Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • ΗΜΜΥ

  • Πληροφορική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οπότε μέχρι να πάρω το απαιτούμενο ύψος(Μέσα σε 2 χρόνια μετά τις Πανελλήνιες και με δεδομένο έναν βαθμό γύρω στα 19000 μόρια) τι μπορώ να κάνω?
Πως μπορώ να αξιοποίησω τον χρόνο μέχρι να δηλώσω ξανά για το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δε μπορείς να είσαι ταυτόχρονα σε 2 σχολές.
Χωρις να παιρνω ορκο αλλα ισως παιζει κατι ξχωριστο με στρατιωτικες κλπ,ειχα ακουσει μια περιπτωση με αστυνομία-Βιολογια (ωστε να γινει ειδικος της αστυνομιας)Βεβαια δεν ξρω αν τλειωσε πρωτα και πηγε Βιολογικο θα σε γελασω.Νομιζ παντως οτι ενω κανεις ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΟ σε μια σχολη μπορεις να φοιτας παραλληλα για δευτερο πτυχιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Οπότε μέχρι να πάρω το απαιτούμενο ύψος(Μέσα σε 2 χρόνια μετά τις Πανελλήνιες και με δεδομένο έναν βαθμό γύρω στα 19000 μόρια) τι μπορώ να κάνω?
Πως μπορώ να αξιοποίησω τον χρόνο μέχρι να δηλώσω ξανά για το 10%?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Οπότε μέχρι να πάρω το απαιτούμενο ύψος(Μέσα σε 2 χρόνια μετά τις Πανελλήνιες και με δεδομένο έναν βαθμό γύρω στα 19000 μόρια) τι μπορώ να κάνω?
Πως μπορώ να αξιοποίησω τον χρόνο μέχρι να δηλώσω ξανά για το 10%?
Πρωτο:καλύτερα μην κανεις double posting:)
Δευτερο:Δεδομενου οτι εχεις γραψει τοτε,ή δεδομενο ειναι οτι θα γραψεις γιατι μπερδυτηκα.
Τριτο:Λογικα εισαι 18 χρονών τώρα?Λιγο δύσκολο να βάλεις ύψος...Εισαι κατω απο το όριο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι sorry.

Δεδομένου ότι θα έχω γράψει και δεν θα έχω το απαιτούμενο ύψος.
Τώρα είμαι 17 χρονών και κάτι μήνες και είμαι 1.67(θα αρχίσω μονόζυγο μπας και πάρω κανέναν πόντο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Ναι sorry.

Δεδομένου ότι θα έχω γράψει και δεν θα έχω το απαιτούμενο ύψος.
Τώρα είμαι 17 χρονών και κάτι μήνες και είμαι 1.67(θα αρχίσω μονόζυγο μπας και πάρω κανέναν πόντο)
Το οριο ειναι 1,70?Αν γινεται να ανεβεις 3 ποντους σε ενα χρονο παντως θελει πολλή δουλεία,μεσα σ'αυτη και το μονοζυγο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Δηλαδή τι άλλη δουλειά μπορεί να γίνει εκτός από μονόζυγο?
Εγώ γιατρό που ρώτησα μου είπε ότι μόνο με το μπάσκετ έχει αποδειχθεί ότι ψηλώνεις αλλά θέλει από μικρός....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Χημείας Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Δηλαδή τι άλλη δουλειά μπορεί να γίνει εκτός από μονόζυγο?
Εγώ γιατρό που ρώτησα μου είπε ότι μόνο με το μπάσκετ έχει αποδειχθεί ότι ψηλώνεις αλλά θέλει από μικρός....
Μη γελάσεις,αλλα στο ποδοσφαιρο θα σου προτεινα να παιζεις τερματοφυλακας,κι οσο μεγαλύτερο το τέρμα,τοσο καλύτερα.Τρωε πολλές πρωτείνες,όχι γάλα απαραίτητα.Απο κει και περα η ασκηση γενικα βοηθα,και το volley θα μπορουσε να βοηθησει.Βεβαια ναι,η δουλεια γινεται κυριως σε μικροτερη ηλικια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γιατί να γελάσω? Όλες οι γνώμες ευπρόσδεκτες αρκεί να γίνει η δουλειά.
Ποδόσφαιρο παίζω(ή μάλλον έπαιζα και σε ομάδα κιόλας αλλά κομμένο φέτος).
Για το μονόζυγο διάβασα και σε άλλα forum ότι δίνει 2-3 πόντους καθώς "ανοίγει" την σπονδυλική στήλη(την "επιμηκύνει"). Διάβασα επίσης ότι σε αυτό βοηθάνε οι έλξεις με τα πόδια σταυρωτά και πίσω(έτσι ώστε να πιέζει στην "επιμήκυνση" της σπονδυλικής στήλης.

