Τα σχέδια για το νέο Λύκειο

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
[FONT=georgia,palatino]Σύμφωνα με την πρόταση του Υπουργείου Παιδείας προωθούνται αλλαγές στο Λύκειο αλλά και στον τρόπο εισαγωγής στην Ανώτατη Εκπαίδευση. Οι αλλαγές στο Λύκειο θα ισχύσουν για τους μαθητές της Α΄ Λυκείου από το σχολικό έτος 2011-2012 ενώ το Νέο Σύστημα Εισαγωγικών Εξετάσεων θα ισχύσει για πρώτη φορά από το σχολικό έτος 2013-2014.[/FONT]
[FONT=georgia,palatino]Διαβάστε περισσότερα εδώ [/FONT]
επαναλαμβάνω τα γνωρίζουμε ήδη:worry::worry::worry:

υγ: γιατι προωθεις την ιστοσελίδα σου;; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Είστε βαθιά νυχτωμένοι. Τα πλεονεκτήματα του σοβαρού ιδιωτικού δεν είναι αυτά που αναφέρετε.

Να αναφέρουμε τα μειονεκτήματά του?


Συγνώμη αλλά δεν θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Να αναφέρουμε τα μειονεκτήματά του?


Συγνώμη αλλά δεν θα πάρω.
Σταματήστε λίγο τα off topic! Λοιπόν, το μόνο κακό με το νέο λύκειο είναι ότι δε θα υπάρχει ΣΩΣΤΗ υποστήριξη(βλ. ότι το μάθημα θα γινεται με τα τρεχοντα βιβλία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά τα σχέδια για το νέο λύκειο τα έχουμε πει σε προηγούμενα posts. Το δικό μου post αναφερόταν σε ένα post που δημιουργήθηκε μετά απο συζήτηση για το νέο λύκειο και τις συνέπειές του (βλέπε ότι στα ιδιωτικά θα παίρνουν μεγάλους προφορικούς). Συνεπώς δεν θεωρείται offtopic. Αν έχω άδικο ας μου το πει κάποιος mod.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά τα σχέδια για το νέο λύκειο τα έχουμε πει σε προηγούμενα posts. Το δικό μου post αναφερόταν σε ένα post που δημιουργήθηκε μετά απο συζήτηση για το νέο λύκειο και τις συνέπειές του (βλέπε ότι στα ιδιωτικά θα παίρνουν μεγάλους προφορικούς). Συνεπώς δεν θεωρείται offtopic. Αν έχω άδικο ας μου το πει κάποιος mod.
Ναι τώρα σώθηκες! Απλά λέγοντας για τα ιδιωτικά ξεφύγαμε πιστεύω και πιάσαμε συζήτηση για το αν είναι καλύτερο το δημόσιο από το ιδιωτικό! Αντε σε 3μηνες θα το δουν σε εφαρμογή τα παιδιά του '96.. κουράγιοοοοο:/::/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Ίσως έχεις δίκιο. Απλά δεν ήταν μόνο το δικό μου offtopic. Ήταν έτσι η ροή των posts άρα και τα προηγούμενα είναι offtopic.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Ίσως έχεις δίκιο. Απλά δεν ήταν μόνο το δικό μου offtopic. Ήταν έτσι η ροή των posts άρα και τα προηγούμενα είναι offtopic.
σαφώς ρε συ! όλοι μέσα στα οφφ είμαστε.. μέχρι κι αυτό είναι εντελώς οφφ:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:μπράβο μου για άλλη μία φορα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συγνώμη, αλλά (1) τα σχέδια για το νέο λύκειο τα έχουμε πει σε προηγούμενα posts. Το δικό μου post αναφερόταν σε ένα post που δημιουργήθηκε μετά απο συζήτηση για (2) το νέο λύκειο και τις συνέπειές του (βλέπε ότι στα ιδιωτικά θα παίρνουν μεγάλους προφορικούς). Συνεπώς δεν θεωρείται offtopic. (3) Αν έχω άδικο ας μου το πει κάποιος mod.

(τα 1-2-3 παραπάνω τα έβαλα για διευκόλυνση)

1) Ναι αλλά αυτό είναι το θέμα μας και η συζήτηση δεν έχει τελειώσει.
2) Αυτό είναι άλλο θέμα
3) Συμφωνώ (και για μένα εννοείται) :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

greg289

Νεοφερμένος

Ο greg289 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
https://www.ekp.gr/files/allages.pdf

πώσ σασ φαίνονται???
δεν σασ θυμίζουν τισ δεσμες παρα πολύ??/
και νομίζετε ότι 8α αναλάβουν πρωτοβουλίεσ προσ πραγματοποίησή του...αφου προκειται για ριζικέσ αλλαγές,ειδικά στο σύστημα προσβασησ και στην προετοιμασία για τισ πανελληνιεσ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Libertus

Συντονιστής

Ο Libertus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 10,277 μηνύματα.
Υπάρχει ήδη θέμα για το νέο σύστημα.Μπες εδώ. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
https://www.tovima.gr/opinions/article/?aid=409010

αναγράφονται αναλυτικά τα σχέδια για την ερευν.εργασία. (αυτά ισχύουν για το γαλλικό σύστημα το οποίο κατά πάσα πιθανότητα θα ισχύσει και σε μας)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
• συνεργασία σε ομάδες των 2 έως 4 μαθητών
Γιατί μας το κάνουν αυτό;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_Silence_

Διάσημο μέλος

Η _Silence_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 2,382 μηνύματα.
Και πιο δύσκολα να γίνουν τα πράγματα θεωρώ πως μαθητής που διαβάζει δεν πάει χαμένος !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
JJ νομίζω πως καλύτερα έτσι! 2-4 είναι μια χαρά γιατί στην τελική, ΚΑΝΕΝΑΣ πια δεν θα ενδιαφέρεται στην τάξη; Θα βρείς κάποιον που να ενδιαφέρεται εξίσου με σένα και δε θα μπεις σε μια ομαδα των 6-7 εκ των οποίων μόνο οι 3 ενδιαφέρονται.

