Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν δε καταλαβαίνω κάτι εγώ, αλλά το γεγονός πως κάτι είναι μεγαλύτερο του 0 κοντά στο 0 δεν σημαίνει ότι και το όριο του θα είναι μεγαλύτερο του 0. Παράδειγμα x^2>0 για χ κοντά στο 0 αλλά limx^2 x->0 = 0
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
Δεν ξέρω αν δε καταλαβαίνω κάτι εγώ, αλλά το γεγονός πως κάτι είναι μεγαλύτερο του 0 κοντά στο 0 δεν σημαίνει ότι και το όριο του θα είναι μεγαλύτερο του 0. Παράδειγμα x^2>0 για χ κοντά στο 0 αλλά limx^2 x->0 = 0
Είναι ιδιότητα στο σχολικό αυτό ναι, εαν μια συνάρτηση f <= g κοντά στο xo τότε :
lim f <= lim g
x->xo x->xo
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Από την πρώτη ισότητα προκύπτει ότι:

lim f(x) = 0, x -> 0

Έπειτα το ζητούμενο όριο γίνεται με προσθαφαίρεση του f(x) στον αριθμητή

lim(e^f(x) + f(x) - 2x - 1 - f(x))/x²

lim(e^f(x) - f(x) - 1)/x² = L

Είναι f(x) ≠ 0 κοντά στο 0 και υπάρχει η γνωστή ανισότητα e^u - u - 1 >= 0 με την ισότητα στο u = 0. Το όριο γράφεται ως:

lim(e^f(x) - f(x) - 1)* 1/x² = άπειρο,

Το όριο της e^f(x) - f(x) - 1 υπάρχει επειδή υπάρχει της f(x)
lim [e^f(x) - 2x - 1]/x² =
x->0

lim [e^f(x) - f(x) + f(x) - 2x - 1]/x² =
x->0

lim [e^f(x) - f(x) - 1]/x² + lim[f(x) - 2x]/x² =
x->0

lim [e^f(x) - f(x) - 1]/x² + 4
x->0

Ισχύει πως για κάθε x E R :
e^x >= x+1
e^x - x - 1 >= 0

Η ισότητα ισχύει μόνο όταν x = 0.
Με αντικατάσταση του x με f(x) παραπάνω έχουμε :
e^f(x) - f(x) - 1 >= 0

Κοντά στο 0 η f != 0, οπότε :
lim e^f(x) - f(x) - 1 > 0
x->0

Επομένως :

lim [e^f(x) - f(x) - 1]/x² = κ/0+ = +οο , όπου κ κάποιος πεπερασμένος θετικός αριθμός.
x->0

Έτσι και το τελικό όριο ισούται με +οο.
Δε βγαίνει άπειρο το όριο, το limf(x) x->0 κάνει 0. Που σημαίνει πως η f μπορεί πχ να είναι η x^2. Τοτε το όριο L υπάρχει και μάλιστα κάνει 0
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
δεν χρησιμοποίησες αυτή την ιδιότητα
Ναι το ξέρω, απλά το αναφέρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω αν δε καταλαβαίνω κάτι εγώ, αλλά το γεγονός πως κάτι είναι μεγαλύτερο του 0 κοντά στο 0 δεν σημαίνει ότι και το όριο του θα είναι μεγαλύτερο του 0. Παράδειγμα x^2>0 για χ κοντά στο 0 αλλά limx^2 x->0 = 0
Νομίζω οτι εδώ η διαφορά είναι οτι όταν δεν έχουμε απλά μια ιδιότητα που ισχύει κοντά στο 0.
Η εκφώνηση μιλάει για μια περιοχή του 0 σε αφτάκια(" "), το οποίο αντιλαμβάνομαι ως γειτονιά του 0. Η οποία έννοια περιλαμβάνει και το 0. Οπότε η πρόταση του Cade δεν βγάζει και πολύ νόημα. Εφόσον ορίζεται διάστημα
(-ε,ε) με ε>0 στο οποίο η f != 0, αυτόματα δεν θα μπορούσε το όριο της f να είναι 0 κοντά στο 0.

Η x² είναι μεγαλύτερη του 0 κοντά στο χ = 0, αλλά δεν είναι μεγαλύτερη του μηδενός στη γειτονιά του x = 0, καθώς στο x = 0 είναι 0.

