Σκάνδαλο: Kατατακτήριες ιατρικής με βαθμό πτυχίου (Ποιοι περνάνε τελικά;)

Συμφωνείτε με την κατάταξη αποφοίτων τριτοβάθμιας με βάση τον βαθμό απολυτηρίου;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 100)
  • Ναι

  • Όχι

  • ΔΞ/ΔΑ


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Mr K.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Mr K. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 221 μηνύματα.
Είναι λογική αυτή δηλαδή..; Μπαίνω σε μια σχολή για να δώσω κατατακτήριες μετά...;
Κι όμως είναι λογική για πολλούς. Ξέρω αρκετά άτομα που θέλουν να το πάνε έτσι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
fockos ανέλυσε μου αυτό που είπες,ότι (όσοι μπαίνουν με τον βαθμό πτυχίου είναι κατώτεροι από εσένα)..Προφανώς για να περάσει κάποιος έχει μεγάλο βαθμό στο πτυχίο του άρα δούλεψε πολύ σκληρά στη σχολή του για να το πετύχει αυτό οπότε και το αξίζει.Ναι υπάρχουν κάποιες σχολές που μπορείς να έχεις πιο εύκολα μεγάλο βαθμό στο πτυχίο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι,για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να δουλέψεις και πάλι σκληρά.Εσύ γιατί δεν έδωσες σε ιατρική σχολή που δεχόταν εισαγωγή με βαθμό πτυχίου?μήπως δεν είχες μεγάλο βαθμό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
fockos ανέλυσε μου αυτό που είπες,ότι (όσοι μπαίνουν με τον βαθμό πτυχίου είναι κατώτεροι από εσένα)..Προφανώς για να περάσει κάποιος έχει μεγάλο βαθμό στο πτυχίο του άρα δούλεψε πολύ σκληρά στη σχολή του για να το πετύχει αυτό οπότε και το αξίζει.Ναι υπάρχουν κάποιες σχολές που μπορείς να έχεις πιο εύκολα μεγάλο βαθμό στο πτυχίο αλλά αυτό δεν σημαίνει κάτι,για να το καταφέρεις αυτό πρέπει να δουλέψεις και πάλι σκληρά.Εσύ γιατί δεν έδωσες σε ιατρική σχολή που δεχόταν εισαγωγή με βαθμό πτυχίου?μήπως δεν είχες μεγάλο βαθμό?

Όχι δεν είχα μεγάλο βαθμό πτυχίου (και δεν υπάρχει και φοιτητής της σχολής μου στην ιστορία της σχολή να έχει βγάλει το βαθμό που απαιτείται για να περάσει.

:confused: δεν είπα κατώτερος γενικά είπα κατώτερος ως προς την ιατρική γνώση. Πιο κάτω έχω αναρτημένα αποτελέσματα τα φετινά της Ιατρικής Αλεξανδρούπολης (αν εξαιρέσουμε την πρώτη σχολή το απόλυτο 10 (από σχολή του εξωτερικού :D)---> φαίνομενο μιλάμε :) :)
έχουμε να κάνουμε με άλλους 4 που σπούδασαν κάτι εντελώς διαφορετικό από την ιατρική και έχουμε και έναν 6ο ο οποίος ήταν τυχερός που πέρασε επειδή απλά πήγε στρατιωτική νοσηλευτική και όχι απλή.

Με λίγα λόγια απόφοιτοι βιολογικού, χημικού, μαθηματικού δεν υπάρχει περίπτωση να μπουν σε ιατρική σχολη με κατατακτήριες με εισαγωγή με βάση το βαθμό πτυχίου όχι επειδή είναι κατώτεροι αλλά επειδή η προηγούμενη σχολή τους είναι βαθμολογικά πιο δύσκολη. Τώρα αν εσείς κρίνετε έναν απόφοιτο του ΦΠΨ με 9,7 πιο ικανό από έναν απόφοιτο βιολογικού με 9 τότε οκ.

