Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Τι ακριβος ειναι ;(Τι δομη και καποια ιστοσελιδα)
https://www.cambridgeesol.gr/exams/general-english/pet.html

Ξεκίνα τα τεστ, δες τις δυνατότητες σου και αν νιώθεις έτοιμη δώσε. Και εγώ σε τέτοια ηλικία το είχα δώσει.
πως σου φανηκε;;

Κοίτα προσωπικά θεωρώ ότι είναι τζάμπα λεφτά..Αν θες βέβαια να προετοιμαστείς ψυχολογικά πριν δώσεις lower (για να μην σου έρθει ξαφνικό εννοώ) μπορείς να δώσεις το B1 (pre-lower).
καποια ιστοσελιδα μπορεις να μου δωσεις;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gorgonokoritso

Πολύ δραστήριο μέλος

Η zenia.... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,328 μηνύματα.
Κοίτα προσωπικά θεωρώ ότι είναι τζάμπα λεφτά..Αν θες βέβαια να προετοιμαστείς ψυχολογικά πριν δώσεις lower (για να μην σου έρθει ξαφνικό εννοώ) μπορείς να δώσεις το B1 (pre-lower).

μα το β1 που αναφερεις (pre-lower) ειναι το pet που θελει να δωσει η αλεξανδρα...
αν δεις το λινκ που παρεθεσε το αναφερει ξεκαθαρα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
παιδια το proficincy ειναι επαρκεια.Αν δεν βαλουν σε αυτο δυσκολα θεματα τοτε που θα βαλουν?Ηταν δυσκολο αλλα ας μην υπερβάλουμε!

Σημείωση Συντονιστή
Τα μηνύματα προήλθαν από το θέμα Εξετάσεις Michigan ECCE/ECPE Νοέμβριος/Δεκέμβριος 2012
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kelly30

Νεοφερμένος

Η kelly30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια το proficincy ειναι επαρκεια.Αν δεν βαλουν σε αυτο δυσκολα θεματα τοτε που θα βαλουν?Ηταν δυσκολο αλλα ας μην υπερβάλουμε!


Συμφωνω οτι εφοσον δινει επαρκεια πρεπει να εχει και μια αναλογη δυσκολια, αλλα θα μπορουσαν να θεσπισουν και αλλα στανταρτς σε αυτους που μελλοντικα θα θελησουν να διδαξουν,παρολαυτα δε νοειται να κανω 1 χρονο εντατικη προετοιμασια με απιστευτο διαβασμα και να βλεπω μπρστα μου πραγματα που δεν τα ξανασυνατησα πριν ! Ειναι της πλακας τελειως η εξεταση , αν θες τη γνωμη μου ειναι καθαρα θεμα τυχης το αν θα το παρεις. Και δεν νομιζω τωρα ενα παιδακι 14 ετων που θα δωσει να ειναι ικανο μετα απο ποσα χρονια να διδαξει με αυτο το πτυχιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magdast

Νεοφερμένος

Η MAGDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
παιδια το proficincy ειναι επαρκεια.Αν δεν βαλουν σε αυτο δυσκολα θεματα τοτε που θα βαλουν?Ηταν δυσκολο αλλα ας μην υπερβάλουμε!

Πρωτον εχω ακουσει οτι η επαρκεια καταργειται...!!!!Δευτερον ... εχεις δωσει ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Ειναι της πλακας τελειως η εξεταση , αν θες τη γνωμη μου ειναι καθαρα θεμα τυχης το αν θα το παρεις. Και δεν νομιζω τωρα ενα παιδακι 14 ετων που θα δωσει να ειναι ικανο μετα απο ποσα χρονια να διδαξει με αυτο το πτυχιο..

