Σχέσεις: Ποιος κάνει την πρώτη κίνηση;

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
μην εισαι ετσι ρε συ. αμα καποια θελει τον αλλον θα κανει την 1η κηνηση και δν ακυθω κουβεντα. τωρα αμα δεν κανει τιποτα συμενει οτι βαθια μεσα της τελικα δεν τον θελει τοσο πολυ ωστε να κανει κατι.
τωρα οι βλακειες περι μονο σεξ κ ετσι ασχολιαστο :P
δεν λεω οτι δεν υπαρχουν τετοιες περιπτωσεις αλλα τεσπα.
οσο για το αλλο "Και παλι, αυτα ισχυουν ΜΟΝΟ αμα ειναι η πρωτη επικοινωνια με το ατομο αυτο. Αμα υπαρχει ειδη οποιαδηποτε σχεση μεταξη τους, αλλαζουν ΟΛΑ" +φωνω απολυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
+φωνω απολυτα!και εχς να πω πανω σ'αυτο οτι για μενα ο αντρας απο τη φυση του ειναι ο κυνηγος...οι καιροι εχουν αλλαξει,οι γυναικες πηραν τα ηνια κ οι αντρες πλεον δειλιαζουν πολυ για να πλησιασουν καποια κοπελα που τους αρεσει...αυτο δεν ισχυει για ολους βεβαια...!πιστευω πως ο αντρας πρεπει να δειξει το ενδιαφερον και να πλησιασει το αλλο φυλλο.η γυναικα ειναι εκεινη που κανει την επιλογη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
συγγνωμη αλλα με το να πιστευιεις πως μια γυναικα αναζητα το σεξ καθε φορα που κανει τη πρωτη κινηση φαινεται πως δε σκεφτηκες πριν ποσταρεις....το μεγαλυτερο μερος των ανδρων κανουν τη πρωτη κινηση για αυτο το λογο και οχι οι γυναικες...και προς αποφυγη παρεξηγησεων ειπα το μεγαλυτερο μερος τον ανδρων οχι ολοι οι ανδρες....

Έτσι όπως διάβασα, μου έδωσες την εξής εντύπωση: ότι αμφισβητείς τα λεγόμενά του και λες ότι γενικεύει και μετά στο καπάκι γενικεύεις εσύ και προσθέτεις ένα "η πλειονότητα" στο τέλος για να μην φανεί ότι κι εσύ κάνεις το ίδιο με τον orathac. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
+φωνω απολυτα!και εχς να πω πανω σ'αυτο οτι για μενα ο αντρας απο τη φυση του ειναι ο κυνηγος...οι καιροι εχουν αλλαξει,οι γυναικες πηραν τα ηνια κ οι αντρες πλεον δειλιαζουν πολυ για να πλησιασουν καποια κοπελα που τους αρεσει...αυτο δεν ισχυει για ολους βεβαια...!πιστευω πως ο αντρας πρεπει να δειξει το ενδιαφερον και να πλησιασει το αλλο φυλλο.η γυναικα ειναι εκεινη που κανει την επιλογη...

αν το θεσουμε ετσι, ο αντρας, λεγεται, οτι απο τη φυση του κοιταει να διαιωνιζει τα γονιδια του και επομενως δικαιολογειται να πηγαινει με πολλες γυναικες. συμφωνεις ή διαφωνεις;
-----------------------------------------
Έτσι όπως διάβασα, μου έδωσες την εξής εντύπωση: ότι αμφισβητείς τα λεγόμενά του και λες ότι γενικεύει και μετά στο καπάκι γενικεύεις εσύ και προσθέτεις ένα "η πλειονότητα" στο τέλος για να μην φανεί ότι κι εσύ κάνεις το ίδιο με τον orathac. :hmm:

δε νομιζω οτι γενικευει, καθως αυτο ειναι η κοινωνικη επιταγη ακομα και στις μερες μας. "ο αντρας πρεπει να κανει κινηση"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
+φωνω απολυτα!και εχς να πω πανω σ'αυτο οτι για μενα ο αντρας απο τη φυση του ειναι ο κυνηγος...οι καιροι εχουν αλλαξει,οι γυναικες πηραν τα ηνια κ οι αντρες πλεον δειλιαζουν πολυ για να πλησιασουν καποια κοπελα που τους αρεσει...αυτο δεν ισχυει για ολους βεβαια...!πιστευω πως ο αντρας πρεπει να δειξει το ενδιαφερον και να πλησιασει το αλλο φυλλο.η γυναικα ειναι εκεινη που κανει την επιλογη...

