Τα θρησκευτικά στο σχολείο

Θρησκευτικά στα σχολεία: Να καταργηθούν ή όχι;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 407)
  • Να καταργηθούν τελείως

    Ψήφοι: 124 30.5%
  • Να μείνουν ως έχουν

    Ψήφοι: 77 18.9%
  • Να μην καταργηθούν αλλά να αναφέρονται γενικά στις θρησκείες

    Ψήφοι: 198 48.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 8 2.0%

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι. Οι επενδύσεις της εκκλησιαστικής περιουσίας ειναι δικό της θέμα και πραγματοποιούνται μέσα από εταιρίες που έχει στην κυριότητά της και ασχολούνται με το αντικείμενο. Κοινοτικά κονδύλια δίνονται μόνο για πολιτιστικούς λόγους, όπως πχ. εργασιες συντήρησης στα μεσαιωνικά κτίσματα του Αγίου Όρους και των Μετεώρων, αλλά δε μας πέφτει λόγος. Είναι λεφτά της Ευρωπαικής Ένωσης και τα δίνει όπου θέλει.
-----------------------------------------
οπως και εκτασεις που διεκδικουν με αυτοκρατορικες βουλες
-----------------------------------------


πηγη.απο τι εχει χρεος το κρατος στην εκκλησια;

Για καλό της Εκκλησίας και τις δικαιοσύνης, τελικά ελάχιστες απ'αυτές τις διεκδικήσεις ικανοποιούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackmyrto

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Εγω παντος πειρα απαλαγη...:xixi:πιστευω πως τα θρησκευτικα δεν εχουν καμοια θεση στα σχολεια ας υπηρχαν κατηχητικα και ο ποιος ηθελε να μαθει για τον Χριστιανισμο ας πηγαινε εκει... [γιατι για τον χριστιανισμο μαθαινουμε μονο δεν μπορουσαμε να μαθαινουμε και για καποια αλλη θρησκεια γιατι μονο χριστιανισμος ειναι σωστος(Ε οχι και ετσι:mpam:)]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Εγω παντος πειρα απαλαγη...:xixi:πιστευω πως τα θρησκευτικα δεν εχουν καμοια θεση στα σχολεια ας υπηρχαν κατηχητικα και ο ποιος ηθελε να μαθει για τον Χριστιανισμο ας πηγαινε εκει... [γιατι για τον χριστιανισμο μαθαινουμε μονο δεν μπορουσαμε να μαθαινουμε και για καποια αλλη θρησκεια γιατι μονο χριστιανισμος ειναι σωστος(Ε οχι και ετσι:mpam:)]
σε αυτό και εγώ μία από τα ίδια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkinoskrofitsa

Νεοφερμένος

Ο kokkinoskrofitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγω παντος πειρα απαλαγη...:xixi:πιστευω πως τα θρησκευτικα δεν εχουν καμοια θεση στα σχολεια ας υπηρχαν κατηχητικα και ο ποιος ηθελε να μαθει για τον Χριστιανισμο ας πηγαινε εκει... [γιατι για τον χριστιανισμο μαθαινουμε μονο δεν μπορουσαμε να μαθαινουμε και για καποια αλλη θρησκεια γιατι μονο χριστιανισμος ειναι σωστος(Ε οχι και ετσι:mpam:)]

Πηρες απαλλαγη απο το σχολειο το θεμα ειναι αλλο ομως.. Πως υπαρχει μια ρατσιστικη νοοτροπια που θα σε στιγματισει στο μελλον... Και για τα θρησκευτικα για τις αλλεσ θρησκιες που λες... Ειναι ολα τα ιδια.. Τα ιδια κενα περιπου τισ ιδιες αντιληψεις... Και απο την στιγμη π ο καθηγητης/ρια θα ειναι χριστιανος η εικονα που θα σου δωσει ειναι του χριστου οπως και τα βιβλια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Πηρες απαλλαγη απο το σχολειο το θεμα ειναι αλλο ομως.. Πως υπαρχει μια ρατσιστικη νοοτροπια που θα σε στιγματισει στο μελλον... Και για τα θρησκευτικα για τις αλλεσ θρησκιες που λες... Ειναι ολα τα ιδια.. Τα ιδια κενα περιπου τισ ιδιες αντιληψεις... Και απο την στιγμη π ο καθηγητης/ρια θα ειναι χριστιανος η εικονα που θα σου δωσει ειναι του χριστου οπως και τα βιβλια...

