Σπυράκια

Τάσος97

Τιμώμενο Μέλος

Ο Allostasis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,113 μηνύματα.
Καλό θα ήταν να τονίσουμε πως τα φάρμακα και τα σκευάσματα που χρησιμοποιούμε σε καμμία περίπτωση δε θα πρέπει να δοκιμάζονται από τον καθένα εδώ μέσα χωρίς τη συμβουλή του Δερματολόγου ή του Φαρμακοποιού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Καλό ακούγετε.. Πως το φτιάχνουμε;
Λοιπον, τωρα απ οτι μου πε η μανα μου δε μπορεις γιατι τα καλα χαμομηλια βγαινουν την ανοιξη.Ωστοσο ο τροπος παρασκευης εχει ως ακολουθως:
Μαζευεις τα χαμομηλια, τα βαζεις για λιγες μερες μεσα σε μια γαζα ωστε να αποξηραθει, μεσα σε σκιερο μερος(πχ ντουλαπι), μετα παιρνεις ενα βαζακι του κιλου, βαζεις χαμομηλια μεχρι λιγο πιο πανω απ τη μεση, και το υπολοιπο λαδι.Οσο καλυτερο το λαδι, τοσο καλυτερο το αποτελεσμα.Μετα απο 40 μερες εισαι ετοιμη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Dida~

Δραστήριο μέλος

Η Μυστικό αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 401 μηνύματα.
Λοιπον, τωρα απ οτι μου πε η μανα μου δε μπορεις γιατι τα καλα χαμομηλια βγαινουν την ανοιξη.Ωστοσο ο τροπος παρασκευης εχει ως ακολουθως:
Μαζευεις τα χαμομηλια, τα βαζεις για λιγες μερες μεσα σε μια γαζα ωστε να αποξηραθει, μεσα σε σκιερο μερος(πχ ντουλαπι), μετα παιρνεις ενα βαζακι του κιλου, βαζεις χαμομηλια μεχρι λιγο πιο πανω απ τη μεση, και το υπολοιπο λαδι.Οσο καλυτερο το λαδι, τοσο καλυτερο το αποτελεσμα.Μετα απο 40 μερες εισαι ετοιμη!

Κρίμα που δεν μπορώ να φτιάξω τώρα.. :/:
Πές στη μαμά σου να μας στείλει κανα βαζάκι να περάσουμε το χειμώνα και θα ανταποδώσω μέσα Απριλίου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Πριν από λίγο καιρό επισκέφθηκα την δερματολόγο μου για να μου πει ότι έχω και επισήμως ακμή!!!!!!Αφού έπαθα τον πρώτο πανικό,την αμέσως επόμενη ημέρα άρχισα την θεραπεία.Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες "φουντώνεις" αλλά ελπίζω στο μέλλον να έχει αποτέλεσμα!!!!Άμα σας απασχολεί πολύ η εξωτερική σας εμφάνιση μπορείτε να παρηγορείτε τον εαυτό σας με την ιδέα της εφηβείας....άμα πάλι δεν είχατε ποτέ σπυράκια και τώρα έρχονται βροχή ( όπως και στην δικιά μου περίπτωση ) η άποψη μου είναι να συμβουλευτείτε μια δερματολόγο προκειμένου να αρχίσετε θεραπεία..Αν και χρονοβόρα λένε πως έχει αποτέλεσμα.:)


Υ.Σ. Μην χολοσκάς κάποτε θα φύγουν..... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
Πριν από λίγο καιρό επισκέφθηκα την δερματολόγο μου για να μου πει ότι έχω και επισήμως ακμή!!!!!!Αφού έπαθα τον πρώτο πανικό,την αμέσως επόμενη ημέρα άρχισα την θεραπεία.Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες "φουντώνεις" αλλά ελπίζω στο μέλλον να έχει αποτέλεσμα!!!!Άμα σας απασχολεί πολύ η εξωτερική σας εμφάνιση μπορείτε να παρηγορείτε τον εαυτό σας με την ιδέα της εφηβείας....άμα πάλι δεν είχατε ποτέ σπυράκια και τώρα έρχονται βροχή ( όπως και στην δικιά μου περίπτωση ) η άποψη μου είναι να συμβουλευτείτε μια δερματολόγο προκειμένου να αρχίσετε θεραπεία..Αν και χρονοβόρα λένε πως έχει αποτέλεσμα.:)