Εννοείτε πως δεν θα μπορέσει να διδάξει, αυτό το γεγονός όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι το ECPE αντιπροσωπεύει επίπεδο Γ2 δλδ Mastery. Για να αποδείξεις ότι είσαι αυτού του επιπέδου (Γ2) απλά πρέπει να περάσεις την εξέταση. Καλώς ή κακώς το ECPE δεν είναι θέμα διαβάσματος όπως το CPE ή άλλα. Το είδαμε νομίζω όλοι λίγο πολύ, το grammar ήταν γεμάτο φράσεις με ελάχιστους κανόνες, το listening αποκλειστικά για αυτούς που καταλαβαίνουν καλά τα αγγλικά και τα passages κομμένα και ραμμένα για αυτούς που ξέρουν να διαβάζουν και να την κατανοούν την γλώσσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mic97

Νεοφερμένος

Ο mic97 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
συμφωνω με το Χαρη .Ναι εδωσα και μπορω να πω οτι το listening με δυσκολεψε αλλα κατανοω το οτι η αποκτηση του πτυχιου αυτου προυποθετει μια σχεδον αρτια γνωση της αγγλικης γλωσσας και το επιπεδο ειναι συνεπως υψηλο.

τι εννοεις καταργειται η επαρκεια ??η λεξει proficiency απο μονη της σημαινει επαρκεια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

kelly30

Νεοφερμένος

Η kelly30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Εννοείτε πως δεν θα μπορέσει να διδάξει, αυτό το γεγονός όμως δεν αναιρεί το γεγονός ότι το ECPE αντιπροσωπεύει επίπεδο Γ2 δλδ Mastery. Για να αποδείξεις ότι είσαι αυτού του επιπέδου (Γ2) απλά πρέπει να περάσεις την εξέταση. Καλώς ή κακώς το ECPE δεν είναι θέμα διαβάσματος όπως το CPE ή άλλα. Το είδαμε νομίζω όλοι λίγο πολύ, το grammar ήταν γεμάτο φράσεις με ελάχιστους κανόνες, το listening αποκλειστικά για αυτούς που καταλαβαίνουν καλά τα αγγλικά και τα passages κομμένα και ραμμένα για αυτούς που ξέρουν να διαβάζουν και να την κατανοούν την γλώσσα.



Δηλαδη θελεις να μου πεις πως ενα παιδακι 16 ετων καταλαβαινει καλυτερα ενα επιστημονικο κειμενο που αναφερεται στον αμφιβληστοειδη του ματιου και τους νευρωνες απο εμένα που ειμαι σχεδον 30 ετών. Εμμενω σταθερα στην αποψη μου οτι προκειται περι
απατης , και το λεω διοτι ειμαι εκπαιδευτικος και οχι μαθητρια λυκειου. Το μονο για το οποιο στενοχωριεμαι ειναι τα σχεδον 3.000 ευρω που ξοδεψα στα ιδιαιτερα , για το φιασκο του Σαββατου . ΤΟ συγκεκριμενο κειμενο το συζητησα με φιλο μου γιατρο και μου ειπε πως ειναι απαραδεκτο , δν μπορεις να βαζεις σε εξεταση ενα κειμενο με εξειδικευμενη και εξεζητημενη ορολογια και να εχεις τον εξευτελιστικο χρονο των 10 λεπτων να το απαντησεις. Και αν θεωρεις πως το ECPE δεν ειναι θεμα διαβασματος τοτε τι ειναι? κανεις σχεδον δεν ειναι native speaker ετσι ωστε να θεωρουνται τα parts κομμενα και ραμμενα στα μετρα τους. Ειναι πολλη επιπολαιη αυτη η απαντηση.