Εαν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος στην εκφώνηση διορθώστε με.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ναι το ξέρω, απλά το αναφέρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Νομίζω οτι εδώ η διαφορά είναι οτι όταν δεν έχουμε απλά μια ιδιότητα που ισχύει κοντά στο 0.
Η εκφώνηση μιλάει για μια περιοχή του 0 σε αφτάκια(" "), το οποίο αντιλαμβάνομαι ως γειτονιά του 0. Η οποία έννοια περιλαμβάνει και το 0. Οπότε η πρόταση του Cade δεν βγάζει και πολύ νόημα. Εφόσον ορίζεται διάστημα
(-ε,ε) με ε>0 στο οποίο η f != 0, αυτόματα δεν θα μπορούσε το όριο της f να είναι 0 κοντά στο 0.

Η x² είναι μεγαλύτερη του 0 κοντά στο χ = 0, αλλά δεν είναι μεγαλύτερη του μηδενός στη γειτονιά του x = 0, καθώς στο x = 0 είναι 0.

Εαν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος στην εκφώνηση διορθώστε με.
Προφανώς δεν περιλαμβάνεται το μηδέν μέσα. Εγώ αντιλαμβάνομαι το "περιοχή", "γειτονιά" κλπ ως κοντά. Εκεί είναι ο προβληματισμός σου ;
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Ναι το ξέρω, απλά το αναφέρω.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Νομίζω οτι εδώ η διαφορά είναι οτι όταν δεν έχουμε απλά μια ιδιότητα που ισχύει κοντά στο 0.
Η εκφώνηση μιλάει για μια περιοχή του 0 σε αφτάκια(" "), το οποίο αντιλαμβάνομαι ως γειτονιά του 0. Η οποία έννοια περιλαμβάνει και το 0. Οπότε η πρόταση του Cade δεν βγάζει και πολύ νόημα. Εφόσον ορίζεται διάστημα
(-ε,ε) με ε>0 στο οποίο η f != 0, αυτόματα δεν θα μπορούσε το όριο της f να είναι 0 κοντά στο 0.

Η x² είναι μεγαλύτερη του 0 κοντά στο χ = 0, αλλά δεν είναι μεγαλύτερη του μηδενός στη γειτονιά του x = 0, καθώς στο x = 0 είναι 0.

Εαν αντιλαμβάνομαι κάτι λάθος στην εκφώνηση διορθώστε με.
Μην έχεις δεδομενη την συνέχεια της συνάρτησης. Παράδειγμα:
f(x)=x^2, x=/=0
1,x=0
Η f είναι διάφορη του 0 για xe(-δ,δ), δ>0 και το όριο της στο 0 είναι 0.
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Εξ άλλου στην συγκεκριμένη άσκηση αποδεικνύεται ότι το όριο της f στο 0 είναι 0 από το δοθεν όριο
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
Προφανώς δεν περιλαμβάνεται το μηδέν μέσα. Εγώ αντιλαμβάνομαι το "περιοχή", "γειτονιά" κλπ ως κοντά. Εκεί είναι ο προβληματισμός σου ;
Είναι λίγο διαφορετικά αυτά μεταξύ τους. Η γειτονιά είναι κάτι συγκεκριμένο :
1661858111232.png


Στην προκειμένη εαν με το "περιοχή" εννοείς απλά κοντά στο 0, το οποίο δεν περιλαμβάνεται και το 0 φυσικά, τότε έχεις δίκιο και θα μπορούσαν να συμβαίνουν διάφορα "τρελά" κοντά στο 0 οπότε η προσέγγιση μου δεν θα ίσχυε.
Μην έχεις δεδομενη την συνέχεια της συνάρτησης. Παράδειγμα:
f(x)=x^2, x=/=0
1,x=0
Η f είναι διάφορη του 0 για xe(-δ,δ), δ>0 και το όριο της στο 0 είναι 0.
Δεν την έχω δεδομένη.
Απο την στιγμή που μου δίνει μια συνθήκη για την f, χρησιμοποιώ αυτή και δεν το ψειρίζω παραπάνω. Όσο και να πηδάει πάνω κάτω η συνάρτηση, να κάνει σπασίματα, άλματα κτλπ. δεν έχει σημασία εφόσον θα πρέπει να υπακούει αυτή την συνθήκη.

