Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοντά στο σπίτι

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Σε άλλη πόλη

    Ψήφοι: 35 83.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Μένω στον απο πάνω όροφο. Πιάνομαι;
Είσαι νομίζω σε κάπως καλύτερη θέση.Όμως κι έτσι δεν νιώθεις εντελώς ελεύθερος από γονείς κτλ.Άσε που να πληρώνεις για να μένεις στο από πάνω διαμέρισμα;Δε το καταλαβαίνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ευάκι23

Νεοφερμένος

Η Ευάκι23 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Παιδιά μην το σκέφτεστε, είναι καλύτερα να είστε σε διαφορετική πόλη, μακριά από τους γονείς. Είναι σε όλους τους τομείς καλύτερο, πλην του οικονομικού φυσικά. Μαθαίνεις να ζεις μόνος σου και να κάνεις κάποια πράγματα που κάνανε μέχρι τώρα οι γονείς και τα θεωρούσες δεδομένα. Φυσικά δεν είσαι πλήρως ανεξάρτητος και υπεύθυνος καθώς είσαι οικονομικά εξαρτημένος από τους γονείς, αλλά είναι ένα βήμα προς την ανεξαρτητοποίηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Είσαι νομίζω σε κάπως καλύτερη θέση.Όμως κι έτσι δεν νιώθεις εντελώς ελεύθερος από γονείς κτλ.Άσε που να πληρώνεις για να μένεις στο από πάνω διαμέρισμα;Δε το καταλαβαίνω.

Μονοκατοικία ειμαστε μαν! Ιδιόκτητο ειναι το σπιτι. Στους δυο πρώτους ορόφους μένουν οι δικοι μου και επανω ειμαι εγω.

Το θέμα μας ομως δεν ηταν να μου πεις αν ειμαι σε καλυτερη μοίρα ή οχι. Ζήτησες να μαθεις τι φοιτητική ζωή κάνουν αυτοί που μένουν στους γονείς. Απο προσωπική εμπειρία λοιπόν σου λεω οτι δεν υπάρχει έλεγχος τύπου οχι δεν θα γυρισεις μετα τις 12. Οπως θα σε έπαιρνε τηλεγωνο η μανα σου και θα σου έλεγε πού θα πάτε και μην γυρισεις μονη μέσα στα σκοτάδια ετσι συμβαίνει και αν μένεις μαζι τους. Σε εμενα το μονο προβλημα ηταν να φέρνω κοσμο, γιατι έπρεπε συνεχεια να πηγαίνουμε στο δωματιο ενώ οταν μένεις μόνος σου(ακομα κι αν εισαι στον απο πάνω όροφο) δεν ισχύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Και τι θα λες.Μανα φυγε απο το σπιτι γιατι θα ερθει η μαρια;
Άγγελε, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Προσωπικά θα σκεφτόμουν πρώτα την τσέπη των γονιών μου και μετά να γκομενίσω. Αν έβγαζα δικά μου λεφτά, ναι, πιθανώς θα έφευγα από το πατρικό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Παιδιά μην το σκέφτεστε, είναι καλύτερα να είστε σε διαφορετική πόλη, μακριά από τους γονείς. Είναι σε όλους τους τομείς καλύτερο, πλην του οικονομικού φυσικά. Μαθαίνεις να ζεις μόνος σου και να κάνεις κάποια πράγματα που κάνανε μέχρι τώρα οι γονείς και τα θεωρούσες δεδομένα. Φυσικά δεν είσαι πλήρως ανεξάρτητος και υπεύθυνος καθώς είσαι οικονομικά εξαρτημένος από τους γονείς, αλλά είναι ένα βήμα προς την ανεξαρτητοποίηση.
Συμφωνώ 100%..:clapup:

Άγγελε, δεν γίνεται να τα έχουμε όλα δικά μας. Προσωπικά θα σκεφτόμουν πρώτα την τσέπη των γονιών μου και μετά να γκομενίσω. Αν έβγαζα δικά μου λεφτά, ναι, πιθανώς θα έφευγα από το πατρικό μου.
Χωρίς κοπέλες δεν αντέχει κανείς(εκτός κι αν είναι ομοφυλόφιλος).Οι σχέσεις δε σου κοστίζουν οικονοικά τίποτα(εκτός ίσως κι αν κερνάς:))
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Λοιπόν σαν φοιτητής που σπουδάζει στην πόλη του, στο σπίτι του:

