Σας αρέσουν τα Λατινικά;

thanous18

Περιβόητο μέλος

Ο thanous18 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 4,131 μηνύματα.
τα λατινικά στο λύκειο, ενώ μου άρεσαν σαν γλώσσα, δεν συμπαθούσα τα κείμενα των βιβλίων από λογοτεχνικής αποψης... ήταν κενά περιεχομένου...
ναι συμφωνω σε αυτο... καλυτερα θα ηταν να καναμε ατοφια λατινικα κειμενα... πολυ πιο ενδιαφερον και πιο ουσιωδες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Ω, ναι το συζητούσαμε με τον καθηγητή μου τις προάλλες.
Είναι τα πιο απλά γιατί έχουν εύκολο λεξιλόγιο και συντακτικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mar0oZz

Νεοφερμένος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Σύρος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 71 μηνύματα.
ωραιο μαθημα ειν....ενταξει περναει ευχαριστα..προτιμω τα αρχαια ομως...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzortzina301993

Νεοφερμένος

Η Tzortzina301993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Τέλειο μάθημα..!!Ειδικά αν ξέρεις αγγλικά και γαλλικά...είναι γελοία...!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Τέλειο μάθημα..!!Ειδικά αν ξέρεις αγγλικά και γαλλικά...είναι γελοία...!!;)
Του χρονου δεν θα λες το ιδιο,believe me. :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Ω, ναι το συζητούσαμε με τον καθηγητή μου τις προάλλες.
Είναι τα πιο απλά γιατί έχουν εύκολο λεξιλόγιο και συντακτικό.

Τα λατινικά κείμενα του σχολικού βιβλίου είναι προσαρμοσμένα στις ανάγκες του κάθε μαθήματος (lectio) και των συγκεκριμένων γραμματικο-συντακτικών φαινομένων που μελετούνται κάθε φορά. Με άλλα λόγια, πρόκειται για κείμενα Λατινων συγγραφέων, απλουστευμένα ως προς τη σύνταξη και τη γραμματική τους. Αν, παραδείγματος χάριν, κάποιος μαθητής διαβάσει το ίδιο κείμενο στην πρωτότυπη μορφή του δεν θα καταλάβει σχεδόν τίποτα...

Η απλούστευση αυτή είναι, κατά την ταπεινή μου άποψη, θετική από τη μία πλευρά διότι βοηθά το μαθητή να κατακτήσει βήμα - βήμα μια γλώσσα, αλλά συνάμα και αρνητική γιατί δεν τον φέρνει σε επαφή με το πρωτότυπο κείμενο, το μήνυμα που ήθελε να περάσει ο συγγραφέας, το πραγματικό νόημα αυτών που γράφει, το πλαίσιο στο οποίο γράφει και φυσικά δεν βοηθά τον μαθητή να κατανοήσει το λατινικό πολιτισμό καθ'εαυτόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tzortzina301993

Νεοφερμένος

Η Tzortzina301993 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Αμαλιάδα (Ηλεία). Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Του χρονου δεν θα λες το ιδιο,believe me. :xixi:


αληθεια???:( Κριμα και χαιρόμουν πολύ!!:Ρ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loobs

Νεοφερμένος

Η μελινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
θυμαστε τα πρωτα κειμενα που καναμε στην πρωτη γυμνασιου στ αρχαια; ηταν μικρα, απλα κ αρκετα ηλιθια! :Dετσι κ τ κειμενα μας τωρα στα λατινικα.. δν μπορουμε να ξεκινησουμε απο ενα κειμενο παρμενο ατοφιο απ ενα βιβλιο π γραφτηκε στην αρχαια ρωμη γιατι χωρις να ξερουμε λατινικα καθολου δν θα καταλαβουμε τπτ! τα κειμενα γινονται πιο συνθετα κ μ περισσοτερο νοημα οσο προχωραει το βιβλιο.. στ προηγουμενο μαθημα στ ιδιαιτερο μπηκα στ πρωτο του βιβλιου της τριτης κ οπως κ τα τελευταια του βιβλιου της δευτερας ειναι καλυτερα... τωρα τ πρωτα 10 ειδικα μπορω να συμφωνησω οτι ειναι κτ παραπανω απ γελοια :P
παντως τα λατινικα μ αρεσουν πολυ! ειναι οντως ευκολα μεχρι στιγμης, κ μ αρεσει επειδη συνδεονται ετυμολογικα μ τ αγγλικα, τ οποια λατρευω... ειναι τ μονο μαθημα για τ οποιο δεν ανησυχω καθολου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
πραγματικα---------------> τα μισω τα μισω τα μισω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
πραγματικα---------------> τα μισω τα μισω τα μισω!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:mad:


