Συζήτηση για τα πιστοποιητικά αγγλικών

daria

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η daria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 160 μηνύματα.
Κι εγώ αυτό ξέρω, ότι το CPE θεωρείται το πιο απαιτητικό (άρα και αυτό που χαίρει της μεγαλύτερης εκτίμησης), το ECPE είναι το No 2 και όλα τα άλλα είναι υποδεέστερα.

Όταν λέω ''αξία'' δεν εννοώ ''κοινωνικό κύρος ή prestige'' ή δυσκολία πτυχίου...Άρα στον ΑΣΕΠ με το Cambridge CPE θα πάρω περισσότερα μόρια από το City and Guilds??οκ, σ΄ευχαριστω για την απάντηση!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Στον ΑΣΕΠ θα πάρεις τα ίδια μόρια ακόμα κι αν έχεις το Proficiency του ΤΙΕ. Αν σκοπός σου είναι να πάρεις τα περισσότερα μόρια με τα λιγότερα αγγλικά, το TIE είναι η ιδανικότερη λύση.

Αν και νομίζω ότι στον ΑΣΕΠ τα περισσότερα μόρια τα δίνει το ECDL οπότε μάλλον προς τα εκεί πρέπει να στραφείς για καλύτερη μοριοδότηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
κοίτα να δεις όλα θεωρητικά αναγνωρίζονται το ίδιο αφού είναι επίπεδο C2. Στην πράξη όμως δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Πχ ο εργοδότης δε θα αναγνωρίσει το ίδιο το C2 του Cambridge και το C2 του ΚΠγ, φερ' ειπειν.

Γιατί νομίζετε ότι όλοι οι εργοδότες μπαίνουν στο τρυπάκι "ECPE>CPE>ΚΠΓ κοκ"? Οι περισσότεροι απαιτούν πτυχίο C2 ως τυπικό προσόν και μόνο. Στην Ελλάδα ζήτε, μιλάτε ελληνικά, όλα τα έγγραφα είναι στα ελληνικά...

Πάμε και οι δύο για γραμματειακή υποστήριξη σε οδοντιατρίο. Εσύ τους δίνεις 15 πτυχία επιπέδου C2, από 15 διαφορετικούς φορείς πιστοποίησης και ένα πτυχίο υλεκτρολόγου. Εγώ τους δίνω ένα πτυχίο οδοντιάτρου από την Βουλγαρία και Αγγλικά Β2 ΚΠΓ. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα επιλέξουν εσένα για την δουλειά? Οι εξεζητημένες γνώσεις αγγλικών σου? Γραμματέας οδοντιάτρου είσαι, όχι έλληνας πρεσβευτής στο εξωτερικό.

Για να μην παρεξηγηθώ, καλό είναι να έχεις ένα "καλό" αναγνωρισμένο πτυχίο. Αλλά έχει ειλικρινά τόση σημασία αν θα πάρεις CPE ή ECPE?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Areti91

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Areti91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 283 μηνύματα.
Γιατί νομίζετε ότι όλοι οι εργοδότες μπαίνουν στο τρυπάκι "ECPE>CPE>ΚΠΓ κοκ"? Οι περισσότεροι απαιτούν πτυχίο C2 ως τυπικό προσόν και μόνο. Στην Ελλάδα ζήτε, μιλάτε ελληνικά, όλα τα έγγραφα είναι στα ελληνικά...
Μην το λες αυτό. Έχω δουλέψει σε μεγάλη εταιρεία τηλεφωνίας (δεν θέλω να αναφέρω όνομα) με ξένο διευθυντή (γρι ελληνικά) και ξένη προϊσταμένη (λίγα ελληνικά, πολύ σπαστά). ΟΛΑ τα έγγραφα, emails κλπ ήταν στα αγγλικά. Στις συνεντεύξεις για την πρόσληψη νέου προσωπικού, όσοι είχαν δηλώσει στο βιογραφικό τους ότι ήταν κάτοχοι Proficiency, έδιναν συνέντευξη και τεστ στα αγγλικά.

