Σχέσεις: Ποιος κάνει την πρώτη κίνηση;

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Εσυ μιλας για περιπτωση που 2 ειναι παντελως αγνωστοι ομως το να πλησιασεις καποια σε τετοια περιπτωση ειναι για να κανεις σεξ κυριως. Σπανια πας ετσι στο ξεκαρφωτο να γνωρισεις καποιον αν θελεις σταθερη σχεση...
Συνηθως απο παρεες γνωριζεις ατομα για σχεσεις και εκει υπαρχει επικοινωνια και γλωσσα σωματος. Νομιζω πως εχεις ενα πολυ συγκεκριμενο setting στο μυαλο σου και δεν ανταποκρινεται ακριβως στις περιπτωσεις που μελεταμε στο θεμα.
Οχι. Το διαβασμα της γλωσσας του σωματος γινεται τελειως υποσεινηδητα, συνηθως αυτο μας οδηγει στο να κρινουμε καποιον οταν τον συνανταμε πρωτη φορα. Οχι οτι μπορει να ειναι σωστη η κριση για το χαρακτηρα του, αλλα ας πουμε οταν συμπαθεις ή αντιπαθεις ή τον θεωρησεις απομακρο ή πολυ φιλικο ή οτιδηποτε ενω δεν τον ξερεις και απλα εχετε μιλησει λιγο σε μια παρεα ή οτιδηποτε, απο τη γλωσσα του σωματος του σου εντυπωνονται καποια χαρακτηριστικα για αυτον και ετσι καταληγεις στα συμπερασματα σου. Στην αρχη παντα βεβαια, αν τον γνωρισεις καλυτερα μπορει να αλλαξεις γνωμη αλλα τεσπα καπως ετσι λειτουργει το ολο συστημα.

Κατσε, εννοεις οτι η γλωσσα του σωματος δρα υποσυνειδητα η οτι το μυνημα που προσπαθει ο αλλος να τα μεταδοση δρα στον αλλον στο υποσυνειδητο του? Το πρωτο ολοι το ξερουν οτι ισχυει και αυτο με κανε να πιστεψω οτι εννοεις το δευτερο.

Γιατι πιστεψε με το δευτερο δεν ειναι ευκολο πραγμα, ειναι τεχνικες που χρησιμοποιουν υπνωτιστες και μενταλιστες, τεχνικες οπως το Mirroring πχ, που δινει την αισθηση οτι εισαι "γνωστος" του και μπορει να σε εμπιστευτει πιο πολυ χωρις καν να σε ξερει καλα.

Οσο για το πρωτο, περα απο απλα πραγματα οπως το Facial Feedback Hypothesis, (ειναι οταν πλησιαζεις τον αλλον, αναλογα με την εκφραση του προσωπου σου υπαρχουν μεγαλες πιθανοτητες να σου απαντησει με την ιδια διαθεση) ειναι δυσκολο ο αλλος να καταλαβει το μυνημα που προσπαθεις να του μεταδωσεις, χρειαζεται ο αλλος να ξερει καποια πραγματα παραπανω για την γλωσσα του σωματος.

Αυτα ξερω εγω τουλαχιστον για αυτο τον τομεα στην ψυχολογια.

Οσο για το πως γνωριζεις ατομα, προσωπικα εχω γνωρισει ατομα και στο δρομο (εννοντας για σχεση) ειναι αναλογα με το ποσο κοινωνικος εισαι και σε πιο τομεα θες/νιωθεις καλυτερα να γνωρισεις ατομα.

