Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

socially excluded

Δραστήριο μέλος

Η socially excluded αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 509 μηνύματα.
γκουγκλε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hephaestus

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Hephaestus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιερισσός (Χαλκιδική). Έχει γράψει 1,503 μηνύματα.
κοιταξε απο οσο ξερω το κπγ πιστοποιειται μονο στην Ελλαδα.. δεν ειναι αρκετα δυσκολο,μπορεις να το παρεις πολυ ευκολα...
τωρα απο εκει και περα μπορω να σου πω μονο για το ecpe το οποιο εδωσα φετος...δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται να προσπαθησεις υπεραρκετα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
κοιταξε απο οσο ξερω το κπγ πιστοποιειται μονο στην Ελλαδα.. δεν ειναι αρκετα δυσκολο,μπορεις να το παρεις πολυ ευκολα...
τωρα απο εκει και περα μπορω να σου πω μονο για το ecpe το οποιο εδωσα φετος...δυστυχως ειναι πολυ δυσκολο και χρειαζεται να προσπαθησεις υπεραρκετα!!
Διαφωνώ και με τα δύο. :)
1. Το ΚΠΓ απ' όσο γνωρίζω (από την καθηγήτραι στο σχολείο, η οποία ανέλαβε την promotion των κρατικών διπλωμάτων γλωσσομάθειας στην τάξη) αναγνωρίζεται σε όλες τις χώρες της Ε.Ε.*
2. Μολονότι η δυσκοία είναι υποκειμενικό ζήτημα, πολλοί θα είναι εκείνοι που θα διαφωνήσουν με τη δήλωσή σου αυτή για το ECPE.

*Το ότι το CPE, ECPE κτλ. αναγνωρίζονται στο εξωτερικό, δε συνεπάγεται ότι γίνονται δεκτά για μεταπτυχιακή ή και προπτυχιακή εκπαίδευση. Για τα τελευταία, υπάρχουν τα TOEIC, TOEFL κ.ά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
με το city nd guilds τι παιζει στο εξωτερικο?μπορει να βγαλει καποιος αδεια διδασκαλιας με το συγκεκριμενο πτυχιο?κι επισης ποια πτυχια δινουν επαρκεια και αδεια διδασκαλιας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
με το city nd guilds τι παιζει στο εξωτερικο?μπορει να βγαλει καποιος αδεια διδασκαλιας με το συγκεκριμενο πτυχιο?κι επισης ποια πτυχια δινουν επαρκεια και αδεια διδασκαλιας?
Όσον αφορά στο City and Guilds, click here. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.

nick18

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο nick18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Άγναντα (Άρτα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
δεν μου βγαζει τη σελιδα...
εγω θα ελεγα να αφησετε ολα τα αγνωστα πτυχια και να εμπιστευτειτε μονο τα γνωστα πανεπιστημια που αποτελουν εγγυηση.αλεξανδρα που εκανες το ποστ εισαι πολυ μικρη ακομη για να ρωτας γι τα πτυχια.το θεμα ειναι να διαβαζεις και οταν φθασεις στο λοουερ θα συζητησεις με την καθηγητρια σου....γενικα το κειμπριτζ θεωρειται το πιο απαιτητικο.παντως δεν μπορω να εκφρασω γνωμη απο οτι ακουω γιατι δεν εχω δωσει ποτε κειμπριτζ.το εντεξελ πρεπει να κανεις προσπαθεια για να κοπεις...
το λουερ του μισιγκαν ειναι πανευκολο αντικειμενικα περα απο το ακουστικο..το προφισενσι του μισιγκαν απαιτει εξαιρετικο λεξιλογιο.θελει μεγαλη προσπαθεια για να μαθεις χιλιαδες λεξεις.γενικα ακουγεται οτι οταν πας να δωσεις το πιθανοτερο ειναι στο vocabulary να ξερεις ελαχιστες λεξεις.με εμενα συνεβη το αντιθετο.χωρις να θελω να πενεφτω στο vocabulary εψαχνα να βρω ποσες δεν ξερω κι οχι ποσες ξερω.το τονιζω ομως απαιτει τεραστια προσπαθεια.η γραμματικη ειναι ευκολη ενα μικρο μολις κλικ παραπανω απο του λοουερ.τα κειμενα συνηθως ειναι επιστημονικα κατι που τα καθιστα δυσκολα.ο χρονος ελαχιστος.η εκθεση θελει επισης μεγαλη εξασκηση και απαιτει τη χρηση λεξιλογιου προσφισενσι...ζητα απο τους μαθητες να ξεφυγουν απο το πραγματικα απλουσστατο λεξιλογιο του λουερ..δυσκολα παντως κοβουν στην εκθεση παρ ολα αυτα.
στα προφορικα δεν πρεπει να μιλησεις καθολου για να σε κοψουν.ευκολα βαζουν και μεγασλους βαθμους.το ακουστικο πονεμενη για εμενα ιστορια.ειχα boderline επειδη ομως ειχα 1 honor pass και δυο pass στα αλλα μερη περασα.πρεπει να θελει καποθιος πραγματικα να το παρει το προφισενσι για να δουλεψει με ευχαριστηση.αμα εξαναγκαστει να δωσει το πιθανοτερο ειναι το κοπει.το κπγ εμενα μου αρεσε παρα πολυ..ειναι σχετικα απλο.το ακουστικο του ειναι ευκολο ακομη και για μενα που δυσκολευομουν.ισως να ειναι πιο αυστηροι στα προφορικα απο οτι εχω προσεξει.και οχι δεν αναγνωριζεται στο εξωτερικο!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
αγνωστο το σιτι εντ γκιλντς; καλα τωρα θα το παθω το εγκεφαλικο. Ντουντ πλιζ, ειναι απο τα μεγαλυτερα αγουορντινγκ μπαντιζ παγκοσμιως!

