Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
1. οπου χρειαζονται βαζω.ναι οντως ειναι βαρετο.
2.τι λες εσυ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι να γινόμαστε "γοητευτικές" προσωπικότητες.
Δε μου φαίνεσαι γοητευτικός.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Αφού είσαι κουραμπιές.
Ό,τι του φανεί του Λωλοστεφανή...

2.τι λες εσυ;
Εγώ έκανα την ερώτηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Το ζήτημα είναι να γινόμαστε "γοητευτικές" προσωπικότητες.
Δε μου φαίνεσαι γοητευτικός.:P
Δεν επιδιωξα ποτε να φανω γοητευτικος σε ενα φορουμ σε καποια που δεν εχω δει πώς ειναι .:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Δεν καταλαβαίνεις τι λέω, αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ σε αυτό.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Εγώ έκανα την ερώτηση...
και εγω απαντησα με ερωτηση που εννοει οτι ειναι προφανης απαντηση στην ερωτηση σου.Τι δεν καταλαβες να στο εξηγησω;
-----------------------------------------
Δεν καταλαβαίνεις τι λέω, αλλά δεν μπορώ να σε βοηθήσω εγώ σε αυτό.:P
Δεν πειραζει. Υπαρχουν και ειδικοι που μπορω να απευθυνθω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
και εγω απαντησα με ερωτηση που εννοει οτι ειναι προφανης απαντηση στην ερωτηση σου.Τι δεν καταλαβες να στο εξηγησω;

Προφανές πού;

Για να ισχυρίζεσαι πώς πρέπει να είναι μία γλώσσα πάει να πει ότι ασχολείσαι.
Αλλιώς για εξήγησέ μου πώς μπορεί να γίνει αυτό.
Εκτός φυσικά αν λες για να πεις χωρίς να γίνεται ουσιώδης κουβέντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Προφανες απο το γεγονος οτι σπουδαζω σε σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων, και στο οτι σε προηγουμενο ποστ ανεφερα οτι δεν με ενδιεφερε να εμβαθυνω σε τετοια.
Αποψη ηταν.Εξηγησε μου εσυ σε ποιο σημειο διαφωνεις.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Προφανες απο το γεγονος οτι σπουδαζω σε σχολη εφαρμοσμενων μαθηματικων και φυσικων επιστημων, και στο οτι σε προηγουμενο ποστ ανεφερα οτι δεν με ενδιεφερε να εμβαθυνω σε τετοια.
Αποψη ηταν.Εξηγησε μου εσυ σε ποιο σημειο διαφωνεις.:)

Μας λες πώς πρέπει να είναι η γλώσσα κι εγώ ρωτάω ποιος είσαι εσύ που δίνεις αυθαίρετα περιορισμούς για το πώς θα έπρεπε να είναι η γλώσσα.

Δε με ενδιαφέρει που σπουδάζεις.
Αλήθεια στη σχολή σου μιλάτε με ψηφία;
Αλλά και τα ψηφία έχουν και αυτά γλώσσα κ.ο.κ. .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Μας λες πώς πρέπει να είναι η γλώσσα κι εγώ ρωτάω ποιος είσαι εσύ που δίνεις αυθαίρετα περιορισμούς για το πώς θα έπρεπε να είναι η γλώσσα.

Δε με ενδιαφέρει που σπουδάζεις.
Αλήθεια στη σχολή σου μιλάτε με ψηφία;
Αλλά και τα ψηφία έχουν και αυτά γλώσσα κ.ο.κ. .
Με ρωτησες απο που συμπερανα οτι ειναι προφανες και σου απαντησα.Αν σπουδαζα φιλοσοφικη δεν θα ηταν καθολου προφανες.:)
Δεν νομιζω να ειπα πουθενα οτι η γλωσσα ειναι αχρηστη.
Κατα διαβολικη συμπτωση σημερα φτιαχναμε με καποιους φιλους μου ατακες για καμακι χρησιμοποιοντας μαθηματικη γλωσσα.

"Ο δεικτης ομορφιας σου αγγιζει το πληθος των ψηφιων του π.":D
(χουμορ ειναι.Οχι δεν ειμαστε ψυχακιδες(ακομα).)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ἅλς

Διάσημο μέλος

Ο ἅλς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 3,894 μηνύματα.
Δεν γίνεται να γίνει αληθινός διάλογος χωρίς "τσακωμούς",προσβολές,κ.λ.π; :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

m3Lt3D

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 983 μηνύματα.
Δεν γίνεται να γίνει αληθινός διάλογος χωρίς "τσακωμούς",προσβολές,κ.λ.π; :(
Μα δεν τσακωνομαστε :)Εγω τουλαχιστον μιλαω τελειως φιλικα. Δεν τους ξερω εξαλλου για να'χω λογο να τσακωθω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ssalex

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ssalex αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 240 μηνύματα.
Δεν έχει νόημα να απαντήσω σε κάτι εφόσον δεν μπορείτε να με καταλάβετε εσείς :P
εννοείται και εγώ ότι τίποτα δεν έχω πάρει στα σοβαρά :D φαίνεται ούτως ή άλλως από τις φάτσες :P anyway δεν μπορώ να βγάλω άκρη με τον χρήστο , οπότε δεν μηλάω άλλο! :P
:thanks:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3l3n@

