Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
^

a) αχ²+βχ+γ=0


άρα οι όποιες ρίζες είναι μιγαδικές

b)κ,λ μιγαδικές ρίζες της εξίσωσης, άρα έχω











<3\alpha \gamma \Leftrightarrow {\beta }^{2}-2\alpha \gamma <\alpha \gamma \Leftrightarrow \frac{{\beta }^{2}-2\alpha \gamma }{{a}^{2}}<\frac{\alpha \gamma }{{a}^{2}}\Leftrightarrow 2Re({\lambda }^{2})<{\left|\lambda \right|}^{2}\Leftrightarrow w<1" />

το (γ) το παλεύω..
Κάνας υπότιτλος παίζει; :P
Γιατί,την κοιτάω,την ξανακοιτάω,άκρη δεν βγάζω. :look:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Κάνας υπότιτλος παίζει; :P
Γιατί,την κοιτάω,την ξανακοιτάω,άκρη δεν βγάζω. :look:

το πρώτο υποθέτω το καταλαβαίνεις, έχει αρνητική διακρίνουσα άρα οι ρίζες δεν είναι πραγματικές

για το δεύτερο, αν μια δευτεροβάθμια εξίσωση 2 έχει μιγαδικές ρίζες, τότε από θεωρεία ξέρω ότι θα είναι μεταξύ τους συζυγείς.Άρα κάνω την απαραίτητη αντικατάσταση στον w, το μαζεύω λίγο και αυτό που μένει είναι πραγματικό αριθμός. Στη συνέχεια υπολογίζω ξεχωριστά αριθμητή και παρονομαστή. Το λ το έχω βρει συναρτήσει του α, β και γ από τον κλασσικό τύπο μιγαδικής ρίζας του τριωνύμου. Υπολογίζω το λ^2, το φέρνω σε μορφή χ+ψi και κρατάω το 2Re(λ^2) που θέλω. Αντίστοιχα εφόσον ξέρω το λ, υπολογίζω το τετράγωνο του μέτρου του. Χρησιμοποιώ τη σχέση που μου δίνεται για να συγκρίνω αριθμητή και παρονομαστή, και εφόσον έχω αριθμητή μικρότερο, το κλάσμα ( ο w δηλαδή) είναι <1
Ίσως μπερδεύτηκες γιατί έχω φάει μερικές πράξεις για να μη βγει μεγάλο.
edit: υπέθεσα ότι έχεις κάνει μιγαδικούς, αλλιώς λογικό είναι να μην τα καταλαβαίνεις :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Αν κανεις μια μερα να συνελθεις απο την ηλεκτρολογια,τοτε
νοιωθω μεγαλη ικανοποιηση απο την επιλογη μου να παω τεχνο2
Nα το χαίρεσαι το ΑΟΔΕ σου :tongue:
Χθες έκανα γενική-γενική επανάληψη στην ηλεκτρολογία γιατί αύριο γράφουμε στο σχολείο διαγώνισμα σε όλη την ύλη. Διάβασα σχεδόν 12 ώρες το Σάββατο και αν δεν γράψω το λιγότερο 100, θα αυτοκτονήσω πηδώντας από το παράθυρο του ισογείου. Έτσι σήμερα Κυριακή, δεν άνοιξα βιβλίο. Ξύπνησα αργά, χαζολόγησα στο πι-σι και από τις 4 ως πριν λίγο ήμουν έξω. :)
Για την άσκηση σου τώρα. Τα α, β είναι απλά, αλλά το γ κάπου με πικραίνει. :(

@ vassilis497
Θα μου επιτρέψεις να συμπληρώσω λίγο το (α) και να γράψω άλλο τρόπο (με Vieta) για το (β)?

Κάνας υπότιτλος παίζει; Γιατί,την κοιτάω,την ξανακοιτάω,άκρη δεν βγάζω.
Είσαι μικρή ακόμα για τέτοια. (Με το δικό μου τρόπο θα το καταλάβεις πιο καλά) ;)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
Να δω τι θα κάνεις αν πάρεις 99 ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
το πρώτο υποθέτω το καταλαβαίνεις, έχει αρνητική διακρίνουσα άρα οι ρίζες δεν είναι πραγματικές

Υπολογίζω το λ^2, το φέρνω σε μορφή χ+ψi και κρατάω το 2Re(λ^2) που θέλω. Αντίστοιχα εφόσον ξέρω το λ, υπολογίζω το τετράγωνο του μέτρου του. Χρησιμοποιώ τη σχέση που μου δίνεται για να συγκρίνω αριθμητή και παρονομαστή, και εφόσον έχω αριθμητή μικρότερο, το κλάσμα ( ο w δηλαδή) είναι <1
Ίσως μπερδεύτηκες γιατί έχω φάει μερικές πράξεις για να μη βγει μεγάλο.
edit: υπέθεσα ότι έχεις κάνει μιγαδικούς, αλλιώς λογικό είναι να μην τα καταλαβαίνεις :P

