Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
η συζητηση απ'οτι φαινεται εχει παρει αλλες διαστασεις και εχουμε καταληξει να σχολαζουμε τον τροπο εκφρασης γραπτου λογου ενος ατομου. μηπως να επικεντρωθουμε στο θεμα?


Δικιο εχεις, δεν ειχα προθεση να παρει αλλη τροπη το θεμα αλλα οταν μου απαντουν με προβλητικο τονο ατομα στα οποια δεν εχω δωσει αυτο το δικαιωμα, θεωρω σωστο να τους απαντω.

Παρ'ολα αυτα ακουστηκαν αρκετες διαφορετικες οπτικες πανω στο θεμα, που νομιζω οτι οφελησαν την συζητηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν καταλαβαινω γιατι γινεται τετοια επιθεση στις θεωρητικες σπουδες, και ακομα πιο συγκεκριμενα στην Ψυχολογια και την αμφισβητηση της ως επιστημη... Εγω πιστευω οτι ειναι επιστημη ακομα και με τον πιο παροδοσιακο τροπο "παρατηρηση-πειραμα-συμπερασμα", για τον απλουστατο τροπο οτι μελεταει τον ανθρωπο, κανει πειραματα και εξαγει συμπερασματα ισως και με τη βοηθεια στατιστικης μετα, επομενως να και τα μαθηματικα... Δειτε καταλογο μαθηματων σε μια σχολη Ψυχολογιας
Ενημερωτικα, το wikipedia τα οικονομικα τα εχει στις Κοινωνικες Επιστημες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katigko

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
αχ αχ ποτε μην να απορείς και μην μετανιώσεις για τις επιλογές σου...και βεβαια είναι επιλογή σου, οπως και δική μου άλλωστε να πάμε θεωρητική...αλλά άλλος ήθελε και τα έφερε ετσι....δες το και απο την καλή του την πλευρα...να αποδειξεις στους αλλους αλλα και στον εαυτό σου κυρίως, τι πραγματικά αξιζεις.. έστω και με αυτον τον τρόπο..μα και φυσικά δεν είμαστε ριγμενοι...και ποτε να μην παραπονιεσαι γι'αυτα που εχεις....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

newyork

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Nancy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Στη σχολή μου, στην διάλεξη των μαθηματικών, ο διδάσκων μας είπε κάτι αποδεικνύοντας έτσι ότι οι θετικοτεχνολογικές επιστήμες που έχουν τα μαθηματικά,είναι πολύ πιο προχωρημένες από τις θεωρητικές και ότι τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων! Όποιος έχει αντίρρηση και δεν με πιστεύει, ας το πει, για να τον κάνω να καταλάβει ότι όντως τα μαθηματικά είναι η αρχή όλων!

δεν θα διαφωνήσω μαζί σου αλλά ούτε και θα συμφωνήσω...
το ότι οι θετικοτεχνολογικές επιστήμες έχουν μεγαλύτερη εξέλιξη δε σημαίνει ότι είναι ανώτερες από τις θεωρητικές.

συνυπάρχουν...κατά την άποψη μου τουλάχιστον. για παράδειμα στη φιλοσοφία οι θετικοτεχνολογικές επιστήμες είναι απαραίτητες για να απαντηθούν τα φιλοσοφικά ερωτήματα μέσα από πειράματα ώστε να φέρουν ένα πιο σαφή αποτέλεσμα. όμως χωρίς την φιλοσοφία δε θα οφελούσαν σε τπτ τα αποτελέσματα γιατί δεν θα μπορούσαν να χρησιμέυσουν στη καθημερινότητα..απλά και μόνο γιατί δεν θα ήταν κατανοητα.