Οι γονείς δεν είναι το ίδιο με όταν είσαι λύκειο. Εγώ βγαίνω κανονικά και πολύ σπάνια να μου πουν κάτι. Οπότε το "θα σε ελέγχουν οι γονείς σου" δεν ισχύει. Ωστόσο φυσικά χάνεις τη δυνατότητα να ζήσεις μόνος σου, να έχεις ένα διαμέρισμα όλο δικό σου και να κάνεις ότι θες σε αυτό. Επίσης χάνεις τη δυνατότητα να φωνάζεις φίλους και γκομενάκια σπίτι. Ωστόσο δεν είναι μόνο αρνητικά, είναι πολύ πιο οικονομικό αφού τα μόνα έξοδα που έχεις είναι αυτά που τρως για διασκέδαση, έχεις πάντα καθαρά ρούχα, ωραίο σπιτικό φαγητό και δε χάνεις χρόνο σε πλυσίματα και καθαριότητες. Οι γονείς σου πιθανόν να σου αναγνωρίσουν ότι πέρασες στην πόλη σου και να σου δώσουν κάποιες παραχωρήσεις, εμείς πχ πήραμε 2ο αυτοκίνητο και το χρησιμοποιώ όποτε το χρειάζομαι. Το να είναι όμως κάποιος δύσκολα οικονομικά και να μη δηλώσει την πόλη του από πείσμα για να κάνει φοιτητική ζωή το βρίσκω πολύ εγωιστικό (και αχάριστο προς τους γονείς), ειδικά στις μέρες μας όπου τα λεφτά βρίσκονται δύσκολα.

Η δική μου συμβουλή είναι, αν μπορείτε οικονομικά να πάτε σε άλλη πόλη, πηγαίνετε χωρίς δεύτερη σκέψη. Ωστόσο, αν περάσετε στην πόλη σας, μην κλαίτε τη μοίρα σας. Υπάρχουν και θετικά, εκμεταλλευτείτε ότι έχετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Λοιπόν σαν φοιτητής που σπουδάζει στην πόλη του, στο σπίτι του:

Οι γονείς δεν είναι το ίδιο με όταν είσαι λύκειο. Εγώ βγαίνω κανονικά και πολύ σπάνια να μου πουν κάτι. Οπότε το "θα σε ελέγχουν οι γονείς σου" δεν ισχύει. Ωστόσο φυσικά χάνεις τη δυνατότητα να ζήσεις μόνος σου, να έχεις ένα διαμέρισμα όλο δικό σου και να κάνεις ότι θες σε αυτό. Επίσης χάνεις τη δυνατότητα να φωνάζεις φίλους και γκομενάκια σπίτι. Ωστόσο δεν είναι μόνο αρνητικά, είναι πολύ πιο οικονομικό αφού τα μόνα έξοδα που έχεις είναι αυτά που τρως για διασκέδαση, έχεις πάντα καθαρά ρούχα, καθαρό φαγητό και δε χάνεις χρόνο σε πλυσίματα και καθαριότητες. Οι γονείς σου πιθανόν να σου αναγνωρίσουν ότι πέρασες στην πόλη σου και να σου δώσουν κάποιες παραχωρήσεις, εμείς πχ πήραμε 2ο αυτοκίνητο και το χρησιμοποιώ όποτε το χρειάζομαι. Το να είναι όμως κάποιος δύσκολα οικονομικά και να μη δηλώσει την πόλη του από πείσμα για να κάνει φοιτητική ζωή το βρίσκω πολύ εγωιστικό (και αχάριστο προς τους γονείς), ειδικά στις μέρες μας όπου τα λεφτά βρίσκονται δύσκολα.

