Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική

Σχολή Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών vs Πληροφορική
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 81)
  • ΗΜΜΥ

  • Πληροφορική

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Μα όταν πας να αναπτύξεις ένα ΠΣ πάντα συνεργάζεσαι με άτομα από άλλες ειδικότητες. Απλά εδώ μου φαίνεται πως μπαίνει διαχείριση όχι ενός Η/Υ αλλά κάποιας άλλης μηχανής της οποίας αγνοώ παντελώς τη λειτουργία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Μα όταν πας να αναπτύξεις ένα ΠΣ πάντα συνεργάζεσαι με άτομα από άλλες ειδικότητες. Απλά εδώ μου φαίνεται πως μπαίνει διαχείριση όχι ενός Η/Υ αλλά κάποιας άλλης μηχανής της οποίας αγνοώ παντελώς τη λειτουργία.
Η οποία αυτή διαχείριση γίνεται από Η/Υ. Αυτό ακριβώς εννοώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε ναι αλλά μιλάμε για Πληροφοριακό Σύστημα...Και το ERP είναι σύστημα διαχείρισης πόρων με υπολογιστές αλλά δε μπορει να το φτιάξει ο πληροφορικός μόνος του, θα γίνει σε συνεργασία με καποιους συμβούλους/συνεργάτες ειδικούς στο management. Σου φτιάχνω εγώ το σύστημα που χρειάζεσαι, αλλά τις προδιαγραφές τις καθορίζεις εσύ με βάση το δικό σου επιστημονικό πεδίο και ανάγκες. Ειναι αυτα τα όρια στις μηχανές, που τελειωνει η δουλειά του ενός και που αρχίζει του άλλου...Ο μηχανικός αεροσκαφών θα ζητήσει από αρμόδιο επαγγελματία να του φτιάξει το λογισμικό του σκάφους, και οι δύο εργάζονται πάνω σε δύο κομμάτια του ίδιου έργου, χωρίς όμως ο ένας να έχει ιδέα για τη δουλειά του άλλου. Ολόκληρος ο υπολογιστής ανήκει στο επιστημονικό πεδίο του πληροφορικού, αλλά σε ένα πληροφοριακό σύστημα οι ανάγκες καθορίζονται από άλλα επιστημονικά πεδία, δεν υπάρχει μόνο ο υπολογιστής. Φαντάζομαι πχ. στη δημιουργία του Google Earth δεν δούλεψαν μόνο πληροφορικοί, γιατί το συστημα αυτο μοιράζει μετεωρολογικά, συγκοινωνιακά, γεωλογικά, αρχιτεκτονικά και άλλα δεδομένα, την υλοποίηση με υπολογιστές κάνουν οι πληροφορικοί και οι μηχανικοί λογισμικού, όχι το σύνολο του έργου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kkantoutsis

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζεφύρι (Αττική). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Ε ναι αλλά μιλάμε για Πληροφοριακό Σύστημα...Και το ERP είναι σύστημα διαχείρισης πόρων με υπολογιστές αλλά δε μπορει να το φτιάξει ο πληροφορικός μόνος του, θα γίνει σε συνεργασία με καποιους συμβούλους/συνεργάτες ειδικούς στο management. Σου φτιάχνω εγώ το σύστημα που χρειάζεσαι, αλλά τις προδιαγραφές τις καθορίζεις εσύ με βάση το δικό σου επιστημονικό πεδίο και ανάγκες. Ειναι αυτα τα όρια στις μηχανές, που τελειωνει η δουλειά του ενός και που αρχίζει του άλλου...Ο μηχανικός αεροσκαφών θα ζητήσει από αρμόδιο επαγγελματία να του φτιάξει το λογισμικό του σκάφους, και οι δύο εργάζονται πάνω σε δύο κομμάτια του ίδιου έργου, χωρίς όμως ο ένας να έχει ιδέα για τη δουλειά του άλλου.
Κάποια πράγματα μέχρι ένα σημείο όμως μπορεί να τα κάνει ο καθένας μόνος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε σαφώς δεν διαφωνώ. Αλλά συνήθως οταν μιλάς για ένα ολοκληρωμένο σύστημα εννοείς συνεργασία πολλών ειδικών. Ένας πληροφορικός μονος του ούτε μπορεί να φτιάξει το Autocad, ούτε του είναι και χρήσιμο. Δεν είναι code monkey ο πληροφορικός, αλλά στα ολοκληρωμένα συστήματα δεν αρκεί ένας ειδικός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VouDou

