Σκάνδαλο: Kατατακτήριες ιατρικής με βαθμό πτυχίου (Ποιοι περνάνε τελικά;)

Συμφωνείτε με την κατάταξη αποφοίτων τριτοβάθμιας με βάση τον βαθμό απολυτηρίου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,384 μηνύματα.

Alex Aureus

Νεοφερμένος

Ο Alex Aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ελλάς το μεγαλείο σου.. Να προσθέσω ότι το καλύτερο εκπαιδευτικό ίδρυμα του ΚΟΣΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ!!! Αλλά υπάρχουν άτομα που δεν γνωρίζουν το ΜΙΤ.. Τα ΤΕΙ λαμβάνουν απαξίωση μόνο από τα Ελληνικά πανεπιστήμια.. με έχουν ήδη δεχτεί σε ένα από τα καλύτερα πανεπιστήμια στην Ευρώπη ως προπτυχιακό για Ιατρική με προυπόθεση να βγάλω 8,5 στο ΤΕΙ (μέσω του ΤΕΙ βέβαια μπόρεσα να κάνω έρευνα και να έχω ήδη δημοσιευση σε παγκοσμιο περιοδικό, ομιλίες, συνέδρια κλπ..).. Στο Cambridge αναφέρομαι.. αλλά μιας και δεν έχω την δυνατότητα να μείνω έξω για τόσα χρόνια αναγκαστικά θα ΞΕΠΕΣΩ στα ελληνικά πανεπιστήμια.. Μην σας μπερδεύει ο τίτλος και τα ονόματα.. ακολουθώ το όνειρο.. και μην σκατε για τα ΤΕΙ.. το τμημα μου έχει ηδη αξιολογηθει με LEVEL 8..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αν δεν θες να ξεπέσεις όπως λες στα ελληνικά ΑΕΙ (=Πανεπιστήμια και ΤΕΙ) μπορείς να φύγεις από τώρα και να μην τρως τη θέση κάποιου άλλου. :)

Συμπλήρωση: Σόρυ για το απότομο (τώρα που το ξαναδιάβασα το μήνυμα το θεώρησα λίγο too much) αλλά δεν μπορώ ρε παιδιά την ισοπέδωση. ΕΛΕΟΣ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Εγώ απ' όσο έχω ψαχτεί σε συγκεκριμένους κλάδους, με πρώτο και καλύτερο τον δικό μου(έπειτα πληροφορική)υπάρχει καλύτερη αντιμετώπιση απ' ότι στην Ελλάδα όπου εμείς οι Τειτζήδες συνήθως θεωρούμαστε κατακάθια(και όχι αδίκως συχνά). Αντίθετα εκεί αντιμετωπιζόμαστε ως απόφοιτοι Ανώτερης εκπαίδευσης. Άσε που τα πτυχία μας όντας 4ετές (240 ects) είναι "δυνατότερα", ασχέτως αν στην πραγματικότητα δεν έχουμε ιδέα.

Αν και έχω αναφέρει πολλές φορές πως (κατ' εμέ) Πανεπιστήμιο > ΤΕΙ σε επίπεδο σπουδών, θα σε συμβούλευα να μη φέρνεις παραδείγματα/επιχειρήματα για το τι γίνεται στο Ελληνικό δημόσιο(βασικά και στον ιδιωτικό τομέα)μιας και οι νομοθεσίες και τα δικαιώματά μας είναι για γέλια.

Nαι αλλά [url="https://eu.greekreporter.com/2011/01/25/greek-technological-institutes-graduates-certificates-not-recognized-in-germany/]ΕΔΩ[/url] λέει άλλα. Να μου παραθέσεις σε παρακαλώ ένα λινκ που στηρίζει αυτά που λες. Εξακολουθώ να λέω ότι τα ΤΕΙ εδώ έχουν περισσότερα δικαιώματα απ'ότι έξω και το λέω με αποδείξεις. Απέδειξέ μου το αντίθετο.

Αν είναι για γέλια ρε δικέ μου, φύγε στο εξωτερικό να αδειάσει καμιά θέση. Βέβαια, το ότι είναι για γέλια έναν Τειτζή δεν τον συμφέρει αφού εμμέσως πλην σαφώς λες ότι είναι αστείο που προσλαμβάνεται. Ένιγουει.

