Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
Και μας τους Τεχνολογικούς πάντως δεν μας αντιμετώπιζαν και καλύτερα.Γενικά τα σχολεια και οι καθηγητές βασίζονται στην Θετική κατεύθυνση για αριστούχους(και όχι άδικα πιστεύω).
Εντάξει, δεν ισχύει για όλους, αλλά δεν έχουν και άδικο που αντιμετωπίζουν έτσι την Τεχνολογική Κατεύθυνση, γιατί μαζεύει τους περισσότερους άχρηστους και αδιάφορους μαθητές!

Πάντως, εγώ, δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτούς που πηγαίνουν Θεωρητική Κατεύθυνση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

taratata

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ηρώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηγουμενίτσα (Θεσπρωτία). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Εντάξει, δεν ισχύει για όλους, αλλά δεν έχουν και άδικο που αντιμετωπίζουν έτσι την Τεχνολογική Κατεύθυνση, γιατί μαζεύει τους περισσότερους άχρηστους και αδιάφορους μαθητές!

Πάντως, εγώ, δεν βρίσκω κάτι κακό σε αυτούς που πηγαίνουν Θεωρητική Κατεύθυνση...


συμφωνω...
α,και ειμ θετικη κ δν αντιμετωπιζω σαν κατωτερουσ τουσ θεωρητικουσ,ισα ισα βοηθαω κ εχω βοηθησει πολλουσ ν χτυπησουν καλο βαθμο...αλλα οτι αυτο γινεται απ τσ καθηγητεσ ειν αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giot@ki..!!

Νεοφερμένος

Η Γιώτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω παρατηρήσει κάτι τέτοιο απο τους καθηγητές μου. Ίσα ίσα που μ'αρέσει το γεγονός ότι δεν έχουν απαιτήσεις από τα παιδιά της θεωρητικής στα θετικά μαθήματα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sunny13

Νεοφερμένος

Η sunny13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
στο δικο μου σχολειο σχεδον ολοι οι καθηγητες τεχνολογικης κ θετικης κατευθυνσης δεν δινουν σημασια στους θεωρητικους!συνεχεια μας λενε οτι θα γινουμε ατομα που δεν θα μπορουμε να σκεφτομαστε! π.χ οπως οταν λυνουν μια ασκηση χρησιμοποιώντας τυπους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εμάς πέρυσι κανένας θεωρητικός δεν ασχολιόταν με μαθήματα γενικής εκτός από έκθεση..Δηλαδή έμεναν πολλά (Χημεία,φυσική,άλγεβρα,γεωμετρία) στα οποία έπρεπε να προσπαθήσει ο ίδιος, αλλά αντίθετα κανένας αυτής της κατεύθυνσης δεν προσπαθούσε.Μετά πώς να βοηθήσει ο καθηγητής; Και εμείς που ήμασταν θετική-τεχνολογική,γιατί συμμετείχαμε και στην Αντιγόνη και στα Κείμενα κτλ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

etrygeom

Νεοφερμένος

Ο Σταύρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Καταρχάς, να αναφέρω ότι δεν έχω επιλέξει θεωρητική. Επέτρεψε μου, όμως, να απαντήσω στην ερώτησή σου. Ζω καθημερινά το φαινόμενο αυτό από τη σκοπιά, βέβαια, του θετικοτεχνολογικού. Δε θεωρώ, όμως, σε καμία περίπτωση σωστό το "διαχωρισμό" στα της γενικής. Οι χαρακτηρισμοί σκράπες, ανόητοι, παπαγαλάκια κλπ ξεφεύγουν από το πλαίσιο της διδασκαλίας. Η δουλειά του εκπαιδευτικού δεν είναι να παίρνει το εκατοστόμετρο και να ψάχνει ανάμεσα στους θεωρητικούς το μεγαλύτερο πένις στις φυσικές επιστήμες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maria_steel