Δηλαδη θελεις να μου πεις πως ενα παιδακι 16 ετων καταλαβαινει καλυτερα ενα επιστημονικο κειμενο που αναφερεται στον αμφιβληστοειδη του ματιου και τους νευρωνες απο εμένα που ειμαι σχεδον 30 ετών. Εμμενω σταθερα στην αποψη μου οτι προκειται περι
απατης , και το λεω διοτι ειμαι εκπαιδευτικος και οχι μαθητρια λυκειου. Το μονο για το οποιο στενοχωριεμαι ειναι τα σχεδον 3.000 ευρω που ξοδεψα στα ιδιαιτερα , για το φιασκο του Σαββατου . ΤΟ συγκεκριμενο κειμενο το συζητησα με φιλο μου γιατρο και μου ειπε πως ειναι απαραδεκτο , δν μπορεις να βαζεις σε εξεταση ενα κειμενο με εξειδικευμενη και εξεζητημενη ορολογια και να εχεις τον εξευτελιστικο χρονο των 10 λεπτων να το απαντησεις. Και αν θεωρεις πως το ECPE δεν ειναι θεμα διαβασματος τοτε τι ειναι? κανεις σχεδον δεν ειναι native speaker ετσι ωστε να θεωρουνται τα parts κομμενα και ραμμενα στα μετρα τους. Ειναι πολλη επιπολαιη αυτη η απαντηση.

Οπως επισης θα δεις πως οταν βγεις στην αγορα εργασιας θα σου ζητηθει πιστοποιηση γνωσης αγγλικων , λοιπον τον εργοδοτη δν τον ενδιαφερει αν πηρες το proficiency με honoros ουτε και το αν σκοραρες 50 /50 στο listening παρα μονο να διαθετεις το χαρτι. Μαθε πως πληρωνεις και αγοραζεις την πιστοποιηση οπως και λοιπα πτυχια μαστερ κλπ οπως εκανα και εγω αλλωστε. Για αυτο να μην λεμε και οτι θελουμε , ουτε και να παραμυθιαζοσαστε απο τα φροντιατηρια. Και στο φιναλε κατα τη γνωμη μου το πτυχιο δινει επαρκεια γνωσης της αγγλικης οχι και επαρκεια διδασκαλιας δηλαδη παιδαγωγικη επαρκεια , σε δασκαλα απευθυνεσαι. Εγω ποτε δεν θα εμπιστευομουν καιποιον που διαθετει μονο το proficiency να μου κανει μαθηματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Δηλαδη θελεις να μου πεις πως ενα παιδακι 16 ετων καταλαβαινει καλυτερα ενα επιστημονικο κειμενο που αναφερεται στον αμφιβληστοειδη του ματιου και τους νευρωνες απο εμένα που ειμαι σχεδον 30 ετών. Εμμενω σταθερα στην αποψη μου οτι προκειται περι
απατης , και το λεω διοτι ειμαι εκπαιδευτικος και οχι μαθητρια λυκειου. Το μονο για το οποιο στενοχωριεμαι ειναι τα σχεδον 3.000 ευρω που ξοδεψα στα ιδιαιτερα , για το φιασκο του Σαββατου . ΤΟ συγκεκριμενο κειμενο το συζητησα με φιλο μου γιατρο και μου ειπε πως ειναι απαραδεκτο , δν μπορεις να βαζεις σε εξεταση ενα κειμενο με εξειδικευμενη και εξεζητημενη ορολογια και να εχεις τον εξευτελιστικο χρονο των 10 λεπτων να το απαντησεις. Και αν θεωρεις πως το ECPE δεν ειναι θεμα διαβασματος τοτε τι ειναι? κανεις σχεδον δεν ειναι native speaker ετσι ωστε να θεωρουνται τα parts κομμενα και ραμμενα στα μετρα τους. Ειναι πολλη επιπολαιη αυτη η απαντηση.

