Τι εστί πανελλήνιες τελικά;

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ναι θετικη ημουν ( ωραια ακουγεται το ημουνα ;-)) και θελω να παω ιατρικη στη θεσσαλονικη κυριως η αλλιως γιανεννα. Αλλα αν δεν περασω σε καμια απο τις 2 μου αρεσει παρα πολυ το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων στο ΑΠΘ και εδω ερχονται αυτα που ελεγα. Χωρις να θελω να κανω φιγουρα απο το γυμνασιο μεχρι φετος ημουν παντα πρωτος στην ταξη ( ξερεις απουσιολογος, σημαιοφορος κλπ) και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι εχουν απαιτησεις απο εμενα. Οι σχολες που ειπα μου αρεσουν κατι απο αυτα θελω να κανω στη ζωη μου αλλα οταν λεω οτι μου αρεσει και το μαθηματικο πχ πεταγονται ολοι μ' ενα υφος και λενε οτι δεν ειμαι εγω για εκει και αλλα τετοια. να φανταστεις ο μαθηματικος μου στο σχολειο δεν μπηκε καν στον κοπο να με ρωτησει τι θελω, θεωρει δεδομενη την ιατρικη ως απαντηση. Αυτα δεν τα ζω μονο εγω αλλα και καποιοι φιλοι και σιγουρα πολλα αλλα παιδια στην Ελλαδ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elinaki49

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
Αρχικά, Mister No0ne πρέπει να σου πω πως στο κείμενό σου είναι πολύ ωραίο...
Επειδή κι εγώ Ιατρική στόχευα, αλλά μάλλον δεν την πιάνω, με πιάνει πανικός όταν σκέφτομαι ότι θα λένε αφού βγουν τα αποτελέσματα... "Η τάδε δεν πέρασε Ιατρική..." ή "Δεν πέρασε πουθενά... έγραψε χάλια" με αυτό το χαιρέκακο ύφος... Εντάξει, δε λέω ότι είναι όλοι έτσι... Μα και αυτοί οι λίγοι φτάνουν για να σου χαλάσουν την ψυχολογία...
Όσον αφορά στις ώρες διαβάσματος, άκουγα όλη τη χρονιά παιδιά που ξενυχτούσαν πάνω από το βιβλίο, διάβαζαν ώρες ατελείωτες... Στο τέλος βέβαια και αυτοί τα ίδια γράψανε (ή μάλλον δεν γράψανε :P).
Και φυσικά, κάτι τελευταίο, που μου είπαν πολλοί καθηγητές μου φέτος: Μην τους πιστεύετε όλους. Ναι, υπάρχουν τα παιδιά που κάνουν πολλές θυσίες, δε σηκώνουν κεφάλι και δε βγαίνουν έξω για να διαβάσουν. Μπράβο σε αυτά τα παιδιά.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι, που τα λένε χωρίς να τα κάνουν, απλώς για να νιώσουν οι υπόλοιποι άσχημα. Τη λογική των παιδιών αυτών ακόμη δεν την έχω καταλάβει....
Αυτά..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εννοω στην υλη ρε φιλαρακι.Ενταξει,και μαθηματικα στα πανεπιστημια του εξωτερικου στα πρωτα ετη,κανουν αυτα που κανουμε το λυκειο.Φυσικα οχι σε ολα τα πανεπιστημια.
Ας θυμηθουμε οτι καποτε εδιναν πολλα περισσοτερα απο 7 μαθηματα για να μπουν στο πανεπιστημιο,και χωρις φροντιστηρια και μαλακιες.Και τωρα εμεις γκρινιαζουμε με 6 μαθηματα,και το 1 οι περισσοτεροι το αγνοουν(γλωσσα),μενουν δηλαδη 5.
5 μαθηματακια και το κανουμε ολοκληρο θεμα.

Συμφωνώ. :) Το κάνουμε πολύ μεγάλο ζήτημα, το όλο θέμα με τις Πανελλήνιες. Εντάξει, εξετάσεις είναι, δώσανε χιλιάδες πριν από εμάς κι άλλοι τόσοι θα δώσουν μετά από εμάς. Δεν είναι και το τέλος του κόσμου! Σχετικά με άλλες εποχές πάντως, διαγωνιζόμαστε με περισσότερη ισότητα, οπότε υπάρχει και αξιοκρατία (όσο γίνεται). Αν είσαι καλός, δεν έχεις κάτι να φοβηθείς.

