Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • ΗΜΜΥ

  • Πληροφορική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

kosmas13green

Νεοφερμένος

Ο Κοσμάς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 43 μηνύματα.
Αυτό έλειπε να μην ξέρω πως δουλεύει αυτό το εργαλείο που λέγεται Google. :)

Ρώτησες για μαθήματα και να σου δώσουμε site που μπορείς να τα βρεις. Σου έδειξα πόσο εύκολο είναι.
Μπορούσες απλά να δώσεις το URL χωρίς να κάνεις όλο αυτό... Ντάξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billiout

Νεοφερμένος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Βρισκομαι σε δηλημα guys (το ξερω ειναι καπως νωρις αλλα ετσι το σκεφτομαι καποιες μερες τωρα)... ποια σχολη να διαλεξω? ΗΜΜΥ ή Πληροφορικης (ΑΠΘ και τα δυο... δυστηχως για προσωπικους λογους δεν μπορω αλλη πολη :\ ). Απο παντα αγαπουσα την πληροφορικη(ειδικα τον προγραμματισμο - ασχολουμαι καποια χρονια) και την παω την σχολη με χιλια που λενε και αυτην εχω διαλεξει σαν πρωτη μεσα μου αλλα δεν ξερω... αμα και στην ΗΜΜΥ μαθω οτι μαθω και στην Πληροφορικης συν και κατι(πολλα δηλαδη anyway) παραπανω τοτε δεν με συμφερει αυτη η σχολη? Λογικα δεν θα εχω καλυτερες επαγγελματικες διεξοδους? Ποιο πολυ σαν ενημερωση για το τι ακριβως δεν θα μπορω να κανω στην ΗΜΜΥ που θα το κανω στην Πληροφορικης θα ηθελα να μαθω. Thanks guys. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Βρισκομαι σε δηλημα guys (το ξερω ειναι καπως νωρις αλλα ετσι το σκεφτομαι καποιες μερες τωρα)... ποια σχολη να διαλεξω? ΗΜΜΥ ή Πληροφορικης (ΑΠΘ και τα δυο... δυστηχως για προσωπικους λογους δεν μπορω αλλη πολη :\ ). Απο παντα αγαπουσα την πληροφορικη(ειδικα τον προγραμματισμο - ασχολουμαι καποια χρονια) και την παω την σχολη με χιλια που λενε και αυτην εχω διαλεξει σαν πρωτη μεσα μου αλλα δεν ξερω... αμα και στην ΗΜΜΥ μαθω οτι μαθω και στην Πληροφορικης συν και κατι(πολλα δηλαδη anyway) παραπανω τοτε δεν με συμφερει αυτη η σχολη? Λογικα δεν θα εχω καλυτερες επαγγελματικες διεξοδους? Ποιο πολυ σαν ενημερωση για το τι ακριβως δεν θα μπορω να κανω στην ΗΜΜΥ που θα το κανω στην Πληροφορικης θα ηθελα να μαθω. Thanks guys. :)
Στο ΗΜΜΥ ίσως κάνεις κάποια πράγματα που δε θα σου αρεσουν παρόλα αυτά θα εχεις σιγουρα πιο πολλές διεξοδους αφού θα έχεις όσα δικαιιωματα έχει ο πληροφορικός αλλά και κάποια παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Liakouras

Δραστήριο μέλος

Ο Liakouras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 410 μηνύματα.
Είναι γνωστό πως οι ΗΜΜΥ προσφέρουν περισσότερες επαγγελματικές διεξόδους απο τα τμήματα πληροφορικής, αλλά κι δυστηχώς θεωρούντε ας πούμε κοινωνικά ποιο elegant(βλακείες που δυστηχώς ισχύουν).

Η σκέψη που σε ωθεί προς τα εκεί φαντάζομαι είναι γτ να μην έχω τις περισσότερες επιλογές...;

Σωστή σκέψη για κάποιον που δν είναι σίγουρος γι' αυτό που θέλει να κάνει. Αν εσύ είσαι σίγουρος πως θες να ασχοληθείς επαγγελματικά με πχ. τον προγραμματισμό νομίζω πως κ οι δύο σχολές θα σου προσφέρουν ακριβώς τα ίδια. Απλά ένα τμήμα πληροφορικής είναι στα 4έτη κι πιθανόν να γνωρίσεις περισσότερα άτομα που έχουν την ίδια τρέλα με εσένα. Επίσης χωρίς να είμαι σιγουρος στην πληροφορική θα εμβαθύνεις λίγο περισσότερο(δν ξέρω τι παίζει με τις αντίστοιχες κατευθύνσης των ημμυ οπότε μην το δένεις αυτό) κι τον +1 χρόνο του πολυτεχνείου μπορείς να τον επενδύσεις σε κάποιο μεταπτυχιακό.