Υ.Σ. Μην χολοσκάς κάποτε θα φύγουν..... ;)

Γιατι ολοι κανετε θεραπεια για την ακμη? Τοσο χαλια ειστε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrMimi

Νεοφερμένος

Η DrMimi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Γιατι ολοι κανετε θεραπεια για την ακμη? Τοσο χαλια ειστε?
xaxaxaxaxa!!!!Εσύ εφηβεία δεν πέρασες???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stacey_af

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stacey_af αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 356 μηνύματα.
εγω ειχα παρει κατι καθαριστικα ετσι για το προσωπο(δεν ειχα σπυρακια) και μπαμ γεμισε το προσωπο μου! κοκκινιλες παντου ξεφλουδιζα πιον τα παντα ολα(και κατα8λιψη) χαλια κατασταση!
πηγα στο δερματολογο μου εδωσε μια κρεμα απο το φαρμακειο και κατι χαπια και ως διαμαγειας μεσα σε 2μερες εξαφανιστικαν!
γενικα το δερμα μου ειναι πολυ ευαισθητο και το μονο καθαριστικο που δεν μου προκαλεσε τιποτα ηταν της Avene!
εξαιρετικο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

olina11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η olina11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ελληνικής Φιλολογίας Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Κατερίνη (Πιερία). Έχει γράψει 184 μηνύματα.

nikosxdxd

Διάσημο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,804 μηνύματα.
xaxaxaxaxa!!!!Εσύ εφηβεία δεν πέρασες???
Περασα αλλα δεν ειχα ποτε ανασφαλεια με τα σπυρακια μου, το αφησα να κανει τον κυκλο του.ΓΙ αυτο ισως μου φαινεται περιεργο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

^Dark Angel^

Δραστήριο μέλος

Η Χρυσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 761 μηνύματα.
Προχθες, πηγα στο δερματολογο μου(πηγαινω καθε 6μηνο τωρα,πρωτα πηγαινα καθε 3μηνο). Τα νεα ηταν και καλα και κακα. Καταρχας, ο δερματολογος με παρακολουθει περιπου 2 χρονια αν δεν κανω λαθος, και μου ειπε πως εχω κανει φοβερη βελτιωση. Βεβαια, δεν εχει φυγει εντελως. Γι'αυτο μου προτεινε συνδυασμο δυο αλοιφων.
Θα κανω αυτη τη θεραπεια για 1 χρονο και μετα θα παμε σε χαπακια:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fap.

Νεοφερμένος

Ο fap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
ρε παιδια. οποιος εχει σπυρακια δεν εχει και ακμη μη τρελαθουμ.
πως καταλαβαινεις οτι εχεις ακμη; πρέπει να έχεις...τρύπες στο δέρμα; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,487 μηνύματα.
ρε παιδια. οποιος εχει σπυρακια δεν εχει και ακμη μη τρελαθουμ.
πως καταλαβαινεις οτι εχεις ακμη; πρέπει να έχεις...τρύπες στο δέρμα; :worry:
Έχεις εκατομμύρια κόκκινα σπυράκια στο πρόσωπό σου:'( Ή έστω να έχεις πυκνά σπυράκια σε ένα μέρος. Σε κάθε περίπτωση ζητάς γνώμη δερματολόγου.

Εμένα με άφησε:happy: (Θα το λέω σε κάθε post μου αυτό:devil:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rea_94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 194 μηνύματα.
Εμενα να δούμε πότε θα με αφήσει...
Και είναι και περίεργα, γύρω από το στόμα και στο πηγούνι και αφήνουν κόκκινα σημάδια που εργούν τόοοοοσο να φύγουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fap.

Νεοφερμένος

Ο fap. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
αααα. η ακμη φεύγει οπως τα σπυρακια της εφηβειας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Xaris SSSS

Διάσημο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 2,139 μηνύματα.
Εδώ και 3 μέρες κάθε πρωί βάζω μετά τον καθαρισμό προσώπου ένα ALOE VERA GEL. Μπορώ να πω ότι οι κοκκινάδες έφυγαν κατά 80% και τα σπυράκια ολοκληρώνουν τον κύκλο τους πολύ γρήγορα (μέχρι να φύγουν). Στην αρχή ήταν κάπως τρομακτικό το πόσο γρήγορα έδρασε (είχα μια γρατσουνιά στο χέρι μου, έβαλα λίγο από το gel και το βράδυ είχε εξαφανιστεί χωρίς να αφήσει ούτε σημάδι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νίκος4