ΥΓ: Βαρέθηκα να ακούω το θρυλικό: "Άλλοι διαβάζουν 5ωρα κι εσύ όλο κάθεσαι!" :P Τι να γίνει όμως; Στο παιχνίδι είναι κι αυτά! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Ναι θετικη ημουν ( ωραια ακουγεται το ημουνα ;-)) και θελω να παω ιατρικη στη θεσσαλονικη κυριως η αλλιως γιανεννα. Αλλα αν δεν περασω σε καμια απο τις 2 μου αρεσει παρα πολυ το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων στο ΑΠΘ και εδω ερχονται αυτα που ελεγα. Χωρις να θελω να κανω φιγουρα απο το γυμνασιο μεχρι φετος ημουν παντα πρωτος στην ταξη ( ξερεις απουσιολογος, σημαιοφορος κλπ) και δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι εχουν απαιτησεις απο εμενα. Οι σχολες που ειπα μου αρεσουν κατι απο αυτα θελω να κανω στη ζωη μου αλλα οταν λεω οτι μου αρεσει και το μαθηματικο πχ πεταγονται ολοι μ' ενα υφος και λενε οτι δεν ειμαι εγω για εκει και αλλα τετοια. να φανταστεις ο μαθηματικος μου στο σχολειο δεν μπηκε καν στον κοπο να με ρωτησει τι θελω, θεωρει δεδομενη την ιατρικη ως απαντηση. Αυτα δεν τα ζω μονο εγω αλλα και καποιοι φιλοι και σιγουρα πολλα αλλα παιδια στην Ελλαδ
καμια φορα ισχυει και το αντιστροφο...καποιος να μην ηταν ποτε ''τοπ'' μαθητης αλλα να εχει υψηλους στοχους (εγω!:D αλλα αυτο δεν εχει σχεση με το περιγυρο,οσο με εμενα! ας πουμε λεω:''δεν ημουν ποτε η τελεια μαθητρια.ημουν απλα καλη.και για να περασω αρχιτεκτονικη που θελω να πρεπει να συναγωνιστωπαιδια που ειναι πραγματικα ''καλα''...'' ε με αποθαρρυνει ολο αυτο.και δεν ξερω αν δεν υπαρχει λογος:redface::worry:)

Αρχικά, Mister No0ne πρέπει να σου πω πως στο κείμενό σου είναι πολύ ωραίο...
Επειδή κι εγώ Ιατρική στόχευα, αλλά μάλλον δεν την πιάνω, με πιάνει πανικός όταν σκέφτομαι ότι θα λένε αφού βγουν τα αποτελέσματα... "Η τάδε δεν πέρασε Ιατρική..." ή "Δεν πέρασε πουθενά... έγραψε χάλια" με αυτό το χαιρέκακο ύφος... Εντάξει, δε λέω ότι είναι όλοι έτσι... Μα και αυτοί οι λίγοι φτάνουν για να σου χαλάσουν την ψυχολογία...
Όσον αφορά στις ώρες διαβάσματος, άκουγα όλη τη χρονιά παιδιά που ξενυχτούσαν πάνω από το βιβλίο, διάβαζαν ώρες ατελείωτες... Στο τέλος βέβαια και αυτοί τα ίδια γράψανε (ή μάλλον δεν γράψανε :P).
Και φυσικά, κάτι τελευταίο, που μου είπαν πολλοί καθηγητές μου φέτος: Μην τους πιστεύετε όλους. Ναι, υπάρχουν τα παιδιά που κάνουν πολλές θυσίες, δε σηκώνουν κεφάλι και δε βγαίνουν έξω για να διαβάσουν. Μπράβο σε αυτά τα παιδιά.
Υπάρχουν όμως και κάποιοι άλλοι, που τα λένε χωρίς να τα κάνουν, απλώς για να νιώσουν οι υπόλοιποι άσχημα. Τη λογική των παιδιών αυτών ακόμη δεν την έχω καταλάβει....
Αυτά..:)
η αληθεια ειναι πως ειναι λιγο ανταγωνιστικες οι πανελληνιες...δηλαδη αν σκεφτεις οτι υπαρχει ενας καθορισμενος αριθμος εισακτεων..εε ολο αυτο ειναι ανταγωνιστικο!αρα καταληγουμε στο λαθος συστημα πανελληνιων!;) οι ιδιες οι πανελληνιες δημιουργουν ανταγωνιστικοτητα και οχι τοσο οι μαθητες:/:
καλα οσο για το ποιος λεει αληθεια και ποιος οχι, σιγουρα τα αποτελεσματα το δειχνουν!!(εκτος αν γινει καμια στραβη εκεινη την ωρα) ο καθενας ξερει μεσα του ποσο διαβαζει,αν διαβαζει πραγματικα και δεν τον νιαζει τι κανουν οι αλλοι!:D

Υ.Γ. 1:δεν σημαινει πως εγω ολα αυτα που λεω τα πιστευω συνεχεια...δηλαδη τα λεω για να τα πιστεψω κι εγω η ιδια και να τα βαλω καλα μες το μυαλο μου!!:redface::D:whistle:
Υ.Γ. 2:καλα αποτελεσματα σας ευχομαι παιδια!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIkolas99827