Ο άντρας ήταν ο κυνηγός επειδή αυτό επέβαλλαν τα κοινωνικά πρότυπα παλαιότερα. Δε θεωρώ κακό οτι πλέον μπορούν και οι γυναίκες να κάνουν το πρώτο βήμα, είναι μία ένδειξη ισότητας και αυτό. Ούτε πιστεύω οτι η γυναίκα πρέπει να περιμένει παθητικά την πρόταση του άντρα, ή μόνο να του "δίνει το οκ", όπως ειπώθηκε πιο πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Στέλεχος Φροντιστηρίου και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
δε νομιζω οτι γενικευει, καθως αυτο ειναι η κοινωνικη επιταγη ακομα και στις μερες μας. "ο αντρας πρεπει να κανει κινηση"

Το θέμα δεν ήταν το «ποιος», αλλά το «γιατί»
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
δεν νομιζω να το στηριζεις καπου λογικα. η κρου για παραδειγμα ειχε σχεση με το αρνι(ασπρο και παχυ) για 3.5 χρονια. επομενως δεν σκεφτοταν μονο το σεξ.


γιατι γενικευουμε τοσο για κατι τοσο συνθετο, δηλαδη την ανθρωπινη συμπεριφορα
Ναι, και επειδη ειχαν σχεση? Δεν καταλαβα ακριβως το νοημα που προσπαθεις να βγαλεις. Μπορει να εχει εμπειρια, αλλα μεχρι τωρα εχει συμφωνησει με αυτα που ειπα.

Και οσο για το πως εχω να το στηριξω λογικα, εχω να πω μονο οτι καθε γυναικα εχει ενα "anti-slut defence" οταν νιωσει οτι παει να γινει τσουλα λειτουργει ασυνειδητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
αν το θεσουμε ετσι, ο αντρας, λεγεται, οτι απο τη φυση του κοιταει να διαιωνιζει τα γονιδια του και επομενως δικαιολογειται να πηγαινει με πολλες γυναικες. συμφωνεις ή διαφωνεις;
κοιτα οπως το θετεις δεν μπορω παρα να +φωνησω...ομως και οι γυναικες και οι αντρες ειμαστε απο τη φυση μας πολυγαμικα οντα....:) απλα οι κοινωνικες συμβασεις μας υποχρεωνουν κατα καποιο τροπο να 'πιεσουμε' τις ορμες μας αλλιως θα ζουσαμε ακομα σα ζωα....και επιπλεον νομιζω πως κ οι αντρες το βλεπουν με συναισθημα...την ολη διαδικασια του φλερτ κ του ερωτα...αν ομως φανε χυλοπιτα δεν μπορουν παρα να προχωρησουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Και οσο για το πως εχω να το στηριξω λογικα, εχω να πω μονο οτι καθε γυναικα εχει ενα "anti-slut defence" οταν νιωσει οτι παει να γινει τσουλα λειτουργει ασυνειδητα.
δεν γνωριζεις καθε γυναικα, δεν ξερεις πως λειτουργουν γυναικες εξω απο την κοινωνια στην οποια ζεις. ετσι και αλλιως υπαρχουν γυναικες που δεν τους ενδιαφερεις να τις πεις "τσουλες" και κανουν απλα αυτο που θελουν
-----------------------------------------
ομως και οι γυναικες και οι αντρες ειμαστε απο τη φυση μας πολυγαμικα οντα.
να με συμπαθας, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, θα ελεγα οτι ειμαστε μονογαμικα οντα προσωπικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Ο άντρας ήταν ο κυνηγός επειδή αυτό επέβαλλαν τα κοινωνικά πρότυπα παλαιότερα. Δε θεωρώ κακό οτι πλέον μπορούν και οι γυναίκες να κάνουν το πρώτο βήμα, είναι μία ένδειξη ισότητας και αυτό. Ούτε πιστεύω οτι η γυναίκα πρέπει να περιμένει παθητικά την πρόταση του άντρα, ή μόνο να του "δίνει το οκ", όπως ειπώθηκε πιο πριν.
φυσικα...τα δυο φυλλα ειναι ισα κ εχουν ισα δικαιωματα....αυτο ομως στην περιπτωση του φλερτ γινεται πιο περιπλοκο...φυσικα κ μπορει μια γυναικα αν θελει να δειξει το ενδιαφερον της σε καποιον ομως για μενα θεωρω πως εχει περισσοτερη 'μαγεια' να περιμενει απο το αγορι την κινηση...ισως επειδη ειμαι γυναικα κ το βλεπω απο αυτη την οπτικη:) τοτε θα μπορει να κανει ελευθερη επιλογη να τον απορριψει ή΄να ειναι μαζι του...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

