Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
η συνεχης τριβη με την αγγλικη γλωσσα σε βοηθαει στο να μην ξεχασεις τα αγγλικα.Μια ταινια να δεις ακους λεξεις και τις θυμασαι.Μπορει να μειωθει η εφραδια σου με το χρονο αλλα αγγλικα θα ξερεις και θα καταλαβαινεις.Αγαπητη Kelly οι δικοι μου γονεις ουτε ξενοδιχειο εχουν για να μιλαω ουτε συνεχως A επαιρνα στην εκθεση.Παρολα αυτα νομιζω οτι τα πηγα αρκετα καλα , συνεπως το αν δεν τα πηγες εσυ καλα με ολα αυτα τα ερεθισματα που λες οτι λαμβανεις και τα master που εχεις μαλλον ειναι δικο σου λαθος και δεν φταιει το πτυχιο για αυτο.Ισως να μην προετοιμαστηκες σωστα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
ενω εσυ που το πηρες στα 15 σου η δεν ξερω ποτε το πηρες οταν θα φτασεις στην ηλικια, να αναζητησεις δουλεια θα τα θυμασαι ολα , να σαι σιγουρος για αυτο. το κατα ποσο καταννοω εγω την αγγλικη που εχω ζησει και στο εξωτερικο και εχω κανει μαστερ στην Ιταλια ειναι δικο μου θεμα , και να μην μιλας για πραγματα που δεν γνωριζεις και ειδικα για το γνωστικο μου επιπεδο, και για την επαφη που εχω με τα αγγλικα. Οι γονεις μου επισης εχουν ξενοδοχειο και απο σενα μια φορα μιλαω περισσοτερο και πολυ τακτικοτερα. και αν θες να ξερεις το αλλο παιδι που καναμε μαζι τα ιδιαιτερα που ειναι και μεγαλυτερος μου εχει ζησει και Λονδινο και ηταν και καλυτερος απο μενα και παλι σκουρα τα βρηκε στη γραμματικη. Το οτι καταννοω τη γραμματικη αγαπητε φανηκε απο τα σκορ που εκανα στα ιδιαιτερα και απο το Α πλας που επαιρνα στις εκθεσεις καθοτι μου τις διορθωνε native speaker καθηγητρια.
λοιπον ειναι φανερο πως υπαρχει χασμα αποψεων , και εγω λογω ηλικιας τα βλεπω πιο ρεαλιστικα και πραγματιστικα, δεν οδηγει πουθενα η κουβεντα και ετσι δεν θα ξαναλωθω σε αυτην και ουτε θα δωσω συνεχεια στο θεμα . εγω ηθελα να μοιραστω αποψεις σχετικα με το προφισενση οχι να δεκτω κριτικη για το γνωστικο μου επιπεδο απο εναν μαθητη λυκειου..ελεος..............

Καταρχήν επειδή έγινε παρεξήγηση, τον 2ο ενικό δεν τον χρησιμοποίησα αποκλειστικά για ένα άτομο αλλά γενίκευσα.
2ον, κι εγώ τώρα έδωσα για το ecpe και περιμένω αποτελέσματα, τα θέματα μου φάνηκαν έτσι όπως θα έπρεπε να είναι για proficiency.
Τώρα για το αν θα τα θυμάμαι αυτά που έμαθα σε 5-10 χρόνια αυτό είναι άλλο θέμα που δεν έχει να κάνει ούτε στο ελάχιστο με την απόκτηση ή μη του Γ2 επιπέδου.

Και γενικά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται όλος αυτός ο ντόρος, proficiency δώσατε όχι ΡΕΤ, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να έπεφτε θα έπρεπε να το περιμένατε.
Και στο κάτω κάτω αυτό είναι το ecpe και σε όποιον αρέσει. Αν δεν σας αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί τότε η λύση είναι πολύ απλή! Μην το ξαναδίνετε!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
θα ηθελα να ρωτησω αν υπαρχει καποια χρονικη ισχυει για πτυχεια αγγλικων με ενδιαφερει η ισχυει τους για το εξωτερικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
το IELTS εχει ισχυ μονο 2 χρόνια.
τα proficiency/advanced/lower οχι δεν εχουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

cookies&chips

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα, αυτό εξαρτάται τον λόγο που το θες. Στα ξένα πανεπιστήμια (για προπτυχιακά, μεταπτυχιακά κλπ) ό,τι δίπλωμα και να χεις, κατά 90% πρέπει να το χεις πάρει τα 2 τελευταία χρόνια πριν την εισαγωγή σου. Αλλά αν θες να το βάλεις στο βιογραφικό σου είτε για εδώ είτε για το εξωτερικό, δε νομίζω κανένας εργοδότης (εκτός ίσως από κάποιες μεγάλες εταιρίες) να χει τέτοια απαίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Στην πραγματικότητα, αυτό εξαρτάται τον λόγο που το θες. Στα ξένα πανεπιστήμια (για προπτυχιακά, μεταπτυχιακά κλπ) ό,τι δίπλωμα και να χεις, κατά 90% πρέπει να το χεις πάρει τα 2 τελευταία χρόνια πριν την εισαγωγή σου. Αλλά αν θες να το βάλεις στο βιογραφικό σου είτε για εδώ είτε για το εξωτερικό, δε νομίζω κανένας εργοδότης (εκτός ίσως από κάποιες μεγάλες εταιρίες) να χει τέτοια απαίτηση.

