Τι εστί πανελλήνιες τελικά;

Keratz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ασπρόπυργος (Αττική). Έχει γράψει 125 μηνύματα.
Να γραψω και εγω κατι με αφορμη το τελος των πανελλαδικων.Φταιμε,φταιμε ολοι για την κατασταση στην οποια εχει ερθει.Ισως λιγοτερο εμεις οι μαθητες,αλλα και παλι τους δινουμε τεραστια σημασια.
100αδες σελιδες δημιουργουνται καθε χρονο για τις πανελλαδικες.Πολυς ντορος για το τιποτα."θεματα,συμβουλς για υποψηφιους,πως να αποφυγετε το αγχος,αποψεις εποστημονων για τα θεματα"και 100 αλλες ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ.Προσδιδουμε σε αυτες τις εξετασεις εναν φοβερα ανταγωνιστικο χαρακτηρα χωρις λογο!Στο σχολειο μου ο ενας μαθητης εριχνε στον αλλο καταρες γιατι "θα του φαει τη θεση".Ολοι ασχολουνται με τα καλυτερα φροντιστηρια,ποσες ωρες διαβαζει ο καθενας πχ ελεγα εγω στη χρονια "ρε παιδια δε μπορω πανω απο 3 την ημερα εχω συνηθισει αλλιως τι να κανω"και μου λενε"α καλα παρατα τα μεγαλε".
Επικρατει ψυχολογικος πολεμος στο φουλ!Σε συνδυασμο με την "πιεση"των φροντιστων και το τεραστιο χαμολγεο των γονιων οι οποιοι ειναι σιγουροι για το παιδι τους.
Πεφτουν ολοι απο πανω μας,συγγενεις,φιλοι,"τι εγινε το παιδι,πως εγραψε,ευκολα δυσκολα".
Γενικως,δημιουργειτε ΠΑΡΑ πολυ ντορος για το τιποτα (βλεπε ΟΕΦΕ,ΗΜΑΡΤΟΝ,ειμαστε η μονη χωρα που εχει οργανισμο ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑΣ!!!Επι πληρωμη θεματα!!!!)

Ολα αυτα,και πολλα αλλα,ισως να μη το καταλαβαινουμε ολοι αλλα συσσωρευονται πανω μας σταδιακα,οπως η αθηροσκληρωση στις αρτηριες.
Αποτελεσμα,εγω εχασα ελλεινα πολλα μορια στα μαθηματικα κατευθυνσης (σκοπευα 18 επεσα 13-14)διοτι κολλησα σε μια φαση και επαιζε φλασμπακ ολη η χρονια μπροστα μου,ακουγα φωνες στο μυαλο μου "πιεση,πιεση,πιεση"ενω ημουν ΠΑΝΤΑ τερας ψυχραιμιας.Ομως αυτες οι εξετασεις ειναι τοσο μεγαλο θεμα που θες δε θες,θα αγχωθεις...αυτο καταστρεφει παρα πολλα παιδια.Ισως πρεπει να κανουμε εμεις την αρχη,και να απομακρυνουμε αυτον τον ανταγωνισμο οσο περισσοτερο μπορουμε με αυτο το αθλιο εισαγωγικο συστημα.
ΚΑι γιατι λεω "εμεις"διοτι παμπολλες φορες ενω εγραφα ειδα στο φορουμ παιδια να χαιρονται που οι αλλοι δεν εγραψαν καλα!Ο θανατος σου,η ζωη μου με αλλα λογια!
ΗΜΑΡΤΟΝ!
Ας προσπαθησουμε να κανουμε κατι για να βελτιωθει η κατασταση διοτι και οι επομενες χρονιες εχουν προβλημα..
Η συμβουλη μου ειναι αν εχετε συγγενεις και φιλους που δινουν του χρονου,προσπαθηστε να τους κανετε να μηκ σκεφτονται ΚΑΝ στις εξετασεις λες και ειναι διαβατηριο για τη ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα φταίει.