Πάντως εντελώς τυχαία πάλι στις σχολες ιατρικής που διοργανώνονται με εξετάσεις οι περισσότεροι είναι απόφοιτοι νοσηλευτικής, βιολογικού, χημικού (:/)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Και πάλι δεν το καταλαβαίνω δεν μου το εξηγείς σωστά.Ας δώσουμε ένα παράδειγμα.Κάποιος τελειώνει τη νοσηλευτική(πανεπιστήμιο κ τει) με βαθμό πτυχίου πάνω από 9 αυτό σημαίνει άμεσα πως είναι πάρα πολύ καλός σε θέμα γνώσεων κτλ γιατί δούλεψε πολύ στη σχολή του(τον συγκρίνω με έναν πχ που έχει βαθμό πτυχίου 6-7).Και με το βαθμό του πτυχίου του περνάει στην ιατρική σχολή, πως υποστηρίζεις ότι έχει λιγότερες γνώσεις από εσένα ή είναι κατώτερος γενικά?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Και πάλι δεν το καταλαβαίνω δεν μου το εξηγείς σωστά.Ας δώσουμε ένα παράδειγμα.Κάποιος τελειώνει τη νοσηλευτική(πανεπιστήμιο κ τει) με βαθμό πτυχίου πάνω από 9 αυτό σημαίνει άμεσα πως είναι πάρα πολύ καλός σε θέμα γνώσεων κτλ γιατί δούλεψε πολύ στη σχολή του(τον συγκρίνω με έναν πχ που έχει βαθμό πτυχίου 6-7).Και με το βαθμό του πτυχίου του περνάει στην ιατρική σχολή, πως υποστηρίζεις ότι έχει λιγότερες γνώσεις από εσένα ή είναι κατώτερος γενικά?

γιατί αυτοί που παιρνάνε κατά βάση σε ιατρκή με βάση το βαθμό πτυχίο από αει κατά 90% έχουν βγάλει μια σχολή 1ου πεδίου ή μια σχολή στρατιωτική και δεν έχουν αντικείμενο την υγεία. Αν καταφέρει κάποιος από την σχολή μου ή σχολή χημείας , βιολογικού να μπεί με βάση το βαθμό πτυχίου μου φυσικά είναι φαινόμενο (Αν και δε πιστεύω ότι υπάρχει τέτοιος)

Οι κατατακτηριες με βάση το βαθμό πτυχίου θεσπίστηκαν για τον λόγο ότι οι καθηγητές βαριούνται να διορθώσουν γραπτά.

Είναι το ίδιο πράγμα με το να μπαίνω εγώ ΗΜΜΥ με βάση το βαθμό πτυχίου μου και να παίρνω την θέση άλλων (Φυσικών , μηχανικών, μαθηματικών) οι οποίες οι σχολές τους είναι πιο δύσκολες από την δικιά μου και φυσικά είναι πιο κατάλληλοι να μπουνε από μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
Δεν υπάρχει λογική σε αυτό που λες.Οποιαδήποτε σχολή της τριτοβάθμιας εκπαίδευσης έχει μια δυσκολία.Και για να βγάλεις βαθμό πτυχίου πάνω από 9 σημαίνει άμεσα πως έχεις δουλέψει πολύ αλλιώς θα υπήρχαν σχολές που κανένας δεν θα είχε βαθμό κάτω από 9.Τώρα για το αν περάσει κάποιος από φιλολογία πχ στην ιατρική δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα γιατί εαν δεν είναι ικανός να τη βγάλει απλά δεν θα την βγάλει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ntonebts

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ntonebts αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 178 μηνύματα.
Φυσικα αυτο αυτο που γινεται με την εισαγωγη ατομων με βαθμο πτυχιου σε αλλη σχολη πχ ιατρικη ειναι απαραδεκτο
δηλαδη ισχυει οτι ΒΑΘΜΟΣ 7 ΗΜΜΥ ΕΜΠ<ΒΑΘΜΟΣ 8 ΦΠΨ
Ή ΒΑΘΜΟΣ 8 ΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΑΠΘ< 8,5ΒΑΘΜΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΟΥ ΑΛΕΞ
ΠΡΟΦΑΝΩΣ και υπαρχει αδικια
ΤΟ ΔΙΚΑΙΟ ΕΙΝΑΙ να μπαινουν ολοι με τα ιδια θεματα με τις ιδιες θεσεις και με την ιδια βαση στη σχολη της επιλογης τους μονο με κατατακτηριες
και φυσικα τα τελικα αποτελεσματα θα δημοσιευονται
και ασφαλως ο fockos εχει περισσοτερες ιατρικες γνωσεις απο εναν αποφητο ΜΗ παραιατρικης σχολης



