Συλλογή ασκήσεων και τεστ στα Μαθηματικά Προσανατολισμού

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
βάζε ναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Άνοιξα καινούργιο θέμα "Η άσκηση του 2ημέρου". Θα ανεβάζω εκεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Θα ξεφύγω λίγο από το πνεύμα των εξετάσεων αλλά όποιος έχει όρεξη ας ασχοληθεί.
Έστω κυρτή. Δείξτε ότι η f δεν παίρνει μέγιστη τιμή στο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ξέρουμε μήπως αν είναι παραγωγίσιμη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Φυσικά. Θεώρησα δεδομένο τον ορισμό του σχολικού βιβλίου:

Έστω μία συνάρτηση f σ υ ν ε χ ή ς σ’ ένα διάστημα Δ και π α ρ α γ ω γ ί σ ι μ η στο ε σ ω τ ε ρ ι κ ό του Δ. Θα λέμε ότι:
·[FONT=&quot]Η συνάρτηση [/FONT][FONT=&quot]f[/FONT][FONT=&quot] στρέφει τα κοίλα προς τα άνω ή είναι κυρτή στο Δ, αν η [/FONT][FONT=&quot]f΄[/FONT][FONT=&quot] είναι γνησίως αύξουσα στο ε σ ω τ ε ρ ι κ ό του Δ.[/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
έστω ότι έχω Xo στο εσωτερικό του διαστήματος τέτοιο ώστε f(x)=<f(Xo) για κάθε xε(α,β)
τότε από αρχή Fermat έχω f'(Xo)=0
η εφαπτομένη της Cf στο σημείο αυτό είναι η y=f(Xo), και αφού f κυρτή έχω f(x)>=y δηλαδή f(x)>=f(Xo), άτοπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Να συμπληρώσω ότι από αυτά που έγραψες προκύπτει ότι οπότε , άτοπο αφού πρέπει η f' να είναι γνήσια αύξουσα. Ωραίος πάντως! Άλλον τρόπο είχα στο μυαλό μου αλλά έτσι βγαίνει πολύ πιο εύκολα. :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
ναι, όντως τα μισά έγραψα την είδα μετά την πατάτα τα γράφω χωρίς να τα κοιτάω ο βλάκας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

math21

Νεοφερμένος

Ο math21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.

vavlas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 311 μηνύματα.

Καλά εντάξει αυτά τα θέματα που κυκλοφορούν από φροντιστήρια και από τον ΟΕΦΕ το μόνο που καταφέρνουν είναι να τρομάξουν τους μαθητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
Καλά εντάξει αυτά τα θέματα που κυκλοφορούν από φροντιστήρια και από τον ΟΕΦΕ το μόνο που καταφέρνουν είναι να τρομάξουν τους μαθητές.
Έχεις δίκιο. Και δεν είναι μόνο τα φροντιστήρια και ο ΟΕΦΕ. Αυτές τις μέρες όλοι κυκλοφορούν με θέματα πιθανά και απίθανα. Εφημερίδες, καθηγητές, συμμαθητές, φίλοι, internet, iSchool, ΨΕΒ και πολλοί άλλοι. Σίγουρα, κάτι από αυτά δεν θα μπορούμε να λύσουμε, άρα στ΄αλήθεια θα μας τρομάξουν. Έχω πια πάψει να απαντώ στο φίλο που θα με πάρει τηλέφωνο να μου πει μια "καλή" άσκηση, σταμάτησα να λύνω εδώ στο iSchool τα πρωτότυπα, τα επιλεγμένα και τα διήμερα θέματα. Πιστεύω ότι έχω δουλέψει ως τώρα όπως ήθελα, νοιώθω έτοιμος για τις πανελλήνιες και θα συνεχίσω, σαν ένας φτωχός και μόνος cow-boy, την επανάληψή μου μέχρι τέλος, ακολουθώντας το πρόγραμμα μου και τις οδηγίες των καθηγητών μου. Καλή μας επιτυχία...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

13diagoras

Δραστήριο μέλος

Ο 13diagoras αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 550 μηνύματα.
Σε τι θα σε χαλουσε αν τις ελυνες?:hmm:
Αγχος για μια πιθανη μη λυση τους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Παιδια καλος η κακος καλουμαστε να συμβιβαστουμε στο πνευμα των πανελληνιων αφινοντας δυσκολα και πρωτοτυπα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παιδια καλος η κακος καλουμαστε να συμβιβαστουμε στο πνευμα των πανελληνιων αφινοντας δυσκολα και πρωτοτυπα θεματα.