Νεοφερμένος

Ο NIkolas99827 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ποσο δικιο εχετε ολοι σας???
Μονο εδω βρισκεις ατομα που σε καταλαβαινουν τελικα. Κατ' εμε το μεγαλυτερο προβλημα για εναν μαθητη της γ λυκειου δεν ειναι τοσο οι εξετασεις αυτες καθ' αυτες αλλα το κλιμα που δημιουργειται γυρω απο αυτες. Ακους καθε μερα γονεις, γνωστους, καθηγητες απο σχολειο ( μπορουν να γινουν τερμα σπαστικοι) και φροντιστηριο να σου μιλανε για την δυσκολια των θεματων και την κρισιμοτητα των εξετασεων και να σε πιεζουν ακαταπαυστα. Εχουν φτασει σε σημειο να σε κατηγορουν οτι αδιαφορεις και να σε βγαζουν αχρηστο απλα και μονο επειδη εκανες ενα λαθος. Ναι το ξερω ακουγεται υπερβολικο αλλα εχει συμβει σε μενα και σε συμμαθητες μου. Οι γονεις με το που ακουν για λαθος αμεσως απαντουν ΄΄ πρεπει να διαβασεις περισσοτερο, δεν προσπαθεις΄΄ κι ολα αυτα επειδη πηρες 95 και οχι 100. Οσο για τους καθηγητες τα πραγματα δεν ειναι καλυτερα. Το λαθος αντιμετωπιζεται με δυσφορια ειδικα αν εισαι καλος ΄΄ Τετοια λαθη δεν επιτρεπονται για το επιπεδο σου, δεν το περιμενα απο εσενα΄΄. Κατσε δηλαδη ρε φιλε τι ειμαι εγω Η/Υ που δεν κανει ποτε λαθος???? Ανθρωπος ειμαι και οπως μας λετε ολα αυτα τα χρονια πρεπει να κανεις και λαθη για να μαθεις. Πως απαιτειτε απο ενα μαθητη που ακουει για πρωτη φορα ορισμενα πραγματα να συμπεριφερεται σαν να εχει βγαλει το πανεπιστημιο???? Τελικα γινεσαι κουρελι αφου δεν εχεις την ορεξη να συνεχισεις να προσπαθεις γιατι ξερεις οτι δεν θα ακουσεις ουτε ενα μπραβο εστω για την προσπαθεια. Μονο γκρινια και δυσφορια απο παντου.
Ενα αλλο ζητημα που μας ταλαιπωρει παρα πολυ ειναι ο ανταγωνισμος. Τι να πει κανεις εδω, ισως το χειροτερο πραγμα να ειναι αυτο. Μην δουν οτι εισαι καλος αμεσως να καταραστουν και να σε κακολογησουν: ΄΄ Ο ταδε δεν εγραψε καλα η δεν περασε ιατρικη πχ. Τελικα δεν ηταν οσο καλος ελεγαν και τον παρουσιαζαν΄΄. Αυτο και μονο αρκει για να στειλει ενα παιδι στο ψυχιατρειο. Μονο το ιδιο ξερει τι εχει περασει για να φτασει ως εδω κι ομως ολοι το κρινουν και το κριτικαρουν με τον πιο ασχημο τροπο αν δεν περασει εκει που στοχευε η εκει που ηθελαν οι αλλοι( γιατι δυστυχως υπαρχουν και τετοια. Το κορυφαιο που εχω ακουσει ειναι για καποιο που περασε φυσικο, ηταν αριστος μαθητης, εγραψε τελεια αλλα η μεγαλη του αγαπη ηταν το φυσικο. Οι μισοι τον χαρακτηρισαν ηλιθιο που δεν πηγε ιατρικη και οι αλλοι ελεγαν οτι δεν εγραψε καλα!!!! Απιστευτο...). Για να χαρουν δηλαδη οι γονεις και να σκασουν απο το κακο τους οι συγγενεις και οι γνωστοι και να μην πεσουν να σε φανε σαν σκυλια πρεπει ντε και καλα να γραψεις καλα και να μπεις σε μια ευηχη σχολη. Ελεος . Ασε τους συμμαθητες. Αυτοι που υποτιθεται οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο με εσενα ( και μιλαω για αριστους γιατι στις πιο κατω βαθμιδες ευτυχως τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν) συνεχεια σε κακολογουν πισωπλατα και προσπαθουν με καθε τροπο να σου πηδηξουν( sorry κιολας) την ψυχολογια. ΄΄ Ποσες ωρες διαβαζεις΄΄ σε ρωταει απαντας 3 και λεει ΄΄ Τι?????? Εγω διαβαζω 9 ωρες αστο παρατα το δεν παιρνας΄΄. Να απαντησω σε αυτον που μου το ειπε οτι με 3 ωρες εγω εγραψα οσο ηλπιζα και ηθελα ενω εσυ πολυ χειροτερα απο εμενα. Και στην τελικη ετσι γουσταρα να κανω δεν σου πεφτει λογος . Αλλωστε μετραει η ποιοτητα και οχι η ποσοτητα. Βεβαια το ωραιο ειναι να βλεπεις τη φατσα τους οταν παιρνεις παραπνω απο αυτους. ( θυμαμαι χαρακτηριστικα εναν τετοιο τυπο που περναμε σχεδον το ιδιο αλλα αυτος διαβαζε πολυ περισσοτερο οπως ελεγε κι ολο μας το επαιζε ξυπνιος. Γραφουμε Βιολογια Κ η ατ. στο φροντιστηριο περνω 100 και δυο τρεις αλλοι 98-99 και αυτος 90. Η φατσα του οταν με ρωτησε και του απαντησα ηταν ολα τα λεφτα) Παντως ειναι απαρεδεκτο παιδια 18 χρονων να βριζονται για τους βαθμους. Γιατι υπαρχουν καποιοι που οταν ακουν οτι πηγες καλυτερα σκυλιαζουν και σε βριζουν παντου λεγοντα οτι ο μ@@@@ς φταιει που εχασα την θεση κι αλλα τετοια( μεχρι και τετοιους γονεις ξερω, υπαρχει μια ολοκληρη οικογενεια αυτη τη στιγμη που βριζει εμενα και 3 συμμαθητες μου επειδη πηγαμε καλυτερα απο την κορη τους που γνωριζει και η ιδια οτι δεν εγραψε καλα) η βγαινουν και ακουνε οτι ολοι πηγαν χαλια αυτοι ετυχε να πανε καλα και χαιρονται!! Ανηκουστο να χαιρεσαι με την δυστυχια του αλλου. Κατι πρεπει να γινει και να αλλαξουν ολα αυτα συντομα
ΥΓ: Συγγνωμη που σας κουρασα με το τεραστειο κειμενο μου