Ένα κείμενο του ECPE έχει 5 ερωτήσεις, η κάθε μία πιάνει κάτι λιγότερο από 0,9 %, για να κοπείς στο GCVR θέλεις πάνω από 50 λάθη, δηλαδή ακόμα και ΟΛΑ τα κείμενα να τα έκανες λάθος αν στα υπόλοιπα τα πήγες καλά περνάς.
Επιπλέον, όπως είπα και πριν είναι λογικό το επίπεδο να είναι ανεβασμένο, φαντάσου να πέσουν γελοία θέματα και να το πάρουν όλοι, αύριο μεθαύριο όταν θα πας να δουλέψεις σε μια δουλειά που τα αγγλικά θα απαιτούνται και δεν θα καταλαβαίνεις τα μισά τι θα πεις στον εργοδότη σου? "Εγώ αυτά δεν τα έμαθα στην προετοιμασία μου για το προφ?!?!?"
Φυσικά και ΔΕΝ είναι θέμα διαβάσματος, είναι το κατά πόσο κατανοείς την αγγλική. Αν δεν κατανοούσες αυτά που έλεγε (ειδικά στο Grammar) σημαίνει ότι δεν κατανοείς την αγγλική.


Μαθε πως πληρωνεις και αγοραζεις την πιστοποιηση οπως και λοιπα πτυχια μαστερ κλπ οπως εκανα και εγω αλλωστε.

Πλάκα μου κάνεις? Τι είναι το Πανεπιστήμιο του Μίσιγκαν? Καρφούρ Μαρινόπουλος? Πληρώνεις και παίρνεις?

Εγω ποτε δεν θα εμπιστευομουν καιποιον που διαθετει μονο το proficiency να μου κανει μαθηματα.

Ούτε κι εγώ, για τον πολύ απλό λόγο ότι υπάρχουν πολλοί native speakers που μπορούν να σε διδάξουν καλύτερα.

Υ.Γ.: Από την στιγμή που εξετάζεσαι για το ΑΝΩΤΑΤΟ επίπεδο μιας γλώσσας πρέπει να περιμένεις τα ΠΑΝΤΑ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magdast

Νεοφερμένος

Η MAGDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Οπως επισης θα δεις πως οταν βγεις στην αγορα εργασιας θα σου ζητηθει πιστοποιηση γνωσης αγγλικων , λοιπον τον εργοδοτη δν τον ενδιαφερει αν πηρες το proficiency με honoros ουτε και το αν σκοραρες 50 /50 στο listening παρα μονο να διαθετεις το χαρτι. Μαθε πως πληρωνεις και αγοραζεις την πιστοποιηση οπως και λοιπα πτυχια μαστερ κλπ οπως εκανα και εγω αλλωστε. Για αυτο να μην λεμε και οτι θελουμε , ουτε και να παραμυθιαζοσαστε απο τα φροντιατηρια. Και στο φιναλε κατα τη γνωμη μου το πτυχιο δινει επαρκεια γνωσης της αγγλικης οχι και επαρκεια διδασκαλιας δηλαδη παιδαγωγικη επαρκεια , σε δασκαλα απευθυνεσαι. Εγω ποτε δεν θα εμπιστευομουν καιποιον που διαθετει μονο το proficiency να μου κανει μαθηματα.

Συμφωνω απολυτα!!Γιατι τυχαινε ο καθενας που εχει παρει το proficiency να πηγαινει να βγαζει αδεια διδασκαλιας παρακαλω και να παει να κανει μαθηματα!Το ξερω γιατι ηξερα μια κοπελα ειχε παρει σβαρνα ολα τα πτυχια proficiency αγγλικων για να βγαλει αδεια και ειχε τελειωσει κατι εντελως ασχετο με αγγλικη φιλολογια... Ασε που οντως το michigan δηλωνει ,υποτιθεται, επαρκεια γνωσης και οχι διδασκαλιας!!Προς τι τετοια θεματα!ελεος!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
Γιατί θέλετε να σας χαϊδεύουν τα αυτιά; Έλεος:P

Στο Reading, ΟΛΑ τα κείμενα που έχουν δύσκολη ορολογία, έχουν παρενθετικές προτάσεις που εξηγούν τη σημασία των λέξεων. Επίσης, στο Reading εξετάζουν την αντιλήπτική ικανότητα του καθενός, πράγμα που σημαίνει ότι το λεξιλόγιο έχει δευτερεύουσα θέση στην κατανόησή του και στις απαντήσεις που δίνετε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kelly30