και αυτά καλό σου κάνουν, εντάξει δε λέω να χάσουμε και τον ύπνο μας ( :P ) αλλά όλο και κάτι κερδίζεις. Αν και δεν είμαι σίγουρος αν όσοι κάθονται και ασχολούνται εδώ πέρα έχουν στο μυαλό τους τις πανελλήνιες αποκλειστικά.:spasiklas:

Πάντως από τη στιγμή που κάποιος έχει δει θέματα πανελληνίων και ξέρει πάνω κάτω τι πέφτει δεν νομίζω πως έχει λόγο να ανησυχήσει ή να τρομάξει σε περίπτωση που συναντήσει πιο δύσκολα θέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου, εστιάζοντας στο topic των 2ήμερων ασκήσεων που άνοιξα, μιας και θίχτηκε πιο πάνω.
Αν δεν κάνω λάθος (κρίνοντας από αυτά που έκανα εγώ πέρυσι), αυτήν την περίοδο, έχοντας τελειώσει την ύλη, κάνετε στο φροντιστήριο επαναληπτικές ασκήσεις. Τέτοιες ασκήσεις ανεβάζω κι εγώ στο τόπικ μου, και είναι ασκήσεις που έλυνα/διάβαζα κι εγώ πέρυσι αυτήν την περίοδο.
Τώρα όπως είπες ο Βασίλης, τα θέματα των πανελληνίων φαντάζομαι τα έχετε δει και ξέρετε το στυλ και το επίπεδο των ασκήσεων που πέφτουν. Οπότε είστε σε θέση να κρίνετε αν κάποια άσκηση που ανεβάζω είναι στο κλίμα των εξετάσεων ή πιο δύσκολη. Που ακόμα και οι πιο δύσκολες έχουν να σου προσφέρουν γνώσεις και , αφενός σου δίνουν αυτοπεποίθηση αν τις λύσεις / αφετέρου δεν υπάρχει λόγος πανικού αν δεν τις λύσεις.
Νομίζω ότι μέχρι να τελειώσει το Πάσχα, βοηθάνε τέτοιες ασκήσεις. Από ένα σημείο και μετά, θα δείτε ότι, ούτε στο φροντιστήριο θα σας βάζουν ασκήσεις για το σπίτι, ούτε θα υπάρχει λόγος να λύνετε εσείς ασκήσεις. Αυτή θα είναι η περίοδος λίγο πριν τις εξετάσεις, που θα σας χαλαρώσουν για να σας ξεαγχώσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
Έχεις δίκιο. Και δεν είναι μόνο τα φροντιστήρια και ο ΟΕΦΕ. Αυτές τις μέρες όλοι κυκλοφορούν με θέματα πιθανά και απίθανα. Εφημερίδες, καθηγητές, συμμαθητές, φίλοι, internet, iSchool, ΨΕΒ και πολλοί άλλοι. Σίγουρα, κάτι από αυτά δεν θα μπορούμε να λύσουμε, άρα στ΄αλήθεια θα μας τρομάξουν. Έχω πια πάψει να απαντώ στο φίλο που θα με πάρει τηλέφωνο να μου πει μια "καλή" άσκηση, σταμάτησα να λύνω εδώ στο iSchool τα πρωτότυπα, τα επιλεγμένα και τα διήμερα θέματα. Πιστεύω ότι έχω δουλέψει ως τώρα όπως ήθελα, νοιώθω έτοιμος για τις πανελλήνιες και θα συνεχίσω, σαν ένας φτωχός και μόνος cow-boy, την επανάληψή μου μέχρι τέλος, ακολουθώντας το πρόγραμμα μου και τις οδηγίες των καθηγητών μου. Καλή μας επιτυχία...