εχει ολο το δικιο με το μερος του που εκνευριζεται οταν με γεγονοτα αισθανθηκε πως ΑΔΙΚΗΘΗΚΕ

Με επνιξε το δικιο μου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Αφού πέρασα δε πιστεύω ότι αδικήθηκα (το ότι δυσκολεύτηκα πάρα πολυ να περάσω εξαιτίας αυτού όμως είναι αλήθεια) και όπως και πολλά παιδιά που το αξίζουν δε περνάνε είναι και πάλι αλήθεια

ειδικά τώρα που οι 2 μεγαλοιατρικές Αθήνα Θεσσαλονικη διοργανώνουν κατάταξη με βάση βαθμό πτυχίου.

Οι κατατακτήριες παλιά δεν ήταν στα χέρια των Πανεπιστημίου αλλά υπήρχε ειδική Αρχή. Όλοι αυτοί που δίνανε εξετασεις κατατακτήριες σε όλων των σχολών μαζευόντουσαν στο ΑΠΘ και δίνανε σε 3 μαθήματα που ήταν κοινά για όλες τις σχολές και εκεί συμπληρωνες κάτι σαν μηχανογραφικό και ανάλογα με την επίδοση σου παιρνούσες και εκεί που άξιζες.

Τώρα που πέρασαν οι κατατακτήριες στα χέρια των Πανεπιστημιακών έχει χαθεί η αξιοκρατία (σε μεγάλο βαθμό)

και πολύ φοβάμαι και για το μέλλον των Πανελλαδικών (αφού κάθονται και μιλάνε για τράπεζα θεμάτων που τώρα στα παιδάκια φαίνεται καλό είναι όμως;....) ευτυχώς πάντως που οι Πανεπιστημιακοί δε θα διοργανώνουν τις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο antis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής σε Biomedical Engineering. Έχει γράψει 1,850 μηνύματα.
εγώ είπα αυτά που είπα γιατί ο fockos δεν ξεκαθάρισε τι εννοούσε δηλαδή θεωρεί κατώτερους και αυτούς που μπήκαν με βαθμό πτυχίου από νοσηλευτική σχολή.Οι αδικίες φυσικά και είναι πάρα πολλές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
εγώ είπα αυτά που είπα γιατί ο fockos δεν ξεκαθάρισε τι εννοούσε δηλαδή θεωρεί κατώτερους και αυτούς που μπήκαν με βαθμό πτυχίου από νοσηλευτική σχολή.Οι αδικίες φυσικά και είναι πάρα πολλές
:P όχι αυτούς γιατί να τους θεωρώ κατώτερους το πρόβλημα είναι ότι με αυτόν τον τρόπο δε περνάνε αυτοί που το αξίζουν.
Το πρόβλημα δεν είναι η νοσηλευτική αλλά τα παιδιά που έχουν τελειώσει βιολογικό , χημικό που είναι πιο δύσκολες σχολές από την νοσηλευτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Αυτό που πρακτικά λέει ο Φόκος είναι ότι το 9 στο Χημικό ή στην Νοσηλευτική βγαίνει με πολύ μεγαλύτερη δυσκολία από ότι στη Φιλολογία (τυχαία η επιλογή των σχολών). Και μεταξύ μας είναι πολύ πιο λογικό να θέλει ένας νοσηλευτής ή ένας βιολόγος να γίνει γιατρός από το να θέλει ένας φιλόλογος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jammer