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
Επιστολή του Προέδρου (15/06/10) της Ένωσης Πληροφορικών περί των masters των Πολυτεχνικών σχολών: https://www.emprosnet.gr/Opinions/letters/?EntityID=f480d035-74b7-491a-a5c1-307704139bc6
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πόσο δίκιο έχει... Αλλά καλά μας κάνουν αφού έχουμε αφήσει ένα ΤΕΕ να κάνει ό,τι θέλει με τα δικαιώματα μας και δεν έχουμε μια ένωση που να μας υποστηρίζει. Όταν εκείνοι κάνουν πράξεις και γράφουν το υπουργείο παιδείας εμείς θυμόμαστε να στείλουμε μετά από ένα χρόνο επιστολή σε εφημερίδα. :knife:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,001 μηνύματα.
Πόσο δίκιο έχει... Αλλά καλά μας κάνουν αφού έχουμε αφήσει ένα ΤΕΕ να κάνει ό,τι θέλει με τα δικαιώματα μας και δεν έχουμε μια ένωση που να μας υποστηρίζει. Όταν εκείνοι κάνουν πράξεις και γράφουν το υπουργείο παιδείας εμείς θυμόμαστε να στείλουμε μετά από ένα χρόνο επιστολή σε εφημερίδα. :knife:

σε λίγο το ΤΕΕ θα μας πάρει και...τα "εσώρουχα" δηλ., όλα τα εργασιακά δικαιώματα εμάς των άλλων μη τεχνολογικών εφαρμοσμένων επιστημών...

οι επαγγελματίες και πτυχιούχοι της πληροφορικής, των μαθηματικών, της φυσικής, της βιολογίας, της χημείας...και άλλων θετικών επιστημών έχουν συλλόγους στυλ μαθηματικής εταιρείας για ποιητικές βραδυές και εύπεπτες ημερίδες "επιστημονικών" και "παιδαγωγικών" θεμάτων...Έλεος. Αντί να μετασχηματιστούν σε συνδικαλιστικούς φορείς ή επιμελητήρια (όπως το επιμελητήριο των (εφαρμοσμένων) μαθηματικών στις ΗΠΑ) και να προασπίζονται νομικά τα δικαιώματα και άλλα θέματα (επαγγελματικά, ερευνητικά...κ.α) του κλάδου των θετικών επιστημών, «κρύβονται»...αδιαφορώντας για τα εργασιακά δικαιώματα και όχι μόνο των αποφοίτων του κλάδου τους... :/: Έλεος με την τόση αδιαφορία και νωχελικότητα...Εμείς των άλλων επιστημών είμαστε λιγότεροι επιστήμονες ή λιγότερο επαγγελματίες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Γιατί συγκρίνετε δυο διαφορετικές σχολές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Γιατί κλέβουν τα δικαιώματα των Πληροφορικών; :devil:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 20,001 μηνύματα.
Γιατί συγκρίνετε δυο διαφορετικές σχολές;