BTW αυτό με το flashback ήρθε και σε εμένα όταν έγραφα φυσική:

Κοιτάω το ρολόι μου. Δυο ώρες ακόμα. Πέρασε μια ώρα και δεν έχω λύσει τίποτα. Σκεφτόμουν την καθηγήτρια μου, τι θα μου έλεγε τώρα? Κάποια συμβουλή? Να θυμηθώ κάτι? Σκέψου σκέψου! Αλλά δεν μπορούσα να σκεφτώ... Ξανακοιτάω το ρολόι μου. Πέρασε μισή ώρα. Μισή ώρα μόνο σε flashback και... αναδρομικές σκέψεις. Ήθελα να τα παρατήσω και να βγω. Ευτυχώς δεν το έκανα, το τελευταίο μισάωρο ήταν καθοριστικό όπου έλυσα περισσότερα πράγματα από ότι στο προηγούμενο δίωρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NIkolas99827

Νεοφερμένος

Ο NIkolas99827 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Το εκπαιδευτικό σύστημα στην Ελλάδα φταίει.

:clapup:
σωστος! μεχρι και το περιφημο θα καταργησουμε τις πανεληνιες μας ειπαν σ αυτες τις εκλογες!
αλλα το συστημα των πανελληνίων ειναι για κλαματα, tragic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SiMoS43710

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 303 μηνύματα.
πχ ελεγα εγω στη χρονια "ρε παιδια δε μπορω πανω απο 3 την ημερα εχω συνηθισει αλλιως τι να κανω"και μου λενε"α καλα παρατα τα μεγαλε".

Πως σε νιώθω σε αυτό! Να βλέπω παιδιά που 5 χρόνια τώρα δεν άνοιγαν βιβλίο να ξημεροβραδιάζονται στο διάβασμα κι εγώ να είμαι απολύτως χαλαρός... Το τι άγχος με έπιανε δεν περιγράφεται..:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evi07larissa

Πολύ δραστήριο μέλος

Η evi07larissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 841 μηνύματα.
Να γραψω και εγω κατι με αφορμη το τελος των πανελλαδικων.Φταιμε,φταιμε ολοι για την κατασταση στην οποια εχει ερθει.Ισως λιγοτερο εμεις οι μαθητες,αλλα και παλι τους δινουμε τεραστια σημασια.
100αδες σελιδες δημιουργουνται καθε χρονο για τις πανελλαδικες.Πολυς ντορος για το τιποτα."θεματα,συμβουλς για υποψηφιους,πως να αποφυγετε το αγχος,αποψεις εποστημονων για τα θεματα"και 100 αλλες ΣΑΧΛΑΜΑΡΕΣ.Προσδιδουμε σε αυτες τις εξετασεις εναν φοβερα ανταγωνιστικο χαρακτηρα χωρις λογο!Στο σχολειο μου ο ενας μαθητης εριχνε στον αλλο καταρες γιατι "θα του φαει τη θεση".Ολοι ασχολουνται με τα καλυτερα φροντιστηρια,ποσες ωρες διαβαζει ο καθενας πχ ελεγα εγω στη χρονια "ρε παιδια δε μπορω πανω απο 3 την ημερα εχω συνηθισει αλλιως τι να κανω"και μου λενε"α καλα παρατα τα μεγαλε".
Επικρατει ψυχολογικος πολεμος στο φουλ!Σε συνδυασμο με την "πιεση"των φροντιστων και το τεραστιο χαμολγεο των γονιων οι οποιοι ειναι σιγουροι για το παιδι τους.
Πεφτουν ολοι απο πανω μας,συγγενεις,φιλοι,"τι εγινε το παιδι,πως εγραψε,ευκολα δυσκολα".
Γενικως,δημιουργειτε ΠΑΡΑ πολυ ντορος για το τιποτα (βλεπε ΟΕΦΕ,ΗΜΑΡΤΟΝ,ειμαστε η μονη χωρα που εχει οργανισμο ΠΑΡΑΠΑΙΔΕΙΑΣ!!!Επι πληρωμη θεματα!!!!)