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βασιλικά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Καλησπέρα παιδιά! Η αλήθεια είναι πως η θεωρητική κατεύθυνση, την οποία και εγώ ακολούθησα, είναι αρκετά "ριγμένη". Σκέφτηκα να γράψω 2-3 αράδες, με αφορμή σημερινή συζήτηση με φίλους τεχνολογικής-θετικής κατεύθυνσης, οι οποίοι δεν δίστασαν να με στήσουν στον τοίχο και να αρχίσουν τις μπηχτές και κομπλεξικές τους απόψεις του τύπου:​
-αντε μωρέ εσεις που φιλοσοφείτε όλη την ώρα.
-ο κόσμος δεν πήγε μπροστά με φιλοσοφίες αλλά με τα μαθηματικά κτλ κτλ

Γιατί πρέπει πάντα να τα ισοπεδώνουμε όλα? Γιατί πρέπει να υπάρχει πάντα άσπρο-μαύρο? Γιατί, πρέπει να αμφισβητούνται τόσο πολύ τα θεωρητικά μαθήματα και κατ'επέκταση επαγγέλματα?
Λες και η γλώσσα με την οποία μιλούν αποτελείται απο ψηφία και αριθμούς και όχι απο λέξεις. Ή να το παω πιο μακριά, το υπάρχον δημοκρατικό πολίτευμα σήμερα, δεν στηρίζεται στα μαθηματικά παρά στη σκέψη, τη νόηση, το σεβασμό σε αξίες.

Και όταν κάθεσαι να συζητήσεις μαζί τους, να τους κάνεις να δούν τα πράγματα ως έχουν στην πραγματικότητα και όχι όπως τους βολεύει, καταλήγεις να συζητάς με τούβλα που επειδή είναι τοσο δογματικοί αρνούνται να σε ακούσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Μην σε προβληματίζουν τα σχόλια αυτού του τύπου!
Κατ'αρχάς, κανένας επιστήμων (έστω και μελλοντικός) δεν πρέπει να εκφράζεται υποτιμητικά για τις επιστήμες άλλου κλάδου. Δείχνει έλλειψη σοβαρότητας!
Επίσης, ακόμα και τα μαθηματικά επινοήθηκαν από τον άνθρωπο, είναι δηλαδή ανθρώπινο πνευματικό δημιούργημα. Δεν "φύτρωσαν"!!!
Αρχικά, μάλιστα, τα μαθηματικά ήταν συνδεδεμένα με τη φιλοσοφία! Στα πρώτα στάδια της επιστημονικής σκέψης οι τόσο ξεχωριστές σήμερα επιστήμες αποτελούσαν έναν ενιαίο χώρο σκέψης. Αυτο επιβεβαιώνεται και από το παράδειγμα του Αριστοτέλη, ο οποίος έγραψε έργα πολιτικής, ηθικής, σχολιαμού της τέχνης αλλά και έργα φυσικής - κοσμολογίας!
Με αυτά τα επιχειρήματα, πιστεύω, πως μπορείς να αντιμετωπίσεις αποτελεσματικά όποιον προσπαθεί να "υποτιμήσει'' τις θεωρητικές επιστήμες και τις ανθρωπιστικές σπουδές!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,850 μηνύματα.
ήθελα να ξέρω ποιοι «παντογνώστες» υποτιμούν τις κατευθύνσεις και τις επιστήμες...έλεος!