Βασικα χάθηκα στο β στο σημείο με το λ².Τι ακριβώς κάνεις εκεί;
Α και στο α. Βγάζεις,πως το συνδιάζεις με τον αρχικό τύπο;
Σωστά υπέθεσες,κάνω και τέτοιες αηδίες. :P


Είσαι μικρή ακόμα για τέτοια. (Με το δικό μου τρόπο θα το καταλάβεις πιο καλά) ;)
α)Γιατί αγ>0;
Και στο β πάλι στις πράξεις χάνομαι. :knife:
Μέχρι εκεί όλα γκουντ,μετά το 3 πως προκύπτει; Και το 1;
Εγώ σε εκείνο το σημείο βρήκα
Από μικρή στα βάσσανα. :lol:


Πφφφ,αν δεν με πεθάνουν αυτά τα μαθηματικά,θα με πεθάνει το latex.:wacko:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Βασικα χάθηκα στο β στο σημείο με το λ².Τι ακριβώς κάνεις εκεί;
Α και στο α. Βγάζεις,πως το συνδιάζεις με τον αρχικό τύπο;
Σωστά υπέθεσες,κάνω και τέτοιες αηδίες. :P

όχι και αηδίες :P ( αν και η ανάλυση είναι πιο ωραία )

για να βρω το λ^2 απλά παίρνω τη σχέση που έχω με το λ και τετραγωνίζω ( ταυτότητες, κανονικά)





τώρα για το μέτρο



ε, και μετά ακολουθώντας τις ισοδυναμίες, ξεκινώ από τη σχέση που μου δίνεται και καταλήγω στο επιθυμητό συμπέρασμα

για το (α)
ξέρω ότι


άρα αγ>0

( το τελευταίο δίνεται)

ελπίζω τώρα να έγιναν κατανοητά μου βγήκε ο κ#λος να τα γράφω όλα στο latex :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JaneWin

Διάσημο μέλος

Η JaneWin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.
όχι και αηδίες :P ( αν και η ανάλυση είναι πιο ωραία )

για να βρω το λ^2 απλά παίρνω τη σχέση που έχω με το λ και τετραγωνίζω ( ταυτότητες, κανονικά)





τώρα για το μέτρο



ε, και μετά ακολουθώντας τις ισοδυναμίες, ξεκινώ από τη σχέση που μου δίνεται και καταλήγω στο επιθυμητό συμπέρασμα

για το (α)
ξέρω ότι


άρα αγ>0

( το τελευταίο δίνεται)

ελπίζω τώρα να έγιναν κατανοητά μου βγήκε ο κ#λος να τα γράφω όλα στο latex :P
Προτιμώ φυσική. :look:
Οκέ,ευχαριστώ πάρα πολύ. :D
:lol:
Καλό ξημέρωμα.:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Βασιλη μολις ειδα τη λυση σου στο (γ)χαρηκα :D,γιατι και εγω ετσι την ελυσα,ενω το βοηθημα ειχε αλλη λυση.
Επισης ,το (β) ,το ελυσα οπως τον Δια ;)
Και για να μην παει χαμενο το μηνυμα,ας βαλω μια αρκετα ευκολη ασκηση:

Εστω η συναρτηση φ:R->R ,ωστε για καθε χ στο R να ειναι φ(χ)>0 και φ(χ)lnφ(χ)=e^x.Δειξτε ρεεεε ,οτι :
1)φ(χ)>1 για καθε χ
2)φ γν.αυξουσα
3) φ(1)=e
4)ισχυει φ²(χ)>e^x για καθε χ στο R