τι σας είπε ο διδάσκων σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
θελω ν απαντησω στ πρωτο μνμ τησ κοπελασ π ανοιξε τ θεμα...
οσεσ φορεσ τυχαινει ν πεσει τ ματι μ στν τιτλο τ θεματοσ σ παντα απανταω "οχι δν ειστε ριγμενοι",αλλα δν ετυχε ν γραψω...
δν νομιζω οτι ειστε ριγμενοι.ο καθενασ εχει κανει τισ επιλογεσ τ κ αλιμονο αν δν τισ στηριξει...
ειμ θετικη κ δν θεωρω τουσ θεωρητικουσ κατωτερουσ,ισα ισα...
ουτε οι καθηγητεσ,πιστεψε με...
απλα οι μαθηματικοι επειδη τ εχουν σαν δευτερη γλωσσα τ μαθηματικα,τν εχουν κανει τροπο ζωησ,φιλοσοφια θ ελεγε καποιοσ,φερονται ετσι γτ δν μπορουν ν καταλαβουν πωσ γινεται κ καποιοι ανθρωποι δν καταλαβαινουν τ μαθηματικα.δν τ καταλαβαινουν,τ θεωρουν τοσο απλο αφου γ αυτουσ ειν παιχνιδακι...τ ιδιο σκεφτομαι κ εγω...δν καταλαβαινω π βρισκουν οι αλλοι δυσκολια στ μαθηματικα;
αλλα ο καθενασ ειν διαφορετικοσ...
γ αυτο φερονται ετσι οι μαθηματικοι(κυριωσ),αλλα ν ειστε σιγουροι οτι δν τ κανουν μ κακια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

φανίλα

Νεοφερμένος

Η φανίλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
πωωωω. καλα εισαι ... εχουμε ενα φυσικο, Νοβακ τον λενε(ακου ονομα), ολο σηκωνει παιδια της θεωριτικησ ο μαλακασ και οταν του λεμε να σηκωσει τουσ αλλουσ τα ξερουν ηδη αυτοι. δλδ ελεος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gialouris

Νεοφερμένος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Σε εμάς δεν γίνεται τέτοιος διαχωρισμός ίσα ίσα που ο καθηγητής στα μαθηματικά γενικής σηκώνει αρχικά τους θεωρητικούς που δείχνουν ενδιαφέρον για το μάθημα(κι είναι αρκετοί γτ θέλουν να μάθουν λίγο από μαθηματικά) και μετά σηκώνει σκράπες τεχνολογικούς-θεωρητικούς. Όταν όμως θέλει να δείξει καμιά καλή άσκηση κι έτσι σηκώνει τους καλούς. :PΣε άλλα μαθήματα όμως κάποιοι καθηγητές δεν δίνουν σημασία στους άλλους μαθητές παρά μόνο στους "άριστους". :mad:
-----------------------------------------
Και όντως είναι πολύ χαζό αυτό που κάνει ο καθηγητής/τες σου!:nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Πολύ απλά νομίζουν ότι οι θετικοτεχνολογικοί είναι οι σφεντόνες ενώ εμείς στην εύκολη λύση!
Ας βγάλουν οι πανέξυπνοι οι μαθηματικοί ένα άγνωστο κείμενο αρχαίων συντακτικό και μετάφραση!
Τι σκατά? Εύκολο δεν είναι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kikitsa