Όποιος νομίζει ότι το πτυχίο C2 είναι ένα τυπικό προσόν και μόνο, ας βγει στην αγορά εργασίας να δει τι γίνεται, ιδιαίτερα στις μεγάλες εταιρείες. Μην ασχολιόμαστε μόνο με τον ΑΣΕΠ... το δημόσιο πέθανε, δεν ξέρω αν το έχετε πάρει είδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Γιατί νομίζετε ότι όλοι οι εργοδότες μπαίνουν στο τρυπάκι "ECPE>CPE>ΚΠΓ κοκ"? Οι περισσότεροι απαιτούν πτυχίο C2 ως τυπικό προσόν και μόνο. Στην Ελλάδα ζήτε, μιλάτε ελληνικά, όλα τα έγγραφα είναι στα ελληνικά...

[...]

Για να μην παρεξηγηθώ, καλό είναι να έχεις ένα "καλό" αναγνωρισμένο πτυχίο. Αλλά έχει ειλικρινά τόση σημασία αν θα πάρεις CPE ή ECPE?
Δεν το νομίζω. Απλά άλλες ευκαιρίεςκαι δρόμους σου ανοίγει ένα πτυχίο με διεθνές κύρος κι άλλο ένα πτυχίο που θεωρείται του "πεταματα" (να το πω και ετσι).
Και επίσης ας έχουμε υπ'όψιν ότι δεν είναι όλοι οι εργοδότες το ίδιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χαρά.

Διάσημο μέλος

Η Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,981 μηνύματα.
Για να σπουδάσεις έξω χρειάζεσαι μόνο ένα πιστοποιητικό, αυτό που ζητάει το πανεπιστήμιό σου, συνήθως IELTS ή TOELF. Τίποτα άλλο. Τα ενδιάμεσα πτυχία τα δίνεις για 2 λόγους: πρώτον για να επιβεβαιώσεις στον εαυτό σου ότι έχεις κατακτήσει ένα συγκεκριμένο επίπεδο και δεύτερον για να μπορείς να το αποδείξεις στους άλλους (π.χ. μελλοντικούς εργοδότες κλπ). Τα ενδιάμεσα πιστοποιητικά δεν είναι προαπαιτούμενα - μπορείς να πας κατευθείαν να δώσεις για IELTS ή Proficiency ή όποιο άλλο πτυχίο επιθυμείς χωρίς να έχεις προηγουμένως πάρει Lower ή για κάποιο άλλο μικρότερο πιστοποιητικό.

Από εκεί και πέρα, η ποικιλία των πιστοποιητικών είναι καλό να υπάρχει γιατί κάθε εξέταση εξυπηρετεί ένα διαφορετικό σκοπό. Ήταν καλύτερα παλιότερα που όλοι, είτε είχαν την έφεση είτε όχι, έπρεπε να μπουν στο καλούπι του Lower ή του Proficiency? Δε νομίζω. Τα πολλά πτυχία προσφέρουν ευελιξία, με άλλα λόγια διαλέγει ο καθένας αυτό που του ταιριάζει.

Θα συμφωνησω απολυτως. Συνηθως σε πανεπιστημια του εξωττερικου σου ζητουν ενα απο τα δυο που προαναφερθηκαν τα οποια εχουν μικρη διαρκεια και θα πρεπει να δωσεις τοτε, οποτε δεν εχει νοημα να τα δωσεις καποιος νωριτερα οπως συμβαινει με το Prof ή το Lower. Επισης, για να δωσεις καποιο απο αυτα δεν προαπαιτειται να εχεις οποιοδηποτε πτυχιο. Απλα θα αναδειξουν το επιπεδο σου. Μπορει καποιος διχως να εχει παρει πτυχια ή και διχως φροντιστηριο να χει αναπτυξει τη γλωσσα σε αριστο επιπεδο και η βαθμολογια του να το δειξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Πάμε και οι δύο για γραμματειακή υποστήριξη σε οδοντιατρίο. Εσύ τους δίνεις 15 πτυχία επιπέδου C2, από 15 διαφορετικούς φορείς πιστοποίησης και ένα πτυχίο υλεκτρολόγου. Εγώ τους δίνω ένα πτυχίο οδοντιάτρου από την Βουλγαρία και Αγγλικά Β2 ΚΠΓ. Τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα επιλέξουν εσένα για την δουλειά? Οι εξεζητημένες γνώσεις αγγλικών σου? Γραμματέας οδοντιάτρου είσαι, όχι έλληνας πρεσβευτής στο εξωτερικό.
Χωρίς παρεξήγηση, νομίζω ότι αυτοί που ψάχνουν να δουν τι δίπλωμα θα δώσουν και ειδικά αν θα δώσουν ECPE ή CPE, δεν έχουν σκοπό να διεκδικήσουν θέσεις γραμματέως οδοντιάτρου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γατομαμάκα