με το city nd guilds τι παιζει στο εξωτερικο?μπορει να βγαλει καποιος αδεια διδασκαλιας με το συγκεκριμενο πτυχιο?κι επισης ποια πτυχια δινουν επαρκεια και αδεια διδασκαλιας?

για το εξωτερικο τσεκαρε στο σαιτ του ;) Αδεια διδασκαλιας μεχρι στιγμης δινουν τα ECPE, CPE & UCLan C2.

Για τα Πανεπιστήμια του εξωτερικού δεν με ενδιαφέρει καθώς ευτυχώς με αυτά (σπουδες, μεταπτυχιακά) έχω ξεμπερδεψει. Απλώς ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω και επίσημα το επίπεδο γνώσεων μου στα Αγγλικά με κάποιο πτυχίο καθώς το Lower (Cambridge) που έχω τώρα είναι πλέον πολύ λίγο. Το ΚΠΓ αναγνωρίζεται μόνο στην Ε.Ε., δηλαδή εκτός των χωρών αυτών είναι άχρηστο σαν πιστοποίηση;
Πάντως επειδή ήδη εργάζομαι και δεν έχω πολύ διαθέσιμο χρόνο ίσως για αρχή τελικά επιλέξω το ΚΠΓ για το C1.
Το ΚΠΓ γιατί δεν βγάζει πιστοποίηση για C2;

πονεμενη ιστορια. Προσεξε: το ΚΠγ ειναι δημοσιο, ετσι; Το υπουργειο με ενα πιατοποιητικο Γ2 δινει επαργεια και αδεια διδασκαλιας, κατι που τα πανεπιστημια κ οι καθηγητες δημοσιου δεν θελουν. Εαν εβγαζαν εξεταση για Γ2, τοτε θα αναγκαζονταν να δινουν αδεια διδασκαλειας σε οποιον εκανε αιτηση με ΚΠγ Γ2, ουσιαστικα θα ηταν σα να αυτοακυρώνονται. Για αυτο προσφερουν μεχρι Γ1. Τα περι ερευνων ειναι μ@λ@κιες, καθως αυτο υπαρχει εδω κ αρκεταααααααα χρονια.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

pit14

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο pit14 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 227 μηνύματα.
σχετικα με το UCLan C2 μπορεις να με διαφωτισεις?ειναι ευκολο σαν πτυχιο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
κοιτα. Εγω το εδωσα και το θεωρω χαμενα λεφτα. Ενω το Β2 (νυν ESB) είναι σχετικά βατής δυσκολίας, το Γ2 κατ' εμέ είναι πολύ απαιτητικό. Γιατί δε δίνεις ένα άλλο (εαν θελεις για αδεια δωσε κεμπριτζ η μισιγκαν) για να εισαι καλυμμενος και απο το ΑΣΕΠ;

past papers εδώ: https://europalso.gr/?q=node/675 . Μην τρομαξεις αν δεις επιπεδα χαμηλοτερα (πχ Β2), απο το Δεκεμβρη του 08 μετατραπηκαν σε ESB, και ως UCLan νοείται μόνο το Γ2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Τωρα σαν φοιτητης θελω να ξανα προσπαθησω για πιστοποιηση στα αγγλικα εχω ξανα προσπαθηση στο παρελθον και για διαφορους λογους δεν ειχαν επιτυχία .Θα ηθελαν να μην εχει πολλα πολλαπλη επιλογη .Eγω σκευτομουνα για edexcel.Και αν ξερει κανεις κανα καλο φροντιστήριο ας το πει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Τωρα σαν φοιτητης θελω να ξανα προσπαθησω για πιστοποιηση στα αγγλικα εχω ξανα προσπαθηση στο παρελθον και για διαφορους λογους δεν ειχαν επιτυχία .Θα ηθελαν να μην εχει πολλα πολλαπλη επιλογη .Eγω σκευτομουνα για edexcel.Και αν ξερει κανεις κανα καλο φροντιστήριο ας το πει.