Αυτά απο ένα φοιτητή πληροφορικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Για να μην ανοίξω νέο θέμα γράφω εδω.γεια σας παιδιά είμαι γ λυκείου κ μου αρέσουν οι υπολογιστές.ξερω λίγα πράγματα απο cracking και θα με ενδιέφερε να αναπτυξω τις γνώσεις μου και να μάθω και πράγματα απο τ hacking αλλα και να ασχοληθώ με ελεύθερο λογισμικό.δηλαδη δεν με ενδιαφέρει το πτυχίο καθωσ δεν το δω επαγγελματικα αλλα τα ερεθίσματα που θα δεχθώ ωστε να ψαχτω περισσότερο αλλα και οι γνώσεις που θα πάρω απο τη σχολη..πιστεύετε ότι θα πάρω περισσότερα σε μια σχολη ημμυ απο μια πληροφορικης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mitsolas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mitsolas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 159 μηνύματα.
Για να μην ανοίξω νέο θέμα γράφω εδω.γεια σας παιδιά είμαι γ λυκείου κ μου αρέσουν οι υπολογιστές.ξερω λίγα πράγματα απο cracking και θα με ενδιέφερε να αναπτυξω τις γνώσεις μου και να μάθω και πράγματα απο τ hacking αλλα και να ασχοληθώ με ελεύθερο λογισμικό.δηλαδη δεν με ενδιαφέρει το πτυχίο καθωσ δεν το δω επαγγελματικα αλλα τα ερεθίσματα που θα δεχθώ ωστε να ψαχτω περισσότερο αλλα και οι γνώσεις που θα πάρω απο τη σχολη..πιστεύετε ότι θα πάρω περισσότερα σε μια σχολη ημμυ απο μια πληροφορικης;

αν σε ενδιαφερει καθαρα η πληροφορικη τοτε καλυτερη επιλογη ειναι οι αντιστοιχες σχολες που υπαρχουν σε ολη την ελλαδα... στους ημμυ θα κανεις λιγο απολα μεχρι τις ροες(6ο εξαμηνο και μετα)και ενδεχομενως να αντιμετωπισεις πολλα δυσκολα μαθηματα που ειναι εκτος των ενδιαφεροντων σου.....π.χ. στο ΕΜΠ ειναι 6 μαθηματα σχετικα με πληροφορικη απτα 35 του κορμου:worry:
επισης οι ημμυ ειναι 5 χρονια(λεμε τωρα) ενω τα τμηματα πληροφορικης ειναι 4 αρα θα μπορεσεις να ψαχτεις πιο γρηγορα και για μεταπτυχιακο
μπορεις να συγκρινεις παντως και τα προγραμματα σπουδων για να δεις και τι σου ταιριζει περισσοτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πληροφορικάριος

Δραστήριο μέλος

Ο Πληροφορικάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 623 μηνύματα.
Για να μην ανοίξω νέο θέμα γράφω εδω.γεια σας παιδιά είμαι γ λυκείου κ μου αρέσουν οι υπολογιστές.ξερω λίγα πράγματα απο cracking και θα με ενδιέφερε να αναπτυξω τις γνώσεις μου και να μάθω και πράγματα απο τ hacking αλλα και να ασχοληθώ με ελεύθερο λογισμικό.δηλαδη δεν με ενδιαφέρει το πτυχίο καθωσ δεν το δω επαγγελματικα αλλα τα ερεθίσματα που θα δεχθώ ωστε να ψαχτω περισσότερο αλλα και οι γνώσεις που θα πάρω απο τη σχολη..πιστεύετε ότι θα πάρω περισσότερα σε μια σχολη ημμυ απο μια πληροφορικης;

Ξανασκέψου τι θες να κάνεις.

Το σίγουρο είναι πως κανένα Πανεπιστήμιο,ΤΕΙ ,Πολυτεχνείο δεν θα σε κάνει hacker.