Νεοφερμένος

Η Γατομαμάκα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Συμφωνώ.


Συνήθως οι ερωτήσεις είναι με τη σειρά που αναφέρονται στο διάλογο, αλλά όχι πάντα. Επίσης μπορεί να τύχει να βρεις τις απαντήσεις στις 2 πρώτες ερωτήσεις με το καλημέρα σας, μετά να ακολουθήσει εκτεταμένη συζήτηση χωρίς ενδιαφέρον και οι υπόλοιπες ερωτήσεις να απαντιούνται όλες στην τελευταία παράγραφο.

Ευχαριστώ πολύ! Δύσκολα τα πράγματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Έδωσε κανείς MSU(B2);Έχω κάποιες απορίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Soleado Febrero ~

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Soleado Febrero ~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 1,033 μηνύματα.
Έχει δώσει κανείς;Δίνει κανείς φέτος το Μάιο(τον Ιούνιο δηλαδή:P )
Αν ναι,πείτε τις εντυπώσεις σας για αυτό το πτυχίο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τι εννοούμε όταν λέμε: Αγγλικά Πτυχία με Level A1, A2, B1, B2, C1, C2 κ.λ.π.;
Νομίζω η ερώτηση είναι ξεκάθαρη... :P ακούω πολλές φορές να το λένε, μα δεν καταλαβαίνω τι εννοούν... :P ότι το Michigan είναι στο Level B2 π.χ. τι εννοεί?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Το Level B2 αντιστοιχεί στο επίπεδο lοwer της γλωσσομάθειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Αυτά είναι επίπεδα διαμορφωμένα από το Ευρωπαϊκό Πλαίσιο (Common European Framework of Reference for Languages η εν συντομία CEFR) και τα οποία βοηθούν στο να ξέρει ο άλλος που περίπου βρίσκονται οι γνώσεις του ως προς την ξένη γλώσσα δηλαδή έχει βασικές γνώσεις στοιχειώδους επικοινωνίας έχει αρκετά καλές γνώσεις κ.ο.κ (Δεν ξέρω αν απάντησα στην ερώτησή σου :) ) Ρίξε μια ματιά κι εδώ αν θέλεις https://en.wikipedia.org/wiki/Common_European_Framework_of_Reference_for_Languages
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Mπορεί να είναι βλακεία, αλλά θα το ρωτήσω. Πώς γίνεται να υπάρχει αυτό το ενιαίο σύστημα πιστοποίησης της Ε.Ε. για τη γλωσσομάθεια και το κρατικό πιστοποιητικό να μην αναγνωρίζεται εκτός Ελλάδας; :P Γνωρίζω ότι στο εξωτερικό, πολλές χώρες μαζί με το απολυτήριο λυκείου χορηγούν κατόπιν εξετάσεων το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας το οποίο έχει ισχύ εφάμιλλη των ιδιωτικών πιστοποιήσεων. Γι' αυτό και οι Ευρωπαίοι συμπολίτες μας, δεν σκοτώνονται να δώσουν πιστοποιητικά τύπου FCE, ECCE,...και άλλες παπαριές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