Εμένα από το παραπάνω άρθρο με προβληματίζει το εξής:

Για την ατομική αξιολόγηση των μαθητών στην ερευνητική αυτή εργασία, συνυπολογίζονται τρία στοιχεία:
• Η προετοιμασία, για τη συστηματικότητα, την ομαδικότητα και τον καταμερισμό, τη διαθεματικότητα, τον πλούτο των πηγών, την αυτονομία, τη μέθοδο εργασίας, τη γνώση και εμπειρία που αποκτήθηκαν (8/20, από την ομάδα καθηγητών που πλαισίωσε την εργασία).
• Το τελικό αποτέλεσμα, για το βάθος της ανάλυσης, την καλή δομή, την πρωτοτυπία, την επικέντρωση στον προβληματισμό (6/20, από επιτροπή καθηγητών που δεν συμμετείχε στην πλαισίωση).
• Η προφορική παρουσίαση και υποστήριξη, προσωπικά από τον καθένα και από την ομάδα, με συγκροτημένη και πειστική υπεράσπιση της εργασίας και ικανότητα απάντησης στις ερωτήσεις που θα τεθούν (6/20, από την ίδια επιτροπή καθηγητών με το προηγούμενο).

Η επιτροπή αυτή θα ναι απο το σχολείο; (γιατί μπορεί να είναι επιτροπή καθηγητών του σχολείου που απλά δεν συμμετείχαν στην εργασία)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
JJ νομίζω πως καλύτερα έτσι! 2-4 είναι μια χαρά γιατί στην τελική, ΚΑΝΕΝΑΣ πια δεν θα ενδιαφέρεται στην τάξη; Θα βρείς κάποιον που να ενδιαφέρεται εξίσου με σένα και δε θα μπεις σε μια ομαδα των 6-7 εκ των οποίων μόνο οι 3 ενδιαφέρονται.

Εμένα από το παραπάνω άρθρο με προβληματίζει το εξής:

Για την ατομική αξιολόγηση των μαθητών στην ερευνητική αυτή εργασία, συνυπολογίζονται τρία στοιχεία:
• Η προετοιμασία, για τη συστηματικότητα, την ομαδικότητα και τον καταμερισμό, τη διαθεματικότητα, τον πλούτο των πηγών, την αυτονομία, τη μέθοδο εργασίας, τη γνώση και εμπειρία που αποκτήθηκαν (8/20, από την ομάδα καθηγητών που πλαισίωσε την εργασία).
• Το τελικό αποτέλεσμα, για το βάθος της ανάλυσης, την καλή δομή, την πρωτοτυπία, την επικέντρωση στον προβληματισμό (6/20, από επιτροπή καθηγητών που δεν συμμετείχε στην πλαισίωση).
• Η προφορική παρουσίαση και υποστήριξη, προσωπικά από τον καθένα και από την ομάδα, με συγκροτημένη και πειστική υπεράσπιση της εργασίας και ικανότητα απάντησης στις ερωτήσεις που θα τεθούν (6/20, από την ίδια επιτροπή καθηγητών με το προηγούμενο).

Η επιτροπή αυτή θα ναι απο το σχολείο; (γιατί μπορεί να είναι επιτροπή καθηγητών του σχολείου που απλά δεν συμμετείχαν στην εργασία)
Πάντως, καλύτερα αν ήταν ατομική η εργασία:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

transient

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο transient αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,858 μηνύματα.
Συμφωνώ! Λένε οτι προωθούν την ομαδικότητα. Βασικά, προωθούν το "εμπόριο εργασιών" και την κερδοσκοπία κάποιων φροντιστηρίων. Τι να την κάνω την ομαδικότητα όταν μόνο ένας δουλεύει; Γι αυτό, αν είναι θα κάνω ομάδα του εαυτού μου και του κολλητού μου και ξεμπέρδεψα :P

Και μου αρέσει που λέει κάπου ότι αξιολογείται "η ομαδικότητα και ο καταμερισμός". Καλό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
συμφωνω εν μέρει με τον τζέι τζέι αλλά και ο πολροστ(?) έχει δικιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,957 μηνύματα.
Οι εργασίες μας μάραναν...όταν στα σχολεία δεν υπάρχουν δανειστικές βιβλιοθήκες ενώ δεν διδάσκεται η βιβλιοθηκονομική αναζήτηση στο διαδίκτυο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Οι εργασίες μας μάραναν...όταν στα σχολεία δεν υπάρχουν δανειστικές βιβλιοθήκες ενώ δεν διδάσκεται η βιβλιοθηκονομική αναζήτηση στο διαδίκτυο.
ορίστε;:confused::confused::confused:τι είναι αυτό;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top