EDIT: Το πολυ μαυρο δεν το εδινε ετσι

:hello:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Δινεται συνεχης συναρτηση f [1,2]-->Q με f(3/2)=5/6 να δειξετε οτι f(x)=5/6
Αφηστε για λιγο τις κουκου του μπαρλα και πιαστε αυτην
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Εστω οτι η f επαιρνε και καποια αλλη τιμη εκτος απο τη δοθεισα,τοτε αφου ειναι συνεχης απο το ΘΕΤ θα επαιρνε και καποια τιμη που δεν ανηκει στο Q ,ατοπο.
Εγω θα λεγα πως αυτη ειναι πιο κουκου απο τις αλλες:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όντως,Χάρη κοίτα τη πάλι μήπως έχεις ξεχάσει τίποτα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Οχι ρε,απεδειχθη το ζητουμενο, πιστευω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
α, lol άλλο κατάλαβα εγώ :P
εξακολουθεί να μου φαίνεται ελειπής πάντως, δεν ξέρουμε ποιο είναι το Q για να δούμε αν είναι άτοπο ή όχι :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Q συνολο ρητων;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Εστω οτι η f επαιρνε και καποια αλλη τιμη εκτος απο τη δοθεισα,τοτε αφου ειναι συνεχης απο το ΘΕΤ θα επαιρνε και καποια τιμη που δεν ανηκει στο Q ,ατοπο.
Εγω θα λεγα πως αυτη ειναι πιο κουκου απο τις αλλες:P
diagora προσοχη Τι εννοεις αν η f παιρνει αλλη τιμη εκτος απο τη δοθεισα ,αυτος ειναι ο τυπος της f αν θες να το πας με ατοπο δεν αρκει να απορριψεις μονο τις σταθερες αλλα και τις μη σταθερες συναρτησεις εκτος του f(x)=5/6 gia kathe x e R
θυμηθειται οτι το Q εινα υποσυνολο του R
Φιλικα Χαρης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Ισως δεν με καταλαβες φιλε Χαρη:
Δεν μιλησα για καμια σταθερη συναρτηση,γνωριζω οτι δεν υπαρχουν μονο σταθερες συναρτησεις:)
Ειπα οτι,εστω οτι η φ δεν ειναι η σταθερη 5/6,τοτε θα παιρνει σαφως καποια αλλη τιμη-οποια να ναι.
Ομως μεταξυ αυτης της αλλης και της 5/6,υπαρχουν αριθμοι που δεν ειναι ρητοι(και αφου φ συνεχης απο ΘΕΤ,οπως ειπα παραπανω),ατοπο,επειδη το συνολο τιμως την φ ειναι το Q.

Δεν καταλαβαινω που εχει λαθος ο ισχυρισμος αυτος.

Φιλικα 13diagoras
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Ισως δεν με καταλαβες φιλε Χαρη:
Δεν μιλησα για καμια σταθερη συναρτηση,γνωριζω οτι δεν υπαρχουν μονο σταθερες συναρτησεις:)
Ειπα οτι,εστω οτι η φ δεν ειναι η σταθερη 5/6,τοτε θα παιρνει σαφως καποια αλλη τιμη-οποια να ναι.
Ομως μεταξυ αυτης της αλλης και της 5/6,υπαρχουν αριθμοι που δεν ειναι ρητοι(και αφου φ συνεχης απο ΘΕΤ,οπως ειπα παραπανω),ατοπο,επειδη το συνολο τιμως την φ ειναι το Q.

Δεν καταλαβαινω που εχει λαθος ο ισχυρισμος αυτος.

Φιλικα 13diagoras
Δεν υπαρχει κανενα λαθος μια χαρα ειναι ,και εγω κατι παρομοιο ειχα στο μυαλο μου διατυπωμενο διαφορετικα
Μια ακομα για να σας κρατησω ζεστους :P
Εστω f συναρτηση συνεχης στο [α,β] τρεις φορες παραγωγισιμη στο (α,β) τετοια ωστe f(a)<=f(β) και υπαρχει γ (α,β) f(γ)<f(α)
1)να δεξετε τετοια ξ ε (α,β) f'(ξ)=0
2) υπαρχει χο ε (α,β) f''(xo)>0
3)υπαρχουν ρ1,ρ2 ε (α,β) τετοιοι ωτε ρ1<ρ2 f''(ρ1)>0 και f''(ρ2)>0
4)Αν η f'' ειναι γνσηιως φθοινουσα [α,β] υπαρχει ξο (ρ1,ρ2) f''(ξο)<0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
4)Αν η f'' ειναι γνσηιως φθοινουσα [α,β] υπαρχει ξο (ρ1,ρ2) f''(ξο)<0

μήπως εννοείς f'''(ξο);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Εστω η συναρτηση φ:R->R ,ωστε για καθε χ στο R να ειναι φ(χ)>0 και φ(χ)lnφ(χ)=e^x.Δειξτε ρεεεε ,οτι :
1)φ(χ)>1 για καθε χ
2)φ γν.αυξουσα
3) φ(1)=e
4)ισχυει φ²(χ)>e^x για καθε χ στο R



1)


2) για x1,x2 στο R τέτοια ώστε f(x1)<f(x2)




(1)*(2):

άρα f γν.αύξουσα

3)


4) έστω



από πινακάκι στο R βλέπω ότι η g έχει ολικό ελάχιστο στο x=1.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top