Εαν απλός θες να γίνεις "hacker " σου προτείνω να μην πας σε αυτές τις σχολές γιατι το πιθανότερο είναι να το μετανιώσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Ξανασκέψου τι θες να κάνεις.

Το σίγουρο είναι πως κανένα Πανεπιστήμιο,ΤΕΙ ,Πολυτεχνείο δεν θα σε κάνει hacker.

Εαν απλός θες να γίνεις "hacker " σου προτείνω να μην πας σε αυτές τις σχολές γιατι το πιθανότερο είναι να το μετανιώσεις.

Τι εννοείς;εννοω γιατι να το μετανιωσω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Οι σχολες Πληροφορικης δεν ειναι για να μαθεις hacking. Το hacking ειναι μια προσωπικη δεξιοτητα την οποια αναπτυσεις μονος σου, δεν ειναι κατι που μαθενεται. Σε σχολη Πληροφορικης θα πας για αλλου ειδους γνωσεις που ενδεχωμενος απλα να σε βοηθησουν να αναπτυξεις αυτου του ειδους τις δεξιοτητες, οχι ομως επειδη θα σου μαθουν κατι σχετικο με hacking αλλα κυριως επειδη ο τροπος σκεψης σου αλλαζει. Και οντως οπως αναφερε και παραπανω ο Πληροφορικαριος υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το μετανιωσεις. Διοτι μαλλον δεν εχεις καταλαβει ακριβως πως ειναι ορισμενη η επιστημη της Πληροφορικης. Καλο θα ηταν να ψαξεις οδηγους σπουδων και γενικοτερα googlaρε και δες τομεις με τους οποιους ασχολειται η Πληροφορικη (π.χ Machine Learning, BioInformatics κ.τ.λ).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

123τινκ

Νεοφερμένος

Ο 123τινκ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Οι σχολες Πληροφορικης δεν ειναι για να μαθεις hacking. Το hacking ειναι μια προσωπικη δεξιοτητα την οποια αναπτυσεις μονος σου, δεν ειναι κατι που μαθενεται. Σε σχολη Πληροφορικης θα πας για αλλου ειδους γνωσεις που ενδεχωμενος απλα να σε βοηθησουν να αναπτυξεις αυτου του ειδους τις δεξιοτητες, οχι ομως επειδη θα σου μαθουν κατι σχετικο με hacking αλλα κυριως επειδη ο τροπος σκεψης σου αλλαζει. Και οντως οπως αναφερε και παραπανω ο Πληροφορικαριος υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να το μετανιωσεις. Διοτι μαλλον δεν εχεις καταλαβει ακριβως πως ειναι ορισμενη η επιστημη της Πληροφορικης. Καλο θα ηταν να ψαξεις οδηγους σπουδων και γενικοτερα googlaρε και δες τομεις με τους οποιους ασχολειται η Πληροφορικη (π.χ Machine Learning, BioInformatics κ.τ.λ).

Μα αυτο είπα..ότι μέσω της γνώσης που θα μου προσφέρει η σχολη θα βοηθήθω σε αυτο που θέλω να κάνω..Οπότε γιατι να το μετανιωσω δεν έχω καταλάβει ακομα..ποτε δεν είπα ότι θα μου μάθουν hacking αλλα σίγουρα οι δυο αυτές σχολες θα με βοηθήσουν καλυτερα απο μια σχολη άκυρη με υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LocoChris94

Νεοφερμένος

Ο LocoChris94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω αν η φοίτηση στο τμήμα ΗΜΜΥ Ξάνθης με κατευθυνση τους υπολογιστες είναι προτιμότερη απο την φοίτηση στην Πληροφορική Θεσ/νίκης . Εμένα με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό , οπότε ποία απο τις δυο σχολές μου προτείνετε ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,092 μηνύματα.
Θα ήθελα να μάθω αν η φοίτηση στο τμήμα ΗΜΜΥ Ξάνθης με κατευθυνση τους υπολογιστες είναι προτιμότερη απο την φοίτηση στην Πληροφορική Θεσ/νίκης . Εμένα με ενδιαφέρει να ασχοληθώ με τον προγραμματισμό , οπότε ποία απο τις δυο σχολές μου προτείνετε ?
θεωρητικά η σχολή της Θεσσαλονίκης αλλά εγώ με κλειστά τα μάτια θα διάλεγα ημμυ ξάνθης διότι:
1) Μπορείς να ασχοληθείς με το προγραμματισμό που θέλεις (πιστεύω ότι ο προγραμματισμός είναι προσωπικό θέμα και από ένα σημείο και μετά δε μαθαίνεται)
2) Σου δίνει την δυνατότητα να κοιτάς και αλλους τομείς (ενέργεια, τηλεπικοινωνίες)
3) Δυναμη υπογραφής μηχανικού και ΤΕΕ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tasarasx6

