Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Σορρυ λάθος μου, η f' είναι συνεχής.. Το πρόβλημα είναι στο β.. έχεις δύο σημεία μηδενισμού της παραγώγου, οπότε δεν φτάνουν αυτά που γράφεις ;)

μα πώς γίνεται η f' να μηδενίζεται σε 2 σημεία αφού είναι γν. αύξουσα ( f κυρτή ) και συνεχής; :P
(και μια διόρθωση στο (β) αντί για " f''(x)>0", "f(x) κυρτή " γιατί δεν ξέρω για διπλή παραγωγισιμότητα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
μα πώς γίνεται η f' να μηδενίζεται σε 2 σημεία αφού είναι γν. αύξουσα ( f κυρτή ) και συνεχής; :P
(και μια διόρθωση στο (β) αντί για " f''(x)>0", "f(x) κυρτή " γιατί δεν ξέρω για διπλή παραγωγισιμότητα )

Έχεις δείξει στο α ερώτημα ότι μηδενίζεται σε κάποιο x0ε(0,1) και στο β ερώτημα σου λέει ότι μηδενίζεται και στο 1/2.. οπότε κάτι πρέπει να δικαιολογήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Για κάποιο λόγο (που δεν γνωρίζω) σβήστηκαν κάποια posts, αν όχι όλα της Κυριακής και από δω και από τις "απορίες". Τέλος πάντων, να μια άσκηση από το τελευταίο τεύχος του Ευκλείδη Β' στην στήλη του μαθητή

Για μια συνάρτηση ισχύει για κάθε . Να αποδείξετε ότι η συνάρτηση f είναι γνησίως αύξουσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

babisgr

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο babisgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 837 μηνύματα.
Απλώς παραγωγίζεις και βγαίνει η παράγωγος θετική.. Έτσι δεν είναι; :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
^
έστω g(x)=3x²+2x-5
g'(x)=6x+2 > 0
άρα g(x) γν. αύξουσα

2f^5(x)+3f(x) = g(x)

έστω 2 τυχαία χ1,χ2 στο A, τέτοια ώστε f(x1)<f(x2)
2f^5(x1)<2f^5(x2) (1)
3f(x1) < 3f(x2) (2)

(1)+(2) : 2f^5(x1) + 3f(x1) < 2f^5(x2) + 3f(x2) <--> g(x1)<g(x2) <--> x1<x2 άρα f, γν. αύξουσα
?

πάντως για την παραγώγιση, μιας που ρωτήθηκε, εφόσον παραγωγίζεται το δεύτερο μέλος, δεν μπορούμε να πούμε ότι παραγωγίζεται και το πρώτο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
To πρώτο μέλος παραγωγίζεται και είναι σύνθεση της με την . Δεν ξέρω όμως αν ισχύει ότι αν η είναι παραγωγίσιμη έπεται ότι και η είναι παραγωγίσιμη.Ίσως υπάρχει κάποιο αντιπαράδειγμα.

Edit: Ξαφνικά θυμήθηκα την συζήτηση που είχε γίνει εδώ #3257 . Με βάση το θεώρημα που αναφέρω εκεί, για την συγκεκριμένη περίπτωση, αν γράψουμε την συνάρτηση του πρώτου μέλους σαν με τότε η h έιναι αντιστρέψιμη(αφού είναι 1-1), συνεχής και παραγωγίσιμη σε όλο το με . Επομένως και η αντίστροφη συνάρτηση θα είναι παντού παραγωγίσιμη. Τώρα η f μπορεί να γραφεί σαν σύνθεση ως εξής . Επομένως η f είναι όντως παραγωγίσιμη σαν σύνθεση των παραγωγίσιμων συναρτήσεων και .

Γενικά όμως δεν ισχύει ότι αν η σύνθεση είναι παραγωγίσιμη τότε και οι επιμέρους συναρτήσεις είναι παραγωγίσιμες. Θεωρούμε για παράδειγμα την συνάρτηση

f(x)=2x για χ>=0
3χ για χ<0
Αυτή είναι παραγωγίσιμη σε όλο το R εκτός από το 0. Επίσης είναι 1-1, άρα αντιστρέψιμη. Όμως η σύνθεση είναι παραγωγίσιμη σε όλο το R :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βάζω μια που μ' άρεσε μιας και δε βλέπω πολύ κινητικότητα

έστω f(x) 3 φορές παραγωγίσιμη στο R με την ιδιότητα
2f(x)>= f(1) + f(2) για xεR

να δείξω ότι έχω ένα τουλάχιστον Χο στο R τέτοιο ώστε f '''(Xo)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
Παιδια πως δειχνουμε το (i) ?

Δινεται μια συναρτηση f: (0, +oo) --> R για την οποια ισχυουν f(x) < x και f'(x) = x/(x - f(x)) για καθε x>0. Να δειξετε οτι:
i. Η f ειναι δυο φορες παραγωγισιμη.
ii. Η f ειναι κυρτη στο (0, +οο).