Αυτό είναι αλήθεια. Εγώ δεν περιμένω κάποιον από Θεολογικές Σχολές να μου εξυψώσει άλλες θρησκείες και γι' αυτό πιστεύω ότι πρέπει να καταργηθούν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Εγω πιστευω πως πρεπει να μεινουν τα πραγματα οπως ειναι...δηλαδη αμα καταργηθει τι μαθημα να μπει???:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σεξουαλική αγωγή,φιλοσοφία,αισθητική αγωγή,ή αύξηση των ωρών διδασκαλίας των βασικών μαθημάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Σεξουαλική αγωγή,φιλοσοφία,αισθητική αγωγή,ή αύξηση των ωρών διδασκαλίας των βασικών μαθημάτων.


ακου σεξουαλικη αγωγη λολ...εγω πιστευω πως χρειαζονται τα θρησκευτικα εκτος και αν εισαι αθεος...τοτε αλλαζει το θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
ακου σεξουαλικη αγωγη λολ
Αυτή η νοοτροπία είναι που πρέπει να αλλάξει.Πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή πως το σεξ δεν είναι κάτι κολάσιμο ή αντικείμενο γέλωτα,αντιθέτως είναι μια απόλυτα φυσιολογική διαδικασία.Και αν εσύ -χτύπα ξύλο- γίνεις πατέρας στα 16 σου,τότε θα λες γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να σε ενημερώει.
Και γιατί χρειάζονατι τα θρησκευτικά;Για να ξέρεις πού πιστεύεις;Αν πιστεύεις σε κάτι υποτίθεται ότι ξέρεις από πριν τι είναι αυτό,το έχεις ψάξει και το έχεις μελετήσει,δεν περιμένεις το σχοελίο να σου πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Αυτή η νοοτροπία είναι που πρέπει να αλλάξει.Πρέπει να καταλάβουμε κάποια στιγμή πως το σεξ δεν είναι κάτι κολάσιμο ή αντικείμενο γέλωτα,αντιθέτως είναι μια απόλυτα φυσιολογική διαδικασία.Και αν εσύ -χτύπα ξύλο- γίνεις πατέρας στα 16 σου,τότε θα λες γιατί δεν βρέθηκε κάποιος να σε ενημερώει.
Και γιατί χρειάζονατι τα θρησκευτικά;Για να ξέρεις πού πιστεύεις;Αν πιστεύεις σε κάτι υποτίθεται ότι ξέρεις από πριν τι είναι αυτό,το έχεις ψάξει και το έχεις μελετήσει,δεν περιμένεις το σχοελίο να σου πει.


συμφωνω ,αν και εμενα περσυ στην Βιολογια φιλοτιμηθηκε η καθηγητρια και μας ειπε για το σεξ κτλ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
ακου σεξουαλικη αγωγη λολ...εγω πιστευω πως χρειαζονται τα θρησκευτικα εκτος και αν εισαι αθεος...τοτε αλλαζει το θεμα.
Στο σχολείο μου είχε μπει πειραματικά σαν μάθημα στην τρίτη γυμνασίου .Μας το έκανε μια βιολόγος 2 φορές το μήνα και έπαιρνε την ώρα απο κάποιον άλλο καθηγητή. Και φυσικα είναι πιο χρήσιμο απο τα θρησκευτικά. Δεν μιλούσαμε μόνο για σεξ αλλά και γα συναισθήματα, τη σχέση με τους γονείς μας και το πιο σημαντικό για προφύλαξη και σεξουαλικός μεταδιδόμενες ασθένειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
συμφωνω ,αν και εμενα περσυ στην Βιολογια φιλοτιμηθηκε η καθηγητρια και μας ειπε για το σεξ κτλ..
Δε θα τύχει να πούνε σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Κι αυτό ακριβώς επειδή the most των καθηγητών-τριών όταν ακούει για σεξουαλική αγωγή θεωρεί φυσική αντίδραση το:
ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ;;;....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

meidei

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο meidei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Η άποψη μου συνοψίζεται στο εξής απλό:
Η κατήχηση πρέπει να γίνεται εκτός των σχολικών ορών με συναίνεση παιδιού και κηδεμόνα.