Respect!
Ό,τι καλύτερο έχει γραφεί νομιζω σχετικά με τις πανελληνιες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

floydiantree

Νεοφερμένος

Η floydiantree αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Πόσο συμφωνώ με όλους σας!
Καθόμουν μια φορά και διάβαζα ΑΟΔΕ. Πετάγεται μια και μου λέει 'Επανάληψη το κάνεις;'. Εγώ της λέω πως δεν το έχω τελειώσει ακόμα . Εκείνη 'Α τι λες, εγώ είμαι στην 20η επανάληψη.'.Δεν κάνω πλάκα. Και ο μήνας ήταν Μάρτης.
Ή βλέπω να έρχονται παιδιά στο σχολείο με δύο ώρες ύπνο, από το πολύ διάβασμα. Δεν λέω, αν νομίζουν ότι τους βοηθούσε καλά κάνουνε, αλλά όχι και 'Έτσι πρέπει φέτος, αλλιώς δεν περνάς πουθενά!'.
Ή η άλλη κλασσική συζήτηση.
-Πόσες ώρες διάβασες χθες;
-Ε, δυο-τρεις.
-Τι λες! Εγώ 9 ώρες,από τις 10 μέχρι τις 7!
-...συνεχόμενα;
-Όχι καλέ με διαλείμματα.
Ε τότε τι 9 ώρες μου λες;
Ήταν μια περίοδος που είχα θέμα με τις ώρες. Τελείωνα σε τέσσερις ώρες το διάβασμα και νόμιζα ότι, δεν γίνεται, κάτι θα έχω ξεχάσει! Οι άλλοι που διαβάζουν 10 ώρες χαζοί είναι;
Ή με τις ασκήσεις
-Εμένα στο φροντιστήριο στην φυσική μας έβαλε 30 ασκήσεις.
-Εμένα 10.
-ΜΟΝΟ;;
Και εκεί που νόμιζες ότι φυσική είσαι εντάξει και έχεις καταλάβει τα πάντα, ξαφνικά αποκτάς ανασφάλειες.
Και τελικά με το 'λίγο' διάβασμά μου και τις 'λίγες' ασκήσεις μου, πιστεύω και ελπίζω ότι έχω γράψει έναν αξιοπρεπή βαθμό. Ο οποίος θα ήταν πολύ καλύτερος αν δεν είχα τόσο άγχος από τις ανασφάλειες που μου είχαν δημιουργήσει τα συγκεκριμένα παιδιά. Συμπέρασμα; Αν δεν άκουγα κανέναν και δεν τους είχα αφήσει να με επηρεάσουν τόσο το πιθανότερο ήταν να τα πήγαινα πολύ καλύτερα.
Πρώτη μου επιλογή είναι Πληροφορική ΟΠΑ, αν και μπορεί να πιάσω και πιο υψηλόβαθμες σχολές. Ευτυχώς σε αυτό το θέμα οι συγγενείς και οι καθηγητές δεν έχουν πιέσει καθόλου-ήμουν απουσιολόγος, παραστάτρια- ίσα ίσα μου είπαν και μπράβο που διάλεξα σχολή με βάση το περιεχόμενο και όχι τα μόρια. Ελπίζω να μην είναι οι μόνοι που σκέφτονται έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Ποσο δικιο εχετε ολοι σας??? Μονο εδω βρισκεις ατομα που σε καταλαβαινουν τελικα.
Κατ' εμε το μεγαλυτερο προβλημα για εναν μαθητη της γ λυκειου δεν ειναι τοσο οι εξετασεις αυτες καθ' αυτες αλλα το κλιμα που δημιουργειται γυρω απο αυτες. Ακους καθε μερα γονεις, γνωστους, καθηγητες απο σχολειο ( μπορουν να γινουν τερμα σπαστικοι) και φροντιστηριο να σου μιλανε για την δυσκολια των θεματων και την κρισιμοτητα των εξετασεων και να σε πιεζουν ακαταπαυστα. Εχουν φτασει σε σημειο να σε κατηγορουν οτι αδιαφορεις και να σε βγαζουν αχρηστο απλα και μονο επειδη εκανες ενα λαθος. Ναι το ξερω ακουγεται υπερβολικο αλλα εχει συμβει σε μενα και σε συμμαθητες μου. Οι γονεις με το που ακουν για λαθος αμεσως απαντουν ΄΄ πρεπει να διαβασεις περισσοτερο, δεν προσπαθεις΄΄ κι ολα αυτα επειδη πηρες 95 και οχι 100. Οσο για τους καθηγητες τα πραγματα δεν ειναι καλυτερα. Το λαθος αντιμετωπιζεται με δυσφορια ειδικα αν εισαι καλος ΄΄ Τετοια λαθη δεν επιτρεπονται για το επιπεδο σου, δεν το περιμενα απο εσενα΄΄. Κατσε δηλαδη ρε φιλε τι ειμαι εγω Η/Υ που δεν κανει ποτε λαθος???? Ανθρωπος ειμαι και οπως μας λετε ολα αυτα τα χρονια πρεπει να κανεις και λαθη για να μαθεις. Πως απαιτειτε απο ενα μαθητη που ακουει για πρωτη φορα ορισμενα πραγματα να συμπεριφερεται σαν να εχει βγαλει το πανεπιστημιο???? Τελικα γινεσαι κουρελι αφου δεν εχεις την ορεξη να συνεχισεις να προσπαθεις γιατι ξερεις οτι δεν θα ακουσεις ουτε ενα μπραβο εστω για την προσπαθεια. Μονο γκρινια και δυσφορια απο παντου.
