Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Χαίρομαι να βλέπω νέα παιδιά να ασχολούνται με την επίλυση ασκήσεων στα μαθηματικά ενώ οι πανελλήνιες είναι παρελθόν. Αυτό δείχνει ότι τα αγαπήσατε, κατά κάποιο τρόπο. Κι εγώ πριν κάποια χρόνια, έκανα το ίδιο και μου θυμίσατε αυτή την εποχή, σας ευχαριστώ.
Μπράβο σας! :give_rose:
Μακάρι να έβρισκα το forum νωρίτερα. :redface:
 
Τελευταία επεξεργασία:

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
View attachment 107005
Τη βρήκα στο ίντερνετ και μου κέντρισε το ενδιαφέρον...δεν ξέρω τι επιφυλάσσει, πάντως είναι ψαρωτική
βατη ασκηση με γνωστες ιδεες, ειδικα το α) ε @eukleidhs1821 :lol:
Το Δ2 (ιιι) παει να δειξει κατι καλο, που υπαρχει αναγκη να κοιταμε οταν λυνουμε εξισωσεις - ανισωσεις.. διοτι ξεχνιεται μιας και στις πανελληνιες δινεται παντα, τωρα βεβαια το εχει προδωσει αρκετα η εκφωνηση.
Και το Δ3 ειναι ενδιαφερον να δει καποιος , μιας και ακολουθεις μια αντιστροφη διαδικασια αποτελεσμα ολοκληρωματος => ολοκληρωμα απο οπου προερχεται το ολοκληρωμα ωστε να καταλαβεις την λυση.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
View attachment 107005
Τη βρήκα στο ίντερνετ και μου κέντρισε το ενδιαφέρον...δεν ξέρω τι επιφυλάσσει, πάντως είναι ψαρωτική
Παίζει να κάνω λάθος, αλλά στο Δ2.iii), εφόσον αυτά μέσα στην h πρέπει να είναι μεγαλύτερα του 0, το πεδίο ορισμού για την εξίσωση δε βγαίνει κενό (x>1 και x<1);
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,670 μηνύματα.
βατη ασκηση με γνωστες ιδεες, ειδικα το α) ε @eukleidhs1821 :lol:
Το Δ2 (ιιι) παει να δειξει κατι καλο, που υπαρχει αναγκη να κοιταμε οταν λυνουμε εξισωσεις - ανισωσεις.. διοτι ξεχνιεται μιας και στις πανελληνιες δινεται παντα, τωρα βεβαια το εχει προδωσει αρκετα η εκφωνηση.
Και το Δ3 ειναι ενδιαφερον να δει καποιος , μιας και ακολουθεις μια αντιστροφη διαδικασια αποτελεσμα ολοκληρωματος => ολοκληρωμα απο οπου προερχεται το ολοκληρωμα ωστε να καταλαβεις την λυση.
ειδες ομως μετα απο τοσα χρονια αυτη την ιδεα την κυνηγανε?θεωρω θεμα χρονου να τεθει στις πανελληνιες και θα δεις οτι παλι δε θα το λυσουν αρκετοι! αν και γενικως αποφευγουν τα τελευταια χρονια ασκησεις τυπου βρειτε τον τυπο της f
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
View attachment 107005
Τη βρήκα στο ίντερνετ και μου κέντρισε το ενδιαφέρον...δεν ξέρω τι επιφυλάσσει, πάντως είναι ψαρωτική
Ήθελα να ανεβάσω αυτά που έγραψα πιο νωρίς, αλλά το ξέχασα και μετά δεν είχα χρόνο. :lol:
D8433E43-C27F-46EC-91FB-A8FDF6504B55.jpeg
F45A3892-9882-4348-AD1C-0E10A112D2A9.jpeg
για τη g η αιτιολόγηση στο τέλος θα μπορούσε να είναι καλύτερη νομίζω…

13214071-6B11-48E9-BCFB-CC89EAC15659.jpeg
100E7B41-FF44-4781-AB26-93AA8891FB2D.jpeg
Για το Δ2.iii) όπως έχω πει πιο πάνω, ίσως υπάρχει κάποιο ορθογραφικό, γιατί αλλιώς μου φαίνεται πολύ σύντομη η απάντηση…Πάντως, υπάρχει μοτίβο και κάτι ίσως μπορεί να γίνει, αν θέσουμε φ(x)=h(x+2)+h(x), x>0 και χρησιμοποιήσουμε τη μονοτονία/1-1.

