε καμία περίπτωση δε θα ένιωθα "ντροπή" να πώ οτι πέρασα σε ΤΕΙ.Θέλει διάβασμα και κόπο για να μπείς και στα Τεχνολογικά ιδρύματα.Ούτε επίσης είπα οτι είναι κακό να είσαι ηλεκτρολόγος!Εγώ σχολίασα τα λόγια του φίλου από πάνω που έδινε συμβουλές για το πώς να λένε οι φοιτητές ΗΜΜΥ το όνομα της σχολής,λέγοντας οτι όπως και να το πείς,κάποιοι θα καταλάβουν κάτι άλλο π.χ. τη σχολή της Ηλεκτρολογίας στα ΤΕΙ ή το επάγγελμα του Ηλεκτρολόγου!

Εσύ απάντησες έτσι γιατί ένιωσες να θίγεσαι με την απάντησή μου (την οποία και παρεξήγησες) ή γιατί ήθελες να δείξεις πόσο ανοιχτόμυαλος και κόντρα στην άτιμη την κοινωνία είσαι για να αναδείξεις την ανώτερότητα του πνεύματός σου?
Λέω το δεύτερο,αλλά δίνω και benefit of the doubt.Για πες. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Χαλαρά. Τίποτα απ' τα δύο. Απλά η απάντησή σου διαβαζόταν όπως διαβαζόταν και ρώτησα. Καλά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaSsa

Νεοφερμένος

Η TaSsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τι να πω και εγω παιδια! που μολις λεω Τεχνολογια Τροφιμων με κοιτανε με το γνωστο βλεμμα αποριας....και αυτο το βλεμμα απο αποριας γινεται βλεμμα αδιαφοριας οταν τους λεω οτι το τμημα μου ανοικει σε Τει και οχι ΑΕΙ...
Λιγοι ειναι που 'νιωθουν' τι εστι ο περιφημος ΤΤ (τετε-τεχν.τροφ)
:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top