Κάτι σε κοινωνική και σεξουαλική αγωγή θα έδινε σημασία στις ώρες διδασκαλίας που χάνονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Κι αυτό ακριβώς επειδή the most των καθηγητών-τριών όταν ακούει για σεξουαλική αγωγή θεωρεί φυσική αντίδραση το:
ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ;;;....


Δεν ξερω ρε φιλε τι σας εχουνε πει στο δικο σας γυμνασιο ...αλλα σε εμας μας ενημερωσαν και δεν μας ειπαν "ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ;;;...." ειδικα στην 1η γυμνασιου την ειχαμε ταραξει στις ερωτησεις και μας απαντουσε ενοειται..στο μαθημα που λει κατι για την αναπαραγωγη δεν θυμαμαι πολυ καλα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα θρησκευτικά, παπαγάλιζα, έγραφα, 20, τέλος. Ο φετινός θεολόγος μας όμως, αχεμ. Πως να το πω τώρα. Το δεν την παλεύει δεν είναι αρκετός χαρακτιρισμός, ας πω απλά πως πιστεύει στην ύπαρξη εξωγήινων στην αρχαία ελλάδα και υπάρχει παντού στο youtube. Δεν τον αντέχω δηλαδή. Είπα λοιπόν να πάρω απαλλαγή να ησυχάσω. Επειδή είμαι και άτομο της τάξης, δεν μπορώ για κανένα λόγο να εντοπίσω το χαρτί που έδωσε ο διευθυντής στους γονείς μου, το οποίο λέει πως άλλαξαν από πέρισυ τα πράγματα. Ψάχνω μπας και το βρω τώρα στο νετ αλλά άδικα. Έλεγε εν ολίγοις ότι επιτρέπεται να πάρουν απαλλαγή οι αλλόθρησκοι. Εγώ που θέλω να πάρω λόγο αγνωστικισμού τι πρέπει να κάνω; =/

(ξέρω πως το χαρτί είναι απαραίτητο, αμα το βρω θα τ'ανεβάσω παραυτα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HOOLIGAN13

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Dhmhtrhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα θρησκευτικά, παπαγάλιζα, έγραφα, 20, τέλος. Ο φετινός θεολόγος μας όμως, αχεμ. Πως να το πω τώρα. Το δεν την παλεύει δεν είναι αρκετός χαρακτιρισμός, ας πω απλά πως πιστεύει στην ύπαρξη εξωγήινων στην αρχαία ελλάδα και υπάρχει παντού στο youtube. Δεν τον αντέχω δηλαδή. Είπα λοιπόν να πάρω απαλλαγή να ησυχάσω. Επειδή είμαι και άτομο της τάξης, δεν μπορώ για κανένα λόγο να εντοπίσω το χαρτί που έδωσε ο διευθυντής στους γονείς μου, το οποίο λέει πως άλλαξαν από πέρισυ τα πράγματα. Ψάχνω μπας και το βρω τώρα στο νετ αλλά άδικα. Έλεγε εν ολίγοις ότι επιτρέπεται να πάρουν απαλλαγή οι αλλόθρησκοι. Εγώ που θέλω να πάρω λόγο αγνωστικισμού τι πρέπει να κάνω; =/

(ξέρω πως το χαρτί είναι απαραίτητο, αμα το βρω θα τ'ανεβάσω παραυτα)

και εγω ρε η με σκονακια η τα μαθενα τ πρωι....απαλλαγη αγανακτισμου μαλλον??? αχαχχααα σπασαρχι...δηλαδη ο θεολογος ε?:lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
ακου σεξουαλικη αγωγη λολ...εγω πιστευω πως χρειαζονται τα θρησκευτικα εκτος και αν εισαι αθεος...τοτε αλλαζει το θεμα.

Μπα, άθεος καταλήγει κανείς και με την τρέχουσα κατάσταση των πραγμάτων. No worries for that.