7BA8A822-93B1-4A72-AA2E-081EE35C1C17.jpeg
Επίσης, ωραίο το Δ3, αν και λίγο προφανές.

8E3CE3C2-B421-4ED9-8CF3-2EE8627042B3.jpeg
0EC52ACF-68C1-48BE-AFCA-27F5D92AA1DE.jpeg
Στο Δ4 παίζει να έχω κάνει ορθογραφικά…:redface:
(έχει περικοπεί αρκετά η εικόνα και δε φαίνεται στο τέλος πού τείνει το x)
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ήθελα να ανεβάσω αυτά που έγραψα πιο νωρίς, αλλά το ξέχασα και μετά δεν είχα χρόνο. :lol:
για τη g η αιτιολόγηση στο τέλος θα μπορούσε να είναι καλύτερη νομίζω…

Για το Δ2.iii) όπως έχω πει πιο πάνω, ίσως υπάρχει κάποιο ορθογραφικό, γιατί αλλιώς μου φαίνεται πολύ σύντομη η απάντηση…Πάντως, υπάρχει μοτίβο και κάτι ίσως μπορεί να γίνει, αν θέσουμε φ(x)=h(x+2)+h(x), x>0 και χρησιμοποιήσουμε τη μονοτονία/1-1.

Επίσης, ωραίο το Δ3, αν και λίγο προφανές.

Στο Δ4 παίζει να έχω κάνει ορθογραφικά…:redface:
(έχει περικοπεί αρκετά η εικόνα και δε φαίνεται στο τέλος πού τείνει το x)
Δεν κατάλαβα στο Δ4 από πού προέκυψε το 6.
Σωστή πάντως, μπράβο! :clapping:

* Επίσης το Δ2iii) έτσι πρέπει να βγαίνει γτ έτσι όπως βλέπω τη φ(x) δεν τη κόβω για 1-1
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δεν κατάλαβα στο Δ4 από πού προέκυψε το 6.
Σωστή πάντως, μπράβο! :clapping:

* Επίσης το Δ2iii) έτσι πρέπει να βγαίνει γτ έτσι όπως βλέπω τη φ(x) δεν τη κόβω για 1-1
Αυτές τις ασκήσεις που τις βρίσκεις
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Δεν κατάλαβα στο Δ4 από πού προέκυψε το 6.
Στην αρχή στο Ι(α) υπάρχει ο όρος 2(3(α-1)) που βγαίνει 6α-6 και το -6 το βγάζω έξω από το όριο, γιατί είναι σταθερός αριθμός. Πρακτικά, το έκανα, για να με διευκολύνει λιγουλάκι.

Επίσης το Δ2iii) έτσι πρέπει να βγαίνει γτ έτσι όπως βλέπω τη φ(x) δεν τη κόβω για 1-1
Ούτε κι εμένα μου φαίνεται για 1-1 η φ στο (0,+00)…Αν όντως βγαίνει κενό, μου φαίνεται λίγο βλακεία, παρόλο που ειναι κι αυτό μια απάντηση.
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.
Στην αρχή στο Ι(α) υπάρχει ο όρος 2(3(α-1)) που βγαίνει 6α-6 και το -6 το βγάζω έξω από το όριο, γιατί είναι σταθερός αριθμός. Πρακτικά, το έκανα, για να με διευκολύνει λιγουλάκι.