Νεοφερμένος

Η Jammer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Μια στιγμή ρε παιδιά! Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας φιλόλογος δεν μπορεί να αποφασίσει ότι θέλει να γίνει γιατρός η αντίστοιχα ένας βιολόγος να γίνει δικηγόρος πόσο μάλλον όταν μπαίνει σε διαδικασία να βγάλει δεύτερη σχολή. Ίσα ίσα που στα 17 όταν καλούμαστε να αποφασίσουμε για το μέλλον μας οι περισσότεροι δεν είναι κατασταλαγμένοι. Γιατί λοιπόν να ευνοηθεί ο βιολόγος, χημικός κοκ και όχι κάποιος που δεν είναι του κλάδου ? Και νισάφι πια με το πόσο εύκολες, βαθμολογικά η μη, είναι οι θεωρητικές σχολές! Ρωτήστε κάποιον αριστούχο ανθρωπιστικών επιστημών για το βαθμό ευκολίας και μετά τα ξαναλέμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
To θέμα είναι ότι είναι άδικο από όλες τις απόψεις να γίνονται οι κατατακτήριες με βάση το βαθμό πτυχίου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Εγώ είμαι και υπέρ των πολύ αυστηρών εξετάσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
Μια στιγμή ρε παιδιά! Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας φιλόλογος δεν μπορεί να αποφασίσει ότι θέλει να γίνει γιατρός η αντίστοιχα ένας βιολόγος να γίνει δικηγόρος πόσο μάλλον όταν μπαίνει σε διαδικασία να βγάλει δεύτερη σχολή. Ίσα ίσα που στα 17 όταν καλούμαστε να αποφασίσουμε για το μέλλον μας οι περισσότεροι δεν είναι κατασταλαγμένοι. Γιατί λοιπόν να ευνοηθεί ο βιολόγος, χημικός κοκ και όχι κάποιος που δεν είναι του κλάδου ? Και νισάφι πια με το πόσο εύκολες, βαθμολογικά η μη, είναι οι θεωρητικές σχολές! Ρωτήστε κάποιον αριστούχο ανθρωπιστικών επιστημών για το βαθμό ευκολίας και μετά τα ξαναλέμε.
όσο και να μιλάς είσαι λάθος. Το ότι περνάμε στις ιατρικές σχολές που διοργανώνουν κατατακτήριες με βαθμό πτυχίου απόφοιτοι από θεωρητικές σχολές ενώ με εξετάσεις δε περνάει κανένας του είναι μια απόδειξη.
Αν ένας φιλόλογος αποφασίσει έτσι ξαφνικά ότι θέλει να γίνει ιατρός να κάτσει να διαβάσει προιατρικά μαθήματα να γράψει και να περάσει με το σπαθί του (το να δίνεται θέση όμως με βάση το βαθμό από την σχολή φιλολογίας είναι παράλογο).


π.χ. εγώ έχω βγάλει σχολή νοσηλευτικής (πες οτι την εβγαλα με 10 ) θα ταν δίκαιο να πάρω θέση σε νομική σχολή από άλλα παιδιά που γνωρίζουν πιο πολλά από μένα (αποφοιτοι πολιτικών επιστημών) ; Μάλλον όχι (είναι δυνατό εγώ χωρίς να ξέρω να μιλάω καν , να μην έχω διαβάσει καμία δικογραφία στην ζωή μου να μην ξέρω καν τι κάνουν , ούτε να έχω παρακολουθήσει ποτέ δίκη, να μην έχω κάνει κανένα μάθημα δικαίου στο σχολέιο, να μην ξέρω ούτε φιλοσοφία να πάρω έτσι μια θέση σε νομική σχολή;


Δε θεωρώ τις θεωρητικές σχολές πιο εύκολες (πιο δυσκολες τις θεωρω) παρολα αυτά ο μέσος όρος βαθμολογίας είναι συγκριτικά πιο ψηλα από από τις τεχνολογοθετικές σχολές (όχι πάντα αυτό).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
π.χ. εγώ έχω βγάλει σχολή νοσηλευτικής (πες οτι την εβγαλα με 10 ) θα ταν δίκαιο να πάρω θέση σε νομική σχολή από άλλα παιδιά που γνωρίζουν πιο πολλά από μένα (αποφοιτοι πολιτικών επιστημών) ; Μάλλον όχι (είναι δυνατό εγώ χωρίς να ξέρω να μιλάω καν , να μην έχω διαβάσει καμία δικογραφία στην ζωή μου να μην ξέρω καν τι κάνουν , ούτε να έχω παρακολουθήσει ποτέ δίκη, να μην έχω κάνει κανένα μάθημα δικαίου στο σχολέιο, να μην ξέρω ούτε φιλοσοφία να πάρω έτσι μια θέση σε νομική σχολή;
Το επιχείρημα είναι φαιδρό.
Όλοι οι εκκολαπτόμενοι νομικοί εισάγονται άσχετοι και αρκετοί εξ αυτών παραμένουν και μετά την αποφοίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
Δε θεωρώ τις θεωρητικές σχολές πιο εύκολες (πιο δυσκολες τις θεωρω) παρολα αυτά ο μέσος όρος βαθμολογίας είναι συγκριτικά πιο ψηλα από από τις τεχνολογοθετικές σχολές (όχι πάντα αυτό).

