Ταμπού λόγω κατεύθυνσης: ποιά η γνώμη σας;

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
Στον ψυχολογικό τομέα αναφέρομαι......Εκτός από πράξεις,συναρτήσεις κλπ, τι άλλο υπάρχει;

ναι γιατί τα αρχαία και τα κείμενα σου ανεβάζουν τη ψυχική διάθεση.

τι άλλο θα ακούσουμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
συμφωνω απολυτως..αυτο ειπα κ εγω!!το μαθημα διδασκεται μεχρι γ λυκειου κ γενικης παιδειας..οποτε αν καποιος δν γινει μαθηματικος δν νομιζω να του χρησιμευσουν πουθενα τα "δυσκολα" μαθηματικα της κατευθυνσης!!ειναι επιλογη του καθενος...!!κ ναι οι καθηγητες νομιζουν οτι εμεις ειμαστε οι χαζοι κ συνεχεια μας ριχνουν!!
τελος ξερω οτι ο καθενας στα φορουμ λεει την αποψη του..εμενα αυτη ειναι κ ας ειμαι λαθος κατα την γνωμη σας....κ δν τα ειπα ολα αυτα γτ ο καθηγητης μου μου εβαλε 11 γιατι ουτε μ ενδιεφερε ο βαθμος του απολυτηριου!!
thanx marakigreece για την υποστηριξη...προφανως καταλαβες τι εννοουσα!!:)
Που το ξέρεςι πως είναι δύσκολα;Έχεις κάνει ποτέ;Και ούτε που ξέρεις που χρησιμεύουν,γιατί δεν χρειάζονται μόνο για το μαθηματικό διδάσκονται σε πολλές σχολές.Θα σε παρακαλούσα λοιπόν να μην μιλάς για πράγματα που δεν ξέρεις γιατί εκτείθεσαι και μαζί σου εκθέτεις και την κατεύθυνσή ουη οποία δεν φταίει σε τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
ΟΟ gosh..Guys ηρεμήστε!Όλα θέμα προτιμήσεων είναι.Και τα αρχαία δεν χρειάζονται άμεσα στη ζωή αλλά ούτε και τα πολύ βαριά μαθηματικά χρειάζονται άμεσα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mourkos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.
ΟΟ gosh..Guys ηρεμήστε!Όλα θέμα προτιμήσεων είναι.Και τα αρχαία δεν χρειάζονται άμεσα στη ζωή αλλά ούτε και τα πολύ βαριά μαθηματικά χρειάζονται άμεσα:)
πολύ βαριά μαθηματικά στο λύκειο; να γελάσω τώρα ή να κλάψω με την κατάντια μερικών ατόμων εδώ μέσα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Προφανώς δεν λέμε κάτι κατά της θεωρητικής αλλά όταν λέγονται αυτά τότε πρέπει να μπουν τα πράγματα στη θέση τους.Δεν μπορεί ο καθένας να πετάει ένα σωρό ανακρίβειες.Η όλη συζήτηση είναι εκτός θέματος φυσικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-wj

Νεοφερμένος

Ο John-wj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ειναι δυνατον να εισαι Ελληνας κ να μην ξερεις αρχαια ελληνικα?!?!ή να μην ξερεις ιστορια?!?!κ η λογοτεχνια "μιλαει" στην ψυχη σου!!!τα μαθηματικα ειναι πραγματικα ΑΧΡΗΣΤΑ!!!η φυσικη κ η χημεια χρησιμευουν στη ζωη αυτο δν σημαινει οτι πρεπει να ξερουμε πυρηνικη φυσικη ή καθε τύπο με ανθρακες...:P..εμενα ο μαθηματικος μου ειπε οτι οι παραγωγοι ειναι το πιο σημαντικο για τη ζωη μου!!ΕΛΕΟΣ?!?!εχουν τρελαθει..εχουν κομπλεξ κατωτεροτητας αυτοι οι ανθρωποι!!!Λυνουν 100 ιδιες ασκησεις τα παιδια για να συνηθισουν κ παλι δν γραφουν καλα!!!!!αρα απο εκει φαινεται ποσο εξυπνοι ειναι αυτοι που τους διδασκουν......!!!ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!Κ ειμαστε οι καλυτεροι κ οι πιο μορφωμενοι τελικα!!!!:no1::)

Πες μου ότι είσαι troll. Σε παρακαλώ.
Πραγματικά, είναι δυνατόν να είσαι ΑΝΘΡΩΠΟΣ, και να λες ότι τα μαθηματικά είναι άχρηστα; Με το να πας να μάθεις 2 τόνους αρλούμπες παπαγαλία τι θα καταλάβεις, αν δεν έχεις εξασκηθεί να σκέφτεσαι λογικά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
πολύ βαριά μαθηματικά στο λύκειο; να γελάσω τώρα ή να κλάψω με την κατάντια μερικών ατόμων εδώ μέσα;