Ολα αυτα,και πολλα αλλα,ισως να μη το καταλαβαινουμε ολοι αλλα συσσωρευονται πανω μας σταδιακα,οπως η αθηροσκληρωση στις αρτηριες.
Αποτελεσμα,εγω εχασα ελλεινα πολλα μορια στα μαθηματικα κατευθυνσης (σκοπευα 18 επεσα 13-14)διοτι κολλησα σε μια φαση και επαιζε φλασμπακ ολη η χρονια μπροστα μου,ακουγα φωνες στο μυαλο μου "πιεση,πιεση,πιεση"ενω ημουν ΠΑΝΤΑ τερας ψυχραιμιας.Ομως αυτες οι εξετασεις ειναι τοσο μεγαλο θεμα που θες δε θες,θα αγχωθεις...αυτο καταστρεφει παρα πολλα παιδια.Ισως πρεπει να κανουμε εμεις την αρχη,και να απομακρυνουμε αυτον τον ανταγωνισμο οσο περισσοτερο μπορουμε με αυτο το αθλιο εισαγωγικο συστημα.
ΚΑι γιατι λεω "εμεις"διοτι παμπολλες φορες ενω εγραφα ειδα στο φορουμ παιδια να χαιρονται που οι αλλοι δεν εγραψαν καλα!Ο θανατος σου,η ζωη μου με αλλα λογια!
ΗΜΑΡΤΟΝ!
Ας προσπαθησουμε να κανουμε κατι για να βελτιωθει η κατασταση διοτι και οι επομενες χρονιες εχουν προβλημα..
Η συμβουλη μου ειναι αν εχετε συγγενεις και φιλους που δινουν του χρονου,προσπαθηστε να τους κανετε να μηκ σκεφτονται ΚΑΝ στις εξετασεις λες και ειναι διαβατηριο για τη ζωη!

Φίλε μου έχεις τόσο δίκιο..... Εγώ στα λατινικά έκανα γελοία λάθη έπεσα από 19 στο 17. Δίνω δεύτερη χρονιά και η κούραση ήταν διπλή. Ξαφνικά στα λατινικά σαν να μην μπορούσα άλλο να γράφω, να σκεφτώ. Είχα κουραστεί τόσο πολύ ψυχικά ιδιαίτερα με την ''αποτυχία'' της πρώτης χρονιάς, που δεν μπορούσα άλλο. Ήθελα να τελειώνω μ' αυτό το πράγμα που λέγεται Πανελλήνιες, αυτές τις 18ή 21 ωρές που κρίνουν τη ζωή ενός μαθητή.... Να μην τα ξαναδώ μπροστά μου. Τόσο έχουμε αφοσιωθεί να καταδιωθούμε σ'αυτό το βαθμοθηρικό σύστημα εισαγωγής, που έχουμε ξεχάσει τη ζωή μας. Τόση πίεση, προσπάθεια και κούραση για ένα κατά κύριο λόγο αβέβαιο επαγγελματικό μέλλον
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Narcissa

Νεοφερμένος

Η Narcissa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής Θεσσαλίας (Λάρισα) και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 109 μηνύματα.
Κι εγώ έχω άγχος...
Οι υποψήφιοι για ιατρικές σχολές πόσα μόρια υπολογίζουν οτι έχουν βγάλει;