Καταλάβετέ το, τα θρησκευτικά - όπως θα 'πρεπε να διδάσκονται - δεν είναι η μελέτη θρησκειών και δογμάτων μόνο από την σκοπιά του χριστιανισμού (ό,τι γίνεται σήμερα δηλαδή). Συνεπώς δεν είναι λογικό να ζητούμε την κατάργησή τους, από την στιγμή φυσικά που υπάρχει και η δυνατότητα απαλλαγής. Επίσης, τα θρησκευτικά, ως μέθοδος διεξοδικής μελέτης και ενασχόλησης με τα ανά τον κόσμο θρησκεύματα, δεν αφορούν μόνο τους πιστούς. Πώς γίνεται άλλωστε να απορρίψεις κάτι δίχως πρώτα να το μελετήσεις; Και μη μου πείτε πως αυτή η μελέτη θα γίνει εξ ολοκλήρου από το άτομο. Το μεγαλύτερο μέρος της, ναι, μάλιστα. Ωστόσο, επειδή ο άνθρωπος αμφισβητεί από μικρές ηλικίες, αν φυσικά του δοθεί η ελευθερία να το κάνει, είναι απαραίτητη μία πρώτη, αντικειμενική επαφή με το αντικείμενο που έπειτα θα δεχθεί ή όχι.

Και γιατί χρειάζονατι τα θρησκευτικά;Για να ξέρεις πού πιστεύεις;Αν πιστεύεις σε κάτι υποτίθεται ότι ξέρεις από πριν τι είναι αυτό,το έχεις ψάξει και το έχεις μελετήσει,δεν περιμένεις το σχοελίο να σου πει.

Εμμ, τι λες; Μάλλον όχι, τα εννοείς αυτά που λες; Πάλι, μάλλον όχι (ελπίζω).

Πώς ένα παιδί Γυμνασίου, που έχει ήδη αρχίσει να αναρωτιέται, είναι σε θέση να γνωρίζει τα πάντα για ό,τι κληρονομικά πιστεύει; Εφόσον, προφανώς, δε μπορεί, ακόμα, να διαβάσει την Αγία Γραφή ή το Κοράνι ή οποιοδήποτε άλλο ''Ιερό Βιβλίο'' το σχολείο οφείλει να το εφοδιάσει με τις βασικές γνώσεις, τα πρώτα ερεθίσματα, αν θέλεις.

Κι αυτό ακριβώς επειδή the most των καθηγητών-τριών όταν ακούει για σεξουαλική αγωγή θεωρεί φυσική αντίδραση το:
ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ;;;....

Έλα, αφήστε τα αυτά τώρα. Κάτι τέτοια μας τα λέγαν οι γιαγιάδες για να σεβόμαστε τους ''αυστηρούς δασκάλους''. Μεγαλώσαμε τώρα, έτσι;

Μη γενικεύετε. Δεν είναι όλοι οι καθηγητές τόσο στενόμυαλοι όσο τους παρουσιάζετε (εσείς ή κάποιοι άλλοι). Απτή απόδειξη:

Δεν ξερω ρε φιλε τι σας εχουνε πει στο δικο σας γυμνασιο ...αλλα σε εμας μας ενημερωσαν και δεν μας ειπαν "ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ;;;...." ειδικα στην 1η γυμνασιου την ειχαμε ταραξει στις ερωτησεις και μας απαντουσε ενοειται..στο μαθημα που λει κατι για την αναπαραγωγη δεν θυμαμαι πολυ καλα

Αν οι ίδιοι δεν αφήσουμε στην άκρη αυτή την εικόνα για τους παιδαγωγούς, δε θα μας αφήσει ούτε αυτή.

Η άποψη μου συνοψίζεται στο εξής απλό:
Η κατήχηση πρέπει να γίνεται εκτός των σχολικών ορών με συναίνεση παιδιού και κηδεμόνα.

Κάτι σε κοινωνική και σεξουαλική αγωγή θα έδινε σημασία στις ώρες διδασκαλίας που χάνονται.