orathac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γεώργιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 1,579 μηνύματα.
δεν γνωριζεις καθε γυναικα, δεν ξερεις πως λειτουργουν γυναικες εξω απο την κοινωνια στην οποια ζεις. ετσι και αλλιως υπαρχουν γυναικες που δεν τους ενδιαφερεις να τις πεις "τσουλες" και κανουν απλα αυτο που θελουν
Ναι αυτες οι γυναικες θελουν κατι αλλο, οχι σχεση, το ειπα και πριν αυτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
φυσικα...τα δυο φυλλα ειναι ισα κ εχουν ισα δικαιωματα....αυτο ομως στην περιπτωση του φλερτ γινεται πιο περιπλοκο...φυσικα κ μπορει μια γυναικα αν θελει να δειξει το ενδιαφερον της σε καποιον ομως για μενα θεωρω πως εχει περισσοτερη 'μαγεια' να περιμενει απο το αγορι την κινηση...ισως επειδη ειμαι γυναικα κ το βλεπω απο αυτη την οπτικη:) τοτε θα μπορει να κανει ελευθερη επιλογη να τον απορριψει ή΄να ειναι μαζι του...:)

γιατι ετσι η γυναικα θα εχει το πανω χερι, θα εχει την εξουσια να αποφασισει, να εχει επιλογη. και επειδη, μαλλον, η ιδια φοβαται οτι θα την απορριψει αν κανει το πρωτο βημα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

prinCess.

Επιφανές μέλος

Η prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 12,089 μηνύματα.
γιατι ετσι η γυναικα θα εχει το πανω χερι, θα εχει την εξουσια να αποφασισει, να εχει επιλογη. και επειδη, μαλλον, η ιδια φοβαται οτι θα την απορριψει αν κανει το πρωτο βημα


ετσι ειναι βασικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
φυσικα...τα δυο φυλλα ειναι ισα κ εχουν ισα δικαιωματα....αυτο ομως στην περιπτωση του φλερτ γινεται πιο περιπλοκο...φυσικα κ μπορει μια γυναικα αν θελει να δειξει το ενδιαφερον της σε καποιον ομως για μενα θεωρω πως εχει περισσοτερη 'μαγεια' να περιμενει απο το αγορι την κινηση...ισως επειδη ειμαι γυναικα κ το βλεπω απο αυτη την οπτικη:) τοτε θα μπορει να κανει ελευθερη επιλογη να τον απορριψει ή΄να ειναι μαζι του...:)

Δε διαφωνώ, κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός. Κι εγώ γυναίκα είμαι (:P) και προσωπικά θεωρώ οτι το φλερτ απο μόνο του ενέχει μία μαγεία, η οποία δεν αυξάνεται ή ελαττώνεται από το αν ο αντρας θα κάνει την πρώτη κίνηση ή όχι. Μπορεί κάλλιστα η γυναίκα να κάνει την πρώτη κίνηση και να έχει ο άντρας την ελεύθερη επιλογή να την απορρίψει ή να είναι μαζί της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
-----------------------------------------
να με συμπαθας, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, θα ελεγα οτι ειμαστε μονογαμικα οντα προσωπικα[/quote]
εγω απλα αναφερω ο,τι εχω διαβασει κ ακουσει:) η δημιουργια κοινωνιας και θεσμων μας ''εκαναν'' μονογαμικα οντα...φυσικα η αποψη σου ειναι σεβαστη...απλως αν ζουσαμε ακομα σε σπηλιες κ χωρις πολιτισμο νομιζω δεν θα ελεγχαμε το σεξουαλικο μας ενστικτο οπως σημερα που ζουμε υπο τελειως αλλες συνθηκες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
-----------------------------------------
να με συμπαθας, δεν ξερω κατα ποσο ισχυει, θα ελεγα οτι ειμαστε μονογαμικα οντα προσωπικα
εγω απλα αναφερω ο,τι εχω διαβασει κ ακουσει:) η δημιουργια κοινωνιας και θεσμων μας ''εκαναν'' μονογαμικα οντα...φυσικα η αποψη σου ειναι σεβαστη...απλως αν ζουσαμε ακομα σε σπηλιες κ χωρις πολιτισμο νομιζω δεν θα ελεγχαμε το σεξουαλικο μας ενστικτο οπως σημερα που ζουμε υπο τελειως αλλες συνθηκες...[/QUOTE]

δεν ειναι η φυση μας ομως η δημιουργια κοινωνιων; μιας τοσο μεγαλης αγελης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σελήνη

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Εύα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
γιατι ετσι η γυναικα θα εχει το πανω χερι, θα εχει την εξουσια να αποφασισει, να εχει επιλογη. και επειδη, μαλλον, η ιδια φοβαται οτι θα την απορριψει αν κανει το πρωτο βημα

