Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
Ειναι επάγγελμα του μέλλοντος ό,τι έχει σχέση με την πληροφορική-συστήματα και τις τράπεζες. Τουλάχιστον για τα επόμενα 50 χρόνια. Δεν ξέρω για τους απόφοιτους ΙΕΚ ή κάποιον τυχάρπαστο, πάντως απ'τα καλά πανεπιστήμια και με προσωπικό βιογραφικό και όρεξη δεν υπάρχει καμία ανεργία στους τομείς. Ενδεικτικά και χωρίς διάθεση να περιαυτολογήσω, για παράδειγμα, 9 στους 10 πτυχιούχους του τμήματός μου (το οποίο υπάρχει εδώ και 25 χρόνια) βρίσκουν δουλειά σχεδόν αμέσως και με καλά λεφτά. Ομοια τα πράγματα σε ολα τα καλά τμήματα του κλάδου, το οτι το Ψητοπωλείο "Ο Κώστας" πλέον δινει πτυχίο πληροφορικής δεν σημαίνει οτι η αγορά εργασίας δεν ξέρει να ξεχωρίζει επαγγελματίες. Στον τομέα της Στατιστικής πόση ανεργία υπάρχει φίλε statistikos; Άντε γιατι το κούρασες πολύ νομίζω, εσύ με τη Στατιστική ΟΠΑ κι ο Civilara με τους..."διπλωματούχους μηχανικούς" του. Μήπως έχετε κάποια συγγένεια; Εμείς οι κοινοί θνητοί των άλλων πανεπιστημιακών τμημάτων μπορούμε να ελπίζουμε για μια θέση στον ήλιο;


Διαβάζω και ξαναδιαβάζω το post σου και δεν μπορώ να συνειδητοποιήσω μέχρι που φτάνει το θράσος σου miv. Με έμπλεξες σε μία συζήτηση που δεν συμμετέχω (αυτό είναι το πρώτο μου post) και ανέφερες το όνομά μου με σκοπό να με μειώσεις. Θα έπρεπε να ντρέπεσαι. Νομίζεις ότι είσαι μάγκας με αυτά που κάνεις; Τζάμπα μάγκας είσαι miv. Είσαι ο ορισμός της αναίδειας και της μικροψυχίας. Κι έχω το θάρρος να στα πω ευθέως και όχι πίσω από την πλάτη σου όπως κάνεις εσύ. Με τον statistiko ίσως να έχω κάποια συγγένεια, με σένα όμως σίγουρα δεν έχω και είμαι πολύ ευτυχής γι αυτό.

Για να μάθεις και κάτι, οι διπλωματούχοι μηχανικοί είναι απόφοιτοι ΑΕΙ και το αναφέρω για να μην γίνεται σύγχυση με τους μηχανικούς ΤΕΙ.

Τέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Όχι αυτό εννοούσα.Δεν είναι επάγγελμα του μέλλοντος γιατί κάποιοι τομείς της μπορεί να τους κάνει ο καθένας που έχει όρεξη:)



Eπέτρεψε μου να διαφωνήσω.




Ο δημιουργός για Υπολογιστές αναφέρθηκε όμως.

Είναι επάγγελμα του μέλλοντος γιατί - όπως έχω προαναφέρει - πολλά πράγματα της καθημερινής μας ζωής ρυθμίζονται από τους Υπολογιστές. Κι άλλωστε, αν δεν είναι επάγγελμα του μέλλοντος, τότε πώς εξηγείς το γεγονός ότι το 99% των Σχολών (είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ) έχουν συμπεριλάβει τουλάχιστον 1 μάθημα με Εφαρμογές στην πληροφορική/Υπολογιστές;

Οι περισσότεροι βρίσκουν πολύ εύκολα δουλειά είτε στον ιδιωτικό τομέα είτε στο δημόσιο σαν καθηγητές δευτεροβάθμιας.

Η Πληροφορική αποτελεί κλάδο των Υπολογιστών. Αφού ο δημιουργός αναφέρεται σε υπολογιστές, τότε θα βρει ποιος τομέας των υπολογιστών του αρέσει και του ταιριάζει περισσότερο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Είναι επάγγελμα του μέλλοντος γιατί - όπως έχω προαναφέρει - πολλά πράγματα της καθημερινής μας ζωής ρυθμίζονται από τους Υπολογιστές. Κι άλλωστε, αν δεν είναι επάγγελμα του μέλλοντος, τότε πώς εξηγείς το γεγονός ότι το 99% των Σχολών (είτε ΑΕΙ είτε ΤΕΙ) έχουν συμπεριλάβει τουλάχιστον 1 μάθημα με Εφαρμογές στην πληροφορική/Υπολογιστές;

Οι περισσότεροι βρίσκουν πολύ εύκολα δουλειά είτε στον ιδιωτικό τομέα είτε στο δημόσιο σαν καθηγητές δευτεροβάθμιας.