Άλλο κατήχηση και άλλο το μάθημα των θρησκευτικών. Μην κοιτάς που σήμερα λίγο απέχει το ένα από το άλλο, εξήγησα παραπάνω.

Συμφωνώ με ό,τι λες όμως διαφωνώ με την ολοκληρωτική κατάργηση του μαθήματος. Προτιμώ την εξυγίανσή του. Επίσης μην εισάγετε στο σχολικό πρόγραμμα μαθήματα αφαιρώντας άλλα. Homo Universalis αναφέρω, αν μας λέει κάτι. Το σχολείο δεν είναι εργοστάσιο εισαγωγής στην τριτοβάθμια (έχει καταντήσει κάτι τέτοιο αλλά τέλος πάντων). Είναι εργοστάσιο παραγωγής καθολικών ανθρώπων, έως ένα σημείο τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kansas Rocks!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,237 μηνύματα.
ακου σεξουαλικη αγωγη λολ

Απορώ με την αντιμετώπιση που τυγχάνουν τέτοια θεματα? Γιατί "λολ"? Αν δε μάθουν τα παιδιά στην ηλικία της πρώτης γυμνασίου και λίγο αργότερα για το σεξ, τότε πότε θα μάθουν? Στα 18? Εκεί θα είναι πλέον πολύ αργά... Μάθετε να μην κομπλάρετε με κάτι τέτοια, έλεος μεσα στη ζωή είναι, άμα μετά την πατήσεις και κολλήσεις κανα std, πάει την πάτησες.
Και κυρίως, μην κατακρίνετε μαθήματα τύπου θρησκευτικών και τα υποβαθμίζετε σε σχέση με άλλα... Γιατί να καταργηθούν τα θρησκευτικά ενώ είναι εξίσου σημαντικά με την σεξουαλική αγωγή, κατά τη γνώμη μου? Όπως γίνεται η σωματική αναζήτηση, έτσι γίνεται και η πνευματικη.


Κι αυτό ακριβώς επειδή the most των καθηγητών-τριών όταν ακούει για σεξουαλική αγωγή θεωρεί φυσική αντίδραση το:
ΣΕΞΟΥΑΛΙΚΗ ΑΓΩΓΗ ΤΙ ΛΕΣ ΠΑΣ ΚΑΛΑ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ;;;....

Τι μλκίες είναι αυτές? Όχι πραγματικά... Γιατί εγώ απορώ με κάτι τέτοιους καθηγητές που δεν ξέρω καν αν υπαρχουν τη σήμερον ημέρα που θα προτιμούσαν να φάει τα μούτρα του το παιδί τους από το να ξέρει μερικά πράγματα..

Μήπως είστε υπερβολικοί? Οι περισσότεροι καθηγητές είναι νεοδιόριστοι, και οι πιο παλιοί το πολύ να φτάνουν μέχρι τα 60, όχι παραπάνω... Αυτές οι απόψεις είναι τελείως οπισθοδρομικές, λανθασμένα διαδεδομένες ως απόψεις του χριστιανισμού. Και αν δεν σας λένε οι καθηγητές σας, ελεος ρωτήστε τους γονείς σας, μην ντρέπεστε, δε θα σας φάνε... Το πολύ πολύ, να γελάσουν λίγο....


Α, και συμφωνώ σε όλα στις απόψεις του Shadowfax...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Διαφωνώ ριζικά και κάθετα να διδάσκονται τα θρησκευτικά στο σχολείο. Ξέρω πάρα πολλούς θελόγους που φανατίζονται με τον χριστιανισμό και εμείς σαν μαζοποιημένα μαθητούδια καθόμαστε και ακούμε ότι χαζομάρα μας πλασάρουν. Και το θέμα είναι ότι δεν αντιδράει κανείς γιατί κανείς δεν έχει ψάξει, δε ξέρει, δυστυχώς με λίγα λόγια "πρόβατο".

Μακάρι να καταργηθούν. Ο καθένας έχει δικαίωμα να πιστεύει σε ότι θέλει από τη στιγμή που έχουμε ανεξιθρησκεία και δεν μπορούν να μας επιβάλουν να αποστηθίζουμε κείμενα σχετικά με Αγίους, εκκλησίες, θαύματα κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top