Νεοφερμένος

Η Κυριακη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Να σας πω και εγω κατι...Το τι εισαι στην θεωρητικη δεν σημαινει κατι...Απλως εισαι καλυτερος σε αλλα μαθηματα...Εγω ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση,αλλα ειδα οτι δεν μπορω να τα καταφερω και του χρονου ξεκιναω απο θεωρητικη!:iagree:Απλως εχεις δικιο...Πολλοι καθηγητες το κανουν αυτο και κατανταει κουραστικο:mad:...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Με τι κάθεστε και ασχολείστε λέω εγώ.Κοιτάξτε το δέντρο εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σε μας δεν υπαρχουν διακρισεις.Εχουμε βεβαια και ελαχιστους θεωρητικους σην ταξη μας.Παντως μονο αδικημενοι δεν πρεπει να νιωθουν.Στη χημεια γενικης πηραν 18 και 19 παιδια που δεν ξερουν ουτε πως γραφεται το υδρογονο.Οσο για τα μαθηματικα δεν νομιζω πως αν κατσουν να μαθουν ενα horner θα τους πεσει ο κwlos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Σε μας δεν υπαρχουν διακρισεις.Εχουμε βεβαια και ελαχιστους θεωρητικους σην ταξη μας.Παντως μονο αδικημενοι δεν πρεπει να νιωθουν.Στη χημεια γενικης πηραν 18 και 19 παιδια που δεν ξερουν ουτε πως γραφεται το υδρογονο.Οσο για τα μαθηματικα δεν νομιζω πως αν κατσουν να μαθουν ενα horner θα τους πεσει ο κwlos.
Σε εσάς.
Σε εμάς χαζούς θεωρητικούς μας ανεβάζουν.
Ο μαθηματικός και η φυσικού ποτέ μα ποτέ δεμ με σήκωσαν σε ασκηση και ας τα ήξερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Σε εσάς.
Σε εμάς χαζούς θεωρητικούς μας ανεβάζουν.
Ο μαθηματικός και η φυσικού ποτέ μα ποτέ δεμ με σήκωσαν σε ασκηση και ας τα ήξερα
Eπρεπε να διαμαρτυρηθειτε καπου λοιπον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Και σε μας στους θεωρητικους επεφτε τσεκουρι απο τους θετικους καθηγητες στα γενικης παιδειας. Βασικα ολοι γραφανε 1-5 στα διαγωνισματα και παιρναν 11-12 (και στην κατευθυνση ηταν πολυ καλοι ορισμενοι). Αδιαφορουσαν πληρως ομως και οι θεωρητικοι σ' εμας γι' αυτα τα μαθηματα, να λεμε και του στραβου το δικιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Και σε μας στους θεωρητικους επεφτε τσεκουρι απο τους θετικους καθηγητες στα γενικης παιδειας. Βασικα ολοι γραφανε 1-5 στα διαγωνισματα και παιρναν 11-12 (και στην κατευθυνση ηταν πολυ καλοι ορισμενοι). Αδιαφορουσαν πληρως ομως και οι θεωρητικοι σ' εμας γι' αυτα τα μαθηματα, να λεμε και του στραβου το δικιο...
Μα αν γραφουν ασσο τι βαθμο θελουν να παρουν;Aς ειμστε και λιγο λογικοι.
Δεν εχω καποιο προβλημα με τους θεωρητικους,αλλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Μα αν γραφουν ασσο τι βαθμο θελουν να παρουν;Aς ειμστε και λιγο λογικοι.
Δεν εχω καποιο προβλημα με τους θεωρητικους,αλλα...
Ενας εγραψε ασσο και πηρε 10 στο τετραμηνο (στην Αλγεβρα Β' Λυκειου). :P

Κατευθυνση btw ειχε 17-18...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
18 έγραψα άλγεβρα και μου έβαλε 14 γιατί δεν είχα σηκωθεί πίνακα(!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Ε κι εσένα κόπο σου έκανε?Εγώ κάθε μέρα στον πίνακα ήμουν στα μαθηματικά.Από το γυμνάσιο την είχα αυτή τη συνήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Ε κι εσένα κόπο σου έκανε?Εγώ κάθε μέρα στον πίνακα ήμουν στα μαθηματικά.Από το γυμνάσιο την είχα αυτή τη συνήθεια.
Μα αυτό λέω:P
Η μόνη που σήκωνε χέρι ήμουν εγώ και πάντα διαβασμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Σε φθονούσε τότε,δεν εξηγείται αλλιώς.Αλλά αφού σήκωνες χέρι πώς δεν είχες σηκωθεί στον πίνακα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top