Η Πληροφορική αποτελεί κλάδο των Υπολογιστών. Αφού ο δημιουργός αναφέρεται σε υπολογιστές, τότε θα βρει ποιος τομέας των υπολογιστών του αρέσει και του ταιριάζει περισσότερο...

Nαι άλλο ότι εξυπηρετούν λειτουργίες και άλλο ότι είναι αυτό καθε αυτό επάγγελμα του μέλλοντος.Και στις σχολές υπάρχουν τέτοια μαθήματα για αυτές ακριβώς τις κάποιες εφαρμογές Η/Υ στον εκάστοτε τομέα(Αν και όπως έχω δει σε αρκετές ένα πασάλλειμα είναι αυτό το μάθημα).Και τα μπέρδεψες λίγο σχετικά με τα μαθήματα των σχολών και την αποκατάσταση σε πληροφορώ ότι δεν είναι τόσο εύκολη η εύρεση εργασίας κυρίως λόγω του ότι πολλές δουλειές γίνονται όπως είπα σε παραπάνω ποστ χωρίς ακαδημαική εκπαίδευση.(Κάτι που σαφώς συμφέρει τον εργοδότη;))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Συμφωνώ. Άλλωστε δεν αναφέρθηκα στην ποιότητα των μαθημάτων αυτών, αλλά στην ύπαρξή τους. Η εύρεση εργασίας δεν είναι το πιο εύκολο για καμία ειδικότητα, αλλά η επιστήμη των υπολογιστών διευρύνεται συνεχώς, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται περισσότερες θέσεις εργασίας. Και πολλές από αυτές δεν μπορούν να καλυφθούν από άτομα που δεν έχουν ακαδημαϊκή εκπαίδευση στους Υπολογιστές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Oϋτε εγώ διαφωνώ με όσα λες εδώ αλλά εμένα προσωπικά δεν μου αρέσει η έκφραση "To επάγγελμα του μέλλοντος".Τώρα ήταν οι δάσκαλοι.Αύριο μπορεί να ναι κάτι άλλο. Ποτέ δεν ξες τι θα γίνει γιατί όλα κινούνται με γοργούς ρυθμούς:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argymeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Τι εννοείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

argymeg

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αργύρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
Οι υπολογιστές είναι κλάδος της Πληροφορικής ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

κωστακης

Δραστήριο μέλος

Ο κωστακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 656 μηνύματα.
δεν υπαρχει επαγγελμα με σιγουρη επαγγελματικη αποκατασταση!
ξεκολλατε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penny*

Νεοφερμένος

Η penny* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Επειδη οσο περισσοτερο το ψαχνω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι, μεσα στις τοσες σχολες για πληροφορικη κλπ κλπ υπαρχει καποια που να βγαζει προγραμματιστες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όλες οι πληροφορικές δίνουν τη δυνατότητα του προγραμματιστή. Και ειδικά στον τομέα αυτό μια απ'τις "καλές" προτάσεις ειναι η δική μου σχολή, η Πληροφορική του ΟΠΑ που επικεντρώνει περισσότερο σε τέτοια θέματα, απ'οτι, πχ., η πληροφορική-τ/επικοινωνιών του ΕΚΠΑ που ανακατευεται περισσότερο με τη θεωρητικη πληροφορική. Φυσικα να ξερεις οτι σε καθε τμημα υπάρχουν ροές/κατευθυνσεις. Και φυσικά να ξεχάσεις το Πολυτεχνείο, αν τυχόν είχες κάτι τέτοιο στο νου σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

penny*

Νεοφερμένος

Η penny* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
ωραια..ευχαριστω:)
σχετικα με τις βασεις τωρα, ποσο περιπου ειναι; (αυτη ή κ παρομοιες σχολες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D.Gray-man