Ενα αλλο ζητημα που μας ταλαιπωρει παρα πολυ ειναι ο ανταγωνισμος. Τι να πει κανεις εδω, ισως το χειροτερο πραγμα να ειναι αυτο. Μην δουν οτι εισαι καλος αμεσως να καταραστουν και να σε κακολογησουν: ΄΄ Ο ταδε δεν εγραψε καλα η δεν περασε ιατρικη πχ. Τελικα δεν ηταν οσο καλος ελεγαν και τον παρουσιαζαν΄΄. Αυτο και μονο αρκει για να στειλει ενα παιδι στο ψυχιατρειο. Μονο το ιδιο ξερει τι εχει περασει για να φτασει ως εδω κι ομως ολοι το κρινουν και το κριτικαρουν με τον πιο ασχημο τροπο αν δεν περασει εκει που στοχευε η εκει που ηθελαν οι αλλοι( γιατι δυστυχως υπαρχουν και τετοια. Το κορυφαιο που εχω ακουσει ειναι για καποιο που περασε φυσικο, ηταν αριστος μαθητης, εγραψε τελεια αλλα η μεγαλη του αγαπη ηταν το φυσικο. Οι μισοι τον χαρακτηρισαν ηλιθιο που δεν πηγε ιατρικη και οι αλλοι ελεγαν οτι δεν εγραψε καλα!!!! Απιστευτο...). Για να χαρουν δηλαδη οι γονεις και να σκασουν απο το κακο τους οι συγγενεις και οι γνωστοι και να μην πεσουν να σε φανε σαν σκυλια πρεπει ντε και καλα να γραψεις καλα και να μπεις σε μια ευηχη σχολη. Ελεος . Ασε τους συμμαθητες. Αυτοι που υποτιθεται οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο με εσενα ( και μιλαω για αριστους γιατι στις πιο κατω βαθμιδες ευτυχως τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν) συνεχεια σε κακολογουν πισωπλατα και προσπαθουν με καθε τροπο να σου πηδηξουν( sorry κιολας) την ψυχολογια. ΄΄ Ποσες ωρες διαβαζεις΄΄ σε ρωταει απαντας 3 και λεει ΄΄ Τι?????? Εγω διαβαζω 9 ωρες αστο παρατα το δεν παιρνας΄΄. Να απαντησω σε αυτον που μου το ειπε οτι με 3 ωρες εγω εγραψα οσο ηλπιζα και ηθελα ενω εσυ πολυ χειροτερα απο εμενα. Και στην τελικη ετσι γουσταρα να κανω δεν σου πεφτει λογος . Αλλωστε μετραει η ποιοτητα και οχι η ποσοτητα. Βεβαια το ωραιο ειναι να βλεπεις τη φατσα τους οταν παιρνεις παραπνω απο αυτους. ( θυμαμαι χαρακτηριστικα εναν τετοιο τυπο που περναμε σχεδον το ιδιο αλλα αυτος διαβαζε πολυ περισσοτερο οπως ελεγε κι ολο μας το επαιζε ξυπνιος. Γραφουμε Βιολογια Κ η ατ. στο φροντιστηριο περνω 100 και δυο τρεις αλλοι 98-99 και αυτος 90. Η φατσα του οταν με ρωτησε και του απαντησα ηταν ολα τα λεφτα) Παντως ειναι απαρεδεκτο παιδια 18 χρονων να βριζονται για τους βαθμους. Γιατι υπαρχουν καποιοι που οταν ακουν οτι πηγες καλυτερα σκυλιαζουν και σε βριζουν παντου λεγοντα οτι ο μ@@@@ς φταιει που εχασα την θεση κι αλλα τετοια( μεχρι και τετοιους γονεις ξερω, υπαρχει μια ολοκληρη οικογενεια αυτη τη στιγμη που βριζει εμενα και 3 συμμαθητες μου επειδη πηγαμε καλυτερα απο την κορη τους που γνωριζει και η ιδια οτι δεν εγραψε καλα) η βγαινουν και ακουνε οτι ολοι πηγαν χαλια αυτοι ετυχε να πανε καλα και χαιρονται!! Ανηκουστο να χαιρεσαι με την δυστυχια του αλλου. Κατι πρεπει να γινει και να αλλαξουν ολα αυτα συντομα
ΥΓ: Συγγνωμη που σας κουρασα με το τεραστειο κειμενο μου
καμάρι μου !!! χαχαχαχα να'σαι καλά που τα έγραψες,δε βαρεθήκαμε να το διαβάζουμε καααθόλου!! Με τη σειρά μου να πω οτι όταν πήγαινα 3η λυκείου η καθηγήτρια της κοινωνιολογίας μου έκανε την εξής παρατήρηση: οτι είναι σοβαρότατο λάθος όταν γράφω τα τον,την με το ν αν ξεκινά η επόμενη λέξη απο γράμματα εκτός φωνηέντων και των κ,π,τ,μπ,τζ,τσ.Άρχισε τις θεωρίες οτι θα έπρεπε να ντρέπομαι πάρα πολύ,οτι θα πατώσω στην έκθεση κτλ.Πήγα ρώτησα τον καθηγητή του φροντ και μου ξεκαθάρισε οτι δεν είναι λάθος και δεν το λαμβάνουν υπ'όψιν οι βαθμολογητές.
Και ένα άλλο: αυτό που λες για τον ανταγωνισμό είναι τόσο αλήθεια,μου έτυχαν οι πιο χαλεποί συμμαθητές φέτος στο φροντηστήριο (διοτι ξαναέδωσα πανελλαδικές) Το τί κακίες έλεγαν δεν μπορείς να φανταστείς!!! Να καούν στην κόλαση όσοι είναι του '94, να σπάσουν πόδια, να τους κοπεί η γλώσσα για να μην μπορούν να δώσουν ούτε προφορικά,να ΨΟΦΗΣΟΥΝ !!!!
Μια μέρα τους τα είπα ένα χεράκι και στο τέλος εγώ βγήκα η κακιά, αν είναι δυνατόν.Φαίνεται οτι ο κόσμος είναι τόσο διαστρεβλωμένος τώρα...................Και πάλι μπράβο για όσα έγραψες καλέ μου φίλε :clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

