Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

asdfqwerty

Δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Προφανώς δεν αναφέρομαι σε τέτοιες αλλαγές. Λέω μικρόαλλαγες τύπου επαναπροσθεση των μιγαδικών. Δεν νομίζω και τα δύο βιβλιοπωλεία που ρώτησα να πληροφορήθηκαν λάθος. Οι αλλαγές που λες εσύ θα ισχύσουν αλλά πολύ αργότερα καθώς μιλάς για ολική αναμόρφωση του και όχι απλά την επαναπροσθεση ενός κεφαλαίου.
μπα δεν νομιζω ουτε αυτο να γινει εδω καλα-καλα η β λυκειου εχει κενα απο αποψη της υλης της αλγεβρας και συνεπως θα ξεκινησουν νωριτερα τα μαθηματα για να καλυψουν αυτα τα κενα.. επισης τετοιες αλλαγες δεν γινονται απο την μια στιγμη στην αλλη.
ps(Kαι οι ταξιτζηδες λενε πολλα μην τους πιστευεις..)
Αυτόματη ένωση συνεχόμενων μηνυμάτων:

θα βαλουνε στερεομετρια???:pardon:
ναι και θα αφαιρεθουν τα υπαρξιακα θεωρηματα(απο το κομματι της αναλυσης) νομιζω θα στραφει περισσοτερο στην υλη που γινεται σε χωρες οπως γαλλια-γερμανια ωστοσο δεν ειναι τπτα σιγουρο 100% απο την αποψη ποια ειναι η τελικη μορφη της υλης

eukleidhs1821

Διάσημο μέλος

Ο eukleidhs1821 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Ιατρικής Ιωαννίνων (Ιωάννινα) και μας γράφει απο Καινούργιο (Ηράκλειο). Έχει γράψει 2,446 μηνύματα.
μπα δεν νομιζω ουτε αυτο να γινει εδω καλα-καλα η β λυκειου εχει κενα απο αποψη της υλης της αλγεβρας και συνεπως θα ξεκινησουν νωριτερα τα μαθηματα για να καλυψουν αυτα τα κενα.. επισης τετοιες αλλαγες δεν γινονται απο την μια στιγμη στην αλλη.
ps(Kαι οι ταξιτζηδες λενε πολλα μην τους πιστευεις..)

ναι και θα αφαιρεθουν τα υπαρξιακα θεωρηματα(απο το κομματι της αναλυσης) νομιζω θα στραφει περισσοτερο στην υλη που γινεται σε χωρες οπως γαλλια-γερμανια ωστοσο δεν ειναι τπτα σιγουρο 100% απο την αποψη ποια ειναι η τελικη μορφη της υλης
αμα γινει αυτο ξερεις τι κλαμμα εχει να πεσει??ουτε οι ιδιοι οι καθηγητες δε θα ξερουν να διδαξουνε

Προφανώς δεν αναφέρομαι σε τέτοιες αλλαγές. Λέω μικρόαλλαγες τύπου επαναπροσθεση των μιγαδικών. Δεν νομίζω και τα δύο βιβλιοπωλεία που ρώτησα να πληροφορήθηκαν λάθος. Οι αλλαγές που λες εσύ θα ισχύσουν αλλά πολύ αργότερα καθώς μιλάς για ολική αναμόρφωση του και όχι απλά την επαναπροσθεση ενός κεφαλαίου.
μακαρι να ξαναμπουνε μιγαδικοι στην υλη

bovid19

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο bovid19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Πρέπει να μπουν και στοιχεία πιθανότητας στην ύλη κάποια στιγμή. Όχι περίπλοκα πράγματα αλλά πχ κλασικό μέτρο πιθανότητας, περιγραφική στατιστική, βασική συνδυαστική, κανονική και διωνυμική κατανομή, νόμος μεγάλων αριθμών και κεντρικό οριακό θεώρημα. Θα ήταν ενδιαφέρον μια χρονιά να γίνει πείραμα με μεγάλη αλλά όχι πολύ βαθιά ύλη (αντί για μικρή και πολύ ψαγμένη όπως τώρα).

asdfqwerty

Δραστήριο μέλος

Ο asdfqwerty αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής & Τηλεπικοινωνιών ΕΚΠΑ (Αθήνα) . Έχει γράψει 457 μηνύματα.
Ένα ωραίο διαγώνισμα :

Συνημμένα

• MK_ED12_EKF.pdf
    232.5 KB · Εμφανίσεις: 38

Alexandros28

Νεοφερμένος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Μια καλη υπαρξιακή
20210504_165013.jpg

asdfqwerty

Δραστήριο μέλος

για το β) ο συγγραφεας εννοει ξ1 != ξ2 αλλα δεν ξερω για ποιο λογο δεν το γραφει (ακομα και στις πανελλε το εχουμε δει αλλα και σε αλλα θεματα) αραγε αν πω εγω ξ1=ξ2=ξ ειμαι σωστος :whistle:

Alexandros28

Νεοφερμένος

Ο Alexandros28 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 104 μηνύματα.
για το β) ο συγγραφεας εννοει ξ1 != ξ2 αλλα δεν ξερω για ποιο λογο δεν το γραφει (ακομα και στις πανελλε το εχουμε δει αλλα και σε αλλα θεματα) αραγε αν πω εγω ξ1=ξ2=ξ ειμαι σωστος :whistle:
Απο την λυση της ασκησης φαινεται οτι πρεπει να ειναι διαφορετικα τα ξ1,ξ2

asdfqwerty

Δραστήριο μέλος

Απο την λυση της ασκησης φαινεται οτι πρεπει να ειναι διαφορετικα τα ξ1,ξ2
παντως απο την εκφωνηση δεν προκυπτει καπου αυτο,αρα καποιος πονηρος θα μπορουσε να πει οτι αν παρω ξ1=ξ2=ξ επαληθευεται αρα ειμαι σωστος εδειξα οτι υπαρχουν ξ1,ξ2 τετοια ωστε να ισχυει το ζητουμενο.(αυτος ωστοσο θελει να παρεις θμτ στο [α,(2b+a)/3] και στο [(2b+a)/3,b] )

Χρήστες Βρείτε παρόμοια