Σχολές Πληροφορικής - για προγραμματιστής, όχι δάσκαλος

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
οι εργοδοτες δεν ζηταν πολλες γνωσεις , αλλα ειδικευση πανω σε καποιο αντικειμενο. Αν ενας μεταπτυχιακος φοιτητης Φυσικου εχει παρει ειδικευση π.χ πανω στην Ασφαλεια Υπολογιστων , και ενας αποφοιτος Πληροφορικης εχει την ιδια ειδικευση τοτε ο εργοδοτης θα προτιμισει αυτον με το ελαχιστο κοστος .

Προβλέπω η επιχ/ση του συγκεκριμένου εργοδότη να πηγαίνει 'κατά διαόλου' εάν διαλέγει φτηνό 'άσχετο' προσωπικό αντί άτομα με γνώσεις και κατάρτιση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Παιδιά έχετε υπόψη σας μερικές καλές σχολές πάνω στην Πληροφορική?
Ας πούμε τι γνώμη έχετε για το τμήμα επιστήμης των υπολογιστών του πανεπιστημίου Κρήτης,το Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών υπολογιστών του ΕΜΠ [αυτό btw έχει να κάνει με καθαρή πληροφορικη;] και για το τμήμα πληροφορικής και τηλεπικοινωνιών του πανεπιστημίου Αθηνών;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

statakos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Βούλα (Αττική). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Αυτά που ρωτάς έχουν συζητηθεί εκτενώς σε αρκετά thread.

Σχολές Πληροφορικής

Πληροφορική ΑΣΣΟΕ VS Πληροφορική Καποδιστριακού

Λίγα πράγματα για τους ΗΜΜΥ

(@mods : Απ' οτι βλέπω υπάρχουν θέματα με ακριβώς το ίδιο όνομα σε διαφορετικά sections. Μήπως θα έπρεπε να γίνουν merge/split ; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Al.Nik

Νεοφερμένος

Ο Al.Nik αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γειά σας ,

θέλω να ρωτήσω αρχικά γιατί υπάρχουν τόσες σχολές πληροφορικής (τει και αει) ...
Τα πτυχία είναι ισάξια ?
Αν είναι ισάξια τότε δεν είναι άδικο οι ΗΜΜΥ να είναι "ίδιας αξίας" με το Επιστήμης των υπολογιστών ή
ακόμα χειρότερα με το ΤΕΙ πληροφρικής και τεχνολογίας υπολογιστών ?


Στην αγορά εργασίας μετράει περισσότερο κάποιος απόφοιτος συγκεκριμένης σχολής (ΗΜΜΥ ΧΑΝΙΑ) απο άλλους απόφοιτους κάποιας άλλης σχολής ?

π.χ.

Α Ε Ι
ΠΛHPOΦOPIKHΣ (σκέτο)
ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΚΑΙ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ
344 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ & ΕΠΙΚ/ΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
358 EΠIΣTHMHΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ YΠOΛOΓIΣTΩN ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
216 EΠIΣTHMHΣ YΠOΛOΓIΣTΩN ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)
335 EΦAPMOΣMENHΣ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ)
219 HΛΕΚΤΡΟΛOΓΩN MHXΑΝΙKΩN & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
220 ΜΗΧ/ΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ)
215 MHΧΑΝΙKΩN και H/Y ΠΛHPΟΦΟPIKHΣ ΠΑΤΡΑΣ
369 ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ

Τ Ε Ι
713 ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓ/ΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ
711 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ TEI ΑΘΗΝΑΣ
727 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
735 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ TEI
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hale