myrmyr7

Νεοφερμένος

Ο myrmyr7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Να δώσω μερικές συμβουλές ως απόφοιτος πλέον σε όσους δίνουν του χρόνου, ή τροφή για σκέψη για όσους δώσανε ήδη.

Οι πανελλήνιες είναι φύσει ανταγωνιστικές. Κακά τα ψέματα, οτιδήποτε σημαντικό θα κληθούμε να διεκδικήσουμε στη ζωή μας, θα περιέχει μια δόση ανταγωνισμού, είτε αυτό είναι η εισαγωγή στο πανεπιστήμιο, η προαγωγή στη δουλειά, ή η γκομενίτσα στο κλαμπ. Το κακό της υπόθεσης είναι οτί το αντικείμενο διεκδίκησης δεν καταλήγει πάντοτε σε αυτόν που το αξίζει περισσότερο. Και αυτός είναι ο λόγος που γίνεται τόσος ντόρος για τις εισαγωγικές. Αν ξέραμε όλοι οτί θα πάρουμε αυτό που αξίζουμε, θα ήμασταν ήσυχοι, έτσι δεν είναι;

Δυστυχώς όμως είμαστε σε ένα κωλοσύστημα εξεταστικοκεντρικό που η αξιοκρατία έχει πάει περίπατο, εντάξει αυτό το ξέρετε. Γι' αυτό βρίσκουν πάτημα τα διάφορα τσουτσέκια που φροντίζουν να σου τη λένε σε κάθε ευκαιρία, είτε αυτά είναι συμμαθητές σε σχολείο/φροντιστήριο, είτε καθηγητές, είτε οι ίδιοι σου οι συγγενείς. Θα σταθώ στους πρώτους γιατί για πολλούς λόγους μας τσούζει περισσότερο το πείραγμα, τουλάχιστον για μένα. Θα σας πω ένα στόρυ. Είναι ένα παιδί που κάνουμε παρέα, ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, και στην αφρόκρεμα των θετικών μαθημάτων. Αν και γαμώ τα παιδιά στη παρέα, είναι ζηλιάρης με την κακή έννοια. Το λοιπόν. Γράφουμε φυσ.κατ. τώρα πανελλήνιες, βγαίνουμε έξω όλοι ζεματισμένοι, βγαίνει και αυτός:
" Α! ΟΥ! Κατοστάρι σου λέω ρε φίλε! τι κατοστάρι, διακοσάρι σε λέω!"
Και φεύγει τρέχοντας. Οι διπλανοί στην παρέα να έχουν βάλει τα κλάματα. Προχθές τον πετυχαίνω και αρχίζω να τον ρωτάω λεπτομέρειες για φυσκατ, τι έγραψε εδώ, τι έγραψε εκεί :
" Ε δεν ξέρω ρε φίλε, εδώ του έγραψα αυτό (λάθος, δηλαδή) εκεί του 'γραψα το άλλο (λάθος κι αυτό), ε αν δεν μου τα πάρει σωστά, γ**ω τον μ****κα τον διορθωτή να πούμε! "
Καταλαβαίνετε που το πάω. Γενικά, χωρίς να υπερβάλλω, όσες φορές πέτυχα στη ζωή μου ανθρώπους που βάσιζαν την επιτυχία των στόχων τους στη συκοφάντηση και την κατηγόρηση των άλλων και ΌΧΙ στις προσπάθειες που καταβάλλουν, στο τέλος έπαιρναν τον μπου. Το μόνο που μπορείτε να κάνετε είναι να δώσετε τον καλύτερο σας εαυτό αυτά τα δύο χρόνια, να βρείτε δυο τρια φιλαράκια που να γουστάρετε να κάνετε παρέα, και τα υπόλοιπα θα τσουλήσουν μόνα τους. Προσπαθήστε να μην επηρεάζεστε τόσο από πρόσωπα και καταστάσεις (είναι αναποφευκτό να μην επηρεάζεστε καθόλου, αλλά ΜΗΝ δίνετε σημασία στο τί συμβαίνει γύρω σας- στο τέλος ξυρίζουν τον γαμπρό!), διότι δεν κάνουν αυτά κουμάντο στη ζωή σας... εσείς κάνετε.
Ακόμη και τώρα, που ο αγώνας έχει τελειώσει, βγαίνουν οι ίδιοι μαϊντανοί και λένε διάφορα.
Ο mister noOne που έγραψε ένα ωραίο ποστ γράφει στο τέλος:
Κατι πρεπει να γινει και να αλλαξουν ολα αυτα συντομα
Αυτό που πρέπει να γίνει, είναι να ΜΗΝ τους κάνετε την χάρη και να ασχολείστε μαζί τους! Μην κλαψουρίζετε από τώρα για καταστάσεις τις οποίες θα συναντάτε για όλη σας τη ζωή, δεν πρόκειται να λύσει κανένα πρόβλημα. Κάποιος χρήστης ανέφερε πιο πάνω οτί λόγω ψυχολογικής πίεσης δεν κατάφερε λέει να αποδώσει τα δέοντα. Φιλαράκι δεν σε ξέρω και σίγουρα θα είσαι καλό παιδί, αλλά κατ' εμέ λες αηδίες. Δεν ξέρω πως έχεις γράψει ούτε πόσο αξίζεις, αλλά το να σηκώνουμε δάχτυλα και να δείχνουμε άτομα δεν τιμά κανέναν. :)