Kαι κωλοτούμπες να κάνεις δεν με νοιάζει:PAλλά για τους θεωρητικούς αυτά είναι τα βαριά τι να κάνουμε;:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
ειναι δυνατον να εισαι Ελληνας κ να μην ξερεις αρχαια ελληνικα?!?!ή να μην ξερεις ιστορια?!?!κ η λογοτεχνια "μιλαει" στην ψυχη σου!!!τα μαθηματικα ειναι πραγματικα ΑΧΡΗΣΤΑ!!!η φυσικη κ η χημεια χρησιμευουν στη ζωη αυτο δν σημαινει οτι πρεπει να ξερουμε πυρηνικη φυσικη ή καθε τύπο με ανθρακες...:P..εμενα ο μαθηματικος μου ειπε οτι οι παραγωγοι ειναι το πιο σημαντικο για τη ζωη μου!!ΕΛΕΟΣ?!?!εχουν τρελαθει..εχουν κομπλεξ κατωτεροτητας αυτοι οι ανθρωποι!!!Λυνουν 100 ιδιες ασκησεις τα παιδια για να συνηθισουν κ παλι δν γραφουν καλα!!!!!αρα απο εκει φαινεται ποσο εξυπνοι ειναι αυτοι που τους διδασκουν......!!!ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!Κ ειμαστε οι καλυτεροι κ οι πιο μορφωμενοι τελικα!!!!:no1::)


Είσαι εντελως λαθος να λες οτι τα μαθηματικα ειναι αχρηστα...Κ ο υπολογιστης ακόμα που γραφεις στα μαθηματικα κατα καποιο τροπο βασιζονται...Ολα ειναι χρησιμα...και τα αρχαια και τα μαθηματικα και η ιστορια και η φυσικη...Το συστημα ομως μας εχει κανει να τα μισουμε...Επισης αυτο που λες για τις ασκησεις παλι βλακεια...τα μαθηματικα θελουν μυαλο...Και στο κατω κατω δες τους αριστουχουν στη θετικη φετος και τους αριστουχους στη θεωρητικη...τα νουμερα μιλανε απο μονα τους...Κ ενταξει τα θεματα δεν ηταν κ γελοια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-wj

Νεοφερμένος

Ο John-wj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Μη μιλάτε για αριστούχους. Ούτε για εξυπνάδα ή για "μόρφωση" των μεν και των δε. Είναι ψιλοβλακώδες νομίζω να σκέφτεστε το πόσο χρήσιμο είναι κάτι με βάση το αν το "διαλέγουν" άλλοι που έχουν "πετύχει". Σκεφτείτε πάντως απλά ότι τα πάντα είναι βασισμένα στα μαθηματικά και ΕΙΝΑΙ μαθηματικά. Αν δεν μπορείτε αλλά θέλετε να το κατανοήσετε, ψάξτε το και θα εκπλαγείτε. Αν δε θέλετε όμως, θα έλεγα να μην εκφέρετε καν γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Kαι από την άλλη δεν υπήρχε η γλώσσα θα μουγκρίζαμε:P

Aυτά από έναν θετικό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Kαι από την άλλη δεν υπήρχε η γλώσσα θα μουγκρίζαμε:P

Aυτά από έναν θετικό
Μα ποιός είπε πως δεν χρειάζεται ή γλώσσα;Αλλά δεν μπορεί ένα κοριτσάκι να ισοπεδώνει μια ολόκληρη επιστήμη που έχει βοηθήσει όσο λίγες στην πρόοδο της ανθρωπότητας επειδή δεν της αρέσει.Το έχεις δει αυτό το ποστ;Γι αυτό μιλμε τόση ώρα,κανείς δεν είπε τίποτα ενεντίον της θεωρητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-wj

Νεοφερμένος

Ο John-wj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και η γλώσσα σε μαθηματικά είναι βασισμένη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μα ποιός είπε πως δεν χρειάζεται ή γλώσσα;Αλλά δεν μπορεί ένα κοριτσάκι να ισωπεδώνει μια ολόκληρη επιστήμη που έχει βοηθήσει όσο λίγες στην πρόοδο της ανθρωπότητας επειδή δεν της αρέσει.Το έχεις δει αυτό το ποστ;Γι αυτό μιλμε τόση ώρα,κανείς δεν είπε τίποτα ενεντίον της τεχνολογικής.