laurentides

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η laurentides αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Mπορεί να είναι βλακεία, αλλά θα το ρωτήσω. Πώς γίνεται να υπάρχει αυτό το ενιαίο σύστημα πιστοποίησης της Ε.Ε. για τη γλωσσομάθεια και το κρατικό πιστοποιητικό να μην αναγνωρίζεται εκτός Ελλάδας; :P Γνωρίζω ότι στο εξωτερικό, πολλές χώρες μαζί με το απολυτήριο λυκείου χορηγούν κατόπιν εξετάσεων το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας το οποίο έχει ισχύ εφάμιλλη των ιδιωτικών πιστοποιήσεων. Γι' αυτό και οι Ευρωπαίοι συμπολίτες μας, δεν σκοτώνονται να δώσουν πιστοποιητικά τύπου FCE, ECCE,...και άλλες παπαριές.

Απ'όσο ξέρω γίνονται προσπάθειες να αναγνωρισθεί
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
nPb, είμαι μόλις 12 χρονών και δεν κατάλαβα και πολύ αυτό που είπες... :P :P αχαχαχα!

laurentides, ναι απάντησες περίπου... :) απλά δεν καταλαβαίνω αυτό που μου λένε, πώς το κάθε επίπεδο, έχει να κάνει και με ένα Lower.. π.χ. το Edexcel είναι το επίπεδο Α1 και Α2 μου λένε πολύ συχνά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει πως στα χαρτιά τουλάχιστον αναγνωρίζεται το ΚΠγ.:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πύρος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Πολιτισμού & Δημιουργικών Μέσων & Βιομηχανιών Θεσσαλίας. Έχει γράψει 1,736 μηνύματα.
Τι είναι αυτό? το κπγ??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
χαχαχαχαχα φίλτατε gp369, το επίπεδο γλωσσομάθειας στα πλαίσια της Ευρωπαϊκής Ένωσης για κάθε μη μητρική γλώσσα, έχει καθοριστεί σε κάποια "επίπεδα" για να υπάρχει κοινή βάση. Να λέμε Α και να εννοούμε Α. Αυτό έχει να κάνει με τις ιδιαιτερότητες κάθε χώρας στο εκπαιδευτικό σύστημα που έχει. Έτσι για μια ομοιομορφία και κοινή επικοινωνία μεταξύ των χωρών-μελών της Ευρωπαϊκής Ένωσης καθιερώθηκε αυτό το πλαίσιο αναφοράς που αναφέρει η laurendides. To επίπεδο lower αντιστοιχεί στο Β2. Το επίπεδο proficiency αντιστοιχεί στο Γ2. Το κρατικό πιστοποιητικό γλωσσομάθειας (ΚΠγ) είναι ένα πιστοποιητικό εφάμιλλο των πιστοποιητικών που χορηγούν κατόπιν εξετάσεων ιδιωτικοί οργανισμοί π.χ. Βρετανικό Συμβούλιο, Ελληνοαμερικάνικη Ένωση, Γαλλικό Ινστιτούτο,...κλπ. Όλες οι χώρες-μέλη της Ευρωπαϊκής Ένωσης το χορηγούν με το απολυτήριο λυκείου (επίπεδο Γ2) με ειδικές εξετάσεις μετά τα ενδοσχολικά ή τις εθνικές εξετάσεις τύπου πανελληνίων (αν έχουν). Η χώρα μας ακόμη είναι στο στάδιο καθιέρωσης της ισχύς του εκτός συνόρων γιατί η γλωσσομάθεια στη χώρα μας έχει παράδοση ως βαριά "βιομηχανία" παραπαιδείας. Υπάρχουν πολλά συμφέροντα από τους φορείς που εμπλέκονται σ' αυτό: εκδοτικοί οίκοι, οργανισμοί εξετάσεων, φροντιστήρια,...κλπ. Μέχρι ώρας η ισχύς του ως πιστοποιητικό επάρκειας είναι εντός Ελληνικών συνόρων για διάφορους διαγωνισμούς (ΑΣΕΠ) αλλά και ως πιστοποιητικό ξένης γλώσσας ως ένα σημαντικό προσόν για την εύρεση εργασίας. Αναγνωρίζεται και από τα Ελληνικά Πανεπιστήμια, για μεταπτυχιακές σπουδές. Στο εξωτερικό για σπουδές μόνο προτιμούνται μέχρι ώρας για χώρες όπως η Ελλάδα άλλα πιστοποιητικά. Για εργασία στο εξωτερικό δεν δίνουν τόση βάση σε πιστοποιητικά όσο αν υπάρχει η "τριβή" με την οικεία γλώσσα της χώρας που βρίσκεσαι για δουλειά. Δεν ψάχνουν για "φιλολόγους" στημένου λεξιλογίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Κάθε επίπεδο (A1,A2,B1,B2,C1,C2) πιστοποιεί την αντίστοιχη γνώση σου για τη συγκεκριμένη γλώσσα.
Για παράδειγμα, το Α1 πιστοποιεί τις πολύ βασικές γνώσεις της αγγλικής (όποιες και αν είναι αυτές), το Α2 πιστοποιεί ότι έχεις κάτι παραπάνω από τις βασικές. Το B1 (γνωστό και ως Pre-Lower) πιστοποιεί ότι έχεις αναπτύξει περαιτέρω τις γνώσεις σου, σε σχέση με το Α2 και το Β2 (Lower) πιστοποιεί ότι μπορείς να επικοινωνήσεις προφορικά/γραπτά με κάποιο, στο επίπεδο της καθημερινότητας. Το C1 (Advanced) πιστοποιεί ότι έχεις ξεπεράσει το επίπεδο της καθημαρινής χρήσης της γλώσσας και μπορείς να χρησιμοποιήσεις ελαφρώς σύνθετα στοιχεία της (περίπλοκη σύνταξη, "λόγιες" λέξεις κτλπ). Τέλος, το C2 (Profficiency) πιστοποιεί την πλήρη επάρκεια σου στη γλώσσα, κάτι που σημαίνει ότι είσαι σε θέση να καταλάβεις ιδιαίτερα πολύπλοκη σύνταξη και δύσκολο λεξιλόγιο.

