Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Σπουδές κοντά στο σπίτι ή σε άλλη πόλη;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)
  • Κοντά στο σπίτι

    Ψήφοι: 7 16.7%
  • Σε άλλη πόλη

    Ψήφοι: 35 83.3%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Ποιά είναι η γνώμη σας; Είναι καλύτερα να είναι κάποιος φοιτητής στην πόλη που μένει ή σε διαφορετική; Ποιά είναι τα υπέρ και τα κατά; Εγώ προσωπικά είμαι κοντά στο σπίτι μου υποτίθεται, αλλά δεν το απολαμβάνω καθόλου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
αυτο εξαρταται απο πολλους παραγοντες...
την ποιοτητα της σχολης που θελει να περασει[πχ εγω ειμαι απο κρητη και αν ηθελα ιατρκη δε θα σκεφτομουν καν να φυγω απο το ηρακλειο...] , την οικονομικη κατασταση της οικογενειας , το κατα ποσο ειναι ετοιμος και ικανος ο φοιτητης να ζησει μονος του , προτιμησεις, συγγενεις σε καποια πολη κτλ κτλ...
εγω ομως πιστευω οτι ειναι καλυτερο να φευγεις απο το σπιτι σου για να σπουδασεισ για να μαθεις να συντηρεις τον εαυτ σου... αλλιως οι περισσοτεροι συντηρουνται αποκλειστικα απο τους γονεις τους για χροοονιααα ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
εξαρτάται τι επιδιώκει κανείς από την λεγόμενη φοιτητική ζωή, πως την εννοεί, ...κτλ
επίσης η φοιτητική ζωή από άτομο σε άτομο διαφέρει, όπως και ο λεγόμενος «γονεϊκός περιορισμός» δεν ισχύει πάντα...

υ.σ.: καλά evangelie :) ξέρω πολλά άτομα, που ήταν φοιτητές σε άλλη πόλη και μετά συνέχισαν να τους συντηρούν οι δικοί τους...

συνεπώς όλα είναι σχετικά και εξαρτώνται από την προσωπικότητα του καθενός...

δεν βλέπω κάπου το αρνητικό να σπουδάσει κάποιος στο σπίτι του (και δεν αναφέρομαι σε οικονομικούς λόγους)
απλά στην χώρα μας έχει γίνει καραμέλα το συγκεκριμένο θέμα από μια μειοψηφία ατόμων που δεν ήταν ικανοί να ρυθμίσουν την ζωή τους
υπάρχουν πολλοί φοιτητές που συγκατοικούν με τους γονείς τους και περνάνε μια χαρά και άκρως φυσιολογικά, εργάζονται, ...και προσφέρουν και ένα χέρι βοήθειας στο σπίτι τους

μην τα παρουσιάζουμε όλα μαύρα ή όπως μας συμφέρουν πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
Ειναι πιστευω καθαρα θεμα χαρακτηρα και το ποσο καλα ή "κακα" παιρνας εκει που εισαι ηδη. Μονο μην παιρνεις σαν δεδομενο οτι αν φυγεις και πας αλλου θα παιρνας πολυ καλυτερα. Υπαρχουν πολλοι παραγοντες που επηρεαζουν οπως, σε ποια πολη θα περασεις , ποσο θα σε προσελκυσει η σχολη και φυσικα τι παρεες θα βρεις. Επισης το αν θα περασεις κοντα ή μακρυα παιζει σημαντικο ρολο καθως ή θα γλυτωσεις πολυ κοπο ή θα τρεχεις. Αλλα πιστευω ειναι κυριως θεμα χαρακτηρα. Αν ομως θες απλα να νιωσεις ανεξαρτητως δεν ειναι αναγκη να πας σε αλλη πολη , μπορεις απλα να βρεις σπιτι εκει κοντα , κατα τη γνωμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ναι ρε παιδι μου αλλ δεν εινι το ιδιο να εχεις ενα χ ποσο να βγαλεισ το μηνα και να εχεισ τομπαμπα διαθεσιμο συνεχεια να του λες δωσε για αθτο δωσε για το αλλο... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Selestian