Νεοφερμένος

Ο tasarasx6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Παιδιά μιας και τελείωσα και εγώ τις εξετάσεις άρχισα να σκέφτομαι για την σχολή που θα επιλέξω... Με έναν πρόχειρο υπολογισμό υπολογίζω τα μόρια μου κοντα στα 17.700... Είμαι ανάμεσα στους ΗΜΜΥ και την πληροφορική... Το πρόβλημα μου είναι οτι δεν έχω καμία ιδέα για την ηλεκτρολογία και οτι εχώ ακούσει οτι οι ΗΜΜΥ είναι πολύ δύσκολη σχολή(αυτό με προβληματίζει πάρα πολυ:worry::worry::worry:)... Σίγουρα θα παρακολουθώ μαθήματα και θα διαβάζω σε καθημερινή βαση αλλά θέλω να υπάρχουν όρια και να έχω ελεύθερο χρονο... Στην ζωή μου θέλω να ασχοληθώ κυρίως με τον προγραμματισμό... Το πτυχίο των ΗΜΜΥ είναι σαφώς ανώτερο από αυτό της πληροφορικής σαν τίτλος και ίσως δίνει περισσότερες ευκαιρείες για απασχόληση... Για πληροφορική σκέφτομαι το τμήμα πληροφορικής ΑΠΘ ενώ για τους ΗΜΜΥ ή Βόλο ή Ξάνθη(λογικά ΑΠΘ σεν το πιάνω:()... Τι μου προτείνεται:confused::confused::confused:;;; Τα τμήματα που αναφέρω είναι καλά (εγκαταστάσεις, καθηγητές);;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Black_Butterfly

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,327 μηνύματα.
well, για αρχη :
Το πτυχίο των ΗΜΜΥ είναι σαφώς ανώτερο από αυτό της πληροφορικής
this is crap.
Θα καταλάβετε ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ότι αυτη η συγκριση είναι ανουσια; Ή ότι είναι διαφορετικό το ένα από το άλλο;
Άκου εκεί είναι ανώτερο, λες και όσοι είναι στην Πληροφορική δεν έχουν στον ήλιο μοίρα, επειδή δε μας πήραν στα τιτανομέγιστα ΗΜΜΥ. :P

Προγραμματισμό μπορείς να διαβάσεις και μόνος σου. Δεν είναι κάτι δύσκολο! :P

Αν θες να ασχοληθείς με το software και ίσως - λιγότερο - με το hardware θα πας Πληροφορική.
Αν θες να ασχοληθείς μεν με τον Υπολογιστή --ως μηχανικός φαντάζομαι πιο πολύ με το hardware? Ας διαφωτισουν οι ΗΜΜΥ του φορουμ εδώ-- αλλά θες να δεις και άλλα πράγματα σε σχέση με ενέργειες, ηλεκτρολογικα και γενικά ότι προσφέρεται ανάλογα το τμήμα, πας ΗΜΜΥ. Αν σε ενδιαφέρει μόνο ο υπολογιστής και πας ΗΜΜΥ φαντάζομαι ότι θα κάνεις πολλά άσχετα μαθήματα που δε θα σε ενδιαφερουν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
Θα σου προτεινα το ΗΜΜΥ καθως εχεις ενα μεγαλυτερο ευρος επιλογων , και εαν μετανιωσεις την καθαρη πληροφορικη μπορεις να μεταστρεψεις (0°-180°] μοιρες την πορεια σου!