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο D.Gray-man αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 316 μηνύματα.
Το Πολυτεχνείο - αν η μοναδική σκέψη σου πάνω στην πληροφορική είναι ο προγραμματισμός - δεν ενδείκνυται για κάτι τέτοιο, διότι έχει πολλά άλλα μαθήματα τα οποία είναι λίγο - πολύ άσχετα με προγραμματισμό (π.χ. ενεργειακά) και πολλοί που έχουν πάει το μετάνιωσαν που δεν πήγαν σε σχολή πληροφορικής.
-----------------------------------------
ωραια..ευχαριστω:)
σχετικα με τις βασεις τωρα, ποσο περιπου ειναι; (αυτη ή κ παρομοιες σχολες)

Οι Βάσεις της Πληροφορικής γενικώς κυμαίνονται από 16.500 εώς 18.000 (για ΑΕΙ). Το Ηλεκτρολόγων Μηχανικών - Μηχανικών Υπολογιστών ξεκινά από 18.200 (Θράκη) και φτάνει περίπου 19.000 (Αθήνα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

appricot

Νεοφερμένος

Η appricot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
κοιταξτε το παρακατω λινκ https://www.arwu.org/ARWUSubject2009Computer.jsp αφορα τα 100 καλυτερα τμηματα πληροφορικης (aka computer science) παγκοσμιως. Συμφωνα, λοιπον, με τη λίστα arwu (Academic Ranking of World Universities) 2009 το τμημα πληροφορικης και τηλεπικοινωνιων του εκπα βρισκεται μεσα στην 100αδα.
Απο μια γρηγορη ματια που εριξα και στις αλλες επιστημες με τα top 100 (μαθηματικα, χημεια, οικονομικα) το τμημα πληροφορικης του εκπα ειναι το μονο ελληνικο τμημα που καταφερε να μπει στην 100αδα.

//ο server σερνεται λιγο με αποτελεσμα η σελιδα να κανει αρκετη ωρα να φορτωσει... υπομονη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτό που κολλάει; Νόμιζα ότι εφ'οσον συζητάμε για τα 4-5 αξιόλογα τμήματα της χώρας, το κριτήριο επιλογής ειναι το πρόγραμμα σπουδών το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ειναι το ίδιο παντού. Δεν θα συνιστούσα το ΕΚΠΑ σε κάποιο που σχεδιάζει να γίνει service-oriented προγραμματιστής, όπως δεν θα συνιστούσα το ΟΠΑ σε κάποιον που θα προτιμούσε ν'ασχοληθεί με τη θεωρητική πληροφορική σε ακαδημαικό επίπεδο. Οι διεθνείς κατατάξεις δεν έχουν καμία σχέση με τα κριτήρια επιλογής ενός υποψηφίου, θα μπορούσα να προβάλλω τη 15η ευρωπαική θέση του ΟΠΑ κατά Der Spiegel, ή τη 48η διεθνώς στην Οικονομετρία κατά Journal of Econometric Theory, αλλά κάτι τέτοιο πραγματικά δεν θα είχε κανένα λόγο να αποπροσανατολίσει την υποψήφια απ'τα ουσιαστικά κριτήρια που θα πρέπει να έχει στην επιλογή σχολής κι αυτά ειναι μόνο ο οδηγός σπουδών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

appricot

Νεοφερμένος

Η appricot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Αυτό που κολλάει; Νόμιζα ότι εφ'οσον συζητάμε για τα 4-5 αξιόλογα τμήματα της χώρας, το κριτήριο επιλογής ειναι το πρόγραμμα σπουδών το οποίο σε καμία περίπτωση δεν ειναι το ίδιο παντού. Δεν θα συνιστούσα το ΕΚΠΑ σε κάποιο που σχεδιάζει να γίνει service-oriented προγραμματιστής, όπως δεν θα συνιστούσα το ΟΠΑ σε κάποιον που θα προτιμούσε ν'ασχοληθεί με τη θεωρητική πληροφορική σε ακαδημαικό επίπεδο. Οι διεθνείς κατατάξεις δεν έχουν καμία σχέση με τα κριτήρια επιλογής ενός υποψηφίου, θα μπορούσα να προβάλλω τη 15η ευρωπαική θέση του ΟΠΑ κατά Der Spiegel, ή τη 48η διεθνώς στην Οικονομετρία κατά Journal of Econometric Theory, αλλά κάτι τέτοιο πραγματικά δεν θα είχε κανένα λόγο να αποπροσανατολίσει την υποψήφια απ'τα ουσιαστικά κριτήρια που θα πρέπει να έχει στην επιλογή σχολής κι αυτά ειναι μόνο ο οδηγός σπουδών.