το ιδιο και εγω αγχωνευτα.....ευκολα μου λεγανε πριν ξεκινησω....τι τωρα που τα γνωρισα απο κοντα μπορω να πω οτι ειναι αρκετα δυσκολα και θελουν πολυ διαβασμα....και παντα υπαρχουν πραγματα που σου ξεφευγουν...:'(:'(:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mr strange

Δραστήριο μέλος

Ο Mr strange αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 431 μηνύματα.
το ιδιο και εγω αγχωνευτα.....ευκολα μου λεγανε πριν ξεκινησω....τι τωρα που τα γνωρισα απο κοντα μπορω να πω οτι ειναι αρκετα δυσκολα και θελουν πολυ διαβασμα....και παντα υπαρχουν πραγματα που σου ξεφευγουν...:'(:'(:'(


ακριβως!ολοι λεγανε ευκολα ειναι ευκολα........αμα δεν εχεις 19 και πανω εισαι ρεζιλι...!! 16 εγραψα στο διαγωνισμα...:(:(:(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dancing_spirit

Νεοφερμένος

Η dancing_spirit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 69 μηνύματα.
στα λογια μου ερχεσαι.....και μετα λενε πηγαινεις για πενελληνιες με ενα σιγουρο μαθημα δηλαδη τα λατινικα ας μην τον σχολιασω.....:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

superman

Δραστήριο μέλος

Ο superman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
:lol: σ ολους τα ιδια λενε τελικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vampi

Περιβόητο μέλος

Η Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,185 μηνύματα.
Εγώ που έγραψα 12.5 τι να πω ρε;:P
Και η πλάκα είναι ότι στην τάξη τα πάω μια χαρά. Του λέω και ασκήσεις... Τι να πεις. Σκατά και σε αυτό το μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GABRIELLA

Δραστήριο μέλος

Η GABRIELLA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής του τμήματος Φιλολογίας Πελοποννήσου (Καλαμάτα) και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 791 μηνύματα.
επειδη ειναι ευκολα και θεμα αποστηθισης οι περισσοτεροι βιαζονται και κανουν λαθη απροσεξιας.οι περισσοτεροι την πατανε λογω βιασυνης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Avicii

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,944 μηνύματα.
Όντως, στα λατινικά η απροσεξία είναι ο κύριος παράγοντας που κάνουν οι μαθητές λάθη .Κια στις πανελλαδικές που λένε πως είναι εύκολο να γράψει κανείς 100 είναι μούφα . Εύκολο είναι να γράψεις 94 & 96
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πατρεύς

Περιβόητο μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 5,268 μηνύματα.
Τα σιχαινόμουν και στο Λύκειο (έγραψα στις πανελλήνιες 13,7) τα σιχαινόμουν και στο πανεπιστήμιο (τα πέρασα με αντιγραφή:redface:).

Όσο λατρεύω τα Αρχαία, τόσο μισώ τα Λατινικά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annouskagia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 358 μηνύματα.
καλα ειναι.....δεν κοβω κ φλεβα....αν κ σε δυο τεστ που εχουμε γραψει πηρα εικοσι....παντως δεν τα βρισκω τοσο γελοια οπως τα ελεγαν ολοι......θελουν αρκετο διαβασμα

νταξει ρε παιδια καλα ειναι αλλα δεν κοβω και φλεβα....θελουν διαβασμα....τι να λεμε.....ασε που μολις μπει η τριτη κλιση κι γ' κ' δ' συζυγια δυσκολευουν.....για την ωρα βεβαια εχω γραψει 2 20αρια κι ενα 92/100
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ZETAXA

Δραστήριο μέλος

Η ZETAXA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Προσοχη θελουν και πολυ διαβασμα
Και...κατι αλλο, γιατι βρε παιδια εγω νομιζω οτι ειναι ενδιαφεροντα τα Λατινικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!!!...vivaki...!!!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Βιβή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κοζάνη (Κοζάνη). Έχει γράψει 349 μηνύματα.
Κι εγώ πιστεύω ότι είναι πολύ ενδιαφέροντα τα Λατινικά και είναι το αγαπημένο μου μάθημα (ever όμως!!!!) Εντάξει θέλουν διάβασμα, αλλά όχι τόσο πολύ όσο τα Αρχαία. Δε ξέρω βέβαια και τι μας περιμένει στη συνέχεια αλλά μέχρι τώρα απλά υπέροχα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top