Επιπροσθετα το πτυχιο απο ημμυ σου προσφερει μεγαλυτερο κυρος και κοινωνικη αναγνωριση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vikam18

Δραστήριο μέλος

Ο vikam18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 784 μηνύματα.
αυτα περι κυρους κ μαλακιες ισχυουν μονο στην ελλαδα που ειμαστε καραβλαχοι..εξω δεν παιζουν αυτα ..πληροφορικη κ τηλεπικοινωνιων εκπα εννοειται ..ο καθενας στ αντικειμενο του ..οι ημμυτες ειναι μηχανικοι η/υ κ οι αλλοι προγραμματιστες επαγγελματιες..τι συγκρινειιιιις ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
Απλά σκέψου αυτό (μην παίρνεις σοβαρά αυτούς που λένε ότι τρολάρω) Όταν έκανες αυτή την ερώτηση πριν 10 χρόνια θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου αλλά τώρα διαφωνώ. Ο λόγος είναι ότι έχουν ανοιχτεί πάρα πολλές σχολές πληροφορικής. Ας πάρουμε Αθήνα ΗΜΜΥ, ΕΚΠΑ, ΟΠΑ, Πάντειος, ΤΕΙ Αθήνας (αυτά μόνο Αθήνα φαντάσου και άλλες πόλεις)

Αν θέλεις να ασχοληθείς με το προγραμματισμό ανταγωνίζεται απόφοιτους από κολλέγια και ιεκ που παράγουν πιο φτηνή εργασία.

Όσο αφορά την εκπαίδευση η ανάπτυξη εφαρμογών θα καταργηθεί με τον νέο νόμο από τις πανελλαδικές. Όπως καταλαβαίνεις ο δρόμος είναι πάρα πολύ δύσκολος και πρέπει να προσπαθήσεις πολύ. Σκέψου καλά και ψάξτο μόνο σου

Όσο αφορά το ΟΠΑ συμφωνώ με την λογική σου. Αλλά πιστεύω πως καλύτερα να βγάλεις πρώτα ένα οικονομικό καθαρό τμήμα και μετά με κατατακτήριες πας πληροφορικη ΟΠΑ και είσαι άρχοντας.


μια και το πετυχα το μηνυμα...

στην πληροφορικη ΟΠΑ εχουν στο συνολο λιγα μαθηματα ...ενω τα υποχρεωτικα τους οικονομικα ειναι μονο δυο..
στην πληροφορικη του ΠΑΜΑΚ τα μαθηματα καθαρης πληροφορικης ειναι περισσοτερα απο αυτα της πληροφορικης του ΟΠΑ ,οπως ιδιως φυσικα και αυτα των οικονομικων,το δε συνολο πολυ μεγαλυτερο..νομιζω η καλυτερη περιπτωση για καποιον που θελει να σπουδασει πληροφορικη κατα βαση,αλλα να αποκτησει και το απαραιτητο προπτυχιακο επιπεδο σε οικονομικα μαθηματα ειναι η πληροφορικη ΠΑΜΑΚ..εχει και διπλα επαγγελματικα και πολλες διεξοδους για μεταπτυχιακες ειδικευσεις.

τωρα επιστρεφοντας στο νημα
υπαρχει ενα προτυπο προγραμμα σπουδων για την πληροφορικη που αποτελειται απο περιπου 36 μαθηματα.Καμια ελληνικη σχολη πληροφορικης δεν καλυπτει και τα 36 μαθηματα με πληροτητα(αλλες δεν τα εχουν στα υποχρεωτικα,αλλες τα εχουν επιλογης αλλα και συγκεκριμενος ο επιλεγομενος αριθμος των μαθηματων επιλογης με αποτελεσμα να αλληλοαποκλειονται) ολες οι γνωστες ομως σχολες πληροφορικης (ΑΠΘ,ΠΑΜΑΚ,ΕΚΠΑ κ.λπ) ξεπερνουν σε πληροτητα τα προγραμματα σπουδων στον τομεα πληροφορικης των ΗΜΜΥ...αυτα δεν τα λεω κουτουρου υπαρχουν στατιστικες..μαλιστα αρκετα προγραμματα σπουδων σχολων πληροφορικης εχουν βελτιωθει κι αλλο τελευταια.Nα βλεπετε παντοτε τα νεοτερα προγραμματα σπουδων γιατι ανανεωνονται σε καποιες σχολες διαρκως.Αυτο που μπορει να ισχυε προπερσι,καθως και η αποψη που διαμορφωνε μπορει να μην ισχυει φετος.