Anyway, εγώ θα ξεκινήσω και θα δούμε. Δεν έχω να χάσω και τίποτα......
Θα ψάξω και για άλλα topic σχετικά με το "θέμα" του μονόζυγου και βλέπουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Λοιπόν, πάμε πάλι: οι ΗΜΜΥ δεν είναι πληροφορικάριοι. Το 'χουμε πει 500 φορές.

Εάν σε ενδιαφέρουν οι Υπολογιστές, να πας Πληροφορική. ΟΧΙ ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
ok, το είχα ψιλοκαταλάβει από τα μαθήματα της σχολής.

Παρόλα αυτά, από ΗΜΜΥ βγαίνοντας τι δουλειά μπορώ να κάνω?(θέλω να τα ψάξω όλα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,808 μηνύματα.
Νομίζω ότι στην Ελλάδα, είναι γελοίο το όλο θέμα δουλειά...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ρωτάω σε θεωρητικό επίπεδο τι μπορώ να κάνω.(όπως είπε κάποιος πιο πάνω για την σχολή Πληροφορικής ότι μπορώ να δουλέψω σε ιδιωτική εταιρία ή να διοριστώ ως καθηγητης στο δημόσιο)
Σε πρακτικό.......:eek: Το ξέρουμε όλοι αυτό το θέμα.

Κανείς που να γνωρίζει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

PavloS

Νεοφερμένος

Ο παύλος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 74 μηνύματα.
κοιτα αυτο το site:www.epagelmata.aoed.gr με εχει βοηθησει πολυ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ρωτάω σε θεωρητικό επίπεδο τι μπορώ να κάνω.(όπως είπε κάποιος πιο πάνω για την σχολή Πληροφορικής ότι μπορώ να δουλέψω σε ιδιωτική εταιρία ή να διοριστώ ως καθηγητης στο δημόσιο)
Σε πρακτικό.......:eek: Το ξέρουμε όλοι αυτό το θέμα.

Αυτό που μπορώ να σου πω με σιγουριά είναι ότι ένας απόφοιτος ΗΜΜΥ μπορεί μεταξύ άλλων να κάνει και ότι δουλειές κάνει ένας απόφοιτος πληροφορικής. Ρίξε μια ματιά σε ένα παλιότερο μήνυμα μου :
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2343503#post2343503

Όσον αφορά τις δουλειές που σχετίζονται καθαρά με το αντικείμενο του ΗΜ και όχι του ΜΥ, δεν είμαι ο κατάλληλος να σε ενημερώσω. Ας μπει στον κόπο να σου απαντήσει κάποιος από ΗΜΜΥ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
γεια σας παιδιά του εστεκι!

Από πολύ μικρός ήθελε να ασχοληθώ με τους Ηλεκτρονικούς Υπολογιστές,αλλά εδώ και μερικούς μήνες κατέληξα ότι θέλω να ασχοληθώ με το hardware αφού ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ πιστεύω ότι ο προγραμματισμός είναι λίγο μονοτονος! Έχω καταλήξει σε αυτές τις δύο σχολές,από ότι ακούω και βλέπω, ώς τις καλύτερες για hardware στην ελλάδα!!Θέλω την άποψη σας!Ποιά από τις δύο να διαλέξω πρώτη στο μηχανογραφικό αφού με ενδιαφέρει ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ ΜΟΝΟ το hardware!!!Ποια από τις δύο έχει καλυτερους καθηγητές και σε ποια θα βγω πιο εύκολα στο εξωτερικό;

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ,
Δημήτρης!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Γεια σου Δημήτρη.