Antis, είσαι αστείος. Μεγαλώνω σε οικογένεια δημοσίων υπαλλήλων (lucky me) και από τη μία πλευρά ξέρω τι παίζει και στα νοσοκομεία. Αν δεν θες να καταλάβεις αυτό που σου λέω πρόβλημά σου. Ένας νοσηλευτής ΑΕΙτζής είναι πρώτος στην κατοχή θέσης προϊσταμένου έναντι ενός ΤΕΙτζή. Το ίδιο ισχύει και στην περίπτωση που έχουμε έναν ΤΕΙτζή και έναν ΔΕ. Χώνεψέ το και get a life.
Έγραψα μία παράγραφο 7 σειρές χωρίς να έχεις σχολιάσει τίποτα. Αυτό το θεωρώ ασχετοσύνη και μπορώ να σου απαντάω κι εγώ επιλεκτικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alex Aureus

Νεοφερμένος

Ο Alex Aureus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Αν δεν θες να ξεπέσεις όπως λες στα ελληνικά ΑΕΙ (=Πανεπιστήμια και ΤΕΙ) μπορείς να φύγεις από τώρα και να μην τρως τη θέση κάποιου άλλου. :)

Συμπλήρωση: Σόρυ για το απότομο (τώρα που το ξαναδιάβασα το μήνυμα το θεώρησα λίγο too much) αλλά δεν μπορώ ρε παιδιά την ισοπέδωση. ΕΛΕΟΣ.

Πολύ ευχαρίστως θα πήγαινα με υποτροφία εξω.. αλλά δεν το έψαξα παραπάνω να πω την αλήθεια.. Η αλήθεια είναι πως ότι κι αν κάνω θα την πάρω την θέση στο ΑΠΘ..(για το "όνειρο" που λένε).. αλλά θέλω πολύ να δω πόοοοοσο πολύ θα το απομυθοποιήσω.. του χρόνου τα ξαναλέμε guys :D Κουράστηκα τα κόμπλεξ και τις μικρότητες.. Τα ΤΕΙ (κυρίως τα Ιατρικα Εργαστηρια & Φυσικοθεραπεία) κάνουν πολύ καλή δουλειά.. Deal with the facts.
P.S.: To σκέτο προπτυχιακό(ΤΕΙ & Πανεπιστήμια) πραγματικά δεν λέει τίποτα πλέον... τζάμπα σκάτε.. :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Πολύ ευχαρίστως θα πήγαινα με υποτροφία εξω.. αλλά δεν το έψαξα παραπάνω να πω την αλήθεια.. Η αλήθεια είναι πως ότι κι αν κάνω θα την πάρω την θέση στο ΑΠΘ..(για το "όνειρο" που λένε).. αλλά θέλω πολύ να δω πόοοοοσο πολύ θα το απομυθοποιήσω.. του χρόνου τα ξαναλέμε guys :D Κουράστηκα τα κόμπλεξ και τις μικρότητες.. Τα ΤΕΙ (κυρίως τα Ιατρικα Εργαστηρια & Φυσικοθεραπεία) κάνουν πολύ καλή δουλειά.. Deal with the facts.
P.S.: To σκέτο προπτυχιακό(ΤΕΙ & Πανεπιστήμια) πραγματικά δεν λέει τίποτα πλέον... τζάμπα σκάτε.. :hmm:

Βασικά ποιος είπε οτι τα ΤΕΙ δεν κάνουν καλή δουλειά; :hmm: Υπάρχουν λίγα (όπως και Πανεπιστήμια) που κοροϊδεύουν και υπάρχουν χωρίς λόγο αλλά αυτό είναι άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Nαι αλλά ΕΔΩ λέει άλλα. Να μου παραθέσεις σε παρακαλώ ένα λινκ που στηρίζει αυτά που λες. Εξακολουθώ να λέω ότι τα ΤΕΙ εδώ έχουν περισσότερα δικαιώματα απ'ότι έξω και το λέω με αποδείξεις. Απέδειξέ μου το αντίθετο.
Το λινκ που παρεθέτεις (και μάλιστα χαλασμένο) δε μπορώ παρά να το αγνοήσω, μιας και η αξιοπιστία του είναι μηδαμινή. Το κάθε πτυχίο αναγνωρίζεται βάση των Ευρωπαϊκών κανονισμών και μου φαίνεται τρομερά περίεργο να ισχύουν αυτά που γράφει, χωρίς βέβαια να το αποκλείω. Για το πως αντιμετωπίζονται οι απόφοιτοι ΤΕΙ στο εξωτερικό ρώτα αυτούς που βγήκαν προς τα έξω. Εγώ που έχω Τειτήδες φίλους να εργάζονται πλέον σε Πολωνία, Φιλανδία, Τσεχία και Αγγλία ξέρω τη στάση βρήκανε(επαναλαμβάνω πως αναφέρομαι μόνο στους κλάδους πληροφορικής και ιατρικών εργαστηρίων).