Δραστήριο μέλος

Ο Δημητρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
Σίγουρα αυτοί που τελειώνουν ΑΕΙ έχουν περισσότερα δικαιώματα από αυτούς που τελειώνουν ΤΕΙ, δηλαδή μπορούνε να κάνουνε περισσότερα πράγματα (βασει ΤΕΕ).
Οσο αφορά την αγορά εργασίας εξαρτάται από τον εργοδότη, δλδ τι ζητάει από τους υπολλήλους του. Αν π.χ. θέλει κάποιους για να περνάνε στοιχεία στον υπολογιστή τότε θα επιλέξει τους φθινότερους (που συνήθως είναι από ΤΕΙ), αν θέλει πιο πολλά πράγματα που απαιτούν εξειδηκευση σε κάποιους τομείς τότε θα επιλέξει άτομα που έχουν τελειώσει σχολές με αυτό το αντικείμενο.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sosat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Διαβασε το username αναποδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γιαννιτσά (Πέλλας). Έχει γράψει 257 μηνύματα.
Α Ε Ι
ΠΛHPOΦOPIKHΣ (σκέτο)
ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΚΑΙ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ ( αυτο πρεπει να ειναι ιδιο με την εφαρμοσμενη πληροφορικη αν καταλαβα καλα
344 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ & ΕΠΙΚ/ΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
358 EΠIΣTHMHΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ YΠOΛOΓIΣTΩN ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
216 EΠIΣTHMHΣ YΠOΛOΓIΣTΩN ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)
335 EΦAPMOΣMENHΣ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ) (εξιδικευμενη πληροφορικη με εφαρμογες στα οικονομικα)
219 HΛΕΚΤΡΟΛOΓΩN MHXΑΝΙKΩN & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ (ασχολητε και με τους υπολογιστες αλλα ειναι ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ!!!! οχι πληροφορικαριος)
220 ΜΗΧ/ΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ) ( σαν τους παραπανω αλλα με μεγαλυτερη εξιδικευση και λιγο λιγοτερα δικαιοματα απο το ΤΕΕ)
215 MHΧΑΝΙKΩN και H/Y ΠΛHPΟΦΟPIKHΣ ΠΑΤΡΑΣ(ακριβως ιδιο με του βολου απλα διαφορετικο ονομα)
369 ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ (εξιδικευμενη πληροφορικη .... προφανες!)

Τ Ε Ι
713 ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓ/ΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ
711 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ TEI ΑΘΗΝΑΣ
727 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
735 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ TEI

Ολα τα τει ειναι ιδια σε αντικειμενο με τα αντιστοιχα αει απλα στην αγορα εργασιας αμοιβονται λιγοτερο και δεν εχουν μεγαλες προοπτικες ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γειά σας ,

θέλω να ρωτήσω αρχικά γιατί υπάρχουν τόσες σχολές πληροφορικής (τει και αει) ...
Τα πτυχία είναι ισάξια ?
Αν είναι ισάξια τότε δεν είναι άδικο οι ΗΜΜΥ να είναι "ίδιας αξίας" με το Επιστήμης των υπολογιστών ή
ακόμα χειρότερα με το ΤΕΙ πληροφρικής και τεχνολογίας υπολογιστών ?


Στην αγορά εργασίας μετράει περισσότερο κάποιος απόφοιτος συγκεκριμένης σχολής (ΗΜΜΥ ΧΑΝΙΑ) απο άλλους απόφοιτους κάποιας άλλης σχολής ?

π.χ.

Α Ε Ι
ΠΛHPOΦOPIKHΣ (σκέτο)
ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΚΑΙ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΚΑΙ ΤΗΛΕΜΑΤΙΚΗΣ
344 ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑΚΩΝ & ΕΠΙΚ/ΝΙΑΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ
358 EΠIΣTHMHΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ YΠOΛOΓIΣTΩN ΠΕΛΟΠΟΝΝΗΣΟΥ
216 EΠIΣTHMHΣ YΠOΛOΓIΣTΩN ΚΡΗΤΗΣ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)
335 EΦAPMOΣMENHΣ ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑΣ (ΘΕΣ/ΝΙΚΗ)
219 HΛΕΚΤΡΟΛOΓΩN MHXΑΝΙKΩN & ΜΗΧΑΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ
220 ΜΗΧ/ΚΩΝ Η/Υ ΤΗΛ/ΝΙΩΝ & ΔΙΚΤΥΩΝ ΘΕΣΣΑΛΙΑΣ (ΒΟΛΟΣ)
215 MHΧΑΝΙKΩN και H/Y ΠΛHPΟΦΟPIKHΣ ΠΑΤΡΑΣ
369 ΠΛHPOΦOPIKHΣ ΜΕ ΕΦΑΡΜΟΓΕΣ ΣΤΗΝ ΒΙΟΙΑΤΡΙΚΗ

Τ Ε Ι
713 ΗΛ/ΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓ/ΚΩΝ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ TEI ΠΕΙΡΑΙΑ
711 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ TEI ΑΘΗΝΑΣ
727 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΩΝ
735 ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ TEI