1. Προφανώς γνωρίζεις ότι σε καμία από τις 2 σχολές δε θα ασχοληθείς αποκλειστικά με hardware. Στους ΗΜ/ΜΥ θα ασχοληθείς (κυρίως) και με το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, ενώ στο ceid θα έχεις πολλά μαθήματα προγραμματισμού και θεωρητικής πληροφορικής.

2. Οι ΗΜ/ΜΥ σου δίνουν κάποιες παραπάνω επαγγελματικές προοπτικές.

Συνεπώς, μελέτησε καλά το πρόγραμμα σπουδών των 2 δύο σχολών και :

1. Αν βρίσκεις ενδιαφέρον το πρόγραμμα σπουδών των ΗΜ/ΜΥ και δεν αποκλείεις το ενδεχόμενο να ασχοληθείς επαγγελματικά και ως ηλεκτρολόγος μηχανικός, τότε δήλωσε ΗΜ/ΜΥ.

2. Αν δε σε ενδιαφέρει καθόλου το αντικείμενο του Ηλεκτρολόγου Μηχανικού, τότε δήλωσε ceid. Από τη στιγμή που θες να ασχοληθείς με Η/Υ, όσο πιο πολλές γνώσεις έχεις από όλους τους τομείς (software, hardware, θεωρητική πληροφορική, δίκτυα κλπ) τόσο το καλύτερο. Άλλωστε και το hardware χρειάζεται γνώσεις προγραμματισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shark.0wNz

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Jimakos R αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 175 μηνύματα.
ναι οκ ευχαριστώ!Ξερω ότι θα ασχοληθώ με προγραμματισμό απλά δεν θέλω αυτό να είναι το κύριο μέρος της ενασχόλησης μου! κάποιος να έχει φοιτήσει εκεί ή να ξέρει σε ποιά από τις δύο θα βγώ στο εξωτερικό ευκολότερα ;; πάντα μιλάμε για hardware!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

OHTO

Νεοφερμένος

Ο OHTO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
Σαν φοιτητής του τμήματος Μηχανικών Η/Υ έχω να σου πω ότι μόνο hardware δεν υπάρχει. Χρειάζεται να ξέρεις και software. Αφού θες να ασχοληθείς μόνο με υπολογιστές επέλεξε ceid γιατί θα σε εξειδικεύσουν σε αυτό και ανάλογα τις επιλογές σου στα μαθήματα θα έχεις αρκετές γνώσεις σε software και παραπάνω σε hardware. Απλά κοίτα το πρόγραμμα σπουδών των ηλεκτρολόγων και θα δεις ότι πάνω από τα μισά τους μαθήματα είναι εντελώς άσχετα με υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
ή να ξέρει σε ποιά από τις δύο θα βγώ στο εξωτερικό ευκολότερα ;;

Πιθανότατα σ' αυτό να μη βρεις κάποιον να σου δώσει μία τεκμηριωμένη απάντηση. Ο καθένας θα σου πει κάτι για να υπερασπίσει το τμήμα του. Κι από τις δύο σχολές μπορείς μετά να πας για μεταπτυχιακό στο εξωτερικό. Αυτό εξαρτάται περισσότερο από τη δική σου θέληση/όρεξη παρά από την σχολή που τέλειωσες.
Αν σε ενδιαφέρουν κι άλλες πόλεις εκτός από Πάτρα, ρίξε μια ματιά και στους ηλεκτρονικούς μηχανικούς στα Χανιά. Ίσως να σου ταιριάζει το τμήμα αυτό.
Ξέρω ότι δε δίνω μια σαφή απάντηση στα ερωτήματά σου. Άποψή μου είναι ότι για έναν μαθητή Γ' Λυκείου δεν αξίζει τόσο πολύ να ψάχνει μεταπτυχιακά/διδακτορικά/εξωτερικό κλπ. Το ζητούμενο είναι να βρεις τη σχολή με το πρόγραμμα σπουδών που σου ταιριάζει περισσότερο. Τα υπόλοιπα τα βρίσκεις στη συνέχεια. Κατά τη διάρκεια των σπουδών αλλάζουν συχνά και τα ενδιαφέροντα που έχεις και η όρεξη για το αν θα συνεχίσεις για κάτι παραπάνω μετά το πτυχίο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top