Ναι γενικα για την ζωη εχω ενα περιεργο setting, πιστευω αμα κανεις σωστες επιλογες και σωστα βηματα μπορεις να καταφερεις τα παντα στην ζωη σου, οτι πιο ακραιο και δυσκολο. Αλλα οχι δεν ειναι τοσο συγκρεκριμενο οσο νομιζεις, απλα λογο των εμπειριων μου και των γνωσεων μου εχω ερθει σε αυτο το συμπερασμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Νομιζω ημουν ξεκαθαρη οτι καταλαβαινεις καποια πραγματα απο τη γλωσσα του σωματος του αλλου απλα δεν συνηδειτοποιεις το γιατι ακριβως τα καταλαβαινεις απαραιτητα.
Δεν καταλαβαινω γιατι σου ερχονται στο μυαλο παρανοϊκα πραγματα, δυο ανθρωποι οταν μιλανε μεταξυ τους εκτος απο την κανονικη ομιλια μιλανε και με τη γλωσσα του σωματος, απο τη σταση που εχεις μεχρι την εκφραση στο προσωπο δειχνουν κατι για το πως νιωθεις για τον αλλο και δεν εννοω να δειχνουν σωνει κ καλα οτι τον γουσταρεις αλλα αν εισαι ανετος μαζι του ή οχι για παραδειγμα. Αυτο γινεται κυριως χωρις να το καταλαβαινεις ακριβως, και απο τις δυο μεριες. Για παραδειγμα μπορει ασυναισθητα να κανεις κατι με τα χερια σου το οποιο δειχνει οτι δεν εισαι ανετος με τον αλλο, ή οτι τον βαριεσαι κτλ. Δεν ειναι απαραιτητο οτι ο αλλος θα καταλαβει πως αυτη η κινηση δειχνει οτι νιωθεις ετσι αλλα θα παρει μια γενικη εικονα.
Με το setting εννοουσα μια συγκεκριμενη φαση που ο αντρας πλησιαζει τη γυναικα χωρις να εχουν γνωριστει καν για να κανει σεξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Νομιζω ημουν ξεκαθαρη οτι καταλαβαινεις καποια πραγματα απο τη γλωσσα του σωματος του αλλου απλα δεν συνηδειτοποιεις το γιατι ακριβως τα καταλαβαινεις απαραιτητα.
Δεν καταλαβαινω γιατι σου ερχονται στο μυαλο παρανοϊκα πραγματα, δυο ανθρωποι οταν μιλανε μεταξυ τους εκτος απο την κανονικη ομιλια μιλανε και με τη γλωσσα του σωματος, απο τη σταση που εχεις μεχρι την εκφραση στο προσωπο δειχνουν κατι για το πως νιωθεις για τον αλλο και δεν εννοω να δειχνουν σωνει κ καλα οτι τον γουσταρεις αλλα αν εισαι ανετος μαζι του ή οχι για παραδειγμα. Αυτο γινεται κυριως χωρις να το καταλαβαινεις ακριβως, και απο τις δυο μεριες. Για παραδειγμα μπορει ασυναισθητα να κανεις κατι με τα χερια σου το οποιο δειχνει οτι δεν εισαι ανετος με τον αλλο, ή οτι τον βαριεσαι κτλ. Δεν ειναι απαραιτητο οτι ο αλλος θα καταλαβει πως αυτη η κινηση δειχνει οτι νιωθεις ετσι αλλα θα παρει μια γενικη εικονα.
Με το setting εννοουσα μια συγκεκριμενη φαση που ο αντρας πλησιαζει τη γυναικα χωρις να εχουν γνωριστει καν για να κανει σεξ.
Μα το οτι μιλαμε με την γλωσσα του σωματος το ξερω και το δεχομαι, αλλα το θεμα ειναι οτι ο αλλος δεν την αντιλαμβανεται παντα, αυτο θελω να σου πω. Εχω δει απειρες φορες ανδρα να μιλαει σε γυναικα, η γυναικα να βαριεται να κοιταει αριστερα και δεξια, να μην κουναει καν το κεφαλι της καμια ερωτηση για την ιστορια που λεει ο αλλος, και αυτος να μην εχει αντιληφθει ακομα την διαθεση της αλλης.
Επειδη εσυ ξερεις καποια βασικα πραγματα δεν σημαινει οτι ολοι τα ξερουν, συνηθως με τις εμπειριες τα μαθενεις, αλλα εχω δει και 22χρονους να μην ξερουν τι τους γινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε ναι εννοειται οτι δεν καταλαβαινουν ολοι, γιαυτο εχει κ σχεση με το χαρακτηρα το ποσο θα προσεξεις τον αλλον οταν του μιλας. Αν εισαι πολυ εγωκεντρικος μπορει να μην σου περασει καν απο το μυαλο το αν ο αλλος σε βαριεται, για παραδειγμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
συμφωνω.....επειτα αν αγαπατε να το λετε...ειναι η καλυτερη συμβουλη...πειτε το ακομα και αν απογοητευτειτε να φυγει απο μεσα σας...να μη σας κυνηγαει αιωνια....και τι θα γινοταν?και αραγε να μαγαπουσε?:'(:'(
πειτε το παιδια..πειτε το...
τα δυσκολα ερχονται οταν καταλαβαινεις οτι κι εκεινος νιωθει πραγματα κ τοσο καιρο ευσ δεν ηξερες τι ακριβως θες...και τωρα που το δειχνεις πλεον καθαρα...ο αλλος εχει φυγει:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
τα δυσκολα ερχονται οταν καταλαβαινεις οτι κι εκεινος νιωθει πραγματα κ τοσο καιρο ευσ δεν ηξερες τι ακριβως θες...και τωρα που το δειχνεις πλεον καθαρα...ο αλλος εχει φυγει:'(
σαν σαπουνοπερα ακουγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
ειναι ομως η αληθεια...και συμβαινει στη ζωη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