Η δική μου συμβουλή είναι, αν μπορείτε οικονομικά να πάτε σε άλλη πόλη, πηγαίνετε χωρίς δεύτερη σκέψη. Ωστόσο, αν περάσετε στην πόλη σας, μην κλαίτε τη μοίρα σας. Υπάρχουν και θετικά, εκμεταλλευτείτε ότι έχετε.
Αν περάσω στην πόλη μου θα ξαναδώσω. Γιατί οικονομική δυνατότητα να σπουδάσω σε άλλη πόλη υπάρχει και παραυπάρχει.Οπότε είναι βλακεία να κλωτσήσω τέτοια ευκαιρία για φοιτητική ζωή.Ειδικά αυτό το ότι δε θα μπορώ να φωνάξω φίλους και κοπέλες στο σπίτι μου είναι εκνευριστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Αν περάσω στην πόλη μου θα ξαναδώσω. Γιατί οικονομική δυνατότητα να σπουδάσω σε άλλη πόλη υπάρχει και παραυπάρχει.Οπότε είναι βλακεία να κλωτσήσω τέτοια ευκαιρία για φοιτητική ζωή.Ειδικά αυτό το ότι δε θα μπορώ να φωνάξω φίλους και κοπέλες στο σπίτι μου είναι εκνευριστικό.

Θα ξαναδώσεις για να περάσεις στην ίδια σχολή απλά σε άλλη πόλη; Όπως θες, απλά σκέψου ότι μπορεί του χρόνου πάλι να μην περάσεις εκεί. Εγώ θα έλεγα τουλάχιστον να γραφτείς στο τμήμα σου και να παρακολουθήσεις γιατί μπορεί να σου αρέσει και αν δεν σου αρέσει τότε δώσε πάλι (ή κάνε 10%).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mask1000

Νεοφερμένος

Ο Mask1000 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 70 μηνύματα.
Δεν υπάρχει τίποτα χειρότερο από το να μείνεις στο σπίτι με τους γονείς σου.Δε θα μπορείς να φέρεις άνθρωπο μέσα στο σπίτι(ούτε φίλους, ούτε γκομενες,ούτε τίποτα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
τσιλ, αναλογα στους γονεις παει, εμενα οι δικοι μου δεν μου ειπαν ποτε να μην φερω ουτε ψωλαραιους φιλους σπιτι, ουτε γκομενεςμ ουτε να μην κανω παρτι.

κι ολα αυτα σε ενα 3αρι 80 τμ στου γκυζη, οχι σε καμια σπιταρωνα στα ΒΠ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Γελάω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
τσιλ, αναλογα στους γονεις παει, εμενα οι δικοι μου δεν μου ειπαν ποτε να μην φερω ουτε ψωλαραιους φιλους σπιτι, ουτε γκομενεςμ ουτε να μην κανω παρτι.

κι ολα αυτα σε ενα 3αρι 80 τμ στου γκυζη, οχι σε καμια σπιταρωνα στα ΒΠ
Μα πως μπορείς να έχεις στο σπίτι κοπέλες, φίλους και πάρτι όταν εκεί πέρα είναι οι γονείς σου και βλέπουν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Egyptian

Νεοφερμένος

Ο Egyptian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Θα ξαναδώσεις για να περάσεις στην ίδια σχολή απλά σε άλλη πόλη; Όπως θες, απλά σκέψου ότι μπορεί του χρόνου πάλι να μην περάσεις εκεί. Εγώ θα έλεγα τουλάχιστον να γραφτείς στο τμήμα σου και να παρακολουθήσεις γιατί μπορεί να σου αρέσει και αν δεν σου αρέσει τότε δώσε πάλι (ή κάνε 10%).

