Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοντά στο σπίτι

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Σε άλλη πόλη

    Ψήφοι: 35 83.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Μέχρι να πάει κάποιος μεταπτυχιακό πρέπει να τελειώσει πρώτα τις σπουδές του.Και κάτι τέτοιο θέλει χρόνια.Οπότε πάει η φοιτητική ζωή.

Πολλές φορές όσοι μένουν στο σπίτι τους κάνουν καλύτερη "φοιτητική ζωή". :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Εσύ δηλαδή δε θα ήθελες να έχεις δικό σου διαμερισμα να κανεις ότι θέλεις;

Το σπουδαζω στην πολη μου σημαινει μενω με τους γονεις μου; Εννοειται οτι θα επαιρνα αλλο διαμερισμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.
Το προτιμοτερο ειναι να σπουδαζεις στην πολη σου και να μενεις σε δικο σου διαμερισμα-της οικογενειας σου(πχ πατρικο καποιου γονεα)-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Αυτό που λέτε για σπουδές στην πόλη σου αλλά σε άλλο διαμέρισμα είναι μαλακία. Απλώς μένεις στο πατρικό σου και ξεκαθαρίζεις στους γονείς σου να μην μπλέκονται στα πόδια σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Το προτιμοτερο ειναι να σπουδαζεις στην πολη σου και να μενεις σε δικο σου διαμερισμα-της οικογενειας σου(πχ πατρικο καποιου γονεα)-
Με τον παππού θα μένεις ρε;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Έλα μωρέ. Αν τα έχουν τα $$ ας μείνουν στην ίδια πόλη και ας νοικιάσουν ό,τι θέλουν. Το θέμα είναι όμως ότι στην Ελλάδα του 2017 πόσες οικογένειες μπορούν να το κάνουν αυτό;; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manolis_98

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο manolis_98 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,055 μηνύματα.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Πολλές φορές όσοι μένουν στο σπίτι τους κάνουν καλύτερη "φοιτητική ζωή". :)
Δυστυχώς στο σπίτι με τους γονείς σου δεν νομίζω να έχεις καλύτερη φοιτητική ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 991793

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Έλα μωρέ. Αν τα έχουν τα $$ ας μείνουν στην ίδια πόλη και ας νοικιάσουν ό,τι θέλουν. Το θέμα είναι όμως ότι στην Ελλάδα του 2017 πόσες οικογένειες μπορούν να το κάνουν αυτό;; :)
Θέλω να πιστεύω πως λίγες μπορούν να το κάνουν, αλλά ένα μέρος αυτών θα το έκανε για το παιδάκι τους κι ας μην έχουν δεύτερο βρακί να βάλουν. :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Εγώ πάντως, αν περνάω, αλλού θα παω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
ένα θα πω μόνο για να δείτε τι είναι καλύτερο...αν σπούδαζαν όλοι στην πόλη τους με τους γονείς τους πιστεύετε ότι θα μιλούσαμε ακόμα και τότε για φοιτητική ζωή ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Αυτό που λέτε για σπουδές στην πόλη σου αλλά σε άλλο διαμέρισμα είναι μαλακία. Απλώς μένεις στο πατρικό σου και ξεκαθαρίζεις στους γονείς σου να μην μπλέκονται στα πόδια σου.

Και τι θα λες.Μανα φυγε απο το σπιτι γιατι θα ερθει η μαρια;

ένα θα πω μόνο για να δείτε τι είναι καλύτερο...αν σπούδαζαν όλοι στην πόλη τους με τους γονείς τους πιστεύετε ότι θα μιλούσαμε ακόμα και τότε για φοιτητική ζωή ...

Και πολλοι που δεν εχουν την οικονομικη ανεση να πανε να μεινουν αλλου τι ζωη κανουν μαυρη;
Νταξει δεν λεω οτι ειναι το καλυτερο να μενεις με τους γονεις,αλλα σιγουρα παλι μπορεις να ζησεις την φοιτητικη ζωη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Εγώ πάντως, αν περνάω, αλλού θα παω.
Κι εγώ αν περνάω...Το θέμα είναι ΑΝ θα περνάω.Αλλιώς αν περάσω στην πόλη μου με κόβω να ξαναδίνω πανελλήνιες.Άλλο ένα χρόνο αυτό το μαρτύριο(:mad::/:).

Και τι θα λες.Μανα φυγε απο το σπιτι γιατι θα ερθει η μαρια;



Και πολλοι που δεν εχουν την οικονομικη ανεση να πανε να μεινουν αλλου τι ζωη κανουν μαυρη;
Νταξει δεν λεω οτι ειναι το καλυτερο να μενεις με τους γονεις,αλλα σιγουρα παλι μπορεις να ζησεις την φοιτητικη ζωη
Δεν ξέρω τι ζωή κάνουν αυτή που μένουν με τους γονείς τους αλλά υποψιάζομαι πως δεν είναι καλή.Κανένας που να σπουδάζει και να μένει στο σπίτι των γονιών του ρε παιδιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
δε λέμε το ίδιο ,εγώ λέω ότι αυτός που μένει στην πόλη που μεγάλωσε και σα φοιτήτης με τους γονείς του, έχει το σπίτι του φίλου του
που μπορεί να πάει και έτσι κάνει και αυτός φοιτητική ζωή ,μπορεί να πάει με τη κοπέλα του σε αυτό,αν ομώς όλοι έμεναν με τους γονείς τους δε θα γίνονταν εύκολα αυτά και άλλα σχετικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
Έλα μωρέ. Αν τα έχουν τα $$ ας μείνουν στην ίδια πόλη και ας νοικιάσουν ό,τι θέλουν. Το θέμα είναι όμως ότι στην Ελλάδα του 2017 πόσες οικογένειες μπορούν να το κάνουν αυτό;; :)
Το να πληρώνεις για διαμέρισμα ενώ θα είσαι στην ίδια πόλη με τους γονείς σου μου φαίνεται αδύνατο σαν ενδεχόμενο και σπάταλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sinai

