Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοντά στο σπίτι

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Σε άλλη πόλη

    Ψήφοι: 35 83.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Οτι ο ανθρωπος πρεπει να αλλαζει παραστασεις οχι μια ζωη ολο τα ιδια. Στο τελευταιο συμφωνω και δεν τους κατηγορω ας μην πανε στο χωριο ας πανε σε μεγαλα αστικα κεντρα ας παμε στο εξωτερικο αλλα να μην μενουν μια ζωη στην πολη τους.

Το να θέλει κανείς να μείνει μια ζωή σε ένα μέρος, είναι δικαίωμά του, και μεταξύ μας λογικό. Δεν είναι όλοι οι άνθρωποι βολικοί με τις αλλαγές, ούτε ταιριάζουν στον χαρακτήρα τους και τους κάνουν δυστυχισμένους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Ούτε αντέχουν ολονών οι γονείς αυτές τις ...αλλαγές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τοσο λογικο καποια στιγμη ο ανθρωπος πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει δεν ειναι χρυσοψαρο στη γυαλα ελευθερα οντα ειμαστε δοκιμαζουμε πραγματα και αναλογος πραττουμε

Ούτε αντέχουν ολονών οι γονείς αυτές τις ...αλλαγές.

Μιλησα για τις εστειες πιο πριν υπαρχει και η δωρεαν σιτιση. Ελεος πια αμα το θες υπαρχει τροπος αλλιως υπαρχουν πολλες δικαιολογιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Κατα τη γνωμη μου δεν ειναι τοσο λογικο καποια στιγμη ο ανθρωπος πρεπει να ανεξαρτητοποιηθει δεν ειναι χρυσοψαρο στη γυαλα ελευθερα οντα ειμαστε δοκιμαζουμε πραγματα και αναλογος πραττουμε

Άλλο η ανεξαρτησία και άλλο η εσωτερική και εξωτερική μετανάστευση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Κ



Μιλησα για τις εστειες πιο πριν υπαρχει και η δωρεαν σιτιση. Ελεος πια αμα το θες υπαρχει τροπος αλλιως υπαρχουν πολλες δικαιολογιες

Xαζαμάρες.Δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια δωρεάν σίτιση ούτε επαρκούν για όλους οι εστίες.Αν εσυ σαν οικογένεια αντέχεις και δεν είσαι οικονομικά αβέβαιος για το μέλλον ντάξει,καλά κάνεις και σπουδάζεις μόνος και...ανεξάρτητος;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Για σπουδες φευγεις οχι μεταναστης 4-5 χρονια ειναι δες και αμα δεν σου αρεσει και δεν μπορεις γυρνα πισω

Xαζαμάρες.Δεν έχουν όλα τα πανεπιστήμια δωρεάν σίτιση ούτε επαρκούν για όλους οι εστίες.Αν εσυ σαν οικογένεια αντέχεις και δεν είσαι οικονομικά αβέβαιος για το μέλλον ντάξει,καλά κάνεις και σπουδάζεις μόνος και...ανεξάρτητος;)


Στο μετσοβειο και στην Πατρα ετσι ειναι για τα αλλα δεν ξερω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Για σπουδες φευγεις οχι μεταναστεις 4-5 χρονια ειναι δες και αμα δεν σου αρεσει και δεν μπορεις γυρνα πισω

Σε αυτό το μήνυμά σου:

Εγω εφυγα αν αναφερεσαι σε μενα. Κατι παιδια τυπου qwerty θελω να δω που θα σπουδασουν προπτυχιακα στην πολη τους θα κανουν μεταπτυχιακο και διδακτορικο στην πολη τους, θα παντρευτουν και θα κανουν παιδια στην πολη τους θα πεθανουν στην πολη τους τι θα εχουν να λενε στους μεταθανατιους.....