προσωπικά πιστεύω ότι, γενικά στην χώρα μας καλλιεργείται με τηλε-λίπασμα άλφα ποιότητας, ο ρατσισμός των επιστημών...για ιδιοτελείς λόγους! :mad: :/: ο ανθρώπινος πολιτισμός προόδευσε και προοδεύει με την συμβολή όλων των επιστημών είτε με την άμεση είτε με την έμμεση εφαρμογή τους...μην ακούτε πίτες! :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Είναι απαράδεκτα όλα αυτά που ακούω για τους θεωρητικούς (και για τους θετικούς σε μερικές περιπτώσεις). Ένας σωστός άνθρωπος δε θα υποτιμούσε καμία επιστήμη, το αντίθετο μάλιστα! Ειλικρινά έχω κολλήσει, δε μπορώ να σκεφτώ με τόση βλακεία που κυκλοφορεί στο κόσμο. Για τις προσβολές που έλεγαν οι θετικοί στους θεωρητικούς έχω μόνο ένα πράγμα να πω. Πως θα μπορούσατε να εξηγήσετε τα μαθηματικά χωρίς σωστή έκφραση; Και πάνω σε κάτι που διάβασα απο κάποιον συμμετέχων στη συζήτηση που είπε πως "τα μαθηματικά θα εξακολουθούσαν να υπάρχουν ακόμη και χωρίς τον πολιτισμό και τις γλώσσες", έχω να πω πως τα μαθηματικά ΜΠΟΡΕΙ (απλά ΜΠΟΡΕΙ) να υπήρχαν, αλλά δε θα εξελλίσονταν ως επιστήμη, γιατί πολύ απλά δε θα μπορούσαν να εκφραστούν. Ειναι εξοργιστικά αυτά που ακούω και δε θέλω να μιλάω χρησιμοποιώντας προσβολές! Πάντως δεν είναι όλοι οι θετικοί έτσι. Ο καθηγητής της Φυσικής που μας κάνει μάθημα διαβάζει φιλοσοφικά κείμενα (μου το είπε κι εγώ έμεινα κάγκελο) και του αρέσει η Ψυχολογία! Αυτοί που υποτιμάνε τις θεωρητικές - ανθρωπιστικές - κοινωνικές επιστήμες είναι για μπάτσες, και θα έπρεπε να συνειδητοποιήσουν ότι για να πάει μια κοινωνία μπροστά δεν χρειάζεται μόνο τον αστροφυσικό και το βιολόγο αλλά και το ψυχολόγο και τον φιλόσοφο. Ένα από τα πιο όμορφα συναισθήματα που νιώθει ακόμη κι ένας μαθηματικός και δε μπορεί να το εξηγήσει σωστά είναι η αγάπη, την οποία δε την εξηγείς με μαθηματικά! Την εξηγείς με βάση τη Ψυχολογία. Μπορεί όχι πλήρως, αλλά πιο καλά απ'ότι άμα δοκιμάσεις να την εξηγήσεις με βάση τα Μαθηματικά! Εγώ δεν υποτιμάω σε καμία περίπτωση τα μαθηματικά ούτε τις θετικές επιστήμες γιατί δεν είμαι ούτε κομπλεξικιά ούτε προβληματική προσωπικότητα! Και εγώ θα παω θεωρητική γιατί θέλω να γίνω Ψυχολόγος και όποιος παει να μου τη πει γι'αυτό θα τον αποστομώσω γιατί θα είναι χαζός για να τα βάλει με μένα!:mastigio :slourp:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Είναι απαράδεκτα όλα αυτά που ακούω για τους θεωρητικούς ........ δε μπορώ να σκεφτώ με τόση βλακεία που κυκλοφορεί στο κόσμο. .............Ειναι εξοργιστικά αυτά που ακούω και δε θέλω να μιλάω χρησιμοποιώντας προσβολές!................Αυτοί που υποτιμάνε τις θεωρητικές - ανθρωπιστικές - κοινωνικές επιστήμες είναι για μπάτσες,............δεν είμαι ούτε κομπλεξικιά ούτε προβληματική προσωπικότητα! ..............όποιος παει να μου τη πει γι'αυτό θα τον αποστομώσω γιατί θα είναι χαζός για να τα βάλει με μένα!
:knife:Ηρέμησε κοπέλα μου!!! Κανένας δεν υποτιμά καμιά επιστήμη. Και δεν υπάρχει κανένας ρατσισμός για τους θεωρητικούς. Απλά μερικές φορές εμείς οι θετικοτεχνολογικοί σας κάνουμε λίγο πλάκα και εσείς τσιμπάτε άσκημα. Ειδικά αυτά που έγραψες τόσο θυμωμένα επιβεβαιώνουν ότι λίγη πλακίτσα σας χρειάζεται. :teasing:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gewrgia_D

Νεοφερμένος

Η Γεωργία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Σταυρούπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
:knife:Ηρέμησε κοπέλα μου!!! Κανένας δεν υποτιμά καμιά επιστήμη. Και δεν υπάρχει κανένας ρατσισμός για τους θεωρητικούς. Απλά μερικές φορές εμείς οι θετικοτεχνολογικοί σας κάνουμε λίγο πλάκα και εσείς τσιμπάτε άσκημα. Ειδικά αυτά που έγραψες τόσο θυμωμένα επιβεβαιώνουν ότι λίγη πλακίτσα σας χρειάζεται. :teasing:
Δεν είπα ότι εσύ συγκεκριμένα είσαι ρατσιστής:giveup:. Και συγγνώμη αμα εκφράστηκα κάπως άσχημα :redface::)
Αλλά και στο δικό μου το σχολείο υπάρχουν πολλοί που δε τα λένε έτσι για πλάκα, αλλά στα σοβαρά, ειδικά κάποιοι καθηγητές είναι απαράδεκτοι... :verymad::kill:
Άμα έβλεπες τα emoticon που έβαλα στο τέλος του "γραπτού" θα καταλάβαινες πως στα τελευταία μου λόγια αστειευόμουν :P Κι εγώ έχω χιούμορ και άμα με φώναζαν θεωρητικάκι και μ'έλεγαν αμπλαούμπλα δε θα με πείραζε καθόλου, αλλά μερικοί τα λένε όντως με πολλή κακία, κι εγώ σε εκείνους αναφερόμουν. Πάντως, παρότι θα παω θεωρητική, αγαπάω τα Μαθηματικούλια και thank you για την γλυκύτατη εσωτερική και εξωτερική ανάλυση της φωτοσύνθεσης, πεθαίνω για Βιολογία!!!! :alljumpy::crazy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top