Τα δικαιώματα των ΤΕΙ και Πανεπιστημίων είναι άλλη ιστορία που έχει και αυτή με τη σειρά της αρκετό γέλιο. Κάποια ΤΕΙ σίγουρα έχουν περισσότερα δικαιώματα εδώ, κάποια όμως έχουν λιγότερα(όπως τα ιατρικά εργαστήρια). Αυτές οι αστειότητες βέβαια δε συμβαίνουν μόνο στα παρακατιανά ΤΕΙ αλλά ακόμα και στις "καλύτερες οικογένειας". Για παράδειγμα αναφέρω την ιατρική ειδικότητα της μικροβιολογίας που μόνο στην Ελλάδα υπάρχει σε αυτή τη μορφή και με αυτά τα δικαιώματα.

Αν είναι για γέλια ρε δικέ μου, φύγε στο εξωτερικό να αδειάσει καμιά θέση. Βέβαια, το ότι είναι για γέλια έναν Τειτζή δεν τον συμφέρει αφού εμμέσως πλην σαφώς λες ότι είναι αστείο που προσλαμβάνεται. Ένιγουει.
Το σκοπεύω και το ελπίζω, όχι βέβαια (μόνο) για τα κομπαρσιλίκια που παίζονται στο Δημόσιο. Τώρα αν εσύ διαφωνείς για το τραγελαφικό της κατάστασης τι να σου πω, έτσι είναι αν έτσι νομίζεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
fmarulezkd, ορίστε το λινκ. Αυτό που αναφέρει ο κύριος είναι ότι ένας ΤΕΙτζής για να εργαστεί επιβάλλεται να παρακολουθήσει κι άλλα μαθήματα. Δεν αρκεί με λίγα λόγια το πτυχίο του ΤΕΙ. Μάντεψε ποιος φταίει γι'αυτό. Και δεν αναγνωρίζονται όλα τα πτυχία με τον ίδιο τρόπο γιατί αυτός που φταίει ακόμη δεν έχει θέσει όρια ανάμεσα στα ΤΕΙ & στα Πανεπιστήμια ή απλά δεν τα έχει εξισώσει για να τελειώνουμε.
Ξέρω άτομα που βγήκαν στο εξωτερικό και μου έχουν πει ότι υπάρχει απίστευτος κορεσμός και μεγάλη ανταγωνιστικότητα σε όλα τα επαγγέλματα. Είναι αστείο να λέμε ότι όλα στο εξωτερικό είναι ρόδινα.

Ξέρεις τι; Δεν με ενδιαφέρει αν θα φύγεις ή αν θα μείνεις στη χώρα. Απλά να μου επιτρέψεις να σου πω ότι κατακρίνω πολλούς απόφοιτους ελληνικών σχολών, που φοίτησαν σε σχολή τσάμπα (χωρίς δίδακτρα), που αυτή η χώρα έδωσε κάποια Χ χρήματα για αυτούς κτλ και αυτοί απλά την απαξιώνουν και σηκώνονται και φεύγουν στην πρώτη ευκαιρία. Είναι αφελές να κατακρίνεις το ελληνικό σύστημα στο σύνολό του ,αλλά και να παραδέχεσαι ταυτοχρόνως δημόσια το πόσο καλό είναι ένα προϊόν της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
οχι, οχι οχι και οχι....Γιατι ειναι υποκειμενικο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fmarulezkd