napstor

Δραστήριο μέλος

Ο napstor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 715 μηνύματα.
ειναι ομως η αληθεια...και συμβαινει στη ζωη...
ε,αφου δεν ειναι σαπουνοπερα να το κανεις.θα χεστεις στα φραγκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γεωργια*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Γωγω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 396 μηνύματα.
Πλεον πιστευω οι γυναικες εχουν παρει τα ηνια.... Δεν λεω βεβαια οτι ζητανε αυτες απ το αγορι να κανουν σχεση,απλα αν δεν κουνησουν αυτες λιγο την ουριτσα τους,ο αλλος δεν...''ξυπναει''!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
παιδια κ εγω εχω προβληματακι εδω:P ειναι μια κοπελα που την θελω αλλα περυσι εφαγα χυλοπιτα κ ειναι κ μια αλλη που τν γνωρισα πριν 1 εβδομαδα κ της εκανα πλακα πως θελω να τα φτιαξω μαζι της αυτη μ ειπε κοιτα εισαι πολυ ωραιο παιδι κ καλο αλλα δν γνωριζομαστε πολυ καιρο αλλιως πολυ ευχαριστως... αλλα τ προβλημα ειναι η αλλη η κοπελα που περυσι μ εριξε χυλοπιτα γιατι εκεινη θελω...(εχω αλλαξει αρκετα απο περυσι + η κολλητη της μ ειπε πως νομιζει πως με θελει) + τ κακο ειν οτι κανο0με πολυ παρεα κ γ αυτο δεν τσ εχω πει ακομα πως την θελω... επειδη αν φαω "Χ" θα χαλασει κ η φιλια μας...¨( τ λετε να κανω?? (ειν τ 1ο μου μνμ στ forum γ αυτο συνχωρεστε με γ ο,τι λαθοσ εχω κανει)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Ρε θα μας τρελάνεις?

ειναι μια κοπελα που την θελω αλλα περυσι εφαγα χυλοπιτα
τ προβλημα ειναι η αλλη η κοπελα που περυσι μ εριξε χυλοπιτα γιατι εκεινη θελω

ωραία ως εδώ.
Και μετά λες:
δεν τσ εχω πει ακομα πως την θελω
.
Αφού πέρυσι της το πες, θέλει ανανέωση να το θυμηθεί?
Και γράφε σαν άνθρωπος, τα μάτια μου βγήκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ρε χαζουλη ζεντ , απλα περασε ενας χρονος και ακομα την θελει , αυτο δεν της το εχει πει , απλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Αφού πέρυσι της το πες, θέλει ανανέωση να το θυμηθεί?

Ρε χαζουλη ζεντ , απλα περασε ενας χρονος και ακομα την θελει , αυτο δεν της το εχει πει , απλο.

