Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
f κοιλη => f' γνησιως φθινουσα
χ < 1 => f'(x) > f'(1) > 0 => f'(x) > 0 για χ < 1 => f γνησιως αυξουσα στο (-οο, 1]

αν κανουμε μελετη ακροτατων στην h(x) = x * e^(1-x) βλεπουμε οτι εχει ολικο μεγιστο το 1 στο χ = 1
δηλαδη χ * e^(1-x) <= 1 για καθε χ στο R το ισον μονο στο 1

χ <= 1 => f(x) <= f(1) < 0 => f(x) < 0 για καθε χ <= 1 αν βαλουμε οπου χ -> h(x) εχουμε το ζητουμενο
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

α

2 ασκησεις και απο εμενα
CamScanner 04-18-2022 22.40_1.jpg

CamScanner 04-18-2022 22.40_2.jpg

Αν έχω κάνει κάποιο λάθος πες μου, τέτοιες ώρες συνήθως είμαι λίγο ζαλισμενος :hehe:
 

Guest 831328

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Να μια πολύ καλή που έλυσα πριν από λίγα λεπτά ένα ωραίο συνδυαστικό θέμα
 

Συνημμένα

  • IMG_20220418_232105_1.jpg
    IMG_20220418_232105_1.jpg
    2.6 MB · Εμφανίσεις: 88

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
το πρωτο φανταζομαι θα σε δυσκολεψει.ενας προχειρος τροπος που μου ερχεται ειναι.φερνω 2 καθετες ΔΖ καθετη στην ΑΒ και ΓΚ καθετη στην ΑΒ.τα τριγωνα ΑΔΖ και ΓΚΒ ειναι ισα διοτι ΔΖ=ΓΚ ως απεναντι πλευρες ορθογωνιου και ΑΔ=ΓΒ ως πλευρες ισοσκελους τραπεζιου.επομενως ΑΖ=ΒΚ.
το κομματι ΖΚ=χ προφανως.
ΟΖ=2(ακτινα κυκλου)-ΑΖ
ΑΖ=4-χ-ΒΚ
ΑΖ=4-χ-ΑΖ
ΑΖ=(4-χ)/2
αρα ΟΖ=2-(4-χ)/2=χ/2
πυθαγορειο θεωρημα στο ΟΔΖ.
ΔΖ^2=4-ΟΖ^2=4-χ^2/4=(16-χ^2)/4
αρα ΔΖ=ριζα(16-χ^2)/2
μετα τυπος εμβαδον τραπεζιου (βαση μεγαλη+βαση μικρη)*υψος/2=(χ+4)ριζα(16-χ^2)/4
 

Alexandros28

Δραστήριο μέλος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 620 μηνύματα.
Εγώ είχα σκεφτεί άλλον τρόπο για το πρώτο ερώτημα. Έστω Ε το μέσο της ΓΔ. Τότε για το τρίγωνο ΟΔΓ, το οποιο ειναι ισοσκελες καθώς δυο πλευρές του αποτελούν ακτίνα του κύκλου, το ύψος του θα ταυτίζεται με την διάμεσο της πλευράς ΔΓ. Το ύψος του τριγώνου ταυτίζεται με το ύψος του τραπεζιού, άρα με πυθαγόρειο για το τρίγωνο ΟΕΔ ή ΟΕΓ προσδιορίζεται το ύψος του τραπεζιού συναρτήσει της πλευράς x. Τα υπόλοιπα ερωτήματα αντιμετωπίζονται εύκολα
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.
Εγώ είχα σκεφτεί άλλον τρόπο για το πρώτο ερώτημα. Έστω Ε το μέσο της ΓΔ. Τότε για το τρίγωνο ΟΔΓ, το οποιο ειναι ισοσκελες καθώς δυο πλευρές του αποτελούν ακτίνα του κύκλου, το ύψος του θα ταυτίζεται με την διάμεσο της πλευράς ΔΓ. Το ύψος του τριγώνου ταυτίζεται με το ύψος του τραπεζιού, άρα με πυθαγόρειο για το τρίγωνο ΟΕΔ ή ΟΕΓ προσδιορίζεται το ύψος του τραπεζιού συναρτήσει της πλευράς x. Τα υπόλοιπα ερωτήματα αντιμετωπίζονται εύκολα
σωστος ακομα πιο ωραιος τροπος.εγω το πηγα αυτο καθε αυτο το υψος για αυτο ισως βγηκε πιο συνθετο.εσυ το εξισωσες με τη μια και βγηκε πιο ευκολο
 