Και για να μην είμαι στο απυρόβλητο, ένας απλός θνητός είμαι που θέλει μηχανολόγους ΕΜΠ, δεν ξέρω πως έχω γράψει, έφαγα πολύ παπάρα όλη τη χρονιά και δεν ξέρω αν θα ανταμοιφθώ στο τέλος. Αλλά θα σταθώ σε κάτι που είπε ένα φιλαράκι, οτί με τις εξετάσεις δεν πέτυχε ούτε απέτυχε κανείς, η επιτυχία του καθενός θα φανεί μετά από 20 χρόνια. Τότε θα δούμε που θα είναι ο καθένας μας. Και να θυμάστε... οι προσπάθειες δεν πάνε ποτέ χαμένες, τουλάχιστον μακροπρόθεσμα.

Κλείνω με ένα βίντεο που έβλεπα όλη τη χρονιά και με κράταγε τσίτα. Καλά μπάνια. Give no f*cks.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Και στην τελικη καθε φορα που σου γαμανε την ψυχολογια θυμισου: εσυ ησουν το σπερματοζωαριο που κερδισε τον αγωνα και καταφερε να μπει στο ωαριο δινοντας στη συνεχεια εσενα, ενα ξεχωριστο πλασμα με τα δικα του χαρισματα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Porcia+Brutus

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Porcia+Brutus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Τί εἰσίν αἱ Πανελλήνιες, ἐν τέλει;;;;

Το πιο αισχρό, μυωπικά ανταγωνιστικό σύστημα αλληλοεξοντώσεως μαθητών και κριτικής σκέψης-ικανότητας. Και φυσικά οικονομικής εξανλτήσεως στα φροντιστήρια.
Καλή δυναμη σε όσους ακολουθούν παίδες και παιδούλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
παιδια γενικα εγω κουραστηκα οχι τοσο απο την αποψη διαβασματος(μαλλον το οργανωσα καλα, παροτι θεωρητικος) αλλα απο αποψη φθορας...πραγματικα οι 2 αυτες βδομαδες ειναι τοοοοσο ψυχοφθορες...εμενα πριν την ιστορια ηταν ετοιμοι να με στειλουν νοσοκομειο απο την ταχυπαλμια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Συγκρινετε απλα λιγο το συστημα εισαγωγης στα αμερικανικα κολλεγια.Εκει,οι μαθητες ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ για το σχολειο γιατι ΠΡΕΠΕΙ.Εδω,το εχυομε γραμμενο και κυνηγαμε σαββαλα,μαθιουδακη,σαλτερη και φροντιστηρια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
Συγκρινετε απλα λιγο το συστημα εισαγωγης στα αμερικανικα κολλεγια.Εκει,οι μαθητες ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ για το σχολειο γιατι ΠΡΕΠΕΙ.Εδω,το εχυομε γραμμενο και κυνηγαμε σαββαλα,μαθιουδακη,σαλτερη και φροντιστηρια.

Σύγκρινε όμως το εκπαιδευτικό σύστημα στην Αμερική με το ελληνικό. Άμα σου λέγανε τράβα αγόρασε τα ιλουστρασιόν βιβλία αντί να τα πάρεις τσάμπα, τράβα δώσε 50.000 δολλάρια άμα θες το παιδί σου να σπουδάσει. Δε λέω είναι προχώ οι Αμερικάνοι αλλά εσείς Ελληναράδες μου θα κάνατε διαδηλώσεις για τη δωρεάν παιδεία. Δε γίνεται μία έτσι και μία γιουβέτσι. Αποφασίστε τι θέλετε.