Για ακαδημαικους λογους ειναι η ερωτηση που κατα κυριο λογο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Για ακαδημαικους λογους ειναι η ερωτηση που κατα κυριο λογο
επίσης και το TOEFL αν δεν απατόμαι 2 χρόνια έχει ισχύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γενικοτερα ποια πτυχεια ειναι τα ποιο πιθανα ν ασ ε ζητησουν απο πανεπιστημιο κυριος βρετανιας ,σουηδειας και αμερικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γενικοτερα ποια πτυχεια ειναι τα ποιο πιθανα ν ασ ε ζητησουν απο πανεπιστημιο κυριος βρετανιας ,σουηδειας και αμερικης
IELTS κατά κύριο λόγο
TOEFL
TOEIC
και ίσως σε μερικές περιπτώσεις Advanced (CAE - Cambridge)
καθε σχολή έχει διαφορετικά κριτήρια οπότε δες τι ζητάει η κάθε σχολή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
IELTS κατά κύριο λόγο
TOEFL
TOEIC
και ίσως σε μερικές περιπτώσεις Advanced (CAE - Cambridge)
καθε σχολή έχει διαφορετικά κριτήρια οπότε δες τι ζητάει η κάθε σχολή!

νταξει οκ εγω προσανατολιζομουνα προς Cambridge απλα δεν ξερω ποτε να αρχισω απο το 2 ετος η να το αφησω μετα το 3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
νταξει οκ εγω προσανατολιζομουνα προς Cambridge απλα δεν ξερω ποτε να αρχισω απο το 2 ετος η να το αφησω μετα το 3
σε τι επιπεδο αγγλικών βρίσκεσαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
σε τι επιπεδο αγγλικών βρίσκεσαι;
Για proficiency θελω να παω αλλα θελω δουλιτσα πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Για proficiency θελω να παω αλλα θελω δουλιτσα πιστευω
καλό θα ήταν να ξεκινήσεις όσο πιο νωρίς μπορείς (κάπου στο 3ο έτος -αν η σχολή σου είναι 5 χρόνια). Ώστε να αφομοιώσεις περισσότερες λέξεις και ιδιομορφίες της γλώσσας ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
IELTS κατά κύριο λόγο
TOEFL
TOEIC

και ίσως σε μερικές περιπτώσεις Advanced (CAE - Cambridge)
καθε σχολή έχει διαφορετικά κριτήρια οπότε δες τι ζητάει η κάθε σχολή!
Ναι, παπαρίτσες τα bold:P Το μεν είναι ό,τι να 'ναι, το δε είναι τόσο εύκολο, που ακόμη και μία ερώτηση να έχεις σωστή, παίρνεις Basic (FAIL!:P).

Κατ' εμένα, τα πιο δυνατά "χαρτιά" είναι το IELTS και το CPE (του Cambridge). Τα άλλα είναι κωλόχαρτα:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
καλό θα ήταν να ξεκινήσεις όσο πιο νωρίς μπορείς (κάπου στο 3ο έτος -αν η σχολή σου είναι 5 χρόνια). Ώστε να αφομοιώσεις περισσότερες λέξεις και ιδιομορφίες της γλώσσας ;)

Με προβληματιζει ιδιαιτερα το ετος απλα φετος εκανα για lower και σκευτομαι να συνενεισω τωρα αλλα απο την αλλη με προβληματιζει το χρονικο σιαστημα αναγνωρισεις και ο χρονος που θα εχω φετος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
κι ομως στα παν/μια ζητουν CAE κι οχι CPE


τι εννοεις ως χρόνο αναγνωρισης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

makaveli92

Νεοφερμένος

Ο makaveli92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα σε ολούς και σε όλές εδώ και καιρό με βασανίζει το εξής δεν έχω πτύχιο αγγλικών είμαι σε πανεπιστήμιο θέλω να μάθω, θέλω να εχω και το χάρτι γιατί θέλω να κάνω μεταπτυχίακο σκευφτομαι για έξω.(ΤΟΕΙFL η ELTS) αλλά εγώ θέλω και ένα πτύχιο, σκεφτομαι το TOEIC(advance) μετράει ειναι απο τα top το θέμα μου είναι σκευφτομαι και το Mishigan (lower) λόγο χρόνου το σκευφτομαι το toeic το δίνεις και σύχνα .. τα αλλα ομως δυο φόρες το χρόνο θέλω να μου πείτε την αποψη σας φοιτητες που εχουν το πτυχιο αυτο και ειναι στην ελλαδα και κάνουν μεταπτυχιακο , απο την πλευρα ενος καθηγητη.Βοηθηστε με ειμαι μπερδεμενος, επίσης θέλω να σας πώ ότι εχω σταματήσει στα μεσα τα αγγλικα όταν ειμουν μικρός δεν είχα μυαλό.

Αναμένω τις αποψεις σας.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλησπέρα,
όπως συζητήθηκε και παραπάνω γενικά για παν/μια ζητούν TOEIC, TOIEFL, IELTS, CAE, CPE. Συνήθως καλό είναι να έχεις IELTS κι αυτό γιατί εξυπηρετεί ακαδημαικούς σκοπούς (Academic). Εάν κάνεις προετοιμασία για IELTS καλό θα ήταν να δώσεις για advanced διότι συνήθως ζητείται IELTS με βαθμό μεγαλύτεο του6-6,5 (Επίπεδο Β2+ - Γ1). Η σχεση που εχεις με τα αγγλικά τώρα ποια είναι;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
To TOEIC είναι παπαρίτσα, όπως έχω πει και πιο πάνω:P

(Συνεχίστε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top