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
το πρωτο φανταζομαι θα σε δυσκολεψει.ενας προχειρος τροπος που μου ερχεται ειναι.φερνω 2 καθετες ΔΖ καθετη στην ΑΒ και ΓΚ καθετη στην ΑΒ.τα τριγωνα ΑΔΖ και ΓΚΒ ειναι ισα διοτι ΔΖ=ΓΚ ως απεναντι πλευρες ορθογωνιου και ΑΔ=ΓΒ ως πλευρες ισοσκελους τραπεζιου.επομενως ΑΖ=ΒΚ.
το κομματι ΖΚ=χ προφανως.
ΟΖ=2(ακτινα κυκλου)-ΑΖ
ΑΖ=4-χ-ΒΚ
ΑΖ=4-χ-ΑΖ
ΑΖ=(4-χ)/2
αρα ΟΖ=2-(4-χ)/2=χ/2
πυθαγορειο θεωρημα στο ΟΔΖ.
ΔΖ^2=4-ΟΖ^2=4-χ^2/4=(16-χ^2)/4
αρα ΔΖ=ριζα(16-χ^2)/2
μετα τυπος εμβαδον τραπεζιου (βαση μεγαλη+βαση μικρη)*υψος/2=(χ+4)ριζα(16-χ^2)/4
Τώρα αυτό ειναι για Θεμα Β πανελλαδικων ρε παιδιά; Μου φαίνεται λίγο τραβηγμένο δεν ξερω
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
μπραβο !
θα ανεβασω κατα το βραδυ αν ειναι λυση για το 2ο θεμα
είμαι περίεργος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

Δεν ξέρω ανάλογες ασκήσεις σε στυλ προβλημάτων όπως αυτο βλεπω συνήθως σε Γ ή και Δ θέμα. Συνήθως τα Β είναι πιο mainstream
Θα μπορούσε να πέσει ωστόσο...εντάξει άντε να μην βγάλεις το μισό β1 πόσο να χάσεις ; Όλα τα άλλα βγαίνουν κανονικά αφού σου δίνει και τυπο
 

Guest 004218

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
είμαι περίεργος
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:


Θα μπορούσε να πέσει ωστόσο...εντάξει άντε να μην βγάλεις το μισό β1 πόσο να χάσεις ; Όλα τα άλλα βγαίνουν κανονικά αφού σου δίνει και τυπο
Ναι δεν έχεις άδικο. Απλά μάλλον εγω τα έπαθα λίγο στην αρχή
 

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 3,669 μηνύματα.

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
@asdfqwerty τώρα είναι ολοκληρωμένη πιστεύω.
CamScanner 04-21-2022 22.46.jpg

Δύσκολη άσκηση. Με κούρασε αρκετα


***Χρειάζεται απόδειξη και για το "1-1" καθώς η μονοτονία μπορεί να αλλάζει, όμως αποδεικνύεται πολύ εύκολα.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.

asdfqwerty

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ. Έχει γράψει 1,347 μηνύματα.

F1L1PAS

Νεοφερμένος

Ο F1L1PAS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 19 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Μηχανικών Υπολογιστών Πολυτεχνείου Κρήτης. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Γεια σας, μόλις ανακάλυψα το forum και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. :)
Προσπάθησα να τη λύσω την άσκηση... (ελπίζω να την έλυσα σωστά :))