προσωπικα θα επελεγα ΗΜΜΥ ΤΩΡΑ,οχι την εποχη την δικη μου που οι σχολες πληροφορικης ηταν στα φορτε τους και τις δηλωναν απαντες...επειδη η ΗΜΜΥ εχουν πιο ευρυ αντικειμενο,ασχολουνται λιγο με απ ολα και ας μην τα καλυπτουν ολατα αντικειμενα σε βαθος..περισσοτερα επαγγελματικα σημαινει αυτο..
ομως αν καποιος ειναι αρρωστος με την πληροφορικη,τοτε πασο..θα ναι βασανο η ΗΜΜΥ με τοσα διαφορετικης φυσης μαθηματα που δεν εστιαζουν μονο στην καθαρη πληροφορικη...καλο ειναι να σπουδαζει καποιος αυτο που του αρεσει,ετσι θα γινει και καλος..και πραγματι ενας καλος πληροφορικος ποτε δεν χανεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
εσύ αν δε βγάλεις την του ΠΑΜΑΚ καλύτερη των υπολοίπων και το ΗΜΜΥ καλύτερο των πληροφορικων δε θα ησυχάσεις ποτέ έτσι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
ποθεν προκυπτει αυτο?

εγω απλα λεω την γνωμη μου..εσυ την δικη σου...λεω τωρα θα δηλωνα ΗΜΜΥ(αν ενδιαφερομουν για τεχνολογια) και μαλιστα οχι των αλλων πολεων,δεν θα με ενδιαφεραν οι αλλες σχολες αλλα ιδιως του ΕΜΠ με τις ροες..
απο τις αλλες πληροφορικες οι περισσοτερες ειναι καλες σχολες..εχουν ενδιαφερον η καθεμια..και του ΠΑΜΑΚ φυσικα,αλλα και του ΑΠΘ,και του ΕΚΠΑ και γω δεν ξερω ποσες αλλες...μην βγαζεις βιαστικα συμπερασματα...

εξαλλου μπροστα στην φυσικη δεν πιανουν μία όλες αυτές οι σχολές8)
αλλα οκ η ατιμη θελει πολλες δεξιοτητες που δεν τις εχουν ολοι ή απλα δεν εχουν το σθενος να την πανε μεχρι τελος και σε ενα αριστο επιπεδο..οποτε βγαζουμε εναλλακτικες :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κομνηνός

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κομνηνός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,681 μηνύματα.
παντως ενταξει τωρα ξαναδιαβαζοντας το νημα,το να θελει καποιος να σπουδασει πληροφορικη και αντι να προτιμησει σχολη πληροφορικης να δηλωσει ΗΜΜΥ ακουγεται ακραιο:P
δηλαδη ειναι που ειναι λιγα τα σχετικα μαθηματα πληροφορικης στην ΗΜΜΥ συγκριτικα,εχεις και ενα σωρο απο τα αλλα.
Καλα τα επαγγελματικα ,αλλα τελικα εξω αυτο που μετραει ειναι οι γνωσεις που εχεις αποκτησει,ποσο καλος εισαι στο αντικειμενο σου,το εξειδικευμενο που επελεξες,πεντακοσια επαγγελματικα να χεις αχρηστα θα ναι αφου σε ενα αντικειμενο πρεπει να γινεις καλος
δεν λεω βεβαια πως δεν μπορεις να γινεις καλος πληροφορικος εστω και απο την ΗΜΜΥ,αλλα στην τελευταια θα παρεις λιγοτερα μαθηματα πληροφορικης και κυριως θα διδαχτεις πολλα μαθηματα ασχετα με αυτο που σου αρεσει,ισως μονο για το ΕΜΠ θα αξιζε μια τραβηγμενη τετοια κινηση,οχι για ΗΜΜΥ ΑΠΘ,ποσο μαλλον γι ατα περιφερειακα.Ομιλω κυνικα ;) και κυριως για παιδια που δεν ειναι σιγουρα τι θελουν,διοτι αν καποιος θελει πληροφορικη ,καταλαβαινει την κλιση/γουστο του,ε τοτε δεν το συζηταμε
το συγκριτικο προγραμμα σπουδων πληροφορικης το βαλαμε;
https://review.epe.org.gr/doc.php?q=5&d=al
αληθεια τι γινεται στις κεντρικες σχολες φετος με τις μεταγγραφες που εγινε το ελα να δεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top