Υπάρχουν τόσες σχολές γιατι βασικά δεν ειναι πανομοιότυπες και γενικά ειναι κλάδος με ζήτηση όχι μονο στην Ελλάδα, αλλά και γενικά. Συνηθως κάθε ΑΕΙ Πληροφορικής έχει κάποιο στοιχείο που το διαφοροποιει από τα υπόλοιπα. Όλα τα ΑΕΙ Πληροφορικής ειναι ισότιμα μεταξύ τους. Όλα τα ΤΕΙ Πληροφορικής είναι ισότιμα μεταξύ τους. Οι ΗΜΜΥ δεν έχουν καμία σχέση με αυτό, πρέπει κάποτε να καταλάβετε ότι οι ΗΜΜΥ ειναι Ηλεκτρολόγοι και Μηχανικοί, δεν ειναι τμήμα Πληροφορικής το ΗΜΜΥ, συνεπώς δεν υπάρχει καμία ανάμειξη. Δεν έχεις καμια δουλεια να μπλέκεις Πληροφορική και Μηχανικούς Υπολογιστών, είναι άλλος τομέας ο ένας κι άλλος ο άλλος. Η Πληροφορική υπάρχει σε Πανεπιστήμια και ΤΕΙ, οι Μηχανικοί Υπολογιστών υπάρχουν σε Πολυτεχνεια και ΤΕΙ. Τα δύο μεταξύ τους δεν μπλέκονται, είναι άλλο αντικείμενο. Όποιος έχει στο νου του την Πληροφορική δεν θα έπρεπε να πάει στο ΗΜΜΥ και αντίστροφα, όποιος έχει στο νου του το Υλικό και τη Μηχανική των Υπολογιστών δεν θα έπρεπε να πάει σε Πληροφορική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oli@photographer

Νεοφερμένος

Η oli@photographer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
περασα στο ονειρο μου,την φωτογραφια!θα εχω κανεναν συμφοιτητη απο εδω?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
είσαι η 'Ολια που νομίζω έτσι;
συγχαρητήρια που τα κατάφερες!
(για θυμήσου...Γιάννης από το σχολείο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oli@photographer

Νεοφερμένος

Η oli@photographer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
ναι ρε!ευχαριστω!επισης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Καλησπερα,

Ειμαι απο θεσσαλονικη και σκεφτομαι να βαλω σαν επιλογες φετος αει και τει πληροφορικης ...Ο στοχος μου ειναι να γινω προγραμματιστης αν γνωριζει καποιος απο που και τι ειναι καλυτερα εννοω τι ειναι πιο βολικο απο τα 2;Να μου εξηγησει καποιος πως ειναι οι ειδικοτητες και λοιπα εκανα σερτς αλλα δεν βρηκα τιποτα :(

Ευχαριστω εκ των πρωτερων !

αν υπαρχει αναλογο thread σορρυ για το flood απλα ποσταρετε το λινκ και θα το δω ...ευχαριστω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ίδιο πράγμα είναι. Βέβαια για να γίνεις προγραμματιστής χρειάζεται κάποια ειδίκευση πέραν της πληροφορικής/computer science που είναι πιο γενικό. Κάποιες αναστολές να τις έχεις για το τμήμα Πληροφορικής του Καποδιστριακού που μπλέκει λίγο με Φυσική/Ηλεκτρολογία/Τηλεπικοινωνίες καθώς και με περισσότερο θεωρητική Πληροφορική απ'τα υπόλοιπα. Τα ΤΕΙ Πληροφορικής δεν ξέρω αν έχουν κάποια πιο άμεση σχέση με τη δουλειά του προγραμματιστή απ'οτι των πανεπιστημίων. Αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgakos

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ωραιόκαστρο (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Το ίδιο πράγμα είναι. Βέβαια για να γίνεις προγραμματιστής χρειάζεται κάποια ειδίκευση πέραν της πληροφορικής/computer science που είναι πιο γενικό. Κάποιες αναστολές να τις έχεις για το τμήμα Πληροφορικής του Καποδιστριακού που μπλέκει λίγο με Φυσική/Ηλεκτρολογία/Τηλεπικοινωνίες καθώς και με περισσότερο θεωρητική Πληροφορική απ'τα υπόλοιπα. Τα ΤΕΙ Πληροφορικής δεν ξέρω αν έχουν κάποια πιο άμεση σχέση με τη δουλειά του προγραμματιστή απ'οτι των πανεπιστημίων. Αλλά νομίζω ότι δεν ισχύει κάτι τέτοιο.
Δηλαδη προγραμματιστης μπορω να βγω και απο τει και απο αει αν καταλαβα καλα...Αλλα αυτο που λες ειναι πως δεν εισαι σιγουρος οτι καποιο απο τα 2 ειναι πιο ειδικευμενο σαυτο τον κλαδο δηλαδη ας πουμε να ειναι καλυτερα να παω καπου συγκεκριμενα εδω η εκει...καλα καταλαβα;:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