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 214 μηνύματα.
Συνήθως τα σπυράκια, αν είναι και λίγο πιο βαριάς μορφής π.χ. εσωτερικά, αργούν να φύγουν. Συνήθως εμφανίζονται γύρω στα 16 και αρχίζουν να φεύγουν γύρω στα 19-20. Αυτό βέβαια αν δεν αποφασίσεις να πάρεις τα γνωστά πλέον φάρμακα με τις όποιες παρενέργειες.Υπομονή θέλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alma Libre

Επιφανές μέλος

Η Sinéad αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλοσοφικών & Κοινωνικών Σπουδών Κρήτης (Ρέθυμνο) και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,229 μηνύματα.
Εδώ και 3 μέρες κάθε πρωί βάζω μετά τον καθαρισμό προσώπου ένα ALOE VERA GEL.


Ποιας εταιριας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana_Era

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ariana_Era αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Πριν από λίγο καιρό επισκέφθηκα την δερματολόγο μου για να μου πει ότι έχω και επισήμως ακμή!!!!!!Αφού έπαθα τον πρώτο πανικό,την αμέσως επόμενη ημέρα άρχισα την θεραπεία.Η αλήθεια είναι ότι τις πρώτες μέρες "φουντώνεις" αλλά ελπίζω στο μέλλον να έχει αποτέλεσμα!!!!Άμα σας απασχολεί πολύ η εξωτερική σας εμφάνιση μπορείτε να παρηγορείτε τον εαυτό σας με την ιδέα της εφηβείας....άμα πάλι δεν είχατε ποτέ σπυράκια και τώρα έρχονται βροχή ( όπως και στην δικιά μου περίπτωση ) η άποψη μου είναι να συμβουλευτείτε μια δερματολόγο προκειμένου να αρχίσετε θεραπεία..Αν και χρονοβόρα λένε πως έχει αποτέλεσμα.:)


Υ.Σ. Μην χολοσκάς κάποτε θα φύγουν..... ;)

Εγω την εκανα, αν και αργησα λιγο βεβαια (τριτη λυκειου) γιατι επρεπε να εχεις κλεισει τα 16 γιατι ειναι βαρια θεραπεια! Σημειοτεον οτι η ακμη μου ειχε ξεκινησει απ τη δευτερα γυμνασιου και καθε χρονο επιδεινωνοταν, βεβαια τα καλοκαιρια ημουν καπως καλυτερα, λογω της θαλασσας οπως μου ειπε αργοτερα ο δερματολογος μου.Εμενα κρατησε 7 μηνες, βεβαια παει αναλογα με το βαρος σου η ποσοτητα που θα παρεις, και τον πρωτο καιρο οντως γινεσαι χαλια :/: Απιστευτη ξηροδερμια σε προσωπο και χειλια , μπορει να εχεις και αλλες παρενεργειες αλλα μολις τελειωσεις θα φυγουν και αυτες. Τωρα οσο για τις εξετασεις αιματος που ανεφεραν και πιο πανω στο post , εγω εκανα 3 φορες ολες και ολες , για να σιγουρευτουμε οτι ολα κυλουν ομαλα. Η συγκεκριμενη θεραπεια λεγεται ισοτρετινοΐνη και πειραζει το συκωτι, για αυτο προσοχη (εγω μαλιστα ειχα ευαισθησια στο συκωτι μου, αλλα ολα πηγαν καλα ). Τωρα εχουν περασει 5 μηνες απο οταν τελειωσα και μου εχουν βγει μονο 3 σπυρακια (στην κυριολεξια) τα οποια εφυγαν αμεσως. Το μονο που χρησιμοποιω ειναι το καθαριστικο της avene (το πρασινο) , ουτε κρεμες , ουτε τιποτα. Αυτα... καλο κουραγιο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

thaliaki

Νεοφερμένος

Η thaliaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
XARIS.SSSS μπορεις σε παρακαλω να μου πεις πως ακριβως θα το ζητησω στο φαρμακειο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katy95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η katy95 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 248 μηνύματα.
Παιδια,εσεις που εχετε τελειωσει την 8εραπεια...οι ουλες-σημαδια φευγουν με τον καιρο μονα τους ή χρειαζεται οπωσδηποτε να κανω laser? διοτι εχω ξεκινησει μια 8εραπεια και μπορω να πω πως εχω δει διαφορα αν και εχω μολις ενα μηνα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top