Ελπίζω πάνω απο 18 αν και το λέω με μεγάλη επιφύλαξη επειδή δεν έχω δει τις λύσεις(για να μην αγχωθώ) ,με εξαίρεση τη Χημεία που ήταν και τελευταίο μάθημα και ξέρω ότι ειμαι στο 100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
βγηκε ενας πριν στην τηλεοραση και ειπε πως ''οι πανελληνιες δεν κρινουν το μελλον του μαθητη'' ωραια τα λες ρε φιλε...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Μα δεν το κρινουν,εσας σας εχουν κανει να πιστεψετε οτι οι πανελληνιες εινα θεια δικη.Μεσα σε αυτο το μπαχαλο εχετε μεριδιο και εσεις που δεν μπορειτε να ξεκαθαρισετε 5 πραγματα στο μυαλο σας και πεφτετε στην τρομολαγνεια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
εννοειται αυτο...το περιβαλλον παιζει πολυ μεγαλο ρολο ομως σε αυτο...οπως και πολλα αλλα...
π.χ.οικονομικη δυνατοτητα για εξωτερικο...αν δεν μπορεις και δεν εχεις περασει καπου στην ελλαδα, μετα τι?
βεβαια δεν χρειαζεται να σπουδασουν και ολοι!:Ρ αλλα ειναι μια αρχη ας πουμε για μια καλυτερη(απο αυτην που εχεις ισως) ζωη.....:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Αμα δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για εξω,δινεις μεχρι να περασεις.Απο την αλλη,αμα ξεκαθαρισεις τον στοχο σου και συγκεντρωθεις,θα τον πετυχεις.Μην λεμε και μαλακιες,πανελληνιες ειναι οχι εισαγωγικες στο Χαρβαρντ.
Απο την αλλη,οπως προειπες και πολυ σωστα το εθεσες,δεν ειναι αναγκη να σπουδασουν ολοι,δηλαδη οσοι δεν θελουν πραγματικα να σπουδασουν,διοτι κακα τα ψεματα υπαρχουν ατομα που τους ''αναγκαζουν'' να σπουδασουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
πολυ σωστα.για αυτο μιλησα και για περιβαλλον!:)
αλλα στις πανελληνιες παιζουν πολλα...το αγχος μπορει να προερχεται απο πολλα...οπως ας πουμε να εχεις δουλεψει σκληρα ολη την χρονια και να εχεις θυσιασει πολλα και να σκεφτεσαι πως αν δεν πετυχεις τον στοχο σου παει τελειωσε!
εξετασεις δινεις πολλες και πολυ πιο δυσκολες απο τις πανελληνιες...ομως οι πανελληνιες πιστευω ειναι κατι οχι σιγουρο...εννοω οπως στις εξετασεις στο πανεπιστημιο αν δεν περασεις καποιο μαθημα δεν εγινε κατι...εισαι εκει και προσπαθεις...
δεν ξερω αν εγινα κατανοητη!:$
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
πολυ σωστα.για αυτο μιλησα και για περιβαλλον!:)
αλλα στις πανελληνιες παιζουν πολλα...το αγχος μπορει να προερχεται απο πολλα...οπως ας πουμε να εχεις δουλεψει σκληρα ολη την χρονια και να εχεις θυσιασει πολλα και να σκεφτεσαι πως αν δεν πετυχεις τον στοχο σου παει τελειωσε!
εξετασεις δινεις πολλες και πολυ πιο δυσκολες απο τις πανελληνιες...ομως οι πανελληνιες πιστευω ειναι κατι οχι σιγουρο...εννοω οπως στις εξετασεις στο πανεπιστημιο αν δεν περασεις καποιο μαθημα δεν εγινε κατι...εισαι εκει και προσπαθεις...
δεν ξερω αν εγινα κατανοητη!:$

Οι ποιο δυσκολες εξετασεις,ειναι οι εξετασεις υγειας :)
Ολα τα αλλα ειναι φληναφηματα.
Οπως ανεφερες,χρησιμοποιησες τις λεξεις ''να'' και ''σκεφτεσαι'',που αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει μια ρεαλιστικη κατασταση αλλα μια σκεψη και μια νοητικη προσφυγη προς αυτη.Πρωτος στοχος λοιπον,ειναι να λειτουργεις ορθολογιστικα και να μην κανεις παρομοιες ''αβουλες'' σκεψεις,οπως κανουν οι περισσοτεροι.

Βεβαια,εν μερη εχεις δικαιο που φορτωνουν τοσα πολλα,και δινουν τοσο μεγαλη σημασια σε 6-7 γραπτα μαθηματα,που ο αλλος διορθωνει εκθεσεις οχι επειδη γουσταρει να μπεις πανεπιστημιο,αλλα επειδη θελει να αρπαξει καμια δραχμη.Τα γραπτα ειναι η αληθεια οτι τα βλεπουν ως ''εμπορευμα'' και οχι ως μια προσωπικη και χρονοβορα προσπαθεια του μαθητη.
Οσο δεν προχωραμε σε οριστικες ανατροπες,αυτα θα συμβαινουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Οι ποιο δυσκολες εξετασεις,ειναι οι εξετασεις υγειας :)
Ολα τα αλλα ειναι φληναφηματα.
Οπως ανεφερες,χρησιμοποιησες τις λεξεις ''να'' και ''σκεφτεσαι'',που αυτο σημαινει οτι δεν υπαρχει μια ρεαλιστικη κατασταση αλλα μια σκεψη και μια νοητικη προσφυγη προς αυτη.Πρωτος στοχος λοιπον,ειναι να λειτουργεις ορθολογιστικα και να μην κανεις παρομοιες ''αβουλες'' σκεψεις,οπως κανουν οι περισσοτεροι.