Γιατί η σχολή θετικών επιστημών (πέρα από την ΟΛΜΕ που αφορά γενικά, όσους ασχολούνται με την εκπαίδευση) στο καθαρό επιστημονικό της μέρος συνδικαλιστικά είναι ξεκρέμαστη. (εννοώ, ότι σαν επαγγελματίας μαθηματικός, φυσικός,...κτλ πέρα από τον συνηθισμένο χώρο της εκπαίδευσης)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Πρώτα πρώτα, για να ξεκαθαρίσουμε ορισμένα πράγματα. Ο τεχνικός κλάδος στην Ελλάδα αποτελείται από Μηχανικούς/Γεωπόνους/Δασολόγους. Αυτές οι κατηγορίες είναι υπέυθυνες για την εκπόνηση τεχνικών Μελετών. Όλα τα Τμήματα που υπάγονται σε αυτές τις κατηγορίες έχουν ορισμένα, πολύ συγκεκριμένα χαρακτηριστικά. Αυτά αφορούν τον αριθμό των ετών φοίτησης, το πρόγραμμα σπουδών, το αριθμό των μαθημάτων, των εργαστηρίων, τη Διπλωματική Εργασία, και πολλά άλλα. Για παράδειγμα τα Τμήματα Μηχανικών έχουν αριθμό μαθημάτων της τάξης των 65. Συνεπώς αυτά τα κριτήρια αρκούν, για να πούμε ότι ένας Μηχανικός μπορεί να καλύψει το αντικείμενο του σε Θεωρητικό, Τεχνολογικό και Εφαρμοσμένο Επίπεδο. Είναι επομένως πολύ σημαντικό, το δικαίωμα των τεχνικών Μελετών να μη φεύγει πέρα από τις ειδικότητες Μηχανικών. Για κάθε Κατηγορία Μελετών υπάρχει και η αντίστοιχη/ες ειδικότητα/ες Μηχανικού. Δεν τίθεται θέμα καπίλευσης δικαιωμάτων. Ο Μηχανικός μαθαίνει περισσότερα, και γι' αυτό διεκδικεί και έχει περισσότερα. Επομένως αν κάποιο Τμήμα θα θέλει να διακδικήσει περεταίρω δικαιώματα στις τεχνικές Μελέτες αυτό που θα πρέπει να κάνει θα είναι να γίνει ένα Τμήμα Μηχανικών, με τα στάνταρντ που θέτει το ΤΕΕ. Ειδάλλως καταρρέει ολόκληρος ο κλάδος των Μηχανικών, και οδηγούμαστε και σε κακής ποιότητας έργα. Επίσης από τη στιγμή που ο κλάδος των Μηχανικών στην Ελλάδα είναι Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης, δεν υπάρχει λόγος να υπάρχουν Τμήματα ΤΕΙ που υπόκεινται σε ειδικότητες Μηχανικών Πολυτεχνείων. Αντίστοιχα αυτά τα Τμήματα ΤΕΙ, θα πρέπει να υιοθετήσουν τα στάνταρντ που θέτει το ΤΕΕ και να γίνουν Πολυτεχνεία. Δεν υπάρχει λόγος ύπαρξης 5-ετών-advanced-Μηχανικών και 4-ετών-Μηχανικών-wanabees. Αναρωτήθηκε κανείς γιατί συμβαίνει αλήθεια αυτό? Αφού ο Μηχανικός ΠΕ, δεν προσεγγίζει το αντικείμενο μόνο σε Θεωρητικό επίπεδο, αλλά και σε Τεχνολογικό και σε Εφαρμοσμένο.

Τώρα για το θέμα των ΗΜΜΥ, ο τύπος τα παρουσιάζει με τρόπο τραγικό. Οι ΗΜΜΥ έχουν και Ροή υπολογιστών και σε πολλές περιπτώσεις οι απόφοιτοι ΗΜΜΥ είναι πολύ καλύτεροι και από απόφοιτους 4-ετούς Πανεπιστημιακής φοίτησης Πληροφορικής. Μπορεί να υστερούν στη θεωρητικη Πληροφορική, ωστόσο σε τεχνικά ζητήματα Υλικού και Λογισμικού έχουν πολύ μεγάλη δραστηριότητα. Τώρα για τους Ενεργειακούς είναι πολύ μεγάλο το θέμα και θέλει πολλή εκτενή συζήτηση.

Ο κ. "Πρόεδρος της Ένωσης Πληροφορικών Ελλάδος" είναι απόφοιτος του Τμήματος Πληροφορικής του ΕΑΠ το 2004, έπειτα από κατατακτήριες εξετάσεις από το ΤΜΗΜΑ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ - ΤΕΙ ΛΑΡΙΣΑΣ.

Και αυτός εκφέρει γνώμη για του ΗΜΜΥ. Έχουμε ξεφύγει μου φαίνεται.

