Συμβουλές για ανάλυση ιστορικών πηγών

morfomenos

Νεοφερμένος

Ο morfomenos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 79 μηνύματα.
ενταξει παιδια ελεος!!!!δινεται κειμενο μαζι με τις ερωτησεις, ευχαριστω!
Κάποιες φορές όμως μπορεί κάποια υποερώτηση να χρειάζεται στοιχεία μόνο από τη πηγή, και αυτό είναι που εμένα με μπερδεύει γιατί δεν το λένε ξεκάθαρα αλλά πρέπει εσύ να σκεφτείς ότι δεν υπάρχουν σχετικά στοιχεία στο βιβλίο.
να πω μια σκεψη, μπορει αν ειναι βλακεια, απο τι στιγμη που εχεις διαβασει το βιβλιο και ξερεις οτι δεν εχει σχετικα στοιχεια με αυτο που ρωταει, η μονη περιπτωση που απομενει ειναι να υπαρχουν σχετικα στοιχεια στο κειμενο που δινεται, οποτε δεν χρειαζεται να κανεις το συλλογισμο αυτο........... σε προειδοποιησα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loony

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
να πω μια σκεψη, μπορει αν ειναι βλακεια, απο τι στιγμη που εχεις διαβασει το βιβλιο και ξερεις οτι δεν εχει σχετικα στοιχεια με αυτο που ρωταει, η μονη περιπτωση που απομενει ειναι να υπαρχουν σχετικα στοιχεια στο κειμενο που δινεται, οποτε δεν χρειαζεται να κανεις το συλλογισμο αυτο........... σε προειδοποιησα

Ναι, απλά εκείνη την ώρα πάνω στο άγχος μπορεί να νομίζεις ότι υπάρχουν στοιχεία για την συγκεκριμένη ερώτηση όχι μόνο στη πηγή, αλλά και στο βιβλίο. Έτσι και χάνεις χρόνο για να τα θυμηθείς (ενώ δεν υπάρχουν) και αγχώνεσαι. Εμένα τουλάχιστον μου έχει συμβεί 2-3 φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top