εγω απλως παρεθεσα την παραπανω λιστα

οσον αφορα το ΟΠΑ συμφωνω οτι ειναι το καλυτερο πανεπιστημιο στα ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΑ

οσον αφορα το ΕΚΠΑ δεν προσανατολιζεται καθολου στη θεωρητικη πληροφορικη, για οποιον τον ενδιαφερει βεβαια υπαρχει η συγκεκριμενη δυνατοτητα μεσω του αντιστοιχου τομεα

συμφωνα, λοιπον, με τον οδηγο σπουδων του συγκεκριμενου τμηματος (αν τον εχεις δει) υπαρχουν πολλα προγραμματιστικα μαθηματα με απαιτητικες εργασιες που σε καμια περιπτωση δε σχετιζονται με τη θεωρητικη πληροφορικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προφανώς και τον έχω δει τον οδηγό σπουδών, γι'αυτό και απέρριψα το εν λόγω πρόγραμμα. Αν ήθελα να δουλεύω στο low level με C να είσαι σίγουρη ότι θα ερχόμουν στο καποδιστριακό χωρίς δεύτερη σκέψη. Όπως κι αν ήθελα ν'ασχοληθώ με τη θεωρητική πληροφορική, ασχέτως αν και το ΟΠΑ έχει σχετικό κύκλο γιατί όπως είναι προφανές, δε μπορούν όλοι να τα κάνουν όλα.
Δε μ'ενδιαφέρει το πανεπιστήμιο, στο είπα και πριν, να συγκρίνεις το ΕΚΠΑ με το Carnegie έχει νόημα, να συγκρίνεις το ΕΚΠΑ με το ΟΠΑ είναι εντελώς trivial μεταξύ μας. Αν έχω να διαλέξω ανάμεσα στα καλά εγχώρια τμήματα (πχ. ΕΚΠΑ, ΟΠΑ και CS Π. Κρήτης), θα κοιτούσα αποκλειστικά και μόνο τα μαθήματα. Ε, πως να το κάνουμε, κάθε πρόγραμμα κάνει focus σε κάτι διαφορετικό. Κι αυτο που ξέρω ειναι οτι το focus του ΕΚΠΑ, ΔΕΝ ειναι ο service ή ο business oriented προγραμματισμός. Αν φυσικά ενδιαφέρει τη φίλη μας κάτι τέτοιο...
Δεν παρέθεσες απλώς τη λίστα, θα έλεγα μάλλον ότι προσπαθείς να αποπρανατολίσεις τελείως τα κριτήρια της κοπελιάς. Γιατί αν κάτσει να κοιτάξει αυτές τις ανούσιες σε προπτυχιακό επίπεδο, λίστες, τότε θα πάει στο ΗΜΜΥ. Κι αν πάει στο ΗΜΜΥ δεν θα γίνει προγραμματίστρια ούτε σε 20 χρόνια. Η υπευθυνότητα με την οποία οφείλει ο καθένας να συμβουλεύει τους νεότερους ειναι κάτι που πρέπει να τον απασχολεί, δε νομίζεις; Το να αραδιάζεις international rankings δεν έχει και πολύ ουσιαστικό νόημα ούτε για τον προπτυχιακό φοιτητή, ούτε για το μελλοντικό επαγγελματία. Αν θέλεις ν'ασχολείσαι μ'αυτα βρες ένα forum με υποψήφιους διδάκτορες και καθηγητές πανεπιστημίων που πραγματικά διαθέτουν ουσιαστικό ενδιαφέρον γι'αυτά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leobakagian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λεωνίδας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο). Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Ποια σχολή πληροφορικής θεωρείτε την καλύτερη οσον αφορά τον προγραμματισμό;Είμαι στο ψαξιμο και θα ήθελα να ακούσω γνώμες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν θες σκέτη πληροφορική όπως εγώ πιστεύω η καλύτερη με κάποια φήμη στο εξωτερικό είναι η πληροφορική του ΕΚΠΑ με 17800 και μετά η πληροφορική ΑΣΟΕΕ με 17300 δεν το έχω ψάξει και πολύ βέβαια αλλά απ' ότι έχω δει και από εδώ αυτές είναι οι καλύτερες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Mε τι κριτήρια καλύτερες;Με τα μόρια;:P
Γιατί μάλλον για αυτό δεν αναφέρεται το Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top