Συλλογή ασκήσεων στην Άλγεβρα

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πω κι εγώ έχω πρόβλημα με αυτό το Latex.Το προηγούμενο που έγραψα ήταν η πρώτη μου απόπειρα.Δεν το είχα ξαναχρησιμοποιήσει αν και το είχα παλέψει πολλές φορές στο παρελθόν και δεν τα κατάφερνα.Μου πήρε κάνα μισάωρο για να γράψω τις σειρούλες που είδες.

Εγώ αρχίζω και μαθαίνω. :P

Εdit: Ας κρατήσουμε ζωντανό το θρεντ. :P :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sydney96

Δραστήριο μέλος

Η Βάσω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 748 μηνύματα.
Ας βάλω και εγώ μία ευκολούτσικη... απλά για να δοκιμάσω να γράψω με LaTeX... Καλή η άσκηση του dr.tasos.^

Αν , να αποδειχθεί ότι:

α) και

β)

Πάρε πρώτα το α γιατί το άλλο θα μου πάρει μια ζωή να το γράψω.


και ισχύει

Εγώ αρχίζω και μαθαίνω. :P

Εdit: Ας κρατήσουμε ζωντανό το θρεντ. :P :P

Μπα εγώ τίποτα.Τόση ώρα για μισή γραμμή.Δεν ήξερα ότι δεν μπορώ να πληκτρολογήσω εγώ τα α,β,γ και τα ξαναέγραψα από την αρχή.Μετά είχα πρόβλημα με τις παρενθέσεις και τα τετράγωνα...Άσε με θύμωσα τώρα:mad::P!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akis95

Δραστήριο μέλος

Ο akis95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 535 μηνύματα.
Ξέρω απο γνωστό λήμμα ότι


Έτσι η προς απόδειξη σχέση γραφεται ισοδυναμα :

απο drtasos
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Ξέρω απο γνωστό λήμμα ότι


Έτσι η προς απόδειξη σχέση γραφεται ισοδυναμα :

απο drtasos

Ναι. Σωστός.

Είναι μια από τις ταυτότητες υπό συνθήκη. Αν , τότε ή

Πολύ βασική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Μου θυμίσατε μία άσκηση που είχαμε λύσει στο σχολείο:hmm:

Μαθηματικά Γ' Γυμνασίου - Άλγεβρα - Γενικές ασκήσεις 2ου κεφαλαίου (Άσκηση 11α, σελ. 118):
Να αποδείξετε ότι

Ας τη λύσουμε:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Μου θυμίσατε μία άσκηση που είχαμε λύσει στο σχολείο:hmm:

Μαθηματικά Γ' Γυμνασίου - Άλγεβρα - Γενικές ασκήσεις 2ου κεφαλαίου (Άσκηση 11α, σελ. 118):
Να αποδείξετε ότι

Ας τη λύσουμε:D

Παίρνεις το δεξί μέλος, βγάζεις 1/2 έξω από την παρένθεση, και βγαίνουν οι ταυτότητες. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Μου θυμίσατε μία άσκηση που είχαμε λύσει στο σχολείο:hmm:

Μαθηματικά Γ' Γυμνασίου - Άλγεβρα - Γενικές ασκήσεις 2ου κεφαλαίου (Άσκηση 11α, σελ. 118):
Να αποδείξετε ότι

Ας τη λύσουμε:D

μμ... :hmm: εύκολη. :) :P



Παίρνουμε το 2ο μέλος και κάνουμε πράξεις:



Σπάμε τους όρους:



Έτσι, καταλήξαμε στο 1ο μέλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Δεν είπα ότι είναι δύσκολη:P

Well done, Aggressive:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν μη μηδενικοί πραγματικοί αριθμοί για τους οποίους ισχύει να αποδείξετε ότι:



Να βάλω και την δικη μου προσεγγιση :

Το πρώτο μέλος είναι ίσο με :

Το δεύτερο μέλος ειναι ισο με :

Εξισώνω και έχω

Άπο την δοσμένη έχω Αρα απεδείχθη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αποδειξτε οτι η παρασταση ειναι τελειο τετράγωνο .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Βάλε μας την λύση σε spoiler, αν γίνεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nQvy

Νεοφερμένος

Ο nQvy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Να λυθεί η εξίσωση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
Αν για τους αριθμούς a και b ισχύει και να βρεθεί το άθροισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nQvy

Νεοφερμένος

Ο nQvy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 71 μηνύματα.
Σωστά, αλλά καλύτερα να αφήνατε κανέναν πιο μικρό να την λύσει, υποτίθεται ότι είναι για Α' λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.

Guest 018946

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Giannis721

Νεοφερμένος

Ο Giannis721 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 82 μηνύματα.

dimitris001

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,608 μηνύματα.
Προφανώς μας ενδιαφέρει και ο τρόπος λύσης :P
καλα αφου θες και τροπο λύσης...
a+b=5 άρα b=5-a

οπότε απο διακρίνουσα a=2 ή a=3
όταν όμως α=2 τότε β=5-2=3
ή
οταν α=3 τότε β=2 άρα
(α,β)=(2,3) ή (α,β)=(3,2) και τελικά

θες να το κάνω και με τον 2ο τρόπο....????:P

2ος ΤΡΟΠΟΣ
λοιπόν ισχύει
και
άρα


όμως.....

οπότε η (1) γινεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top