Βεβαια,εν μερη εχεις δικαιο που φορτωνουν τοσα πολλα,και δινουν τοσο μεγαλη σημασια σε 6-7 γραπτα μαθηματα,που ο αλλος διορθωνει εκθεσεις οχι επειδη γουσταρει να μπεις πανεπιστημιο,αλλα επειδη θελει να αρπαξει καμια δραχμη.Τα γραπτα ειναι η αληθεια οτι τα βλεπουν ως ''εμπορευμα'' και οχι ως μια προσωπικη και χρονοβορα προσπαθεια του μαθητη.
Οσο δεν προχωραμε σε οριστικες ανατροπες,αυτα θα συμβαινουν.
επεμβαίνω άσκοπα αλλά είναι δύσκολο να προσφύγουμε σε μια ανατροπή η οποία πρέπει να ικανοποιήσει τους πάντες: γονείς υποψηφίων,τελειόφοιτους,βαθμολογητές,επιτροπή κτλ.Είναι ελάχιστοι οι βαθμολογητές που εκτιμούν την προσπάθεια του μαθητή...και με το νέο νομοσχέδιο θαρρώ πως θα υπάρχουν αρκετοί δυσαρεστημένοι ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
τι ψαχνετε...το ολο συστημα με τις πανελληνιες ''χανει'' απο παντου!!
η υγεια ειναι οντως η πιο σημαντικη!!! και απο προσωπικες εμπειριες(με φιλους) το γνωριζω πολυ καλα...αλλα δυστυχως δεν ειναι αρκετο για να με κανει να ξεκολλησω...(γιατι κι εγω υπαρχουν στιγμες που νιωθω το αδιεξοδο μεσα μου!:/) καποιες μερες τα βλεπω ολα χαλαρα κι ωραια και αλλες οχι....τι να κανουμε...ετσι μας εχουν κανει και ειναι πιστευω δυσκολο να το αποβαλλουμε απο μεσα μας!!:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 278211

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αμα δεν εχεις την οικονομικη δυνατοτητα για εξω,δινεις μεχρι να περασεις.Απο την αλλη,αμα ξεκαθαρισεις τον στοχο σου και συγκεντρωθεις,θα τον πετυχεις.Μην λεμε και μαλακιες,πανελληνιες ειναι οχι εισαγωγικες στο Χαρβαρντ.
Απο την αλλη,οπως προειπες και πολυ σωστα το εθεσες,δεν ειναι αναγκη να σπουδασουν ολοι,δηλαδη οσοι δεν θελουν πραγματικα να σπουδασουν,διοτι κακα τα ψεματα υπαρχουν ατομα που τους ''αναγκαζουν'' να σπουδασουν.

Κι όμως, έτυχε να βρεθεί στα χέρια μου ένα βιβλίο χημείας που έχει την ύλη που δίνουν για το Cambridge και είναι πιο εύκολα από αυτά που κάνουμε εμείς! Συγκεκριμένα ασχολούνται πολύ με τη δομή των μορίων στο χώρο. Την οξειδοαναγωγή ούτε καν την αναφέρει! Έπαθα την πλάκα μου μόλις το είδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
Κι όμως, έτυχε να βρεθεί στα χέρια μου ένα βιβλίο χημείας που έχει την ύλη που δίνουν για το Cambridge και είναι πιο εύκολα από αυτά που κάνουμε εμείς! Συγκεκριμένα ασχολούνται πολύ με τη δομή των μορίων στο χώρο. Την οξειδοαναγωγή ούτε καν την αναφέρει! Έπαθα την πλάκα μου μόλις το είδα!
δεν μου κανει μεγαλη εντυπωση!:P
και αν δεν κανω λαθος αυτα που δινουμε εμεις για πανελληνιες(τουλαχιστον οι θετικοι) ειναι σχεδον τα ιδια με αυτα που κανουν οι πολυ καλοι στην αμερικη(αν γνωριζετε σχετικα με το συστημα με τα επιπεδα) αλλα μπορει να λεω και κουταμαρες!;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
Κι όμως, έτυχε να βρεθεί στα χέρια μου ένα βιβλίο χημείας που έχει την ύλη που δίνουν για το Cambridge και είναι πιο εύκολα από αυτά που κάνουμε εμείς! Συγκεκριμένα ασχολούνται πολύ με τη δομή των μορίων στο χώρο. Την οξειδοαναγωγή ούτε καν την αναφέρει! Έπαθα την πλάκα μου μόλις το είδα!