από το οποίο και ξεκίνησε η κουβέντα, δεν μιλάς μόνο για σπουδές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έχει το μετσόβιο εστίες για όλους;Τι καινούργιο μαθαίνει(?) κανείς...Και προσωπικά εγώ δε θα ρίσκαρα να σταματήσω τις σπουδές μου και να γυρίσω πίσω..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lolarikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lolarikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 284 μηνύματα.
Έχει το μετσόβιο εστίες για όλους;Τι καινούργιο μαθαίνει(?) κανείς...Και προσωπικά εγώ δε θα ρίσκαρα να σταματήσω τις σπουδές μου και να γυρίσω πίσω..
εγω εκει μενω υπαρχουν κατακτηριες και στο κατω κατω 4-5 χρονια θα ξοδεψεις μακρυα απο το σπιτι σου θα γνωρισεις και τοσο κοσμο με τις ιδιες ανυσηχιες με εσενα

Σε αυτό το μήνυμά σου:



από το οποίο και ξεκίνησε η κουβέντα, δεν μιλάς μόνο για σπουδές.

Αυτο που θελω να πω ειναι οτι απο τις σπουδες ξεκινας και μετα συνεχιζεις γιατι απλα συνηθησες ετσι..........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ή καταλαβαίνεις ότι δεν σου αρέσει...
(μιλάω από προσωπική εμπειρία, γι΄αυτό μπορώ να καταλάβω αυτούς που δεν μετακινούνται!! :) )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Όντως ότι και να διαλέξεις τελικά κάτι θα κερδίσεις και κάτι θα χάσεις. Θα μιλήσω για την προσωπική μου εμπειρία. Εγώ σπουδάζω στην πόλη μου (Θεσσαλονίκη). Το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω αφορά το διάβασμα. Αδυνατώ να διαβάσω στο σπίτι μου (είμαστε και πολλοί), όπως αβίαστα διάβαζα για το σχολείο. Άλλωστε τα μαθήματα δεν είναι της ίδιας δυσκολίας και χρειάζομαι μεγάλη συγκέντρωση. Το πρόγραμμά μου διαμορφώνεται με βάση το πρόγραμμα των άλλων. Σε κάθε περίπτωση βέβαια πιστέυω πως πρέπει να προσαρμοστείς στις εκάστοτε συνθήκες, απλά λέω τι είναι δύσκολο για μένα. Έπειτα δε μένω δίπλα στο κέντρο, οπότε περνάω αρκετή ώρα τη μέρα στην κίνηση (βέβαια υπάρχουν και παιδιά που κάνουν 2 ώρες να φτάσουν στη σχολή τους και αυτό είναι αξιοθαύμαστο). Και η αντιμετώπιση από κάποια παιδιά από άλλες πόλεις δε μου αρέσει ιδιαίτερα (εσύ δεν έχεις έξοδα, τρως κάθε μέρα σπιτικό φαγητό, είσαι στην άνεσή σου ,εγώ δυσκολεύομαι κλπ.) Όντως όταν ζεις μόνος σου ανεξαρτητοποιήσαι, γίνεσαι πιο υπεύθυνος, γνωρίζεις τον εαυτό σου καλύτερα, έχεις μεγαλύτερη ελευθερία να κάνεις αυτό που θέλεις και να είσαι ο εαυτός σου. Πάντως όπως είπα και πιο πάνω, είτε στο σπίτι σου μένεις είτε σε άλλη πόλη, αν πραγματικά αγαπάς αυτό που κάνεις και έχεις αφοσιωθεί σε ένα στόχο, οφείλεις στον εαυτό σου να προσπαθήσεις για το καλύτερο και να προσαρμοστείς στις συνθήκες, όποιες κι αν είναι αυτές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