@woochoogirl
Και κοπελιά από το Πληροφορικής του Οικονομικού Πανεπιστημίου, νομίζεις ότι ο ΗΜΜΥ του ΕΜΠ έχει πιο περιορισμένο πρόγραμμα σπουδών από το δικό σας, πάνω στους Η/Υ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Πόσες φορές έχουμε κάνει αυτή τη συζήτηση, κρίμα που από αύριο θα είμαι χωρίς νετ και δε θα μπορώ να τη συνεχίσω :(
Το πρόβλημα μου με το ΕΜΠ είναι ότι έχει μόνο μια κατεύθυνση για πληροφορική και παρόλα αυτά όλοι οι απόφοιτοι του (δηλαδή ο ενεργειάς που δεν έχει δει σχεδόν τίποτα από πληροφορική) υπογράφουν έργα πληροφορικής ενώ εγώ δε μπορώ. Πρόσεξε πληροφορική, όχι υπολογιστές. Δε μιλάω για hardware, αυτό φυσικά και το διδάσκει καλύτερα το ΗΜΜΥ και τα ΤΕΙ, αυτή είναι η δουλειά τους. Αλλά στο καθαρό κομμάτι της Πληροφορικής (ναι της θεωρίας, αυτή είναι η καρδιά της επιστήμης μας άλλωστε) υπερτερούν τα ΑΕΙ. Δεν ξέρω τι γίνεται στην ροή που έχουν για την Πληροφορική, αλλά όταν λες απόφοιτος ΗΜΜΥ και περιλαμβάνεις και όλες τις άσχετες ροές, δε μπορείς να λες πως είναι ανώτερος από απόφοιτο ΑΕΙ, που σπουδάζει αποκλειστικά αυτήν την επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prion

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο prion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Kαι πάλι δε βρίσκω λόγο να γίνει σύγκριση.Εγώ ξέρω πως πληροφορική πάνε όσοι θέλουν να ασχοληθούν με προγραμματισμό αλλά μερικοί τυφλώνονται από τα μόρια και δηλώνουν ΗΜΜΥ.Μετά οι ΗΜΜΥ έχουν και άλλους τομείς άχετους με την καθαρήπληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

InF3XioN

Νεοφερμένος

Ο InF3XioN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 77 μηνύματα.
Kαι πάλι δε βρίσκω λόγο να γίνει σύγκριση.Εγώ ξέρω πως πληροφορική πάνε όσοι θέλουν να ασχοληθούν με προγραμματισμό αλλά μερικοί τυφλώνονται από τα μόρια και δηλώνουν ΗΜΜΥ.Μετά οι ΗΜΜΥ έχουν και άλλους τομείς άχετους με την καθαρήπληροφορική.
Fail.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
H Πληροφορική είναι επιστήμη, με μπόλικη θεωρία και σύνδεση με μαθηματικά, ο προγραμματισμός είναι απλά εργαλείο, δε σπουδάζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Γειά σε όλους!!

Νέος εδώ αν και το ξέρω το forum αρκετό καιρό.

Λοιπόν, είμαι 1.67 και είμαι 3η Λυκείου φέτος. Θέλω να πάω για Στρατιωτικές αλλά το ύψος δεν το βλέπω να έρχεται.:redface:(για διάβασμα δεν αγχώνομαι, είμαι καλός μαθητής)

Οπότε, λέω να περάσω σε κάποια σχολή με Υπολογιστές(που μου αρέσουν κιόλας) και θα έχω 2 χρόνια με το 10% για Στρατιωτικές/Αστυνομία(Αξιωματικών πάντα)

Ο όρος είναι Θεσ/νίκη(όσοι είναι εκεί ξέρουν γιατί ;)) και από ότι είδα υπάρχουν 2 ενδιαφέρουσες σχολές εκεί.

1.) Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ
και
2.) Πληροφορικής ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

Θα ήθελα λοιπόν σχόλια στο 1ον) Τι "βγαίνεις" από τις 2 αυτές σχολές , 2ον) Ποιά είναι καλύτερη(αν μπορεί να γίνει αυτή η ερώτηση) και γενικά όλα τα σχόλια θα είναι ευπρόσδεκτα.