woochoogirl

Τιμώμενο Μέλος

Η Αλεξάνδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,971 μηνύματα.
Καλό προγραμματισμό θα διδαχθείς μόνο μόνος σου. Σε οποιοδήποτε ίδρυμα και να πας θα μάθεις τις βασικές αρχές πίσω από κάποιες συγκεκριμένες γλώσσες (αντικειμενοστρέφεια, διαδικαστικός, πολυμορφισμός κλπ) αλλά μόνος σου θα μάθεις την εκάστοτε γλώσσα και μόνο με προσωπική εξέταση. Πέρα από την τελική σου επιλογή αν όντως ενδιαφέρεσαι για προγραμματισμό υπάρχουν πόσες ενδιαφέρουσες γλώσσες με free tutorials και πολλά βιβλία για να μπαίνεις στο πνεύμα σιγά σιγά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Christopher~

Νεοφερμένος

Ο ~Christopher~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Λοιπον, θα ηθελα να μου πειτε,εαν ειναι δυνατον,ολες τις καθαρες σχολες πληροφορικης που υπαρχουν αυτη την στιγμη(ΑΕΙ μονο) και οι οποιες να μπορουν να βγαζουν προγραμματιστες. Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tebelis13

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο tebelis13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 1,256 μηνύματα.
μαλωσες με το google?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν βγαίνεις απο πουθενά προγραμματιστής αν δεν το θελήσεις ο ίδιος και αντίστροφα, μπορεις να γίνεις προγραμματιστής και να δουλέψεις σ'αυτο χωρις κανένα πτυχίο. Το πως το "σπουδάσω πληροφορική/CS" με το "θα γίνω προγραμματιστής" θεωρούνται λογικά συνεπακόλουθα ειναι πραγματικά αξιοπερίεργο.
-----------------------------------------
Λοιπον, θα ηθελα να μου πειτε,εαν ειναι δυνατον,ολες τις καθαρες σχολες πληροφορικης που υπαρχουν αυτη την στιγμη(ΑΕΙ μονο) και οι οποιες να μπορουν να βγαζουν προγραμματιστες. Ευχαριστω.

Απ'τις σχολές Πληροφορικής βγαίνεις computer scientist. Προγραμματιστής εν δυνάμει μπορείς να γίνεις όποια Πληροφορική και να τελειώσεις, αλλά αποκλειστικά με το συγκεκριμένο αντικείμενο μπορεί ν'ασχοληθεί, αν θέλει, ο οποιοσδήποτε, όπως ηλεκτρολόγος, μαθηματικός, φυσικός, οικονομολόγος, στατιστικός, μηχανολόγος κλπ. Δεν είναι κάποια συγκεκριμένη επιστήμη ο προγραμματισμός που χρειάζεται ανάλογο πτυχίο. Απλά ορισμένες σχολές προσφέρουν ένα γενικότερο υπόβαθρο (ανάλογα τη σχολή) ως προς την τοποθέτηση του προγραμματισμού στις ανάγκες της αγοράς. Πολύ σημαντικά μοντέρνα πεδία για παράδειγμα όπως η οικονομική των δικτύων και υπολογιστικων συστημάτων προσφέρονται κι απ'το δικό μου τμήμα Πληροφορικής. Από άλλα τμήματα φαντάζομαι προσφέρονται άλλα πεδία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.

Peter Punk

Νεοφερμένος

Ο Peter Punk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω ειμαι 3η λυκειου κ μολις εμαθα οτι πρεπει να παρω σχεδιο. . .
τι κανω τωρα??
?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xmmmm

Νεοφερμένος

Η xmmmm αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 38 μηνύματα.
Εγω ειμαι 3η λυκειου κ μολις εμαθα οτι πρεπει να παρω σχεδιο. . .
τι κανω τωρα??
?

Μην αγχώνεσαι..Απλά βρες γρήγορα ένα εργαστήρι σχεδίου...Είναι αρκετοί αυτοί που κάνουν μία μόνο χρονιά σχέδιο πριν δώσουν..Είμαι μία από αυτούς.Απλά θέλει δουλειά..Αυτά από μένα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top