Εννοω στην υλη ρε φιλαρακι.Ενταξει,και μαθηματικα στα πανεπιστημια του εξωτερικου στα πρωτα ετη,κανουν αυτα που κανουμε το λυκειο.Φυσικα οχι σε ολα τα πανεπιστημια.
Ας θυμηθουμε οτι καποτε εδιναν πολλα περισσοτερα απο 7 μαθηματα για να μπουν στο πανεπιστημιο,και χωρις φροντιστηρια και μαλακιες.Και τωρα εμεις γκρινιαζουμε με 6 μαθηματα,και το 1 οι περισσοτεροι το αγνοουν(γλωσσα),μενουν δηλαδη 5.
5 μαθηματακια και το κανουμε ολοκληρο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
εχουν αλλαξει ομως πολλα....τεχνολογια ας πουμε...βεβαια ψαχνουμε κι εμεις δικαιολογιες....:Ρ αλλα θα επρεπε να εχει αλλαξει το συστημα! να προσαρμοστει λιγο στην πραγματικοτητα!!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mister No0ne

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mister No0ne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 385 μηνύματα.
Ποσο δικιο εχετε ολοι σας??? Μονο εδω βρισκεις ατομα που σε καταλαβαινουν τελικα. Κατ' εμε το μεγαλυτερο προβλημα για εναν μαθητη της γ λυκειου δεν ειναι τοσο οι εξετασεις αυτες καθ' αυτες αλλα το κλιμα που δημιουργειται γυρω απο αυτες. Ακους καθε μερα γονεις, γνωστους, καθηγητες απο σχολειο ( μπορουν να γινουν τερμα σπαστικοι) και φροντιστηριο να σου μιλανε για την δυσκολια των θεματων και την κρισιμοτητα των εξετασεων και να σε πιεζουν ακαταπαυστα. Εχουν φτασει σε σημειο να σε κατηγορουν οτι αδιαφορεις και να σε βγαζουν αχρηστο απλα και μονο επειδη εκανες ενα λαθος. Ναι το ξερω ακουγεται υπερβολικο αλλα εχει συμβει σε μενα και σε συμμαθητες μου. Οι γονεις με το που ακουν για λαθος αμεσως απαντουν ΄΄ πρεπει να διαβασεις περισσοτερο, δεν προσπαθεις΄΄ κι ολα αυτα επειδη πηρες 95 και οχι 100. Οσο για τους καθηγητες τα πραγματα δεν ειναι καλυτερα. Το λαθος αντιμετωπιζεται με δυσφορια ειδικα αν εισαι καλος ΄΄ Τετοια λαθη δεν επιτρεπονται για το επιπεδο σου, δεν το περιμενα απο εσενα΄΄. Κατσε δηλαδη ρε φιλε τι ειμαι εγω Η/Υ που δεν κανει ποτε λαθος???? Ανθρωπος ειμαι και οπως μας λετε ολα αυτα τα χρονια πρεπει να κανεις και λαθη για να μαθεις. Πως απαιτειτε απο ενα μαθητη που ακουει για πρωτη φορα ορισμενα πραγματα να συμπεριφερεται σαν να εχει βγαλει το πανεπιστημιο???? Τελικα γινεσαι κουρελι αφου δεν εχεις την ορεξη να συνεχισεις να προσπαθεις γιατι ξερεις οτι δεν θα ακουσεις ουτε ενα μπραβο εστω για την προσπαθεια. Μονο γκρινια και δυσφορια απο παντου.