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο fmarulezkd αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
fmarulezkd, ορίστε το λινκ. Αυτό που αναφέρει ο κύριος είναι ότι ένας ΤΕΙτζής για να εργαστεί επιβάλλεται να παρακολουθήσει κι άλλα μαθήματα. Δεν αρκεί με λίγα λόγια το πτυχίο του ΤΕΙ. Μάντεψε ποιος φταίει γι'αυτό. Και δεν αναγνωρίζονται όλα τα πτυχία με τον ίδιο τρόπο γιατί αυτός που φταίει ακόμη δεν έχει θέσει όρια ανάμεσα στα ΤΕΙ & στα Πανεπιστήμια ή απλά δεν τα έχει εξισώσει για να τελειώνουμε.
Ξέρω άτομα που βγήκαν στο εξωτερικό και μου έχουν πει ότι υπάρχει απίστευτος κορεσμός και μεγάλη ανταγωνιστικότητα σε όλα τα επαγγέλματα. Είναι αστείο να λέμε ότι όλα στο εξωτερικό είναι ρόδινα.
Nαι, το άνοιξα και από το προηγούμενο ποστ σου. Και ναι ξέρω αρκετά καλά αγγλικά για να καταλάβω τι λέει. Το πρόβλημά μου, όπως ανέφερα, είναι η αξιοπιστία του.
Επίσης δεν είπα τίποτα για ρόδια και μέλια στο εξωτερικό. Δε μίλησα για θέσεις εργασίας ούτε εργατικό δυναμικό, παρά μόνο για αντιμετώπιση και στάση συμπεριφοράς(άλλες λέξεις κλειδιά: σεβασμός, κοινωνιολογία).

Ξέρεις τι; Δεν με ενδιαφέρει αν θα φύγεις ή αν θα μείνεις στη χώρα. Απλά να μου επιτρέψεις να σου πω ότι κατακρίνω πολλούς απόφοιτους ελληνικών σχολών, που φοίτησαν σε σχολή τσάμπα (χωρίς δίδακτρα), που αυτή η χώρα έδωσε κάποια Χ χρήματα για αυτούς κτλ και αυτοί απλά την απαξιώνουν και σηκώνονται και φεύγουν στην πρώτη ευκαιρία. Είναι αφελές να κατακρίνεις το ελληνικό σύστημα στο σύνολό του ,αλλά και να παραδέχεσαι ταυτοχρόνως δημόσια το πόσο καλό είναι ένα προϊόν της.
Ξέρεις τι; Δε με ενδιαφέρει αν σε ενδιαφέρει αν θα φύγω ή θα μείνω. Το περίεργο θα ήταν να σε ενδιέφερε. Απλά να μου επιτρέψεις να σου πω πως κατακρίνω άτομα που κατακρίνουν άτομα για τα οποία δε γνωρίζουν τίποτα ούτε για τον χαρακτήρα τους, ούτε για την κατάστασή τους, ούτε για τα προβλήματά τους. Αυτό που εσύ (ή ο οποιοσδήποτε άλλος) μπορεί να εκλαμβάνει ως "πρώτη δυσκολία" για τον άλλον μπορεί να είναι η 42η.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BLUE SEA

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,898 μηνύματα.
Αν δεν θες να ξεπέσεις όπως λες στα ελληνικά ΑΕΙ (=Πανεπιστήμια και ΤΕΙ) μπορείς να φύγεις από τώρα και να μην τρως τη θέση κάποιου άλλου. :)

Συμπλήρωση: Σόρυ για το απότομο (τώρα που το ξαναδιάβασα το μήνυμα το θεώρησα λίγο too much) αλλά δεν μπορώ ρε παιδιά την ισοπέδωση. ΕΛΕΟΣ.

Συμφωνώ Revekka. Κι εγώ θεωρώ ότι τα τα ελληνικά ΑΕΙ βρίσκονται σε αρκετά καλό επίπεδο. Το γεγονός ότι τα πανεπιστήμια του εξωτερικού μπορεί σε κάποια σημεία να υπερτερούν έναντι των ελληνικών πανεπιστημίων δεν θα πρέπει να μας κάνει να νιώθουμε μειονεκτικά για τα δικά μας ΑΕΙ και ΤΕΙ. Αυτή, βέβαια, είναι η ταπεινή μου γνώμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stacy Katia

Νεοφερμένος

Η Stacy Katia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά ωραία εξηγήστε μου έναν λόγο για τον οποίο φέτος δεν πέρασαν ούτε 4 εργάσιμες μέρες για να κάνουν διασταύρωση πτυχίων κ γρήγορα γρήγορα θα γίνουν κ οι εγγραφές κ όλα στην ιατρική αθηνών? Κ επιπλέον δεν ανανφέρουμε πάλι τα ονόματα αυτών που τελικά θα εγγράφου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

BADiet

Νεοφερμένος

Ο BADiet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
https://www.grammateia.med.uoa.gr/viewtopic.php?t=4051&sid=977c7fc53c33893a8944697c6c0f50df

Δου τα ''αξιοκρατικα'' αποτελεσματα (τα προσωπα δεν εχουν σημασια ουτε ειναι υπευθυνα !)
Εισαγωγης στην ιατρικη αθηνας...