Η g(x) είναι περιττή, άρα το ολοκλήρωμά της σε ένα συμμετρικό διάστημα (-α,α) είναι 0. Άρα το ολοκλήρωμα στα αριστερά θα πρέπει να ισούται ή να είναι μικρότερο από 0. Για να είναι μικρότερο ή ίσο από 0, θα πρέπει το εσωτερικό του ολοκληρώματος να ισούται ή να είναι ίσο με 0 (1). Το εσωτερικό όμως είναι υψωμένο σε έναν άρτιο αριθμό, άρα είναι μεγαλύτερο ή ίσο με το μηδέν (2). Από (1) και (2) βρίσκουμε ότι πρέπει: (x^2)f'(x)-1+lnx=0 => f'(x)=(1-lnx)/x^2 .
Βρίσκουμε το ολοκλήρωμά του για να βρούμε την f(x):
S [(1-lnx)/x^2)] dx = S [ (1/x^2) - (lnx/x^2) ] dx = -1/x - S [lnx/(x^2)] dx (3)

Θα ασχοληθούμε με το - S [lnx/(x^2)] dx (4)
θέτουμε 1/χ=u
Άρα: 1/x=u => x=1/u => lnx=ln(1/u)
και: 1/x=u => (-1/x^2)dx=du

(4) => S [ln(1/u)] du = S (ln1 - lnu) du = -S (lnu) du = -S [(u)' * lnu]du = - ulnu + S [x*(1/x)] du = - ulnu + u + c = u(1-lnu) + c
Αντικαθιστάς το u=1/x
οπότε βρίσκεις το (4), το οποίο το βαζεις στην (3) και έτσι βρίσκεις την f(x) (με c μέσα)

Σορρυ, αλλά δεν ξέρω πώς θα βρεις το c...
Όποιος θέλει, ας μου πει αν έχω κάνει κάποιο λάθος και άλλους τρόπους λύσης :)
 

Cade

Δραστήριο μέλος

Ο Cade αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος λυκείου. Έχει γράψει 788 μηνύματα.
Γεια σας, μόλις ανακάλυψα το forum και αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα. :)
Προσπάθησα να τη λύσω την άσκηση... (ελπίζω να την έλυσα σωστά :))

Η g(x) είναι περιττή, άρα το ολοκλήρωμά της σε ένα συμμετρικό διάστημα (-α,α) είναι 0. Άρα το ολοκλήρωμα στα αριστερά θα πρέπει να ισούται ή να είναι μικρότερο από 0. Για να είναι μικρότερο ή ίσο από 0, θα πρέπει το εσωτερικό του ολοκληρώματος να ισούται ή να είναι ίσο με 0 (1). Το εσωτερικό όμως είναι υψωμένο σε έναν άρτιο αριθμό, άρα είναι μεγαλύτερο ή ίσο με το μηδέν (2). Από (1) και (2) βρίσκουμε ότι πρέπει: (x^2)f'(x)-1+lnx=0 => f'(x)=(1-lnx)/x^2 .
Βρίσκουμε το ολοκλήρωμά του για να βρούμε την f(x):
S [(1-lnx)/x^2)] dx = S [ (1/x^2) - (lnx/x^2) ] dx = -1/x - S [lnx/(x^2)] dx (3)

Θα ασχοληθούμε με το - S [lnx/(x^2)] dx (4)
θέτουμε 1/χ=u
Άρα: 1/x=u => x=1/u => lnx=ln(1/u)
και: 1/x=u => (-1/x^2)dx=du

(4) => S [ln(1/u)] du = S (ln1 - lnu) du = -S (lnu) du = -S [(u)' * lnu]du = - ulnu + S [x*(1/x)] du = - ulnu + u + c = u(1-lnu) + c
Αντικαθιστάς το u=1/x
οπότε βρίσκεις το (4), το οποίο το βαζεις στην (3) και έτσι βρίσκεις την f(x) (με c μέσα)

Σορρυ, αλλά δεν ξέρω πώς θα βρεις το c...
Όποιος θέλει, ας μου πει αν έχω κάνει κάποιο λάθος και άλλους τρόπους λύσης :)
Σωστά απροβλεψια μου, έπρεπε να δώσω και μια τιμή για την f. Πάντως η ουσία είναι αλλού μπράβο.
Ωστόσο δε χρειαζόταν να υπολογίσεις το ολοκλήρωμα, με λίγη παρατήρηση φαίνεται πως είναι η lnx/x + c
 
Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top