Δραστήριο μέλος

Ο Selestian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Επιστήμης Υπολογιστών Κρήτης (Ηράκλειο) και μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 591 μηνύματα.
ναι ρε παιδι μου αλλ δεν εινι το ιδιο να εχεις ενα χ ποσο να βγαλεισ το μηνα και να εχεισ τομπαμπα διαθεσιμο συνεχεια να του λες δωσε για αθτο δωσε για το αλλο... ;)
Σιγουρα παιζει και ρολο το εισοδημα , αλλα πιστευω αν ειχε τετοιου ειδους δυσκολιες δεν θα σκεφτοταν καν να παει αλλου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα ότι η ζωή μακριά από το πατρικό βοηθά πολύ στο να ανεξαρτητοποιηθεί κάποιος. Το οικονομικό είναι όμως μεγάλο θέμα για τις περισσότερες οικογένειες. Προσωπικά εγώ πέρασα Ρόδο και πήρα μεταγραφή για την Αθήνα, πιο πολύ γιατί μου πέφτει πολύ μακριά. Αλλά και που ήρθα Αθήνα πάλι ταλαιπωρούμαι, γιατί κάνω τουλάχιστον 2 ώρες δρόμο για να πάω, με αποτέλεσμα να μην έχω όρεξη να διαβάσω μετά από τόσες ώρες στους δρόμους. Δεν ξέρω πραγματικά τι είναι καλύτερο. Να μένεις μακριά και να επιβαρύνεις την οικογένεια σου ή να μένεις κοντά και να επιβαρύνεις τον εαυτό σου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
ναι ρε παιδι μου αλλ δεν εινι το ιδιο να εχεις ενα χ ποσο να βγαλεισ το μηνα και να εχεισ τομπαμπα διαθεσιμο συνεχεια να του λες δωσε για αθτο δωσε για το αλλο... ;)

τέτοια άτομα δεν έχω βρει συχνά
και αν βρήκα κάποια, παρ' όλο που εργάζονταν πάλι ο μπαμπάς πλήρωνε επειδή ο «μισθός» δεν έφτανε ούτε για μια κούτα τσιγάρα αλλά με την «δουλειά» έχασαν την μπάλα με την σχολή
ειδικά τώρα που μπαίνει πλαφόν στο ανώτατο όριο φοίτησης με σκοπό την εξαφάνιση των αιωνίων φοιτητών, ξαφνικά σχεδόν όλοι βρέθηκαν να μην τους «καίει» η δουλειά που μέχρι ώρας πνίγονταν...αλλά να πάρουν το πτυχίο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
γιατί, τόσο δύσκολο είναι να φοιτείς σε σχολή και να δουλεύεις παράλληλα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
ξαφνικά σχεδόν όλοι βρέθηκαν να μην τους «καίει» η δουλειά που μέχρι ώρας πνίγονταν...αλλά να πάρουν το πτυχίο!
καιρος δεν ηταν??

μα βσικα κατα τη γνωμη μου αν ζεις με τους γονεις σου αυτο που ειπα γινεται καπως αυτοματα οπως οτν πηγαινες σχολειο γιατι δε μαθαινεισ να σκεφτεσαι οτι πχ εχω 100 ευρο να διαθεσω και πρεπει να τα αξιοποιησω οσο καλυτερα γινεται αλλιως θα εχω προβλημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Δεν μπορείς και να δουλεύεις και να παρακολουθείς κανονικά τη σχολή, αυτό είναι γεγονός...Χάνεις τον μπούσουλα μετά από λίγο καιρό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
δεν ξέρω γιατί δεν έχω προσωπική εμπειρία
όμως, αυτό που βλέπω από συμφοιτητές μου, εφόσον λόγω δουλειάς χάνουν παραδόσεις...απλά χάνουν την μπάλα μετά
και τρέχουν και δεν φτάνουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreams&hopes

Δραστήριο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 448 μηνύματα.
καιρος δεν ηταν??

μα βσικα κατα τη γνωμη μου αν ζεις με τους γονεις σου αυτο που ειπα γινεται καπως αυτοματα οπως οτν πηγαινες σχολειο γιατι δε μαθαινεισ να σκεφτεσαι οτι πχ εχω 100 ευρο να διαθεσω και πρεπει να τα αξιοποιησω οσο καλυτερα γινεται αλλιως θα εχω προβλημα...