Νεοφερμένος

Η kelly30 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ένα κείμενο του ECPE έχει 5 ερωτήσεις, η κάθε μία πιάνει κάτι λιγότερο από 0,9 %, για να κοπείς στο GCVR θέλεις πάνω από 50 λάθη, δηλαδή ακόμα και ΟΛΑ τα κείμενα να τα έκανες λάθος αν στα υπόλοιπα τα πήγες καλά περνάς.
Επιπλέον, όπως είπα και πριν είναι λογικό το επίπεδο να είναι ανεβασμένο, φαντάσου να πέσουν γελοία θέματα και να το πάρουν όλοι, αύριο μεθαύριο όταν θα πας να δουλέψεις σε μια δουλειά που τα αγγλικά θα απαιτούνται και δεν θα καταλαβαίνεις τα μισά τι θα πεις στον εργοδότη σου? "Εγώ αυτά δεν τα έμαθα στην προετοιμασία μου για το προφ?!?!?"
Φυσικά και ΔΕΝ είναι θέμα διαβάσματος, είναι το κατά πόσο κατανοείς την αγγλική. Αν δεν κατανοούσες αυτά που έλεγε (ειδικά στο Grammar) σημαίνει ότι δεν κατανοείς την αγγλική.

ενω εσυ που το πηρες στα 15 σου η δεν ξερω ποτε το πηρες οταν θα φτασεις στην ηλικια, να αναζητησεις δουλεια θα τα θυμασαι ολα , να σαι σιγουρος για αυτο. το κατα ποσο καταννοω εγω την αγγλικη που εχω ζησει και στο εξωτερικο και εχω κανει μαστερ στην Ιταλια ειναι δικο μου θεμα , και να μην μιλας για πραγματα που δεν γνωριζεις και ειδικα για το γνωστικο μου επιπεδο, και για την επαφη που εχω με τα αγγλικα. Οι γονεις μου επισης εχουν ξενοδοχειο και απο σενα μια φορα μιλαω περισσοτερο και πολυ τακτικοτερα. και αν θες να ξερεις το αλλο παιδι που καναμε μαζι τα ιδιαιτερα που ειναι και μεγαλυτερος μου εχει ζησει και Λονδινο και ηταν και καλυτερος απο μενα και παλι σκουρα τα βρηκε στη γραμματικη. Το οτι καταννοω τη γραμματικη αγαπητε φανηκε απο τα σκορ που εκανα στα ιδιαιτερα και απο το Α πλας που επαιρνα στις εκθεσεις καθοτι μου τις διορθωνε native speaker καθηγητρια.
λοιπον ειναι φανερο πως υπαρχει χασμα αποψεων , και εγω λογω ηλικιας τα βλεπω πιο ρεαλιστικα και πραγματιστικα, δεν οδηγει πουθενα η κουβεντα και ετσι δεν θα ξαναλωθω σε αυτην και ουτε θα δωσω συνεχεια στο θεμα . εγω ηθελα να μοιραστω αποψεις σχετικα με το προφισενση οχι να δεκτω κριτικη για το γνωστικο μου επιπεδο απο εναν μαθητη λυκειου..ελεος..............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