Ούτε κι εμένα μου φαίνεται για 1-1 η φ στο (0,+00)…Αν όντως βγαίνει κενό, μου φαίνεται λίγο βλακεία, παρόλο που ειναι κι αυτό μια απάντηση.
Για ποιο λογο ειναι βλακεια.. πολλοι ξεχνανε να ορισουν μια εξισωση - ανισωση και ξεκινανε αμεσως την επιλυση. Πολυ ευκολα βλεπεις οτι δεν οριζεται η συγκεκριμενη οποτε η απαντηση ειναι μονοσημαντη. Αυτο θεωρω ηθελε να θυμισει ο θεματοδοτης και φαινεται και απο τον τροπο που το εχει γραψει το ερωτημα
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Για ποιο λογο ειναι βλακεια.. πολλοι ξεχνανε να ορισουν μια εξισωση - ανισωση και ξεκινανε αμεσως την επιλυση. Πολυ ευκολα βλεπεις οτι δεν οριζεται η συγκεκριμενη οποτε η απαντηση ειναι μονοσημαντη. Αυτο θεωρω ηθελε να θυμισει ο θεματοδοτης και φαινεται και απο τον τροπο που το εχει γραψει το ερωτημα
Απλώς φαίνεται πιο promising από ότι είναι και ξενέρωσα λίγο… :look:
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Απλώς φαίνεται πιο promising από ότι είναι και ξενέρωσα λίγο… :look:
Η αλήθεια είναι αυτή :lol:
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Στην αρχή στο Ι(α) υπάρχει ο όρος 2(3(α-1)) που βγαίνει 6α-6 και το -6 το βγάζω έξω από το όριο, γιατί είναι σταθερός αριθμός. Πρακτικά, το έκανα, για να με διευκολύνει λιγουλάκι.
Το 2 δε πάει και στους τρεις όρους ;
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.
Το 2 δε πάει και στους τρεις όρους ;
Ναι, επειδή έβγαλα μόνο το -1 από το όριο, πρέπει αυτό να πολλαπλασιαστεί και με το 2 και με το 3, οπότε βγαίνει -6, ενώ το 2 πάει σε όλο το υπόλοιπο όριο και το 3 πάει μόνο στο α που είναι στην αρχή. Μάλλον έχω κάνει κάποιο μπέρδεμα εκεί, αλλά ακόμη δεν το έχω δει...
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Ναι, επειδή έβγαλα μόνο το -1 από το όριο, πρέπει αυτό να πολλαπλασιαστεί και με το 2 και με το 3, οπότε βγαίνει -6, ενώ το 2 πάει σε όλο το υπόλοιπο όριο και το 3 πάει μόνο στο α που είναι στην αρχή. Μάλλον έχω κάνει κάποιο μπέρδεμα εκεί, αλλά ακόμη δεν το έχω δει...
Έχεις δίκιο, μόλις το είδα...όλα καλά. Συγχώρεσε με γιατί είμαι κ άυπνος.
 

BaSO4

Δραστήριο μέλος

Η BaSO4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Μηχανολόγων Μηχανικών ΑΠΘ. Έχει γράψει 634 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Guest 749981

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Από την πρώτη ισότητα προκύπτει ότι:

lim f(x) = 0, x -> 0

Έπειτα το ζητούμενο όριο γίνεται με προσθαφαίρεση του f(x) στον αριθμητή

lim(e^f(x) + f(x) - 2x - 1 - f(x))/x²

lim(e^f(x) - f(x) - 1)/x² = L

Είναι f(x) ≠ 0 κοντά στο 0 και υπάρχει η γνωστή ανισότητα e^u - u - 1 >= 0 με την ισότητα στο u = 0. Το όριο γράφεται ως:

lim(e^f(x) - f(x) - 1)* 1/x² = άπειρο,

Το όριο της e^f(x) - f(x) - 1 υπάρχει επειδή υπάρχει της f(x)
 
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Samael

Τιμώμενο Μέλος

Ο Samael αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων & Ηλεκτρονικών Μηχανικών ΠΑΔΑ και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 10,265 μηνύματα.
lim [e^f(x) - 2x - 1]/x² =
x->0

lim [e^f(x) - f(x) + f(x) - 2x - 1]/x² =
x->0

lim [e^f(x) - f(x) - 1]/x² + lim[f(x) - 2x]/x² =
x->0

lim [e^f(x) - f(x) - 1]/x² + 4
x->0

Ισχύει πως για κάθε x E R :
e^x >= x+1
e^x - x - 1 >= 0

Η ισότητα ισχύει μόνο όταν x = 0.
Με αντικατάσταση του x με f(x) παραπάνω έχουμε :
e^f(x) - f(x) - 1 >= 0

Κοντά στο 0 η f != 0, οπότε :
lim e^f(x) - f(x) - 1 > 0
x->0

Επομένως :

lim [e^f(x) - f(x) - 1]/x² = κ/0+ = +οο , όπου κ κάποιος πεπερασμένος θετικός αριθμός.
x->0

Έτσι και το αρχικό όριο ισούται με +οο.
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top