Φαντάσου το ως εξής:
Το Α1 είναι η βασική αριθμητική, μαθαίνεις του αριθμούς.
Το Α2 είναι η πρόσθεση και η αφαίρεση.
Το Β1 είναι η προπαίδεια.
Το Β2 είναι ο πολλαπλασιασμός και η διαίρεση.
Το C1 είναι τα ποσοστά.
Το C2 είναι η επίλυση εξισώσεων με έναν άγνωστο χ.

Το να πας από το Α1 στο Α2 και, από εκεί στο Β1, είναι κάτι εύκολο. Το να πας από το Α1 στο Β2 είναι, πρακτικά, αδύνατον.

Το ΚΠΓ, τώρα, είναι το Κρατικό Πιστοποιητικό Γλωσσομάθειας. Είναι το ελληνικό αντίστοιχο του Michigan, Cambridge και δεν ξέρω 'γω τι άλλο. Το βασικό πλεονέκτημα του είναι ότι κοστίζει λιγότερο από τα αντίστοιχα ξένα. Το επίπεδο Β, που έδωσα εγώ, κόστισε 80 ευρώ, ενώ το αγγλικό/αμερικάνικο κάπου στα 120-140. Εκτός αυτού, στο ΚΠΓ δίνεις εξετάσεις επιπέδου Β. Έχει μια κλίμακα 200 μονάδων. Πρέπει να γράψεις τουλάχιστον 60 μονάδες για να πάρεις πιστοποίηση Β1 και 120 μονάδες για πιστοποίηση Β2.
Αυτό είναι θετικό, καθώς, άμα δεν συγκεντρώσεις τις απαιτούμενες μονάδες για το Β2, παίρνεις πιστοποιητικό επιπέδου Β1. Στο Michigan ή το Cambridge ή θα πάρεις Β2 ή τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top