Αυτό που θέλετε να φύγετε μακριά από το σπίτι σας και τους γονείς σας δε το καταλαβαίνω.Εχετε υπόψιν σας ότι μιλάτε για το σπίτι που μεγαλωσατε και τους γονείς σας τους ανθρώπους που έφτυσαν αίμα για να σας μεγαλώσουν τόσα πράγματα στερήθηκαν. Και όλα αυτά γιατί;Για να παρταρετε ανενόχλητοι! Εγώ και εκατομύρια Αιγύπτιοι Κόπτες χριστιανοί φοιτητες σε όλο τον κόσμο που μένουμε με τους γονείς μας όσο σπουδάζουμε παθαμε τίποτα; Στερηθηκαμε τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Αυτό που θέλετε να φύγετε μακριά από το σπίτι σας και τους γονείς σας δε το καταλαβαίνω.Εχετε υπόψιν σας ότι μιλάτε για το σπίτι που μεγαλωσατε και τους γονείς σας τους ανθρώπους που έφτυσαν αίμα για να σας μεγαλώσουν τόσα πράγματα στερήθηκαν. Και όλα αυτά γιατί;Για να παρταρετε ανενόχλητοι! Εγώ και εκατομύρια Αιγύπτιοι Κόπτες χριστιανοί φοιτητες σε όλο τον κόσμο που μένουμε με τους γονείς μας όσο σπουδάζουμε παθαμε τίποτα; Στερηθηκαμε τίποτα;

Ναι αλλά εσείς οι Αιγύπτιοι Κόπτες χριστιανοί έχετε διαφορετικό τρόπο ζωής από εμάς. Δεν έχετε προγαμιαίες σχέσεις άρα δεν χρειάζεται να κουβαλατε κοπέλες στο σπίτι. Οπως είπα είναι λάθος να συγκρίνουμε τρόπους ζωής διαφορετικών λαών με διαφορετική νοοτροπία. Αλλο εσείς άλλο εμείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
ποιος σου είπε οτι στα πάρτι μένανε σπίτι; Επίσης μία χαρά έκανα ότι ήθελα με την κοπέλα μου στο δωμάτιο μου, δεν είναι δα δύσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
ποιος σου είπε οτι στα πάρτι μένανε σπίτι; Επίσης μία χαρά έκανα ότι ήθελα με την κοπέλα μου στο δωμάτιο μου, δεν είναι δα δύσκολο
Πολύ ωραία.Αν λοιπόν περάσω στην πόλη μου θα κάνω με τις κοπέλες ότι κάνω με τους γονείς μου στο σπίτι! Και αυτοί φυσικά θα κάνουν σαν να μην τρέχει τίποτα.Δε ξέρω για τους δικούς σου γονείς αλλά οι δικοί μου(που ειναι συντηρητικών απόψεων) σίγουρα δε θα το ανεχτουν αυτό.Εκτός αυτού ντρέπομαι πολύ για να το επιχειρησω.Η συντριπτική πλειοψηφία των παιδιών σίγουρα δε τολμούν να κάνουν τίποτα τέτοιο με τους γονείς στο σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mhtrogoal

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 25 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 921 μηνύματα.
αυτο ειπα και γω, ειναι αναλογα τους γονεις. εμενα στα παπαρια τους αν ειμαι με κοπελα στο δωματιο μου, εσενα θα σε πρηξουν. οποτε εγω δεν νιωθω τοσο την αναγκη ν α φυγω απο το σπιτι. ουσιαστικα το ιδιο λεμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
αυτο ειπα και γω, ειναι αναλογα τους γονεις. εμενα στα παπαρια τους αν ειμαι με κοπελα στο δωματιο μου, εσενα θα σε πρηξουν. οποτε εγω δεν νιωθω τοσο την αναγκη ν α φυγω απο το σπιτι. ουσιαστικα το ιδιο λεμε.

Οπότε η μόνη σωτηρία μου είναι η άλλη πόλη.Αλλιώς την βαψαμε.Οπότε ελπίζω να περάσω και να μη ξαναδινω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 699855

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αν περάσω στην πόλη μου θα ξαναδώσω. Γιατί οικονομική δυνατότητα να σπουδάσω σε άλλη πόλη υπάρχει και παραυπάρχει.Οπότε είναι βλακεία να κλωτσήσω τέτοια ευκαιρία για φοιτητική ζωή.Ειδικά αυτό το ότι δε θα μπορώ να φωνάξω φίλους και κοπέλες στο σπίτι μου είναι εκνευριστικό.