Νεοφερμένος

Η maria_steel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια γιατι χαλιεστε με αυτα που λενε οι καθηγητες?ετσι λεει και σε μας αυτος που μας κανει γεωμετρια και αποφασισα απο πεισμα να ασχοληθω με το μαθημα και απανταω σε ολες του τις ερωτησεις βουλωνοντας ετσι το στομα.στη δε αλγεβρα που λατρευω παρ'ολο που ειμαι τις θεωρητικης ξερω πολλα περισσοτερα απο τους θετικο-τεχνολογικους.Γι'αυτο βαλτε πεισμα και κλειστε στοματα!!!!!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

purplebutterfly

Νεοφερμένος

Η purplebutterfly αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Εμας τς τεχνολογικους στ σχολειο μου οι φιλολογοι και παιδια τς θεωρητικης... Μς αντιμετωπιζουν σαν ατομα τ οποια δν ανοιγουν βιβλιο... Τωρα τ εχετε να πειτε;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nellufo

Νεοφερμένος

Η nellufo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 118 μηνύματα.
Δεν εχεις αδικο αλλα και εμας της θετικης οι φιλολογοι μας τσακιζουν:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος. Έχει γράψει 4,969 μηνύματα.
ΕΜΑΣ ΤΣ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟΥΣ ΣΤ ΣΧΟΛΕΙΟ Μ ΟΙ ΦΙΛΟΛΟΓΟΙ Κ ΠΑΙΔΙΑ ΤΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΗΣ.... ΜΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΝ ΣΑΝ ΑΤΟΜΑ Τ ΟΠΟΙΑ ΔΝ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΒΙΒΛΙΟ...ΤΩΡΑ Τ ΕΧΕΤΕ Ν ΠΕΙΤΕ??
Δεν ξέρω το επίπεδο των μαθητών που έχει η Τεχνολογική Κατεύθυνση στο σχολείο σου, όμως απ'όσο γνωρίζω, η Τεχνολογική μαζεύει τους περισσότερους άχρηστους και αδιάφορους μαθητές (όπως είπα και στην 1η σελίδα),ειδικά στην Γ' Λυκείου.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
djimako, ιστορία δεν μαθαίνεις στο σχολειο, ένα το κρατούμενο.
η γλώσσα είναι το σηματικότερο όλων.κάθε μάθημα έχει τη δική του γλώσσα.αν δεν τη ξέρεις, δε συννενοείσαι.δεν ξέρεις τι παρανοήσεις γίνονται...
3ον, το λέγω στον αόριστο β γίνεται έλεγον.
μην μιλατε γ αρχαία γιατί είδαμε και της γενικής πως είναι...πιο ευ΄κολα κι απτης 3ης γυμνασίου....το λεω εγω π μαλλον παω για θετικη
4.ε ναι, οι φιλόλογοι δεν χαρίζονται,
5.η χημεία γενικής μόνο χημεία δεν είναι....
6.οι θεωρητικοί ώρες ώρες εκθέτουν τον ευατό τους και την κατεύθυνση τους μαυτα που λένε......ενω υπαρχουν παιδια π αξίζουν κιειναι πανέξυπνα, ειναι 2-3 άσχετοι και υποτιμάται όλη η κατευθυνση....το ίδιο και γ τεχνολογική αλλά το αντίστροφο...
7.έκθεση πράγματι δν γράφεις αυτά π πιστεύεις....μια φορά το κανα κι πήρα 13 για αντίθετη άποψη λέει και αντιδημοκρατικό ύφος.....μεβαλε να την ξαναγράψω σύμφωνα με το πρότυπο της συμμαθήτριάς μου παπαγάλου....σας πληροφορώ ότι πήρα 20...
8.δεν ΄΄εχω να πω κάτι άλλο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΑΔΕΛΑΪΣ

Νεοφερμένος

Η ΑΔΕΛΑΪΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Η αλήθεια δυστυχώς είναι πως αυτός ο "ρατσισμός" υφίσταται. Όμως παιδιά δεν είμαστε εμείς που πρέπει να ντρεπόμαστε, αλλά όσοι κουβαλάνε τέτοια μυαλά. Είμαι μαθήτρια θεωρητικής και πολύ υπερήφανη για την επιλογή μου. Προσωπικά, πάντα με γοήτευε η ιδέα του να κατέχω και να χρησιμοποιώ σωστά τη γλώσσα. Επειδή είμαι καλή μαθήτρια, όλοι οι καθηγητές μου απογοητεύτηκαν στο τέλος της περσινής χρονιάς, όταν δήλωσα θεωρητική. Μάλιστα, κάποιοι προσπάθησαν να μου αλλάξουν γνώμη. Τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ αξιοθρήνητες. Κάθε κατεύθυνση έχει τη δική της προσφορά και πρέπει να διαλέγουμε με βάση αυτό μας ευχαριστεί και όχι αυτό που ικανοποιεί τους άλλους! Αν δεν υπήρχαν οι φιλόλογοι, πώς θα διατύπωναν τα θεωρήματα τους οι μαθηματικοί; Άλλωστε, δεν είναι απαραίτητο καθένας που πάει θετική να είναι και Αϊνστάιν.Έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xenofon

Νεοφερμένος

Ο Xenofon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Εγώ νομίζω ότι η αδικία γίνεται στην Α λυκείου με 6 ώρες Αρχαία!!!!! Πραγματικό μαρτύριο. Σχετικά με το θέμα τώρα. Εγώ πιστεύω ότι αν είσαι καλός/η στα μαθήματα που σε ενδιαφέρουν, δεν χρειάζεται να σε νοιάζει τι λένε οι καθηγητές σου σε άσχετα μαθήματα. Αυτά που λένε πάντως ότι στη Θετική μαζέυονται οι πιο καλοί μαθητές μην πιστεύετε ότι ισχύουν. Είναι όλα θέμα αριθμών. Τα ποσοστά επιτυχίας είναι μεγαλύτερα, γιατί είναι πολύ λιγότεροι οι μαθητές. Επίσης, στη Β λυκείου θα δείτε πολλους στούρνους στη Θετική. Στη Γ ξεχωρίζουν οι καλοί μαθητές. Μαθητές που πιστέυετε ότι είναι χαζοί και δεν έχουν μέλλον, μπορεί να γίνουν οι καλύτεροι στη Γ αν δεν έχουν κενά, ενώ πολλοί μαθητές που είναι πραγματικά χαζοί, δεν το καταλαβαίνουν και παραμένουν στη Θετική πιστεύοντας ότι τα πανε μια χαρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ πάλι δε θεωρώ δίκαιο το γεγονός ότι (στο δικό μου σχολείο τουλάχιστον) όλοι οι φιλόλογοι έχουν απαιτήσεις από όλους τους μαθητές ανεξαιρέτως ενώ οι φυσικοί, μαθηματικοί, χημικοί κτλ καταλαβαίνουν ότι οι μαθητές της θεωρητικής δεν τα πάνε καλά μ' αυτά τα μαθήματα και είναι επιεικής..Οι φιλόλογοι πάλι είναι της φιλοσοφίας "Τα φιλολογικά πρέπει να τα ξέρουμε ΆΡΙΣΤΑ ΟΛΟΙ":mad::mad::mad::nono:

(Και αυτό γίνεται και από την Α λυκείου, αυτοί που διδάσκουν τα θετικά καταλαβαίνουν, οι φιλόλογοι πάλι όχι)


Επίσης έχω ακούσει φιλόλογους να μιλάνε για τα παιδιά της θεωρητικής και να στάζει μέλι το στόμα τους, ενώ τα υπόλοιπα ούτε να τα φτύσουν. Αυτό ειναι δίκαιο;

Έχω βαρεθεί να ακούω ότι αυτοί της θεωρητικής είναι οι απροστάτευτοι. Και στο κάτω κάτω, εσάς όλοι σας καταλαβαίνουν. Τα παιδιά της θετικής τα θέλουν άριστα σε όλα

Μπορεί να είμαι μικρός ακόμα και να λέω μαλακίες, αλλά η άποψή μου αυτή είναι.