Καλά τα λες, όμως ένα παράξενο θέμα που θα βρεις δε θα σου κάνει κακό τουλάχιστον να το προσπαθήσεις.Αν δε το λύσεις, ΟΚ θα δεις τη λύση και θα εμπεδώσεις το τρόπο λύσης παρόμοιων ασκήσεων κτλ.
Δηλαδή τις τάδε ασκήσεις που βάζει ο καθηγητής τις λύνεις όλες?Ο σκοπός του φροντιστή είναι κατά κύριο λόγο να σου βρίσκει κουλά πράγματα για να λύνεις.Το πως λύνονται οι απλές ασκησούλες τις μαθαίνεις και μόνος σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,063 μηνύματα.
@ Φίλοι 13diagoras , red span , vassilis497 , lowbaper92 , Alchemist :)
Σίγουρα δεν είναι κακό αυτό με τα θέματα και ασφαλώς όσο ασχολείται κάποιος, καλό του κάνει η εξάσκηση. Άλλωστε κι εγώ ως τώρα και συμμετείχα στη διαδικασία αυτή και έβαζα και παράξενα θέματα. Το μήνυμα το έγραψα κάτω από μια συναισθηματική φόρτιση των τελευταίων ημερών. Από όταν γύρισα από την 5ήμερη, όποιον και όπου συναντώ ή τηλεφωνιέμαι ή ημελάρομαι, μου πετάει και από μια άσκηση. Οπότε κάπου τα πήρα λιγάκι και είπα "στοπ". Έχω σταματήσει από τις 28/02 όλα μου τα ιδιαίτερα με σκοπό να δουλέψω ήρεμα και χαλαρά μόνος μου μέχρι το τέλος. Με συγχωρείτε αν σας έθιξα, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Ίσως, σε λίγες μέρες να μου περάσει και να ξαναμπώ στο παιχνίδι. Άντε και καλή μας επιτυχία... :)

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Joaquín

Διάσημο μέλος

Ο Joaquín αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,153 μηνύματα.
@ Φίλοι 13diagoras , red span , vassilis497 , lowbaper92 , Alchemist :)
Σίγουρα δεν είναι κακό αυτό με τα θέματα και ασφαλώς όσο ασχολείται κάποιος, καλό του κάνει η εξάσκηση. Άλλωστε κι εγώ ως τώρα και συμμετείχα στη διαδικασία αυτή και έβαζα και παράξενα θέματα. Το μήνυμα το έγραψα κάτω από μια συναισθηματική φόρτιση των τελευταίων ημερών. Από όταν γύρισα από την 5ήμερη, όποιον και όπου συναντώ ή τηλεφωνιέμαι ή ημελάρομαι, μου πετάει και από μια άσκηση. Οπότε κάπου τα πήρα λιγάκι και είπα "στοπ". Έχω σταματήσει από τις 28/02 όλα μου τα ιδιαίτερα με σκοπό να δουλέψω ήρεμα και χαλαρά μόνος μου μέχρι το τέλος. Με συγχωρείτε αν σας έθιξα, δεν είχα τέτοιο σκοπό. Ίσως, σε λίγες μέρες να μου περάσει και να ξαναμπώ στο παιχνίδι. Άντε και καλή μας επιτυχία... :)


Καλό κουράγιο, λίγο έμεινε. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Δεν ειδα το μηνυμα σου,οποτε δεν εχω γνωμη.Θελω να σε πω ενα πραγμα
Θελεις παντα να εχεις την τελευταια λεξη,δεν ξερω γιατι για μαγκια πραγματικα δεν ξερω, ,κανεις δεν σε υποχρεωνει να λυσεις τις ασκησεις ουτε να τις κοιταξεις.Νομιζεις οτι εισαι ο πιο σωστος απο ολους οπως στο μηνυμα 1109 στο ''Βοηθεια αποριες φυσικης'',τους αμφισβιτεις ολους ,καθηγητες, μαθητες ,οπως εκεινο το thread με τις απουσιες.Τα εκανες ολα για μαγκια
Ειμαι και γω τωρα σε συναισθηματικη φορτιση μετα το 6 ορο μαθημα φυσικης αλλα δεν καθομαι να ξεσπαω στο internet.
Dia ελπιζω να μην σε εθιξα αλλα αυτην την φορα δεν θα εχεις εσυ τον τελευταιο λογο:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

red span

Δραστήριο μέλος

Ο ΧΑΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 407 μηνύματα.
Δια δεν χρειαζεται να τα πεις ολα αυτα,απλα μην κοιτας to thread και ολα οκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top