E τι να κάνουμε ρε μαρξ, δεν έχω φάει ακόμα χυλόπιτα για να πω μετά από έναν χρόνο στην κοπέλα πάλι ότι την θέλω. Λες και δεν θα το 'ξερε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

beautiful loser

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ---- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Λολ και ενας στους μηχανολογους μηχανικους στοπολυτεχνειο με φωναζει ετσι , μου χει βγει το κακο ονομα :(
Βρε αυτος λεει πως δεν εχει πει στην κοπελα πως την θελει ακομα , τωρα εαν εκεινη το γνωριζει ή οχι δεν μας το πε.Αυτο που εκεινη γνωριζει προφανως ειναι οτι αυτος την ηθελε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Τέσπα, γενικά η ροή του λόγου του είναι κάκιστη θα έλεγα.

Πάνε πες της το. Έφαγες μία, το πολύ πολύ να φας και μια δεύτερη να ησυχάσεις. Κι άμα φας και την δεύτερη, θα δείξεις αδιαφορία και υπάρχει ένα ενδεχόμενο να κολλήσει. Αλλιώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kokkinoskrofitsa

Νεοφερμένος

Ο kokkinoskrofitsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ναι, εντάξει, κι εμένα μου τη δίνουν οι "εύκολες", αλλά αν μιμα γυναίκα θέλει έναν άντρα γιατί να μην κάνιε κάτι και αυτή?:(



Κι αν είναι και ο άλλος δειλός?:P


γιατι?? Οι ευκολες ειναι οι καλυτερες εκτος αν προκειται για σχεση που τοτε τα πραγματα χαλανε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
Τέσπα, γενικά η ροή του λόγου του είναι κάκιστη θα έλεγα.

Πάνε πες της το. Έφαγες μία, το πολύ πολύ να φας και μια δεύτερη να ησυχάσεις. Κι άμα φας και την δεύτερη, θα δείξεις αδιαφορία και υπάρχει ένα ενδεχόμενο να κολλήσει. Αλλιώς υπάρχουν κι αλλού πορτοκαλιές.


:P Θα το εκανα φιλε μου αλλα ειμαστε κ φιλοι...:xixi: μηπως αν κανω κατι με την αλλη κοπελα? που ξερω πως με θελει (και εγω την θελω αλλα περισσοτερο την αλλη θελω) για να δω κ αν θα ζηλεψει??? η αν της πω κ καλα να παει να ψαρεψει την αλλη κοπελα???:P βρε τ κανει ο ανθρωπος αν ερωτευτει :D χαχα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
Ναι ρε φιλε, αμαρτωλος γινεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
εγω προτεινω να δειξεις τα αισθηματα σου για εκεινη που θες πραγματικα...γνωρισε και την αλλη κοπελα ομως λες πως εισαι ερωτευμενος με την αλλη....τοτε κανε κινηση και προσπαθησε να καταλαβεις τι νιωθει φετος για σενα...απλα δειξτο της πιο εμμεσα για να αποφυγεις μια ενδεχομενη δευτερη χυλοπιτα...αν δεν δοκιμασεις να δεις τι νιωθει εκεινη τωρα,μια ζωη θα αναρωτιεσαι τι θα γινοταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kiriazispao4ever

Δραστήριο μέλος

Ο kiriazispao4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 526 μηνύματα.
εγω προτεινω να δειξεις τα αισθηματα σου για εκεινη που θες πραγματικα...γνωρισε και την αλλη κοπελα ομως λες πως εισαι ερωτευμενος με την αλλη....τοτε κανε κινηση και προσπαθησε να καταλαβεις τι νιωθει φετος για σενα...απλα δειξτο της πιο εμμεσα για να αποφυγεις μια ενδεχομενη δευτερη χυλοπιτα...αν δεν δοκιμασεις να δεις τι νιωθει εκεινη τωρα,μια ζωη θα αναρωτιεσαι τι θα γινοταν...
Της το δειχνω ρε συ αλλα τιποτα :P αλλα κ οι φιλοι μου απο την ιδια παρεα που ειμαστε αυτο πιστευουν οτι με θελει ακομα κ η κολλητη της ετσι μ ειπε πως νομιζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top