magdast

Νεοφερμένος

Η MAGDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Πάντως κατα τη γνώμη μου αν δεν εχεις αμεση επαφη με την γλωσσα και να καταφερεις να παρεις το c2 (σε μικρη ηλικια ακομα και με honors )σε κανα 5αρι χρονια δε λεω παραπανω δε προκειται να θυμασαι τιποτε.Δεν ειναι τυχαιο που πτυχια οπως το τοεφλ (νομιζω) διαρκουν 2 χρονια και πρεπει να τα ανανεωσεις...Και γενικα πιστευω αυτο που κανουν οι γονεις να πιεζουν τα παιδια να δωσουν σε τοσο μικρη ηλικια τοσο υψυλο επιπεδο γλωσσας ειναι λαθος γτ απλα θα φθασει μια εποχη που δε θα πρεπει να εχεις μονο ενα χαρτι αλλα να ξερεις να μιλας και τη γλωσσα!Ξερεις τι μεγαλη εντυπωση μου εκανε να βλεπω στην αιθουσα να δινει μαζι μου και ενα πιτσιρικι δε το εκανα παραπανω απο 12 χρονων??Ελεγα που παει αυτο να δωσει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggressive

Πολύ δραστήριο μέλος

Η aggressive αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 957 μηνύματα.
Πάντως κατα τη γνώμη μου αν δεν εχεις αμεση επαφη με την γλωσσα και να καταφερεις να παρεις το c2 (σε μικρη ηλικια ακομα και με honors )σε κανα 5αρι χρονια δε λεω παραπανω δε προκειται να θυμασαι τιποτε.Δεν ειναι τυχαιο που πτυχια οπως το τοεφλ (νομιζω) διαρκουν 2 χρονια και πρεπει να τα ανανεωσεις...Και γενικα πιστευω αυτο που κανουν οι γονεις να πιεζουν τα παιδια να δωσουν σε τοσο μικρη ηλικια τοσο υψυλο επιπεδο γλωσσας ειναι λαθος γτ απλα θα φθασει μια εποχη που δε θα πρεπει να εχεις μονο ενα χαρτι αλλα να ξερεις να μιλας και τη γλωσσα!Ξερεις τι μεγαλη εντυπωση μου εκανε να βλεπω στην αιθουσα να δινει μαζι μου και ενα πιτσιρικι δε το εκανα παραπανω απο 12 χρονων??Ελεγα που παει αυτο να δωσει!!!

Εδώ νομίζω κάνεις λάθος. Αν πάρεις ecpe σε μικρή ηλικία, επειδή έχεις απορροφητικότητα θα θυμάσαι αν όχι όλα, τα περισσότερα που έχεις μάθει. Αν πας να το δώσεις σε μεγάλη ηλικία και δυσκολεύεσαι να τα απορροφήσεις και τα ξεχνάς πιο εύκολα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια αν δεν υπάρχει επαφή με τη γλώσσα, όπως και με όλα τα πράγματα που μαθαίνει κανείς, είναι λογικό να τα ξεχάσεις. Αλλά πώς να μην έχεις επαφή με τα αγγλικά? Παντού γύρω μας: υπολογιστής, τραγούδια, τηλεόραση, εφημερίδες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