Θα σου πρότεινα το ECPE αλλά αφού δεν θέλεις πολλαπλή επιλογή προσπάθησε το CPE
(για επίπεδα Proficiency μιλάμε, έτσι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Θα σου πρότεινα το ECPE αλλά αφού δεν θέλεις πολλαπλή επιλογή προσπάθησε το CPE
(για επίπεδα Proficiency μιλάμε, έτσι?)

Οχι lower αρχικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Οχι lower αρχικα

Τότε δοκίμασε τα lower επίπεδα του Michigan και του Cambridge (ECCE & FCE), αμα δεν θέλεις πολλή πολλαπλή επιλογή τότε θα πρέπει να δοκιμάσεις το FCE
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vicky1D_ZM

Νεοφερμένος

Η vicky1D_ZM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι Proficiency class και δεν ξερω πιο πτυχιο πρεπει να δωσω. Βασικα εγω θελω να σπουδασω εδω και μετα να παω για μεταπτυχιακο ή για δουλεια στην Αγγλια. Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καταλληλοτερο πτυχιο? Ποιο αναγνωριζουν εκει?:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Γεια σας. Ειμαι Proficiency class και δεν ξερω πιο πτυχιο πρεπει να δωσω. Βασικα εγω θελω να σπουδασω εδω και μετα να παω για μεταπτυχιακο ή για δουλεια στην Αγγλια. Ποιο πιστευετε οτι ειναι το καταλληλοτερο πτυχιο? Ποιο αναγνωριζουν εκει?:)

Θα κάνεις λάθος άμα κοιτάξεις να πάρεις προφ για μεταπτυχιακό.
Το CPE το αναγνωρίζουν αρκετά Βρετανικά πανεπιστήμια αλλά ΜΟΝΟΝ αν το έχεις αποκτήσει τα 2 τελευταία χρόνια που κάνεις την αίτηση.
Γενικά θα πρέπει να ψάξεις μια καλή σειρά βιβλίων και ένα καλό πτυχίο που θα σου δώσει τις βάσεις για να δώσεις αργότερα IELTS και TOEFL που ο σκοπός τους είναι η είσοδος σε ξένα πανεπιστήμια.

Προτείνω ECPE + όλη την σειρά από τις New Editions και να μην χάσεις την επαφή με την αγγλική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

...Αλεξάνδρα...

Πολύ δραστήριο μέλος

Η. ..Αλεξάνδρα... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 871 μηνύματα.
Γεια σας... Οι καθηγήτριες αγγλικών μου μου πρότειναν αν θέλω το Μάιο να δώσω δοκιμαστικά το pet για να δω πως είναι!!! ποια η γνώμη σας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Thoba19

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thoba19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.
Γεια σας... Οι καθηγήτριες αγγλικών μου μου πρότειναν αν θέλω το Μάιο να δώσω δοκιμαστικά το pet για να δω πως είναι!!! ποια η γνώμη σας;

Τι ακριβος ειναι ;(Τι δομη και καποια ιστοσελιδα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loreley

Περιβόητο μέλος

Η Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 5,860 μηνύματα.
Γεια σας... Οι καθηγήτριες αγγλικών μου μου πρότειναν αν θέλω το Μάιο να δώσω δοκιμαστικά το pet για να δω πως είναι!!! ποια η γνώμη σας;

Ξεκίνα τα τεστ, δες τις δυνατότητες σου και αν νιώθεις έτοιμη δώσε. Και εγώ σε τέτοια ηλικία το είχα δώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

χριχρι :)

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Φιλαδέλφεια (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Γεια σας... Οι καθηγήτριες αγγλικών μου μου πρότειναν αν θέλω το Μάιο να δώσω δοκιμαστικά το pet για να δω πως είναι!!! ποια η γνώμη σας;

Κοίτα προσωπικά θεωρώ ότι είναι τζάμπα λεφτά..Αν θες βέβαια να προετοιμαστείς ψυχολογικά πριν δώσεις lower (για να μην σου έρθει ξαφνικό εννοώ) μπορείς να δώσεις το B1 (pre-lower).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top