Αυτό λέω και εγώ:PAπλά ο από πάνω μου είπε ότι τα μαθηματικά είναι τα πάντα..Νταξει συμφωνώ αλλά όλες οι επιστήμες βοηθάνε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

John-wj

Νεοφερμένος

Ο John-wj αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Δεν κατάλαβες τι ακριβώς εννοώ. Παρακολούθησε για λίγο ότιδήποτε, ακόμη και τους κανόνες μιας γλώσσας, ή το πως αναπνέεις και σκέφτεσαι, ή δεν ξέρω κι εγώ τι. Δεν είναι βασισμένο στα μαθηματικά; Και λέγοντας μαθηματικά, δεν εννοώ απαραίτητα τα θεωρηματάκια που μαθαίνουμε στο σχολείο κτλ, αλλά τη μαθηματική σκέψη, τη φιλοσοφία και τη λογική. Βεβαίως, όλες οι επιστήμες βοηθάνε, και κάποιες φορές με φανταστικά αποτελέσματα, αν το καλοσκεφτείς όμως, η βάση όλων είναι τα μαθηματικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To ίδιο λέμε:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
ειναι δυνατον να εισαι Ελληνας κ να μην ξερεις αρχαια ελληνικα?!?!ή να μην ξερεις ιστορια?!?!κ η λογοτεχνια "μιλαει" στην ψυχη σου!!!τα μαθηματικα ειναι πραγματικα ΑΧΡΗΣΤΑ!!!η φυσικη κ η χημεια χρησιμευουν στη ζωη αυτο δν σημαινει οτι πρεπει να ξερουμε πυρηνικη φυσικη ή καθε τύπο με ανθρακες...:P..εμενα ο μαθηματικος μου ειπε οτι οι παραγωγοι ειναι το πιο σημαντικο για τη ζωη μου!!ΕΛΕΟΣ?!?!
Είναι δυνατόν οι απόγονοι του Ευκλείδη και του Θαλή να μην ξέρουν ούτε την Προπαίδεια;
Ο λόγος για τον οποίον διδασκόμαστε μαθηματικά είναι για να εξασκείται το μυαλό. Κανένας δε σου είπε ότι θα σου χρειαστεί ποτέ στην καθημερινή σου ζωή το Πυθαγόρειο Θεώρημα.
Επίσης πιστεύω ότι ο μαθηματικός σου εννοούσε τη μαθητική ζωή και όχι την καθημερινή.
Τέλος όπως πρέπει να ερμηνεύω τα κείμενα άλλων, πρέπει να ξέρω από πού προήλθα και από τι αποτελείται ο κόσμος μου. (Σημ.: Αυτά τα έψαχναν πρώτοι οι πρωτόγονοι).

εχουν τρελαθει..εχουν κομπλεξ κατωτεροτητας αυτοι οι ανθρωποι!!!Λυνουν 100 ιδιες ασκησεις τα παιδια για να συνηθισουν κ παλι δν γραφουν καλα!!!!!αρα απο εκει φαινεται ποσο εξυπνοι ειναι αυτοι που τους διδασκουν......!!!ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ!!!Κ ειμαστε οι καλυτεροι κ οι πιο μορφωμενοι τελικα!!!!:no1::)
Πρώτον, πολλοί φιλόλογοι μου έχουν κόμπλεξ ανωτερότητας (όχι κατωτερότητας) και θεωρούν τα κείμενα σημαντικότατα.
Δεύτερον, για δείξε μου επιστημονική έρευνα που να αποδεικνύει ότι οι καθηγητές Θεωρητικών Μαθημάτων είναι πιο έξυπνοι από αυτούς των Θετικών. Γιατί κι εγώ με την ίδια λογική (τη δική σου) λέω ότι οι Θεωρητικοί κάθονται και μαθαίνουν απ' έξω, τη στιγμή που οι Θετικοί εξασκούν το μυαλό τους.
Τρίτον, ποτέ μου δεν έχω λύσει 100 ίδιες ασκήσεις.
Τέταρτον μιας και είσαι της Θεωρητικής, ο Σωκράτης πριν από κάτι χρονάκια είχε πει: "Ένα μόνο πράγμα γνωρίζω, ότι τίποτα δεν γνωρίζω”.

Υ.Γ.: Από την Ελληνιστική κοινή έβαζαν τόνους και έγραφαν τις λέξεις ολόκληρες. Ας μην αλλάζουμε τη γλώσσα μας έτσι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Α και κάτι ακόνα νιόβη..Αν πιστεύεις ότι "μορφώθηκες" από την κατεύθυνση πες το μου για να πέσω από τον 5ο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johngreek_mad

Δραστήριο μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 795 μηνύματα.
Παιδια το θεμα παιρνει οτι να ναι διαστασεις... η κοπελα ειπε κατι, για το οποιο ουτε κι εμεις οι θεωρητικοι δε συμφωνουμε... μηπως παιρνει η μπαλα και εμας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Οδυσσέας

Διάσημο μέλος

Ο Οδυσσέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3,499 μηνύματα.
Διευκρινήσαμε πως όχι.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

milanezos92

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο milanezos92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Α και κάτι ακόνα νιόβη..Αν πιστεύεις ότι "μορφώθηκες" από την κατεύθυνση πες το μου για να πέσω από τον 5ο:P
πεστω και σε μενα να πεσω απο τον δεκατο
-----------------------------------------
Παιδια το θεμα παιρνει οτι να ναι διαστασεις... η κοπελα ειπε κατι, για το οποιο ουτε κι εμεις οι θεωρητικοι δε συμφωνουμε... μηπως παιρνει η μπαλα και εμας;
γιαυτο προσεχουμε στις γενικευσεις μας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top