magdast

Νεοφερμένος

Η MAGDA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Ναι μεν υπαρχει μεγαλυτερη αποροφητικοτητα οπως λες αλλα εσυ θα αργησεις να βγεις στην αγορα εργασιας και θα πασχιζεις να κρατησεις τα οσα ξερεις ακεραια ...εγω ειμαι ηδη μεσα.Ασε που αν μαθεις να εξασκεις τη μνημη σου σε οποια ηλικια και να εισαι μαθαινεις αν πραγματικα το θελεις...Μεχρι τωρα δε το χρειαζομουν το proficiency γι αυτο και δεν εδινα.Απο την αλλη εμαθα ιταλικα που μ αρεσαν.Ειπα να δωσω?9 μηνες φροντιστηριο,εδωσα advanced,περασα και μετα 2 μηνες ιδιαιτερα εδωσα τωρα το Νοεμβρη.Δεν χρειαστηκε να παω χρονιαααα φροντιστηριο!Πες μπορω να αποτυχω...ο καθενας μπορει να το παθει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εδώ νομίζω κάνεις λάθος. Αν πάρεις ecpe σε μικρή ηλικία, επειδή έχεις απορροφητικότητα θα θυμάσαι αν όχι όλα, τα περισσότερα που έχεις μάθει. Αν πας να το δώσεις σε μεγάλη ηλικία και δυσκολεύεσαι να τα απορροφήσεις και τα ξεχνάς πιο εύκολα. Σε κάθε περίπτωση βέβαια αν δεν υπάρχει επαφή με τη γλώσσα, όπως και με όλα τα πράγματα που μαθαίνει κανείς, είναι λογικό να τα ξεχάσεις. Αλλά πώς να μην έχεις επαφή με τα αγγλικά? Παντού γύρω μας: υπολογιστής, τραγούδια, τηλεόραση, εφημερίδες...
Εγώ πάλι θα μου επιτρέψεις να διαφωνήσω.Θεωρώ έγκλημα το να δίνει κάποιος proficiency όποιο και αν αυτό είναι και όσο καλός και αν είναι στα αγγλικά.Καταρχάς άντε και το παίρνει στην ηλικία των 13 μέτα όπως είπε και η magdast που συμφωνώ απόλυτα μαζί της θα πασχίσει να κρατήσει το επίπεδο C2 στο λόγο του,γιατί ας μη γελιόμαστε μπορεί να'χουμε καθημερινή επαφή με τα αγγλικά αλλά μόνο αν κάτσει κάποιος και διαβάσει ένα βιβλίο ή μια εφημερίδα (ξένη) τότε ναι θα κρατήσει ένα καλό επίπεδο.Επίσης για να τα βγάλει κάποιος πέρα με το proficiency όπως και να το κάνουμε πρέπει να'χεις εξασκηθεί και σε κείμενα πιο προχωρημένου επιπέδου και νομίζω πως οι εξετάσεις του ecpe φέτος το Δεκέμβρη το απέδειξαν.:/:
Οπότε είναι βλακεία να κάτσεις στην β'-γ' γυμνασίου να διαβάζεις για ένα τόσο υψηλό επίπεδο όπως αυτό του proficiency που στην τελική από'τι έχω καταλάβει έχω δει παιδιά άριστα να πάνε και να το δίνουν στα 13 και τελικά δεν το παίρνουν εξαιτίας του επιπέδου των κειμένων:confused:
Εγώ λέω να αφήσουν το proficiency για το λύκειο.. εκεί είναι μια καλή ηλικία να το δώσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...εδω παιδια που εδωσαν τον Μαιο δεν θυμουνται τις μισές λέξεις και μιλάμε για παιδιά τσακάλια ούτε αν μετριους...ο χρόνος όλα τα σβήνει αν δεν υπάρχει επαφή...ΤΕΡΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ...αν έχεις επαφή ακόμα και να το έδωσες στα 13σου θα φτάσεις 30 και θα θυμάσαι...αλλιώς αυτό περί απορροφητικότητας σορυ αλλά είναι χαζομάρα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δαλιδά

Περιβόητο μέλος

Η Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5,160 μηνύματα.
...εδω παιδια που εδωσαν τον Μαιο δεν θυμουνται τις μισές λέξεις και μιλάμε για παιδιά τσακάλια ούτε αν μετριους...ο χρόνος όλα τα σβήνει αν δεν υπάρχει επαφή...ΤΕΡΜΑ ΚΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣΕ...αν έχεις επαφή ακόμα και να το έδωσες στα 13σου θα φτάσεις 30 και θα θυμάσαι...αλλιώς αυτό περί απορροφητικότητας σορυ αλλά είναι χαζομάρα;)

Παιδιά δεν είναι όλα μετρημένα ένα και ένα. Άλλο γνώση άλλο επιτυχία σε μια εξέταση με συγκεκριμένα στάνταρς.
Φίλοι μου πήραν το συγκεκριμένο πιστοποιητικό με μέτρια έως κακή γνώση αγγλικών (την οποία και οι ίδιοι παραδέχτηκαν) κατά τύχη!
Μην σφάζεστε. Και η κουτσή Μαρία παίρνει σήμερα ένα χαρτί-πιστοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelofdarnknes

Νεοφερμένος

Ο Sociopath αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 103 ετών και μας γράφει απο Άντισσα (Λέσβος). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
κατι πτυχια esb,toic kai κατι αλλεσ βλακειεσ εινια για να σκουπιζεισ σκαλεσ..μονο michigan,edexcel.... και cambridge για τουσ εξεπερ ..αυτα ειτε δινεισ lower ειte proficiency ..τελοσ ολα τα αλλα σασ τα λενε τα φροντιστηρια για να σασ τα τρωνε,...(ποπο νευρα ,,η β.........α φταιει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Catherine3

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Catherine3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 147 μηνύματα.
ενω εσυ που το πηρες στα 15 σου η δεν ξερω ποτε το πηρες οταν θα φτασεις στην ηλικια, να αναζητησεις δουλεια θα τα θυμασαι ολα , να σαι σιγουρος για αυτο. το κατα ποσο καταννοω εγω την αγγλικη που εχω ζησει και στο εξωτερικο και εχω κανει μαστερ στην Ιταλια ειναι δικο μου θεμα , και να μην μιλας για πραγματα που δεν γνωριζεις και ειδικα για το γνωστικο μου επιπεδο, και για την επαφη που εχω με τα αγγλικα. Οι γονεις μου επισης εχουν ξενοδοχειο και απο σενα μια φορα μιλαω περισσοτερο και πολυ τακτικοτερα. και αν θες να ξερεις το αλλο παιδι που καναμε μαζι τα ιδιαιτερα που ειναι και μεγαλυτερος μου εχει ζησει και Λονδινο και ηταν και καλυτερος απο μενα και παλι σκουρα τα βρηκε στη γραμματικη. Το οτι καταννοω τη γραμματικη αγαπητε φανηκε απο τα σκορ που εκανα στα ιδιαιτερα και απο το Α πλας που επαιρνα στις εκθεσεις καθοτι μου τις διορθωνε native speaker καθηγητρια.
λοιπον ειναι φανερο πως υπαρχει χασμα αποψεων , και εγω λογω ηλικιας τα βλεπω πιο ρεαλιστικα και πραγματιστικα, δεν οδηγει πουθενα η κουβεντα και ετσι δεν θα ξαναλωθω σε αυτην και ουτε θα δωσω συνεχεια στο θεμα . εγω ηθελα να μοιραστω αποψεις σχετικα με το προφισενση οχι να δεκτω κριτικη για το γνωστικο μου επιπεδο απο εναν μαθητη λυκειου..ελεος..............


κοπελια πρωτον σταματα να γκρινιάζεις..κι αλλοι δώσαμε το σαββατο κ οχι πρώτη φορα κ δεν κανουμε ετσι...επίσης γιατι είσαι τόσο επικριτική με όσους το πήραν στα 15..ας στο έπαιρνες κ εσύ τότε...εγω είμαι τώρα 23 κ έχω πολλούς φίλους που το πήραν στα 15 κ το επίπεδο τους συνεχίζει να είναι καλό..μιλάνε κ διάβαζουν χωρίς πρόβλημα..,για το κείμενο με το μάτι δεν ξέρω γιατί εγώ είχα αλλα κείμενα αλλα αμα ειναι να σε δυσκολεύει βάλτα ολα b δύο θα τα πετύχεις κατα πάσα πιθανότητα κ πάνε παρακάτω..μια συμμαθήτρια μ το εκανε στα δύο τελευταία κείμενα επειδή δεν προλάβαινε λόγω χρόνου και πήρα pass στο gcvr ...η γραμματική είναι όπως ήταν κ πέρισυ..κ ο φίλος σ αφου έζησε στο λονδίνο γιατί δεν έδωσε το cpe ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top