georgia.94

Δραστήριο μέλος

Η georgia.94 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 559 μηνύματα.
Για μενα ειναι καλυτερες οι σπουδες κοντα στο σπιτι.....τα εξοδα ειναι φυσικα πολυ λιγοτερα(επομενως μενουν λεφτα και για ενα καλο μεταπτυχιακο μετα τις σπουδες) και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να διαβαζεις και να βγαινεις εξω...ουτε μαγειρεματα...ουτε τιποτααα!!καμια εννοια απολυτως!!!ανεμελα φοιτητικα χρονια!!!
πολλοι θα σπευσουν να πουν πως οταν εισαι φοιτητης ειναι καλυτερα να εισαι μονος για να απογαλακτιστεις και να ανεξαρτητοποιηθεις απο την οικογενεια σου..ομως, μετα τις σπουδες..βρισκοντας μια δουλεια(επομενως με τα δικα μας χρηματα στη διαθεση μας) θα εχουμε απλετο χρονο για να ζησουμε μονοι μας και να γινουμε ανεξαρτητοι!!!!
η συμβουλη μου ειναι:χαρειτε το οσο ειναι ακομα νωρις και μπορειτε να μενετε σπιτι σας και να τα βρισκετε ολα ετοιμα στο πιατο γιατι μετα μας περιμενουν δυσκολαααα!ολα μονοι μας!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστιάννα ^^

Διάσημο μέλος

Η Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 2,571 μηνύματα.
Όσοι μένουν σπίτι τους "τα βρίσκουν όλα έτοιμα στο πιάτο"; Δεν βοηθάνε, δεν κάνουν δουλειές;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν ανοίγω αυτο το θέμα για όσους από εμάς περάσουν φοιτητές (ελπίζω να είμαι κι εγώ και να μη ξαναδινω πανελλήνιες).Που είναι καλύτερα να προτιμήσουμε να πάμε; Στην πόλη μας ή σε άλλη πόλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mask1000

Νεοφερμένος

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Καλύτερα σε άλλη πόλη. Σε άλλη πόλη θα είσαι ελεύθερος να κανείς ότι θέλεις ενώ στην ίδια πόλη όσο να ναι θα σε ελέγχουν οι γονείς σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Aν η σχολή που θες είναι στην πόλη σου ασυζητητί μένεις εκεί και αποταμιεύεις τα χρήματα που θα έδινες σε ενοίκια κτλ για ένα καλό μεταπτυχιακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Καλύτερα σε άλλη πόλη. Σε άλλη πόλη θα είσαι ελεύθερος να κανείς ότι θέλεις ενώ στην ίδια πόλη όσο να ναι θα σε ελέγχουν οι γονείς σου.

Σιγα τον ελεγχο που θα του κανουν. 18 χρονων ειναι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mask1000

Νεοφερμένος

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Aν η σχολή που θες είναι στην πόλη σου ασυζητητί μένεις εκεί και αποταμιεύεις τα χρήματα που θα έδινες σε ενοίκια κτλ για ένα καλό μεταπτυχιακό.
Μέχρι να πάει κάποιος μεταπτυχιακό πρέπει να τελειώσει πρώτα τις σπουδές του.Και κάτι τέτοιο θέλει χρόνια.Οπότε πάει η φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
είναι πολύ καλύτερα να πας σε άλλη πόλη , το πιστεύω . Αν μπορείς να πας, πήγαινε,θα είναι από τις πιο έξυπνες αποφάσεις που θα έχεις πάρει μέχρι τα 18, μαθαίνεις να ζεις μόνος σου, τι το καλύτερο για ενα 18 -20 χρονο ,είναι μια μεγάλη αλλαγή, αλλά προς το καλύτερο...έξυπνος είναι αυτός που μπορεί να προσαρμόζει τη ζωή του στις αλλαγές , και να αλλάζει και ο ίδιος για να είναι χαρούμενος,τίποτα άλλο δε σε κάνει έξυπνο όσο και να λένε ότι σε άλλα πράγματα(μαθηματικά,...) αποτυπώνεται πόσο έξυπνος είσαι ,να μη φοβάστε να αλλάζετε και θα είστε καλύτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mask1000

Νεοφερμένος

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Σιγα τον ελεγχο που θα του κανουν. 18 χρονων ειναι

Εσύ δηλαδή δε θα ήθελες να έχεις δικό σου διαμερισμα να κανεις ότι θέλεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top