Θα συμφωνήσω απόλυτα. Όταν μαθάινεις να ζεις με ένα συγκεκριμένο ποσό προσαρμόζεις και τις ανάγκες σου σε αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι αιώνιοι φοιτητές είναι εκείνοι που ζουν με τους δικούς τους. Δεν πιέζονται να πάρουν πτυχίο και λένε ''δεν βιαζόμαστε..''. Και ξέρω περίπτωση γνωστού του αδερφού μου που είναι 19 εξάμηνο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Προσωπικά μένω σχετικά κοντά στους δικούς μου, αλλά αυτό δεν έχει επηρεάσει την ανεξαρτησία μου. Ήταν επιλογή μου να φύγω από το πατρικό μου, αν και από άποψη δρομολογίων, θα μπορούσα να μένω και εκεί (δεν είναι τόσο μακριά από το πανεπιστήμιο). Anyway, έχω χρόνια να ζητήσω χρήματα από τους γονείς μου και τις (ελάχιστες :P) φορές που μου έχουν προσφέρει οικονομική βοήθεια, δεν τη δέχτηκα. Πήρα δάνειο, για να ξεκινήσω τη ζωή μου, να φτιάξω το σπίτι μου, και μάλιστα το ξεπλήρωσα ήδη μετά το πρώτο έτος σπουδών μου. (Όπως θα καταλάβατε :P), δουλεύω παράλληλα με τη σχολή μου, άλλοτε λιγότερο κι άλλοτε περισσότερο, αναλόγως με το πρόγραμμα σπουδών μου σε κάθε εξάμηνο. Αναμφισβήτητα η δουλειά έχει επηρεάσει τις σπουδές μου, θα τελειώσω τη σχολή μου με καθυστέρηση μισού χρόνου περίπου. Αλλά μικρό το κακό. :P Όλες οι επιλογές έχουν τα καλά και τα κακά τους και θέλουν θυσίες. Ο καθένας αποφασίζει ανάλογα με τα θέλω/μπορώ και τα πιστεύω του, πώς θα ζήσει τα φοιτητικά του χρόνια. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά, αυτό που δεν μ'αρέσει είναι όταν κάποιος περνάει σε μια σχολή σε άλλη πόλη και θεωρεί ότι επιτέλους θα ζήσει μόνος του, θα ωρίμασει και θα είναι ανεξάρτητος πλέον, ενώ παράλληλα όλα του τα έξοδα τα πληρώνουν οι γονείς του ανεξάρτητα την οικονομική τους κατάσταση! Φυσικά και δεν λέω να μην σπουδάζει κάποιος σε άλλη πόλη, αλλά να μην θεωρεί ότι ανεξαρτητοποιήθηκε κιόλας:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Όταν μαθάινεις να ζεις με ένα συγκεκριμένο ποσό προσαρμόζεις και τις ανάγκες σου σε αυτό. Δεν είναι τυχαίο ότι οι περισσότεροι αιώνιοι φοιτητές είναι εκείνοι που ζουν με τους δικούς τους. Δεν πιέζονται να πάρουν πτυχίο και λένε ''δεν βιαζόμαστε..''. Και ξέρω περίπτωση γνωστού του αδερφού μου που είναι 19 εξάμηνο...


μάλλον το αντίθετο να θέλεις να πεις :P
όταν λείπει ο γάτος...χορεύουν τα ποντίκια τσάμικο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Χμμμ νομίζω ότι εξαρτάται και από την πόλη στην οποία μενει κανείς. Εάν εισαι από επαρχία καλό είναι να ξεφύγεις ως φοιτητής και να γνωρίσεις την ζωή σε κάποια μεγαλύτερη πόλη. Αλλιώς οι γονείς σου σου βρίσκουν δουλειά μεσω γνωστών και παγιδεύεσαι κοντα στο σπίτι έστω και άθελα σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 19,797 μηνύματα.
έχεις προσωπική εμπειρία; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

θειο-τραγι

Νεοφερμένος

Η θειο-τραγι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Ως β' λυκείου δεν θα μπορούσα να έχω.:P Αλλά φοβάμαι για τυχόν καταστάσεις και συμπτώσεις που θα με οδηγήσουν σε διαμέρισμα δίπλα από αυτό των γονιών μου, με δουλειά και ζωή που έχει καθοριστεί από αυτούς. Τα παιδιά στα 18 πρέπει να φεύγουν από το σπίτι.-
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DOINA

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η DOINA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 216 μηνύματα.
Εξαρτάται απο μια πλεύρα το θέτεις !
Απο πλευρά διασκέδασης,σαφώς και είναι προτιμότερο να σπουδάζεις σε μια άλλη πόλη απο την πόλη της μόνιμης κατοικίας σου γιατί καταλαβαίνεις και απολαμβάνεις καλύτερα την φοιτητική ζωή ( άποψη μου) . Εξάλλου,όταν τελειώσεις τις σπουδές σου και αργότερα θα έχεις πολύ ευχάριστες και καλές αναμνήσεις !!
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ !

Μαθαίνεις να είσαι ανεξάρτητος,υπεύθυνος και γνώριζεις καινούργιο άτομα συνεπώς νεές ευκαιρίες και στην δουλειά !
Όμως ,δυστυχώς,δεν έχου όλη την οικονομική δυνατότητα να μείνουν σε μια άλλη πόλη γιατι σ'αυτήν τη περίπτωση τα φοιτητικά έξοδα αυξάνονται δραματικά ειδικότερα αν πάς σε μια μεγαλύτερη πόλη !
Συνεπώς ,σε κάθετι υπάρχουν τα θετικά και τα αρνητικά όπως αυτό που πρέπει να κοιτάξουμε είναι το τι μπορούμε εμείς και έπειτα όλα τα άλλα ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top