Κοίτα προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετη με τη νοοτροπία του ότι μπαίνω στο πανεπιστήμιο για να κάνω ζωάρα. ΄Αλλος είναι ο λόγος που μπαίνεις στο πανεπιστήμιο! Θα μου πεις το τερπνόν μετά του ωφελίμου. ΄Ελα όμως που αν πέσεις με τα μούτρα στη διασκέδαση (γιατί από τα λεγόμενά σου αυτό μου φαίνεται πως θα κάνεις) υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να στραβώσουν οι σπουδές σου και μετά άντε να τις ισιώσεις. Είμαι αρκετά μεγαλύτερή σου και έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις. ΄Εχασαν το τρένο και δεν μπορούσαν να καταλάβουν γιατί. Γιατί πώς θα πας να παρακολουθήσεις μάθημα και να κρατήσεις σημειώσεις στις 8 το πρωί όταν μέχρι τις 6 γλεντούσες; Γιατί πώς θα ρίξεις μια ματιά στα βιβλία σου το Σαββατοκύριακο όταν δεν πατάς στο σπίτι σου; Γιατί πώς θ΄ανταποκριθείς στην εξεταστική όταν δεν ξέρεις ούτε τους τίτλους των μαθημάτων;΄Αντε θα πάρεις 2-3 πεντάρια και τα υπόλοιπα για τον Σεπτέμβρη. Και ξανά το ίδιο. Και μετά αρχίζει το δράμα! Αρχίζουν και μαζεύονται και αν στο επόμενο έτος υπάρχουν μαθήματα αλυσίδες από το προηγούμενο, αν δεν έχεις δώσει το πρώτο δεν θα μπορείς να δώσεις και το δεύτερο. Και κάποια στιγμή βρίσκεσαι αιώνιος φοιτητής.΄Ισως τώρα που τα διαβάζεις , σου φαίνονται υπερβολικά! Δεν σε κατηγορώ! Απλά θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά δεν είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας αλλά πραγματικές ιστορίες φοιτητών που γνωρίζω προσωπικά. Κανένας δεν λέει να μην δημιουργήσεις μια παρέα και να περνάς καλά ούτε αν τύχει να ερωτευτείς να μην δημιουργήσεις δεσμό. Αλλά όλα με μέτρο χωρίς να ξεχνάμε τον σκοπό μας. Εσύ βρε παιδάκι μου δίνεις την εντύπωση ότι πέρασες όλο αυτό το λούκι των πανελλαδικών μόνο και μόνο για να ξεσαλώσεις! Και το άλλο που λες ότι ακόμα κι αν περάσεις στην πόλη σου, θα ξαναδώσεις για εισαχθείς σε άλλη πόλη το βρίσκω πολύ εγωιστικό. Ακόμα κι αν οι δικοί σου έχουν κάποια οικονομική ευχέρεια δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί θα πρέπει να τους επιβαρύνεις αν μπορείς να το αποφύγεις. Και τους φίλους σου θα μπορείς να καλέσεις στο σπίτι σου και τις κοπέλες και να γυρίζεις ο,τι ώρα θέλεις και συγχρόνως θα τους κερνάς και τα μεζεδάκια της αθάνατης Ελληνίδας μάνας!΄Ολοι οι γονείς αλλάζουν συνήθειες όταν το καμάρι τους από μαθητής προβιβάζεται σε φοιτητής!