Για το (ii) δεν υπαρχει προβλημα, απλως ετσι εγραψα την ασκηση οπως δινεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
με βάση τη σχέση που σου δίνει βλέπεις ότι η f' είναι παραγωγίσιμη ως πράξεις παραγωγίσιμων συναρτήσεων, άρα αφού η f' είναι παραγωγίσιμη, τότε η f, θα είναι διπλά παραγωγίσιμη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

strsismos88

Νεοφερμένος

Ο strsismos88 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος του τμήματος Μαθηματικών Ιωαννίνων. Έχει γράψει 92 μηνύματα.
με βάση τη σχέση που σου δίνει βλέπεις ότι η f' είναι παραγωγίσιμη ως πράξεις παραγωγίσιμων συναρτήσεων, άρα αφού η f' είναι παραγωγίσιμη, τότε η f, θα είναι διπλά παραγωγίσιμη

Thanx, φαντασου... ηταν τοσο ευκολο που δε το πιστευα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
βάζω μια που μ' άρεσε μιας και δε βλέπω πολύ κινητικότητα

έστω f(x) 3 φορές παραγωγίσιμη στο R με την ιδιότητα
2f(x)>= f(1) + f(2) για xεR

να δείξω ότι έχω ένα τουλάχιστον Χο στο R τέτοιο ώστε f '''(Xo)=0
Βαλε να δουμε την λυση γιατι δεν με βγαινει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
σκόπευα να το αφήσω λίγο ακόμα, αλλά εντάξει το αφήνω σε spoiler:

έστω f(x) 3 φορές παραγωγίσιμη στο R με την ιδιότητα
2f(x)>= f(1) + f(2) για xεR

να δείξω ότι έχω ένα τουλάχιστον Χο στο R τέτοιο ώστε f '''(Xo)=0

2f(x) >= f(1) +f(2) (1)

(1): x=1
2f(1) >= f(1) + f(2) <--> f(1) >= f(2)

(1):x=2
2f(2) >= f(1) + f(2) <--> f(1) =< f(2)

άρα f(1) =f(2)

έτσι ισχύει:
2f(x) >= 2f(1) <--> f(x) >= f(1)
2f(x) >= 2f(2) <--> f(x) >= f(2)

η f(x) παραγωγίζεται παντού, και για x=1, x=2 έχω ακρότατα, άρα από Fermat έχω f'(1)=f'(2)=0
επίσης f(1)=f(2)
από Rolle, έχω Χο στο (1,2) τέτοιο ώστε f'(Xo)=0

άρα για 1<Xo<2
έχω f'(1)=f'(Xo)=f'(2)=0

η f'(x) παραγωγίζεται παντού, άρα από Rolle έχω:
x1 στο (1,Χο) τέτοιο ώστε f''(x1)=0
και x2 στο (Xo,2) τέτοιο ώστε f''(x2)=0

f''(x1)=f''(x2)=0
f''(x) παραγωγίζεται παντού ( f(x) τριπλά παραγωγίζιμη στο R )
άρα από Rolle έχω ξ στο (x1,x2) (υποσύνολο του R) τέτοιο ώστε f'''(ξ)=0
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Έστω συνεχής με
i)Να βρεθεί ο τύπος της f
ii)Να δείξετε ότι η f αντιστρέφεται και να βρεθεί η
iii)Να εξετάσετε αν η είναι άρτια ή περιττή
iv)Να υπολογιστεί το ολοκλήρωμα

Χρόνια πολλά!

Είχα βάλει αυτή την Χριστουγεννιάτικη η οποία είχε μείνει "παραπονεμένη" εκτός από το τελευταίο ερώτημα που απάντησε ο Dias ανεξάρτητα από τα προηγούμενα υποερωτήματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
κάνω μια προσπάθεια μιας και δε βλέπω να γράφει κανείς άλλος (σφίζει από ζωή το thread)



f(0)=0

παραγωγίζω και έχω:


f'(0)=1

παραγωγίζω πάλι:




για χ=0 παίρνω c=1, άρα





για χ=0 παίρνω c=1/2 άρα




άρα f(x) γν. αύξουσα συνεπώς και "1-1" και αντιστρέψιμη






(αποκλείω την άλλη λύση γιατί είναι αρνητική*)





άρα
περιττή

*
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Ωραίος! Όλα τα λεφτά κατά την γνώμη μου εδώ είναι το τέχνασμα για να βρεις τον τύπο της f. Προς το παρόν δεν έχω καμιά καλή. Όταν βρω, τα ξαναλέμε...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Μία από το mathematica(άλυτη εκεί μέχρι στιγμής) που μου άρεσε(αν η λύση που έχω στο μυαλό μου ευσταθεί)

Να υπολογιστεί το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βάζω μια σκέψη που έκανα αλλά δεν είμαι σίγουρος μην παίζει τίποτα με τις απροσδιοριστίες

=

(θέτω u=x+1 )

=




άρα το
ορίζεται


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Πιστεύω κι εγώ ότι υπάρχει πρόβλημα με την απροσδιοριστία . Οτι δηλαδή δεν ισχύει η σχέση όταν . Με την ίδια λογική για παράδειγμα πάρε το όριο . Ακολουθώντας το σκεπτικό σου θα βρίσκαμε ότι κάνει 0, ενώ είναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
όντως..:hmm:
ίσως οι ιδιότητες των ορίων ισχύουν μόνο για όρια που καταλήγουν σε πραγματικό αριθμό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Leo 93

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Leo 93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
Μία από το mathematica(άλυτη εκεί μέχρι στιγμής) που μου άρεσε(αν η λύση που έχω στο μυαλό μου ευσταθεί)

Να υπολογιστεί το

Με Θ.Μ.Τ. για την στο το όριο προκύπτει ίσο με
(αν έκανα καλά τις πράξεις)


Τέτοια Θ.Μ.Τ. είναι χρήσιμα σε όρια ολοκληρωμάτων, ειδικά σε διαστήματα της μορφής
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top