ΕDIT: Με τα παιδιά της θεωρητικής δεν έχω κάποιο πρόβλημα, αντιθέτως τα θαυμάζω που υπομένουν τα αρχαία. Αυτή η φιλοσοφία δε μου αρέσει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ναυσικά

Δραστήριο μέλος

Η Nαυσικά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 411 μηνύματα.
αυτό που λέει ο δημήτρης ισχύει.ειδικά τα παιδιά της θετικής τα θέλουν αριστούχους και δεν δείχνουν ούτε την παραμικρή επιείκια κάτι που συμβαίνει έστω κ περισσότερο στις άλλες 2 κατευθύνσεις...
-----------------------------------------
Η αλήθεια δυστυχώς είναι πως αυτός ο "ρατσισμός" υφίσταται. Όμως παιδιά δεν είμαστε εμείς που πρέπει να ντρεπόμαστε, αλλά όσοι κουβαλάνε τέτοια μυαλά. Είμαι μαθήτρια θεωρητικής και πολύ υπερήφανη για την επιλογή μου. Προσωπικά, πάντα με γοήτευε η ιδέα του να κατέχω και να χρησιμοποιώ σωστά τη γλώσσα. Επειδή είμαι καλή μαθήτρια, όλοι οι καθηγητές μου απογοητεύτηκαν στο τέλος της περσινής χρονιάς, όταν δήλωσα θεωρητική. Μάλιστα, κάποιοι προσπάθησαν να μου αλλάξουν γνώμη. Τέτοιες συμπεριφορές τις θεωρώ αξιοθρήνητες. Κάθε κατεύθυνση έχει τη δική της προσφορά και πρέπει να διαλέγουμε με βάση αυτό μας ευχαριστεί και όχι αυτό που ικανοποιεί τους άλλους! Αν δεν υπήρχαν οι φιλόλογοι, πώς θα διατύπωναν τα θεωρήματα τους οι μαθηματικοί; Άλλωστε, δεν είναι απαραίτητο καθένας που πάει θετική να είναι και Αϊνστάιν.Έλεος...

εμενα οι καθηγητές μ μου λενε ότι αν παω θεωρητική και βρεθώ ανάμεσα σε μια πλειοψηφία παπαγάλων θα πλήξω αφού δεν μου ταιριάζει αυτή η φιλοσοφία,,....θα δείξει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Υπάρχει αυτή η αδικία και καθηγητές το λένε...Εμένα για παράδειγμα ο μαθηματικός μας επειδή είμαι θεωρητική και δεν ξέρω μαθηματικα μου λέει μπροστά σε όλη την τάξη ότι έχω μυαλό κότας..! Τι να κάνω;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Υπάρχει αυτή η αδικία και καθηγητές το λένε...Εμένα για παράδειγμα ο μαθηματικός μας επειδή είμαι θεωρητική και δεν ξέρω μαθηματικα μου λέει μπροστά σε όλη την τάξη ότι έχω μυαλό κότας..! Τι να κάνω;;


Ε αυτός είναι μαλάκας...Εσύ κάνε αυτό που εσύ θεωρείς σωστό και άσε τους άλλους να λένε ότι θέλουν.

Εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχει αυτή η αδικία, απλώς τόνισα ότι υπάρχει και για τα άλλα παιδιά;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Ναι, έχεις δίκιο..Αυτός είναι πολύ μαλάκας κότα αυτός είναι..Δεν του δίνω πλέον καμία σημασία..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Κάτσε και διάβασε αρχαία μέσα στο μάθημά του, δεν μπορείς να φανταστείς πόσο θα τον τσούξει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top