Ενα αλλο ζητημα που μας ταλαιπωρει παρα πολυ ειναι ο ανταγωνισμος. Τι να πει κανεις εδω, ισως το χειροτερο πραγμα να ειναι αυτο. Μην δουν οτι εισαι καλος αμεσως να καταραστουν και να σε κακολογησουν: ΄΄ Ο ταδε δεν εγραψε καλα η δεν περασε ιατρικη πχ. Τελικα δεν ηταν οσο καλος ελεγαν και τον παρουσιαζαν΄΄. Αυτο και μονο αρκει για να στειλει ενα παιδι στο ψυχιατρειο. Μονο το ιδιο ξερει τι εχει περασει για να φτασει ως εδω κι ομως ολοι το κρινουν και το κριτικαρουν με τον πιο ασχημο τροπο αν δεν περασει εκει που στοχευε η εκει που ηθελαν οι αλλοι( γιατι δυστυχως υπαρχουν και τετοια. Το κορυφαιο που εχω ακουσει ειναι για καποιο που περασε φυσικο, ηταν αριστος μαθητης, εγραψε τελεια αλλα η μεγαλη του αγαπη ηταν το φυσικο. Οι μισοι τον χαρακτηρισαν ηλιθιο που δεν πηγε ιατρικη και οι αλλοι ελεγαν οτι δεν εγραψε καλα!!!! Απιστευτο...). Για να χαρουν δηλαδη οι γονεις και να σκασουν απο το κακο τους οι συγγενεις και οι γνωστοι και να μην πεσουν να σε φανε σαν σκυλια πρεπει ντε και καλα να γραψεις καλα και να μπεις σε μια ευηχη σχολη. Ελεος . Ασε τους συμμαθητες. Αυτοι που υποτιθεται οτι ειναι στο ιδιο επιπεδο με εσενα ( και μιλαω για αριστους γιατι στις πιο κατω βαθμιδες ευτυχως τετοια φαινομενα δεν υπαρχουν) συνεχεια σε κακολογουν πισωπλατα και προσπαθουν με καθε τροπο να σου πηδηξουν( sorry κιολας) την ψυχολογια. ΄΄ Ποσες ωρες διαβαζεις΄΄ σε ρωταει απαντας 3 και λεει ΄΄ Τι?????? Εγω διαβαζω 9 ωρες αστο παρατα το δεν παιρνας΄΄. Να απαντησω σε αυτον που μου το ειπε οτι με 3 ωρες εγω εγραψα οσο ηλπιζα και ηθελα ενω εσυ πολυ χειροτερα απο εμενα. Και στην τελικη ετσι γουσταρα να κανω δεν σου πεφτει λογος . Αλλωστε μετραει η ποιοτητα και οχι η ποσοτητα. Βεβαια το ωραιο ειναι να βλεπεις τη φατσα τους οταν παιρνεις παραπνω απο αυτους. ( θυμαμαι χαρακτηριστικα εναν τετοιο τυπο που περναμε σχεδον το ιδιο αλλα αυτος διαβαζε πολυ περισσοτερο οπως ελεγε κι ολο μας το επαιζε ξυπνιος. Γραφουμε Βιολογια Κ η ατ. στο φροντιστηριο περνω 100 και δυο τρεις αλλοι 98-99 και αυτος 90. Η φατσα του οταν με ρωτησε και του απαντησα ηταν ολα τα λεφτα) Παντως ειναι απαρεδεκτο παιδια 18 χρονων να βριζονται για τους βαθμους. Γιατι υπαρχουν καποιοι που οταν ακουν οτι πηγες καλυτερα σκυλιαζουν και σε βριζουν παντου λεγοντα οτι ο μ@@@@ς φταιει που εχασα την θεση κι αλλα τετοια( μεχρι και τετοιους γονεις ξερω, υπαρχει μια ολοκληρη οικογενεια αυτη τη στιγμη που βριζει εμενα και 3 συμμαθητες μου επειδη πηγαμε καλυτερα απο την κορη τους που γνωριζει και η ιδια οτι δεν εγραψε καλα) η βγαινουν και ακουνε οτι ολοι πηγαν χαλια αυτοι ετυχε να πανε καλα και χαιρονται!! Ανηκουστο να χαιρεσαι με την δυστυχια του αλλου. Κατι πρεπει να γινει και να αλλαξουν ολα αυτα συντομα
ΥΓ: Συγγνωμη που σας κουρασα με το τεραστειο κειμενο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dhmh

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Dhmh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,497 μηνύματα.
υπεροχο κειμενο!:)
απο οτι καταλαβα εισουν θετικη? τι στοχους εχεις αν επιτρεπεται?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top