Ή επειδή έχουν μείνει ακόμα κατάλοιπα από κοινωνικά πρότυπα του παρελθόντος, τα οποία υπαγορεύουν τη συμπεριφορά της. Δε νομίζω οτι έχει να κάνει τόσο με φόβο, όσο με στερεότυπα. Νομίζω πως η γυναίκα μαθαίνει οτι είναι πιο "μαγικό" να κάνει ο άντρας την πρώτη κίνηση, οτι σε αυτόν αρέσει να είναι κηνυγός ενώ στην ίδια θα έπρεπε να αρέσει να "δίνει το οκ" και το ακολουθεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι λεω σε αυτη την περιπτωση η γυναικα θα κανει την πρωτη κινηση, οταν ομως μια γυναικα συναντηση καποιον ανδρα για πρωτη φορα στην ζωη της και δεν εχει το σεξ στο μυαλο της ή την αποπλανηση για καποιον αλλο σκοπο, δεν θα κανει την πρωτη κινηση, θα περιμενει εστω το πρωτο βημα, με τα αλλαζει αναλογα την γυναικα, αμα θα κανει μονο αυτη κινησεις, αμα θα κανει μονο αυτος κλπ.
Ο ανδρας απο την αλλη θα κανει παντα την πρωτη κινηση, "θελω να κανω ερωτα μαζι της" αυτος θα κανει την κινηση, "θελω να δω αμα μπορω να κανω σχεση μαζι της" παλι πρωτη κινηση.
Και παλι, αυτα ισχυουν ΜΟΝΟ αμα ειναι η πρωτη επικοινωνια με το ατομο αυτο. Αμα υπαρχει ειδη οποιαδηποτε σχεση μεταξη τους, αλλαζουν ΟΛΑ.

Βασικα, συμφωνα με επιστημονες που εχουν μελετησει την ανθρωπινη γλωσσα σωματος οι γυναικες παντα στελνουν τα πρωτα σηματα υποσεινηδητα ή συνειδητα, επομενως αυτες κανουν το πρωτο βημα (δεν εχω ονλάην πηγη, στο science illustrated το χα δει).
Ετσι κι αλλιως την πρωτη φορα που θα συναντησεις καποιον δε προκειται να του ζητησεις κατι αλλο περα απο σεξ αν θελεις να κανεις κατι μαζι του, πρωτα θα τον γνωρισεις και μετα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

poppy91

Νεοφερμένος

Η ποπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Δε διαφωνώ, κάθε χαρακτήρας είναι διαφορετικός. Κι εγώ γυναίκα είμαι (:P) και προσωπικά θεωρώ οτι το φλερτ απο μόνο του ενέχει μία μαγεία, η οποία δεν αυξάνεται ή ελαττώνεται από το αν ο αντρας θα κάνει την πρώτη κίνηση ή όχι. Μπορεί κάλλιστα η γυναίκα να κάνει την πρώτη κίνηση και να έχει ο άντρας την ελεύθερη επιλογή να την απορρίψει ή να είναι μαζί της.
εχεις απολυτο δικιο...απλα εγω προσωπικα το πιστευω αυτο επειδη ισως εχω μπλεχτει σε καποια παρομοια κατασταση:P θεωρω γενικα παντως πως ο αντρας σε τετοια ζητηματα καλο ειναι να κανει την πρωτη κινηση και να διεκδικει εκεινη που θελει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrto.s

Πολύ δραστήριο μέλος

Η myrto.s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.
Ή επειδή έχουν μείνει ακόμα κατάλοιπα από κοινωνικά πρότυπα του παρελθόντος, τα οποία υπαγορεύουν τη συμπεριφορά της. Δε νομίζω οτι έχει να κάνει τόσο με φόβο, αλλά με στερεότυπα. Νομίζω πως η γυναίκα μαθαίνει οτι είναι πιο "μαγικό" να κάνει ο άντρας την πρώτη κίνηση, οτι σε αυτόν αρέσει να είναι κηνυγός ενώ στην ίδια θα έπρεπε να αρέσει να "δίνει το οκ" και το ακολουθεί...
αυτό πιστεύω κι εγώ. Ένα κοριτσάκι βλέπει ταινίες με πριγκιπισσες που παει ο πρίγκιπας και τις παίρνει με το άσπρο του άλογο έτσι φυσιολογικό είναι να θεωρούν ότι αυτός είναι ο ιδανικός και ρομαντικός τρόπος να αρχίσει μια σχέσει και ονειρεύονται κάτι ανάλογο ακόμα και ως ενήλικες
σε μια παράλληλη κοινωνία που τα κορίτσια μαθαιναν ότι είναι οι ίδιες οι κυνηγοι θα έβρισκαν πιο παραμυθένιο και μαγικό να έκαναν αυτές την πρώτη κίνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top