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,089 μηνύματα.
:hmm: λάθος εκ παραδρομής πιο εύκολες βαθμολογικά (βάζουν πιο εύκολα βαθμούς αν και αυτο΄δε συμβαίνει σε όλες τις σχολές)
πιο δύσκολες σε περιεχόμενο και ύλη

Για τις κατευθύσεις (θετική - θεωρητική) ισχύει το παρακάτω

Το 20 στα μαθηματικά είναι πιο εύκολο από το 19 στην έκθεση.
Το 20 στη βιολογία είναι πιο εύκολο από το 19 στην ιστορία.
Το 20 στη Φυσική είναι πιο εύκολο από το 19 στα Αρχαία.
Η θεωρητική είναι πιο δύσκολη από τη θετική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Revekka

Τιμώμενο Μέλος

Η Revekka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών, Καθηγητής Πανεπιστημίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22,453 μηνύματα.
Μια στιγμή ρε παιδιά! Δεν καταλαβαίνω γιατί ένας φιλόλογος δεν μπορεί να αποφασίσει ότι θέλει να γίνει γιατρός η αντίστοιχα ένας βιολόγος να γίνει δικηγόρος πόσο μάλλον όταν μπαίνει σε διαδικασία να βγάλει δεύτερη σχολή. Ίσα ίσα που στα 17 όταν καλούμαστε να αποφασίσουμε για το μέλλον μας οι περισσότεροι δεν είναι κατασταλαγμένοι. Γιατί λοιπόν να ευνοηθεί ο βιολόγος, χημικός κοκ και όχι κάποιος που δεν είναι του κλάδου ? Και νισάφι πια με το πόσο εύκολες, βαθμολογικά η μη, είναι οι θεωρητικές σχολές! Ρωτήστε κάποιον αριστούχο ανθρωπιστικών επιστημών για το βαθμό ευκολίας και μετά τα ξαναλέμε.

Σχετικά με το bold/υπογραμμισμένο.

Πρέπει να αναρωτηθούμε γιατί μπαίνουν κάποιοι άνθρωποι στη διαδικασία να βγάλουν δεύτερη σχολή.

Το δεύτερο πτυχίο γίνεται για ενδυνάμωση του πρώτου (στα μάτια μου). Έχεις κάποιες βάσεις από πριν και θες να πας ένα βήμα παρακάτω (όσο παρακάτω μπορεί να σε πάει ένα ακόμα πτυχίο). Εκτός πλέον αν ο άλλος έχει μανία με τα πτυχία, και λυπάμαι που το λέω, αλλά είναι πολύ μεγάλο το ποσοστό αυτό.

Το να μην είναι κάποιος κατασταλλαγμένος, σημαίνει ότι δεν μπορεί να καταλήξει ανάμεσα σε κοντινά αντικείμενα, όχι σε δύο εκ διαμέτρου αντίθετα. Αυτό λέγεται διχασμένη προσωπικότητα. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
:hmm: λάθος εκ παραδρομής πιο εύκολες βαθμολογικά (βάζουν πιο εύκολα βαθμούς αν και αυτο΄δε συμβαίνει σε όλες τις σχολές)
πιο δύσκολες σε περιεχόμενο και ύλη

Για τις κατευθύσεις (θετική - θεωρητική) ισχύει το παρακάτω

Το 20 στα μαθηματικά είναι πιο εύκολο από το 19 στην έκθεση.
Το 20 στη βιολογία είναι πιο εύκολο από το 19 στην ιστορία.
Το 20 στη Φυσική είναι πιο εύκολο από το 19 στα Αρχαία.
Η θεωρητική είναι πιο δύσκολη από τη θετική.

δεν μιλαω για κατευθυνσεις λυκειου. Για σχολες μιλαω (το παμε για βι/ες)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top