Νεοφερμένος

Ο Sinai αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 34 μηνύματα.
δε λέμε το ίδιο ,εγώ λέω ότι αυτός που μένει στην πόλη που μεγάλωσε και σα φοιτήτης με τους γονείς του, έχει το σπίτι του φίλου του
που μπορεί να πάει και έτσι κάνει και αυτός φοιτητική ζωή ,μπορεί να πάει με τη κοπέλα του σε αυτό,αν ομώς όλοι έμεναν με τους γονείς τους δε θα γίνονταν εύκολα αυτά και άλλα σχετικά...
Μην το ψάχνεις τίποτα δε θα γινόταν.Και ο φίλος εν πάσει περίπτωση δεν θα έχει δική του κοπέλα;Άντε μερικές φορές να πάς στο σπίτι του φίλου σου αλλά από εκεί και μετά άλλη δουλειά δεν θα έχει από το να πηγαίνεις σπίτι του;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jean

Νεοφερμένος

Ο Jean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Μην το ψάχνεις τίποτα δε θα γινόταν.Και ο φίλος εν πάσει περίπτωση δεν θα έχει δική του κοπέλα;Άντε μερικές φορές να πάς στο σπίτι του φίλου σου αλλά από εκεί και μετά άλλη δουλειά δεν θα έχει από το να πηγαίνεις σπίτι του;
και εγώ το ίδιο με σένα πιστεύω,απλά έτσι κάπως σώζεται η κατάσταση ...και δε θα πας στο σπίτι του ίδιου φίλου σου συνέχεια:whistle:,άσε που μπορεί να έχει και η κοπέλα το δικό της σπίτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Δυστυχώς στο σπίτι με τους γονείς σου δεν νομίζω να έχεις καλύτερη φοιτητική ζωή.

Εξαρτάται και από σένα και από τους γονείς σου.

Θέλω να πιστεύω πως λίγες μπορούν να το κάνουν, αλλά ένα μέρος αυτών θα το έκανε για το παιδάκι τους κι ας μην έχουν δεύτερο βρακί να βάλουν. :whistle:
Εγώ πάλι θα προτιμούσα αυτά τα χρήματα να τα αξιοποιήσω για ένα μεταπτυχιακό ή για κάτι που θα με βελτιώσει σε αυτό που θα κάνω παρά για το παιδάκι που θέλει να ζήσει τη φοιτητική ζωή.

ένα θα πω μόνο για να δείτε τι είναι καλύτερο...αν σπούδαζαν όλοι στην πόλη τους με τους γονείς τους πιστεύετε ότι θα μιλούσαμε ακόμα και τότε για φοιτητική ζωή ...
Υπάρχουν και τέτοιες παρέες.



Το να πληρώνεις για διαμέρισμα ενώ θα είσαι στην ίδια πόλη με τους γονείς σου μου φαίνεται αδύνατο σαν ενδεχόμενο και σπάταλο.
Στα λόγια μου έρχεσαι συμφωνώ.

Στη δικιά μας σχολή πάντως πιο πολύ βγαίνουμε οι ντόπιοι παρά τα παιδιά από άλλες πολεις. Μπορεί να φταίει ότι τα παιδιά έχουν στην ευθύνη τους και δουλειές που εμείς δεν έχουμε σε τόσο μεγάλο βαθμό. Και οι 2 καταστάσεις έχουν τα θετικά τους και τα αρνητικά τους. Παρόλα αυτά μη το μεγαλοποιείτε τόσο πολύ το θέμα της φοιτητικής "ζωάρας" γιατί αν βρεθείτε σε κανένα πολυτεχνειο ή φυσικομαθηματικό όλο αυτό που πιστεύατε ότι θα ζήσετε θα καταρρεύσει από το πρώτο εξάμηνο :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Αγγελος Κοκ

Τιμώμενο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,665 μηνύματα.
Το να πληρώνεις για διαμέρισμα ενώ θα είσαι στην ίδια πόλη με τους γονείς σου μου φαίνεται αδύνατο σαν ενδεχόμενο και σπάταλο.

Αδυνατον δεν ειναι.Επιπλεον ουτε σπαταλο ειναι γιατι θα εχεις αμεση στηριξη απο τους γονεις και δεν θα χρειαζεται να πηγαινοερχεσαι με κτελ η τρενο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evcathy

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evcathy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια του τμήματος Ιατρικής ΑΠΘ (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Κι εγώ αν περνάω...Το θέμα είναι ΑΝ θα περνάω.Αλλιώς αν περάσω στην πόλη μου με κόβω να ξαναδίνω πανελλήνιες.Άλλο ένα χρόνο αυτό το μαρτύριο(:mad::/:).


Δεν ξέρω τι ζωή κάνουν αυτή που μένουν με τους γονείς τους αλλά υποψιάζομαι πως δεν είναι καλή.Κανένας που να σπουδάζει και να μένει στο σπίτι των γονιών του ρε παιδιά;

Μένω στον απο πάνω όροφο. Πιάνομαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top