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Κοίτα προσωπικά είμαι εντελώς αντίθετη με τη νοοτροπία του ότι μπαίνω στο πανεπιστήμιο για να κάνω ζωάρα. ΄Αλλος είναι ο λόγος που μπαίνεις στο πανεπιστήμιο! Θα μου πεις το τερπνόν μετά του ωφελίμου. ΄Ελα όμως που αν πέσεις με τα μούτρα στη διασκέδαση (γιατί από τα λεγόμενά σου αυτό μου φαίνεται πως θα κάνεις) υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να στραβώσουν οι σπουδές σου και μετά άντε να τις ισιώσεις. Είμαι αρκετά μεγαλύτερή σου και έχω δει πολλές τέτοιες περιπτώσεις. ΄Εχασαν το τρένο και δεν μπορούσαν να καταλάβουν γιατί. Γιατί πώς θα πας να παρακολουθήσεις μάθημα και να κρατήσεις σημειώσεις στις 8 το πρωί όταν μέχρι τις 6 γλεντούσες; Γιατί πώς θα ρίξεις μια ματιά στα βιβλία σου το Σαββατοκύριακο όταν δεν πατάς στο σπίτι σου; Γιατί πώς θ΄ανταποκριθείς στην εξεταστική όταν δεν ξέρεις ούτε τους τίτλους των μαθημάτων;΄Αντε θα πάρεις 2-3 πεντάρια και τα υπόλοιπα για τον Σεπτέμβρη. Και ξανά το ίδιο. Και μετά αρχίζει το δράμα! Αρχίζουν και μαζεύονται και αν στο επόμενο έτος υπάρχουν μαθήματα αλυσίδες από το προηγούμενο, αν δεν έχεις δώσει το πρώτο δεν θα μπορείς να δώσεις και το δεύτερο. Και κάποια στιγμή βρίσκεσαι αιώνιος φοιτητής.΄Ισως τώρα που τα διαβάζεις , σου φαίνονται υπερβολικά! Δεν σε κατηγορώ! Απλά θα ήθελα να σε διαβεβαιώσω ότι αυτά δεν είναι σενάρια επιστημονικής φαντασίας αλλά πραγματικές ιστορίες φοιτητών που γνωρίζω προσωπικά. Κανένας δεν λέει να μην δημιουργήσεις μια παρέα και να περνάς καλά ούτε αν τύχει να ερωτευτείς να μην δημιουργήσεις δεσμό. Αλλά όλα με μέτρο χωρίς να ξεχνάμε τον σκοπό μας. Εσύ βρε παιδάκι μου δίνεις την εντύπωση ότι πέρασες όλο αυτό το λούκι των πανελλαδικών μόνο και μόνο για να ξεσαλώσεις! Και το άλλο που λες ότι ακόμα κι αν περάσεις στην πόλη σου, θα ξαναδώσεις για εισαχθείς σε άλλη πόλη το βρίσκω πολύ εγωιστικό. Ακόμα κι αν οι δικοί σου έχουν κάποια οικονομική ευχέρεια δεν καταλαβαίνω καθόλου γιατί θα πρέπει να τους επιβαρύνεις αν μπορείς να το αποφύγεις. Και τους φίλους σου θα μπορείς να καλέσεις στο σπίτι σου και τις κοπέλες και να γυρίζεις ο,τι ώρα θέλεις και συγχρόνως θα τους κερνάς και τα μεζεδάκια της αθάνατης Ελληνίδας μάνας!΄Ολοι οι γονείς αλλάζουν συνήθειες όταν το καμάρι τους από μαθητής προβιβάζεται σε φοιτητής!
Το 90% των ατόμων διαβάζουν φουλ πανελλήνιες γιατί θέλουν την φοιτητική ζωή.Αυτή θέλω κι εγώ.Νομίζω ότι την δικαιούμαι μετά τον κόπο μου:).Τώρα για τους φίλους και τις κοπέλες δεν βλέπω να μπορώ να τους φωνάζω τι θα πώ;Από εδώ οι φίλοι μου θέλουμε να κάνουμε πάρτι στο σπίτι ή από εδώ η κοπέλα μου θέλω να μείνουμε μόνοι μας.Δυστυχώς εγώ δεν είμαι Κόπτης για να μην έχω προγαμιαίες σχέσεις(χωρίς παρεξήγηση Egyptian αλλά άλλος ο τρόπος ζωής σας άλλος ο δικός μας).Επίσης θέλω να έχω την μερική ας πούμε ελευθερία μου και ανεξαρτησία μου πράγματα πολύτιμα για το μέλλον.Άσε που θα με νευρίαζε να βλέπω άλλους φοιτητές να έχουν δικό τους σπίτι και εγώ να μην έχω.Δεν ζητάω πολλά ζητάω μόνο να πάρω τη φοιτητική ζωή που δικαιούμαι.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top