Για αλλη μια φορα - χρονια αυτη η ονειδος για αυτην την ιστορικη σχολη και δεν ειναι η μονη που
Εφαρμοζει αυτον τον τροπο

Συγχαρητηρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Εχέμυθη

Περιβόητο μέλος

Η Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 5,863 μηνύματα.
Σε όλα τα τμήματα πάντως μπαίνουν περισσότερα παιδιά από ΤΕΙ και λιγότερα από ΑΕΙ, δεν γνωρίζω για ποιο λόγο γίνεται αυτό.

Πάντως, αν θέλουν να μην πάρουν ανθρώπους που δεν αξίζουν, μπορούν (στις εξετάσεις) να αυξήσουν την δυσκολία των μαθημάτων.
Ρεβέκκα, καλησπέρα :)
Σχετικά με την παρατήρηση που έκανες: πιστεύω ότι ακόμα υπάρχει η αντίληψη ότι " αν περάσεις ΤΕΙ είσαι αποτυχημένος ή ότι τα ΤΕΙ είναι κατώτερα απ'τα ΑΕΙ" . Ίσως να είναι και αυτός ένας απ'τους λόγους που πολλοί απο σχολές ΤΕΙ να κάνουν κατατακτήριες. Δε ξέρω αν το άκουσαν και άλλα άτομα που πέρασαν ΤΕΙ το "έλα μωρέ θα κάνεις κατατακτήριες για .... (βιολογικό στη δική μου περίπτωση)" παρόλο που τους άρεσε η σχολή που πέρασαν .
Σχετικά με το θέμα συμφωνώ ότι θα έπρεπε να πάρει δημοσιότητα
 

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Ρεβέκκα, καλησπέρα :)
Σχετικά με την παρατήρηση που έκανες: πιστεύω ότι ακόμα υπάρχει η αντίληψη ότι " αν περάσεις ΤΕΙ είσαι αποτυχημένος ή ότι τα ΤΕΙ είναι κατώτερα απ'τα ΑΕΙ" . Ίσως να είναι και αυτός ένας απ'τους λόγους που πολλοί απο σχολές ΤΕΙ να κάνουν κατατακτήριες. Δε ξέρω αν το άκουσαν και άλλα άτομα που πέρασαν ΤΕΙ το "έλα μωρέ θα κάνεις κατατακτήριες για .... (βιολογικό στη δική μου περίπτωση)" παρόλο που τους άρεσε η σχολή που πέρασαν .
Σχετικά με το θέμα συμφωνώ ότι θα έπρεπε να πάρει δημοσιότητα
Δεν έχω καμία τέτοια αντίληψη, να είσαι σίγουρη! :)
Αλλά νομίζω αυτό το είχα γράψει τότε γιατί υπήρχε (υπάρχει ακόμα; Δεν ξέρω) ποσόστωση και έμπαιναν περισσότεροι απόφοιτοι ΤΕΙ.
 

jj!

Τιμώμενο Μέλος

Ο jj! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 13,477 μηνύματα.
Σημείωση Ομάδας Διαχείρισης:

Το θέμα ξεκλειδώνεται!

Τα μηνύματά σας μεταφέρθηκαν σε άλλα, πιο συναφή, θέματα, όπου μπορείτε να συνεχίσετε τις συζητήσεις σας. Ενδεχομένως να υπάρχουν κάποιες ασυνέχειες στη συζήτηση, λόγω της διάσπασης του παρόντος θέματος σε 3 διαφορετικά. Οι διαδικασίες εκκαθάρισης συνεχίζονται, συνεπώς αν διαπιστώσετε ότι κάποιο μήνυμα δεν συνάδει με την ροή του εκάστοτε θέματος ή παραβιάζει του όρους χρήσης του forum, παρακαλούμε να αποστείλετε αναφορά στην ΟΔ, πατώντας στο αντίστοιχο κουμπί κάτω από το μήνυμα που θέλετε να αναφέρετε.

Παρακαλούμε να παραμένετε εντός θέματος στις συζητήσεις σας.
Τα μηνύματα μεταφέρθηκαν στα κάτωθι θέματα συζήτησης:
Κατατακτήριες Ιατρικής
Γιατροί εσωτερικού ή εξωτερικού
[Off-Topic] Σκάνδαλο: Kατατακτήριες ιατρικής με βαθμό πτυχίου (Ποιοι περνάνε τελικά; )
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top