ΥΓ. Εσύ τώρα έπαιξες π&*βασικά :bleh: διότι αυτός ο ορισμός ορίζει συνάρτηση με πεδίο ορισμού ένωση διαστημάτων αλλά και συνόλου με ένα στοιχείο, ενώ το σχολικό βιβλίο λέει οτι μελετώνται μόνο συναρτήσεις με πεδίο ορισμού κάποιο διάστημα ή ένωση διαστημάτων. Οπότε λογικό είναι να μην ισχύει το προαναφερόμενο θεώρημα. Στην γενική περίπτωση και εσύ έχεις δίκιο λοιπόν, απλά όχι στα πλαίσια του λυκείου.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Δεν την έχω δεδομένη.
Απο την στιγμή που μου δίνει μια συνθήκη για την f, χρησιμοποιώ αυτή και δεν το ψειρίζω παραπάνω. Όσο και να πηδάει πάνω κάτω η συνάρτηση, να κάνει σπασίματα, άλματα κτλπ. δεν έχει σημασία εφόσον θα πρέπει να υπακούει αυτή την συνθήκη.
Πως επηρεάζει τοτε το ότι συμπεριλαμβάνεται το 0 στην ιδιότητα αυτή (f=/=0); Έδωσα μια συνάρτηση που υπακούει όλες τις συνθήκες και έχει όριο το 0 στο 0, το οποιο δεν συμφωνείς ότι μπορεί να ισχύει
 

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.
Πως επηρεάζει τοτε το ότι συμπεριλαμβάνεται το 0 στην ιδιότητα αυτή (f=/=0); Έδωσα μια συνάρτηση που υπακούει όλες τις συνθήκες και έχει όριο το 0 στο 0, το οποιο δεν συμφωνείς ότι μπορεί να ισχύει
Απάντησα παραπάνω, έχεις δίκιο γενικά, απλά αυτή η συνάρτηση δεν επιτρέπεται στα πλαίσια του λυκείου γιατί το (-οο,0) U {0} U (0,+οο) δεν είναι διάστημα ή ένωση διαστημάτων. Επομένως τα θεωρήματα του σχολικού είναι λάθος για τέτοιες συναρτήσεις.

Y.Γ. όχι λεω μπούρδες, διότι όλο αυτό θεωρείται διάστημα. Απλά είχα υπόψιν οτι παραβιάζει το θεώρημα και λεω α μάλλον θα υπάρχει πρόβλημα με τα διαστήματα.

Αλλά για x < 1 => χ² < 1.
Οπότε βάσει του θεωρήματος του σχολικού :
lim x² = 0 το οποίο είναι πράγματι μικρότερο του 1.
χ->0

Άρα όντως δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα. Ο Άλεξ έχει δίκιο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
g(x) = (f(x) - 2x)/x²

Γράφουμε την f(x) = g(x)*x² + 2x.
Τότε για g(x) != 0 είναι x² = (f(x) - 2x)/g(x)
Οπότε με αντικαταστάσεις βγαίνει 0;

Αν ήταν g(x) = 0 σε μια περιοχή γύρω από το 0 το όριο limg(x) x -> 0 θα ήταν 0 αντί για 4.
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
g(x) = (f(x) - 2x)/x²

Γράφουμε την f(x) = g(x)*x² + 2x.
Τότε για g(x) != 0 είναι x² = (f(x) - 2)/g(x)
Οπότε με αντικαταστάσεις βγαίνει 0;
Έκανες ένα ορθογραφικό, είναι 2x. Όμως πάλι είσαι σε 0/0, δε βλέπω πως μπορεί να συνεχιστεί.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έκανες ένα ορθογραφικό, είναι 2x. Όμως πάλι είσαι σε 0/0, δε βλέπω πως μπορεί να συνεχιστεί.
Αντικαθιστάς όπου f την παράσταση συναρτήσει της g πρώτα και μετά όπου x² την άλλη παράσταση. Έπειτα πολ/ζεις με g(x) αριθμητή και παρονομαστή
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
μια αντιμετωπιση..
 

Συνημμένα

  • CamScanner 08-30-2022 17.22.pdf
    567.2 KB · Εμφανίσεις: 67

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,253 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Για να βρεις το όριο του f(x)/x τι σε ενέπνευσε ; Επίσης το όριο της f στο 0 που σου φάνηκε χρήσιμο ;
το οριο της f χρειαζεται για εδω περα αρχικα
1661871059273.png


το οριο της f(x) / x , μου ηρθε σαν εμπνευση οταν εσπασα το αρχικο οριο σε 2 για το οριο εδω περα
1661871216177.png


το τελειο θα ηταν να ειχα και την f στον παρονομαστη για να παω σε ενα ευκολο οριο θετωντας οποτε αρχικα το εγραψα σαν [e^f(x) - f(x) - 1 / f(x) ] * f(x) / x^2 μονο που το 2ο οριο δεν οδηγησε καπου οποτε ειπα να δοκιμασω να εχω (f(x) / x)^2 οποτε εψαξα για το f(x) / x και ..
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Το ότι η f είναι διάφορη του 0 σε μια "περιοχή" του 0 πού βοηθάει;
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top