Ευχαριστώ.....

Κανείς?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Σε πρώτη φάση να διαβάσεις προσεκτικά το πρόγραμμα σπουδών του κάθε τμήματος για να δεις ποιο έχει μαθήματα που ταιριάζουν πιο πολύ στα ενδιαφέροντά σου.

Οι σχολές ηλεκτρολόγων μηχανικών είναι πολύ καλές σχολές αλλά, όπως πάρα πολλές φορές έχει ειπωθεί, ΔΕΝ έχουν ως κύριο αντικείμενο μελέτης τους υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loki8

Νεοφερμένος

Ο loki8 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Ναι, το έκανα ήδη αυτό(διάβασα το πρόγραμμα σπουδών)
Οπότε κλίνω περισσότερο στην σχολή Πληροφορικής ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.
Τι δουλειά μπορεί να κάνει κάποιος βγαίνοντας από αυτή τη σχολή?

Επίσης, έχω ακούσει πως με πτυχίο πληροφορικής μπορείς να έχεις κάποια ιδιαιτερη "δουλειά" αν μπεις μετέπειτα στην Αστυνομία(πχ Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος)
Όμως επειδή τα χρόνια για να πάρεις το Πτυχίο Πληροφορικής είναι περισσότερα από το όριο χρήσης του 10% θα πρέπει να είμαι ταυτόχρονα στην Σχολή πληροφορικής και στην Αστυνομία.(Αν υποθέσουμε ότι μπαίνω στην Αξιωματικών με το 10%)
Γίνεται αυτό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

JosefK

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,361 μηνύματα.
Ναι, το έκανα ήδη αυτό(διάβασα το πρόγραμμα σπουδών)
Οπότε κλίνω περισσότερο στην σχολή Πληροφορικής ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ.
Τι δουλειά μπορεί να κάνει κάποιος βγαίνοντας από αυτή τη σχολή?

Οτιδήποτε σχετίζεται με υπολογιστές. Και στη google ή στη microsoft μπορείς να δουλέψεις αν είσαι ο σούπερ επιστήμονας.
Το συνηθέστερο πάντως για αποφοίτους σχολών πληροφορικής είναι να δουλεύουν ως ιδιωτικοί υπάλληλοι σε εταιρίες πληροφορικής.
Μπορείς να δουλέψεις και στο δημόσιο ή ως καθηγητής πληροφορικής σε σχολείο.

Ναι, το έκανα ήδη αυτό(διάβασα το πρόγραμμα σπουδών)
Επίσης, έχω ακούσει πως με πτυχίο πληροφορικής μπορείς να έχεις κάποια ιδιαιτερη "δουλειά" αν μπεις μετέπειτα στην Αστυνομία(πχ Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος)
Όμως επειδή τα χρόνια για να πάρεις το Πτυχίο Πληροφορικής είναι περισσότερα από το όριο χρήσης του 10% θα πρέπει να είμαι ταυτόχρονα στην Σχολή πληροφορικής και στην Αστυνομία.(Αν υποθέσουμε ότι μπαίνω στην Αξιωματικών με το 10%)
Γίνεται αυτό?

Δε μπορείς να είσαι ταυτόχρονα σε 2 σχολές. Για θέσεις στη "Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος" βγαίνουν κατά καιρούς προκυρήξεις και ανάμεσα στα τυπικά προσόντα που ζητάνε είναι πτυχίο από σχολή σχετική με πληροφορική. Όσοι προσληφθούν μπαίνουν στο σώμα της αστυνομίας και τους κάνουν τους πρώτους μήνες μια μίνι εκπαίδευση στα αστυνομικά θέματα. Δε χρειάζεται δηλαδή να μπεις σε σχολή αστυνομίας για να δουλέψεις στη Δίωξη Ηλεκτρονικού Εγκλήματος. Ρίξε μια ματιά :
https://ischool.e-steki.gr/showthread.php?p=2331869#post2331869
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top