Εγώ πάντως το σχολείο μια φορά γραμμένο δεν το είχα. Τα βιβλία μου πεντακάθαρα ήταν για να τα δώσω στο τέλος στους επόμενους.
Εν αρχή όχι ο λόγος αλλά η αλλαγή της puta ελληνικής νοοτροπίας. Γίνετε εσείς άνθρωποι και το σύστημα φτιάχνεται. Απεναντίας, και το καλύτερο δανέζικο και σουηδικό εκπαιδευτικό σύστημα να εφαρμοστεί, με διαδραστικούς πίνακες, με multimedia με με με ... εδώ πάντα η ίδια κατάντια. Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς...

Δε λέω, το σύστημά μας είναι σκατά και απόσκατα, αλλά το χειρότερο είναι ότι οι μαθητές είναι χειρότεροι ακόμα και από το σύστημα, οι καθηγητές επίσης. Είστε (είμαστε) μέρος αυτού του συστήματος. Συγγνώμη αν σας έθιξα τα ιδεαλιστικά σας κίνητρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr.Blonde

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Mr.Blonde αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 866 μηνύματα.
Οι πανελληνιες ειναι απλως μια παπαρια και μιση.Τιποτα αλλο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lordi13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο φίλιππος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
οι πανελληνιες σου ρουφανε την ψυχη και οταν τελιωσεις νιωθεις οτι εχασες το νοημα της ζωης,
μεχρι φυσικα να βρεις το αληθινο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ArminVanBuuren

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ArminVanBuuren αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
μια πιπα και μιση, οπου διαβαζεις σα μαλακας για 17 και γραφεις 14
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
μας εμψυχωνετε ρε παιδια!:$ :Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Σύγκρινε όμως το εκπαιδευτικό σύστημα στην Αμερική με το ελληνικό. Άμα σου λέγανε τράβα αγόρασε τα ιλουστρασιόν βιβλία αντί να τα πάρεις τσάμπα, τράβα δώσε 50.000 δολλάρια άμα θες το παιδί σου να σπουδάσει. Δε λέω είναι προχώ οι Αμερικάνοι αλλά εσείς Ελληναράδες μου θα κάνατε διαδηλώσεις για τη δωρεάν παιδεία. Δε γίνεται μία έτσι και μία γιουβέτσι. Αποφασίστε τι θέλετε.

Εγώ πάντως το σχολείο μια φορά γραμμένο δεν το είχα. Τα βιβλία μου πεντακάθαρα ήταν για να τα δώσω στο τέλος στους επόμενους.
Εν αρχή όχι ο λόγος αλλά η αλλαγή της puta ελληνικής νοοτροπίας. Γίνετε εσείς άνθρωποι και το σύστημα φτιάχνεται. Απεναντίας, και το καλύτερο δανέζικο και σουηδικό εκπαιδευτικό σύστημα να εφαρμοστεί, με διαδραστικούς πίνακες, με multimedia με με με ... εδώ πάντα η ίδια κατάντια. Άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς...

Δε λέω, το σύστημά μας είναι σκατά και απόσκατα, αλλά το χειρότερο είναι ότι οι μαθητές είναι χειρότεροι ακόμα και από το σύστημα, οι καθηγητές επίσης. Είστε (είμαστε) μέρος αυτού του συστήματος. Συγγνώμη αν σας έθιξα τα ιδεαλιστικά σας κίνητρα.

Θα συμφωνησω οτι αν δεν αλλαξουμε εμεις,το συστημα δεν αλλαζει αφου προφανως (οπως μαθαμε και στο ΑΟΔΕ,δε περιμενα ποτε να μου χρειαστει ετσι ΧΔ)αποτελειται απο εμας και τις σχεσεις μεταξυ μας..ουτε εγω ειχα γραμμενο το σχολειο ποτε μου και στις ενδοσχολικες ολοι αφηναν λευκη κολλα στο μισαωρο,εγω ουρλιαζα στη ταξη"ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΘΙΣΤΕ ΓΡΑΨΤΕ ΟΤΙ ΘΥΜΑΣΤΕ!!!τι φταινε οι κακομοιροι οι καθηγητες?"
Το δωρεαν παιδεια το βλεπω λιγο σχετικο.Περσυ με τα CD θεωρουσε το υπουργειο οτι ολοι εχουν υπολογιστη.Μην πεις για φωτοτυπιες,στο σχολειο ηρθε ιστορια κατευθυνσης το μαρτιο.
Την αμερικη σα παραδειγμα την εεφερα,υπαρχουν και δωρεαν σπουδες.
Βεβαια σε αυτο με τα συστηματα εχεις δικιο.Ο ελληναρας και το καλυτερο εφοδιο να εχει μπροστα του,σκατα και αποσκατα θα το κανει (οχι εμεις δηλαδη..οι τυποι που μας κυβερνανανε...βασικα ΕΜΕΙΣ επειδη εμεις τους ψηφισαμε).
ΑΣ ελπισουμε,οτι πλεον ο τοπος καταλαβε πως δεν παει αλλο ,και γινει μια αλλαγη προς το καλυτερο
(ΛΙγο οff topic αλλα ας ακουγονται καποιες γνωμες)
Κατα τα αλλα,αναθεωρησα για τις πανελληνιες:Πανελληνιες εστι διαβασμα και ΚΛΕΙΣΤΑ τα αυτια σε οτι μ@@@@@ιες λεει ο καθενας γυρω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MetalChest

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 480 μηνύματα.
Αναγκαίο κακό με αμφίβολα αποτελέσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριαα χανια

Νεοφερμένος

Η μαριαα χανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
ειναι η ματαιοτητα προσωποποιημένη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top